Drama / Komedie / Romantický / Erotický

USA, 2006, 101 min

• Falko

Ani sa necudujem, ze tento film vzbudil na filmovom festivale v Cannes najväcsie diskusie, pretoze tu si reziser John Cameron Mitchell podobne ako Larry Clark pri filme KEN PARK nedal ziadne servitky pred usta. Vlastne sa cudujem, ze sa vobec takyto film na festival dostal, pretoze toto naozaj nie je film pre kazdeho. Mozno asi tak na 60% pre gayov kvoli hlavnym hrdinom a ich problemami a tych zvysnych 40% nechcem radsej zaradit. Jasne, ze okrem soft pecka tu ide aj o psychologiu postav, ale aj o cinskej sexualnej terapeuticke Sophii, ktora nikdy nemala orgazmus a pocas celeho filmu sa snazila prist na to, ako ten orgazmus dostat :-) Pre mna to bolo dost nudne, ale mozno pre mnohych to bude aj zaujimave alebo skor nechutne kvoli odvaznym scenam, pre ktore maju reziser a herci moj obdiv............ 14.08.2008 ______ Sook-Yin Lee - (Sofia) +++ Paul Dawson - (James) +++ PJ DeBoy - (Jamie) +++ Lindsay Beamish - (Severin) +++ Raphael Barker - (Rob) +++ Hudba: Yo La Tengo +++(14.8.2008)

• prome

Tak od tohohle filmu jsem toho ocekaval dost a dokonce jsem si precetl clanky o nem a kdyz jsem slysel jake ohlasy mel na ruznych festivalech tak jsem nabyl dojmu, ze se bude jednat o vyborny film, ale to co jsem videl me opravdu zklamalo. Reziser si zbytecne libuje v nahote, ano je to otevrene a kontroverzni, ale v nejakych scenach je to naprosto zbytecne a me jako divaka se nebavilo 100x za film divat na stejny zaber. Tenhle snimek je pro me jedno velke zklamani a jediny duvod proc tomu nedavam odpad je ze takovy snimek tady jeste nebyl. Doufam ze jestli jeste napadne nekoho natocit neco podobneho tak to natoci normalne.(2.11.2007)

Shortbus je klub pro zasvěcené, klub pro upřímné lidi, přístup je tam bezbariérový, každý je tam vítán (pokud nebude kazit zábavu). Vítejte ve světě sexuální otevřenosti bez studů a předsudků, kde sex je denním chlebem, příjemnou součástí našich životů. -------------- Pokud Vás film chytne, okamžitě zapomenete, že se ve filmu vyskytovaly nějaké "sprosté" scény. O nich film není. První záběry sice tvrdí opak, ale nakouknutí pod kulinářskou pokličku Shortbusu zjistíte, že jste se nechali na chvíli oklamat. Režisér John Cameron Mitchell moc dobře věděl, jaký film natáčí. Mimo samotnou náplň filmu se mi velice líbily nájezdy do papírových kulis New Yorku a použitá hudba filmu. ------------ Tak zahoďte svoji slupku a pojďte se bavit!(9.3.2007)

Velice citlivě napsaný i natočený film o lidech, kteří hledají lásku, štěstí, cit... prostě něco, co jim v současnosti chybí. Postavy jsou natolik dobře napsané i zahrané, že jsem na ně po chvíli přestal koukat jako na nějaký zajímavý, leč nechutný, hmyz, ale začaly mne opravdu zajímat (a držel jsem jim palce). Tam, kde by většina filmařů cudně uhnula objektivem, Mitchell sice najede na detail, ale pro hodnocení tohohle snímku mi to přijde naprosto podružné.(24.2.2007)

• gudaulin

Kdyby se Shortbus natočil před dvaceti lety, napsal bych, že je to sice špatný film, nicméně když nic jiného, snaží se posouvat hranice možného a odstraňovat tabu. Píše se ale 21. století, v kinematografii jsme si už dávno zvykli prakticky na cokoliv, takže se můžu věnovat obsahu filmu, který je bohužel zoufale plytký. Není to ani generační výpověď (aspoň myslím a doufám) ani drama ani komedie a třebaže se v Shortbuse souloží na všechny způsoby a erotické pomůcky se hromadí tak, že hrozí vypadnout z plátna nebo televizní obrazovky, nepřijde mi kupodivu ani erotický. Může snad sloužit jako určitá sexuální instruktáž pro panice a ty, kteří ví příliš málo o lidské biologii, ale erotická atmosféra se zkrátka a dobře vytváří jinak. Takové Tiché dny v Clichy si nehrály na žádné velké umění, ale zobrazily bohémskou společnost své doby, a to vcelku pikantním způsobem. Shortbus je v tomhle ohledu naprosto sterilní. Nenašel jsem jedinou postavu, které bych mohl fandit, bát se o ni nebo ji nesnášet. A nejsou to pohříchu ani uvěřitelné postavy a uvěřitelné situace. To jediné, čím jsou postavy Shortbusu zajímavé, je obrovská dávka nezralosti, a to nejen v intimním životě. Jenže i tenhle fakt vyplývá z filmu hodně mimoděk a nebyl myslím cílem režiséra. Nevěřím na řadu sexuálních pověr, kterými trpí hrdinové snímku nebo jeho tvůrci. Shortbus je film buď pro sexuální začátečníky nebo pro ty, kdo se snaží najít ve všem nějaké poselství a při dostatečně velké snaze se jim to také daří. Stejně jako se někomu povede najít černou kočku a černém pokoji, i když tam vůbec není. Celkový dojem: 25 %. Filmu přímo zoufale schází nějaký konflikt a katarze, výsledkem je nefunkční softporno...Tam, kde chybí solidní scénář, je exhibicionismus na houby...(19.11.2008)

• - Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)

• - Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)