Drama / Komedie / Romantický / Erotický

USA, 2006, 101 min

• Falko

Ani sa necudujem, ze tento film vzbudil na filmovom festivale v Cannes najväcsie diskusie, pretoze tu si reziser John Cameron Mitchell podobne ako Larry Clark pri filme KEN PARK nedal ziadne servitky pred usta. Vlastne sa cudujem, ze sa vobec takyto film na festival dostal, pretoze toto naozaj nie je film pre kazdeho. Mozno asi tak na 60% pre gayov kvoli hlavnym hrdinom a ich problemami a tych zvysnych 40% nechcem radsej zaradit. Jasne, ze okrem soft pecka tu ide aj o psychologiu postav, ale aj o cinskej sexualnej terapeuticke Sophii, ktora nikdy nemala orgazmus a pocas celeho filmu sa snazila prist na to, ako ten orgazmus dostat :-) Pre mna to bolo dost nudne, ale mozno pre mnohych to bude aj zaujimave alebo skor nechutne kvoli odvaznym scenam, pre ktore maju reziser a herci moj obdiv............ 14.08.2008 ______ Sook-Yin Lee - (Sofia) +++ Paul Dawson - (James) +++ PJ DeBoy - (Jamie) +++ Lindsay Beamish - (Severin) +++ Raphael Barker - (Rob) +++ Hudba: Yo La Tengo +++(14.8.2008)

Jsou filmy, které jsou obdivovány všeobecně. Jsou filmy, které jsou všeobecně zamítány. A pak jsou filmy, u kterých se diváci nemohou dohodnout, kam jej zařadit. Shortbus patří do této kategorie filmů. Shortbus je jméno newyorského klubu, kam chodí všechny nešťastné existence. Zde neexistuje žádné pokrytectví, žádné falešné moralizování, jenom upřímnost a opravdovost. Režisér John Cameron Mitchell se rozodl vyprávět svůj film právě tímto způsobem. S upřímností jemu vlastní. Snímek vypráví mozaikovým způsobem příběhy několika lidí, kteří mají problémy v sexuálních vztazích. Příběh partnerů Jamieho a Jamieho, partnerské poradkyně Sofie prostitutky Severin. Všichni tito lidé jsou nějakým způsobem nešťastni. Ačkoliv byl film českými médii prezentován jako erotický, není erotický ani trochu. Je především o životě každého z nás, o tom, že každý z nás potřebuje sex. Bez sexu zkrátka to není ten pravý život. A tímto se dostávám k tomu, kvůli čemu si Shortbus vytvořil kontroverzi. Samotným sexuálně otevřeným scénám. Ano, jsou velmi sexuálně otevřené, ovšem ne tak, abyste měli dojem, že sledujete amatérské porno. Je zde plno na první pohled bizarních nápadů, pokud se však vykašlete na předsudky, i tyto scény si užijete. Která to charakterizuje nejlépe? Zřejmě ta, která zobrazuje trojici kluků, kteří při sexu zpívají americkou hymnu. Nevím jak vy, ale já se u téhle scény válel smíchem. Tři nazí kluci se milují, provádějí si navzájem felaci a anální lízání a do toho zpívají americkou hymnu. "Už ti někdo zpíval hymnu do prdele?" je jedna z nejlepších hlášek posledních let. Zpátky k filmu jako takovému. Scénář disponuje velmi uvěřitelnými postavami, ve kterých poznáte buď sami sebe nebo někoho vašeho známého. Film má i vynikající soundtrack, písničky Scotta Mathewa si určitě oblíbíte, hlavně tedy závěrečné In the End. Zkrátka a dobře, tenhle film jsem si užil se vším všudy a určitě jej doporučuji všem, kterým je sex a muzika vlastní.(9.9.2009)

Velice citlivě napsaný i natočený film o lidech, kteří hledají lásku, štěstí, cit... prostě něco, co jim v současnosti chybí. Postavy jsou natolik dobře napsané i zahrané, že jsem na ně po chvíli přestal koukat jako na nějaký zajímavý, leč nechutný, hmyz, ale začaly mne opravdu zajímat (a držel jsem jim palce). Tam, kde by většina filmařů cudně uhnula objektivem, Mitchell sice najede na detail, ale pro hodnocení tohohle snímku mi to přijde naprosto podružné.(24.2.2007)

Po vizuálně originálním Hedwig and the Angry Inch neopouští John Cameron Mitchell sexuální otevřenost, kterou v Shortbus ještě více prohlubuje přítomností pornografických scén. Když si ale člověk odmyslí, že na plátně vidí "natvrdo" penisy a vagíny, jaksi zjistí, že ona proklamovaná kontroverznost je povrchní a uvnitř je Shortbus krotkou mozaikou propletených mikropříběhů, která naplňuje obecně vžité představy o současném americkém nezávislém filmu. Samozřejmě, najdeme tu pár hezkých nápadů (plastelínový New York) a scén (Sofiina masturbace na lavičce pod lampou) i vtipné prvky (ejakulace na obraz Jacksona Pollocka), ale nic moc víc a celkový dojem nezůstal nijak hluboký.(25.12.2006)

• prome

Tak od tohohle filmu jsem toho ocekaval dost a dokonce jsem si precetl clanky o nem a kdyz jsem slysel jake ohlasy mel na ruznych festivalech tak jsem nabyl dojmu, ze se bude jednat o vyborny film, ale to co jsem videl me opravdu zklamalo. Reziser si zbytecne libuje v nahote, ano je to otevrene a kontroverzni, ale v nejakych scenach je to naprosto zbytecne a me jako divaka se nebavilo 100x za film divat na stejny zaber. Tenhle snimek je pro me jedno velke zklamani a jediny duvod proc tomu nedavam odpad je ze takovy snimek tady jeste nebyl. Doufam ze jestli jeste napadne nekoho natocit neco podobneho tak to natoci normalne.(2.11.2007)

• - Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)

• - Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)