Drama / Komedie / Romantický / Erotický

USA, 2006, 101 min

Všední film, který nevšedně pojímá jedno z nejzprofanovanějších témat současnosti - lidskou sexualitu, degradovanou dobou pomalu až na rutinní uspokojování instinktivních potřeb jak je tomu u zvířat. Viděno přirozeně a bez předsudků, zcela otevřeně ve všech směrech - film proto není pro každého (nedoporučuji konzervativním příslušníkům ortodoxie) ;)), nevyhýbá se homosexualitě, homosexuální monogamii, SM praktikám, bizarní partnerské diferenciaci, voyeurizmu, celé řadě pozoruhodných experimentů i věcem, které mi pro mou sexuální otevřenost přijde i zbytečné zmiňovat, protože jsou všední jako celý film (homosexuální nekrofilie se naštěstí omezila jen na polibek, viz. postava Cetha - psáno s C) ;)). Totéž lze říci o hlavních aktérech, kterými jsou lidé jako my s všedními problémy podobnými těm našim, proto však neméně závažnými. Film je plný skvělého humoru (alespoň já se krom několika intimních scén, zabývajících se ztrápeným lidským nitrem, krásně bavil), krásy, nešťastných lidí, obscénního chování, citlivosti a lásky. Shortbus poukazuje na důležitost a nenahraditelnost správného sexuálního vyjádření pro spokojenost v životě a také na to, jak úzce a neoddělitelně je spjatá láska s potřebami našeho těla.(28.12.2006)

• Chrustyn

No, tak fakt nevim. Já vydržim opravdu hodně ale co je moc to je moc. Sice už žijeme v době kdy je ve filmu povoleno téměř vše ale stále si myslím, že v "normálním filmu" by takové věci jako je opravdu explicitně natočený homosexuální sex, masturbace která končí ejakulací do úst (mužských) a další podobné chuťovky, měly mít určitou cenzuru. Na druhou stranu jsem někde četl, že režisér je gay, takže mu to asi přišlo normální a pokud jsou na tom někteří z vás stejně tak běžte s chutí do toho. Pro mě je ale film, který se točí hlavně kolem gayů a transvestitů opravdu silný kafe.(20.3.2007)

Když šla do kin Špatná výchova od Almodóvara, šířily se zvěsti o tom, že kdo nemá žaludek na homosexuální scény, měl by se mu obloukem vyhnout. Do kin přichází Shortbus a nic podobného se nešíří. A já rozhodně nechci být tím prvním, kdo na něco podobného upozorní, protože o tomhle ten film není. Je to neskutečná postmoderní óda na sex kohokoli s kýmkoli - dělají to tam dva (občas dokonce tři) kluci. No a co? Mně osobně nedělá problém přiznat, že se mi i tyhle hodně odvážné (řekl bych, že jsem v rámci uměleckého filmu nikdy nic odvážnějšího neviděl) scény líbily (ženy to tam ostatně taky dělají na všechny možné způsoby). Zkrátka, poselství filmu je asi jasné - užívejte si dokud to jde, vyzkoušejte všechno možné, a nekoukejte na sex skrz prsty. Je to součást člověka stejně jako spánek, jídlo, smrt... Co dělá ze Shortbusu nadprůměrnou podívanou ale je, že zároveň je ve filmu skryto i varování před současným animálním vnímáním sexu. Sexu zaměřeného prvoplánově na uspokojení nejnižších pudů. A tyto dvě roviny (odvázaný sex bez předsudků vs. kritika jeho ,,odlidštění") se tu promíchávají až nakonec společně vybuchnou v podobě úchvatného zpívaného čísla, které dokonce připomíná Moulin Rouge. PS1: Pollock! PS2: Stanley Kubrick, bezesporu jeden z nejgeniálnějších režisérů všech dob, jako by po celý život hledal nějaké poselství. Nenašel ho ani ve vesmíru (2001:Vesmírná Odyssea), ani v minulosti (Barry Lyndon), ani v budoucnosti (Mechanický pomeranč). Našel ho teprve ve svém posledním filmu, Eyes Wide Shut. Tento film (a celé Kubrickovo dílo) končí větou ,,So, let´s fuck!" Takže..(6.2.2007)

• A_FISH

Po přečtení Kleopatřina komentáře, se skoro bojím něco napsat, ale jelikož jenom já vím jak "to mám doma", nejspíš to risknu. Samozřejmě i já jsem si položil otázku, za jakým účelem byl snímek natočen. Tady tolik omílaná kontroverze? To se možná povedlo... Stačí si projít komentáře, snad každý kdo může komentovat a viděl, se o svůj zážitek z díla podělil. Příběh? Když vynechám "dějovou linii "má mě rád, nemá mě rád, vykouříme se, nevykouříme", je tu ještě nedosažený ORGASMUS! Že by snad divák, se zatajeným dechem odpočítával minuty v očekávání okamžiku, kdy naše milá šikmooká Sofia konečně dojde velkého třesku v den s velkým "O"? Asi ne... Šokovat? Koho, v dnešní době... Děcka, copak už všichni nemáme ty internety? Pravda, snaha šokovat, z filmu, abych tak řekl, přímo teče, přesněji stříká do úst "obyčejného" mainstreamového diváka, ale výsledek je jenom jedna velká NUDA. Takže co? Nu ANO, zbývá jediná možnost. Jde tady o to, aby se John, Cameron i Mitchell mohli s kamarády z autobusu poplácat po zádech a ukázat nám bezvěrcům, že ONI tady jsou! Ale je 21.století a my to dávno víme! Tak už si pro Boha zastrčte ty šuliny a děte dělat něco pořádnýho! Hvězdu za roztomilou větičku, pronesenou skoro v samém závěru ......."Jseš si jistej?"....... A nebo jsem možná nic nepochopil, ale stejně by mě Báro zajímalo, jakýpak "ponaučení" a povzbuzení jsi si po projekci odnášela ty ;-)......(7.1.2009)

Wau, velice otevřený a osobitý počin. Je možná pravda, že vše se odvíjí od skoro pornografických záběrů a až potom následují příběhy roztodivných postaviček, ale to mi ani nevadilo. Postavičky jsou to totiž úžasné, nejbizardnější jaké v New Yorku najdete. Vidět snímek na festivalu by byl určitě zážitek... i když nevím jestli bych mu byl tak otevřený jak v klidu domova. Zvláštní počin, při kterém si buď řeknete, že je to pro vás až příliš šokující nebo zjistíte, co všechno jste ještě v životě nevyzkoušeli. Je to odraz současné doby, kdy se zobrazování sexuality posunulo mnohem dál...(9.7.2007)

• - Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)

• - Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)