Drama / Komedie / Romantický / Erotický

USA, 2006, 101 min

Kdo, s kým, o čem a pro koho? Takhle asi by se dal shrnout "Shortbus". Sex je alfou i omegou našich životů! A pro toho kdo neví jak rozmanité podoby může mít, je tento, jako vagína před zasunutím, otevřený film. Je mi ale jasné, že spousta řadových diváků bude mít problém třeba jako chlap, kterému se v rozhodující okamžik nepostaví. A o kardiacích, puritánech či silně věřících ani nemluvě. O tom to je. Každý jsme, díky bohu jiný, a každý máme jiný názor. Zapřisáhlé patrioty asi musí trefit šlak, poté, co uvidí erotickou (pornografickou) scénu trojky kluků, kde Jamie zpívá americkou hymnu do anusu Cetha, který zase drží jako mikrofon ztopořený Jamesův penis, do kterého taktéž zpívá. Troufám si říct, že právě tato scéna ústřední dvojice (jsou párem i v soukromí), Jamese (Paul Dawson) a Jamieho (PJ DeBoy), která se rozhodne otevřít svůj vztah třetímu, mladíku Cethovi (písničkář Jay Brannan-http://www.jaybrannan.com), se díky svému kontroverznímu pojetí zapíše do análů kinematografie. "Shortbus" je prostě film, který svou otevřenou formou klade prostřednictvím svých protagonistů spoustu otázek. Odpověďi jsou ale na každém z nás. Bohužel...nebo bohudík?(14.1.2009)

• Marius

Takže to nám chýba už len piss, kaviár, deti, mŕtvolky (pardón to tu už bolo v geniálnej Chuti melónov ), snuff a zvieratká a máme to komplet. Shortbus je shocker, ktorý nehovorí nič iné, ako buďte ku svojej sexualite úprimní a všetko bude ako má byť. A kvôli tomuto objavnému poznaniu - na ktoré väčšina z normálnych ľudí príde tak v pätnástich - sa budete pozerať na vibračné vajíčka a na to ako idú traja borci do seba. Z milosti za maketu NY dávam tejto rozťahanej nude 3/10(27.6.2008)

• ancientone

Prvá otázka, ktorú Shortbus zvláda (nechcene) položiť je: "Nakoľko má ešte zmysel snažiť sa byť vo filme kontroverzným, šokujúcim, otvoreným, nekonvenčným a hocijakým iným "nevšedným" štýlom zaujímavý?" A druhou otázkou je zvládnutie vyobrazenia emócií pomocou explicitných sexuálnych scén. ........... V prvom prípade sa odpoveď drhne v záporne. Najlepšie tento jav vyjadril (na režisérovu smolu až priveľmi) sebareflexívny komentár vrchného transvestitu v scéne hromadného sexu: "Je to ako v 60-tych rokoch, akurát plné beznádeje." Scény, ktorými film chce byť výrazný a disponovať provokatívnym charakterom sú vlastne len opakovaným vyváraním už známych ingrediencií (napr. scény hromadného sexu - a oveľa pôsobivejšie- sa objavili napr. už v Antonioniho dobovému "hippie komentáru" Zabriskie Point ), čoho následok je vlažnosť hneď pri koreni. Vsadenie na danú kartu sa teda nevypláca, snímka ostáva v obyčajnej rovine povrchne explicitného snaženia sa o prezentáciu seba samej ako niečo cennejšie, než čím v skutočnosti je. O to horšie, že sa jedná o vabank. Jednoduchšie vyjadrené - snobsky zmýšľajúce porno. Áno, film je otvorený, ale jeho dvere dokorán prepúšťajú maximálne slabý vietor privievajúci trochu feromónov. .......... To následne ovplyvňuje druhú otázku - v rovine emotívnej znie Shortbus ako čistokrvný kalkul. Homosexuálny vzťah, citovo vyhasnutá domina, žena, ktorá nie ej schopná dosiahnuť orgazmus - všetci pôsobia ako neohybné figúrky s prostou motiváciou, ktorej jednosmernosť je toporne schovávaná za lacné "dumanie" nad otázkami sexuality. Tieto myšlienkové pochody sa postavám vo filme jednoducho nedajú uveriť - znejú priveľmi šablónovito a priehľadne, všetky smerujú len k ďalšej dávke "kontroverznej erotiky". .......... Shortbus sa proti svojej vôli stáva ukážkou faktu, že tváriť sa odvážne a šokujúco prostredníctvom sexu je v dnešnej dobe vlastne atavistické, pri toľkej snahe rovno disfunkčné šteklenie na znecitlivených miestach, alebo evokácia schopností, ktoré ovládal Bertolluci (elegantne a precítene - vravím o využitiu erotických scén k vykresľovaniu postáv) pred štyridsiatimi rokmi je v Mitchellovom prevedení len banálnym pornografickým drístom, ktorého slabiny sa dajú ľahko a rýchlo obnažiť. .......... Čo sa vcelku vydarilo, je počiatočné prepájanie jednotlivých postáv, ktoré spočiatku zvládajú svojou dynamikou diváka v úvode rýchlo zaujať a bez problémov vtiahnuť do centra diania, bohužiaľ, následné objavovanie sa stále viac a viac prepadá do eroticky chladnej promiskuitnej nudy. V téme dynamickosti snímky sa oplatí spomenúť aj prejazdy kamery nad insitne stvárneným New Yorkom z vtáčieho pohľadu. Samoúčelnosť týchto jázd nie je vôbec tak nežiadúca, ako ich výtvarné spracovanie. Podobné vychytávky rád využíva taktiež Gaspar Noé, akurát v jeho podaní sa im darí gradovať atmosféru celého diela, zatiaľ čo tu sa z New Yorku stáva sada zjednodušených škatúľ a sledovať túto nepodarenú výtvarnú finesu z tak úľubne animovaného lietajúceho pohľadu je smiešne, v kontraste s následne hranými scénami ostro realistickými vyvoláva špecifický druh pachute. .......... Shortbus nie je ničím objavným ani zaujímavo odvážnym. Sexualita a s ňou spojené otázky a city v ňom fungujú zle - vypočítavo a tým pádom strnulo, dosiahnutie väčších hĺbok obsahu sa rovná len režisérovej ilúzii.(16.11.2013)

Nielen Tsai Ming-Liang dokáže natočiť artové softporno... ;-) Orgazmus ako vrchol a možno jediné skutočné šťastie v živote, početné sexuálne scény paradoxne demytizújuce seba samé v polohe iba čisto účelových aktov v pornofimoch. Možno som práve na tento aspekt osobne nebol pripravený a preto mi celok pôsobil aj napriek snahe povrchne a odťažene.(17.12.2006)

Velice citlivě napsaný i natočený film o lidech, kteří hledají lásku, štěstí, cit... prostě něco, co jim v současnosti chybí. Postavy jsou natolik dobře napsané i zahrané, že jsem na ně po chvíli přestal koukat jako na nějaký zajímavý, leč nechutný, hmyz, ale začaly mne opravdu zajímat (a držel jsem jim palce). Tam, kde by většina filmařů cudně uhnula objektivem, Mitchell sice najede na detail, ale pro hodnocení tohohle snímku mi to přijde naprosto podružné.(24.2.2007)

• - Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)

• - Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)