Drama / Komedie / Romantický / Erotický

USA, 2006, 101 min

• cubajz

pokud by kamera nenajížděla na detaily genitálií, jednalo by se v podstatě o skoro obyčejnou romanťárnu s hledáním partnerského souznění v hlavní roli. Snímek se ovšem snaží šokovat za každou cenu a dost často sklouzává až k pornu - naneštěstí se nevyhýbá ani šoustání či orálu dvou i více hošanů zabranému OPRAVDU zblízka a právě díky těmto momentům už tento film nechci znovu vidět. Ale nová verze americké hymny byla vtipná...:)(5.10.2008)

Shortbus je ze své podstaty kontroverzní film, o tom ostatně svědčí i to rozkolísané hodnocení; záleží na tom, kolik toho divák skousne a jaké má postoje v oblasti sexu v jeho nejrůznějších podobách. Nemyslím si, že režisérovým záměrem bylo šokovat otevřeností sexuálních scén a tím tomuto dílku zajistit popularitu a patřičný rozruch kolem a že jinak je tento film vlastně úplně prázdný, jak je v některých komentářích naznačeno. Ano, zvlášť když vám hned na začátku filmu naservírují akrobaticky masturbujícího gaye, HT pár v nejrůznějších polohách a trochu toho sadomasa, tak to zapůsobí. Ale účel tohoto filmu je samozřejmě jiný než ukazovat otevřeně pornoscény, že. Moc se mi líbí komentáře pětihvězdičkových uživatelů, mnozí z nich ze Shortbusu očividně vytěžili to, co z něj vytěženo být mělo. Tento film nemůže nechat nikoho chladným a záleží na tom, kolik toho divák z něj vyzíská. Mnozí bezpochyby vypnou v průběhu filmu, nejspíš nejčastěji při asi nejkontroverznější scéně, tedy homotrojce. A právě třeba tahle scéna se mi hrozně líbila. Pobavila - "Jamie, could you please use the other hand? I am used to different angle.". Zarazila - tohle jsem fakt ještě v životě neviděl. Málem donutila odvrátit oči a uši - troubení do zadku a hymna. A konečně poskytla i určitý hlubší podnět - právě ta hymna. Prostě komplexní zážitek. V celém filmu je plno narážek, které nejlépe pochopí asi emerické diváctvo. Nebýt toho rozplizlého konce, určitého "neztotožnění se" a osobního přesycení vším tím sexuálním (na mě to byla už ke konci taky docela velká kláda...), dal bych možná i pět. Závěrem snad jen dodám, že opravdu závidím Jamiemu jeho ohebnost páteře (samozřejmě ne z důvodu, který nám předvedl, lol).(13.11.2009)

• maverick10

Tolik sexualne zakomplexovanych lidi pohromade jsem ve filmu jeste nevidel a navic maji svuj klub. Nevadi mi ze se o tom toci, ale zpusob jakym je to natoceny mi prijde dost hloupy. Po shlednuti filmu to vypada jako snimek o lidech, kteri nemaji do ceho pichnout a tak se chodi odreagovat do nejakeho zaplivaneho klubu v NY. Tam uz maji do ceho pichnout a tam uz si moc nevybiraji. Dalo se to natocit daleko inteligentneji. Ale kdyz to porovnam s Ken parkem, tak musim rict ze mi Ken park pripomina neco, co jsem onehdy vyslapl na dvorku.(2.10.2007)

• gudaulin

Kdyby se Shortbus natočil před dvaceti lety, napsal bych, že je to sice špatný film, nicméně když nic jiného, snaží se posouvat hranice možného a odstraňovat tabu. Píše se ale 21. století, v kinematografii jsme si už dávno zvykli prakticky na cokoliv, takže se můžu věnovat obsahu filmu, který je bohužel zoufale plytký. Není to ani generační výpověď (aspoň myslím a doufám) ani drama ani komedie a třebaže se v Shortbuse souloží na všechny způsoby a erotické pomůcky se hromadí tak, že hrozí vypadnout z plátna nebo televizní obrazovky, nepřijde mi kupodivu ani erotický. Může snad sloužit jako určitá sexuální instruktáž pro panice a ty, kteří ví příliš málo o lidské biologii, ale erotická atmosféra se zkrátka a dobře vytváří jinak. Takové Tiché dny v Clichy si nehrály na žádné velké umění, ale zobrazily bohémskou společnost své doby, a to vcelku pikantním způsobem. Shortbus je v tomhle ohledu naprosto sterilní. Nenašel jsem jedinou postavu, které bych mohl fandit, bát se o ni nebo ji nesnášet. A nejsou to pohříchu ani uvěřitelné postavy a uvěřitelné situace. To jediné, čím jsou postavy Shortbusu zajímavé, je obrovská dávka nezralosti, a to nejen v intimním životě. Jenže i tenhle fakt vyplývá z filmu hodně mimoděk a nebyl myslím cílem režiséra. Nevěřím na řadu sexuálních pověr, kterými trpí hrdinové snímku nebo jeho tvůrci. Shortbus je film buď pro sexuální začátečníky nebo pro ty, kdo se snaží najít ve všem nějaké poselství a při dostatečně velké snaze se jim to také daří. Stejně jako se někomu povede najít černou kočku a černém pokoji, i když tam vůbec není. Celkový dojem: 25 %. Filmu přímo zoufale schází nějaký konflikt a katarze, výsledkem je nefunkční softporno...Tam, kde chybí solidní scénář, je exhibicionismus na houby...(19.11.2008)

Zajímavý film. Osamoceně, poučně, inovátorsky, ale i jen obyčejně radostně honící, ale bohužel ne s nějakým (š)pičkovým poselstvím. Příběh holky marně se snažící dohrabat se k orgasmu mě docela chytil, druhá příběhová linie dvou gayů už méně, nějak mě míjelo, co to vlastně furt řeší... ale celkově druhá půlka filmu už mi přišla protahovaná jak šprcguma napouštěním litrů vody (jak jsme blbli kdysi na základce). Od Johna Camerona se mi rozhodně víc líbil jeho film Hedwiga a hladový palec, s daleko ucelenějším a působivějším příběhem. Ale z nostalgie (dnes už bych tu úvodní scénu kvůli svýmu pupku nedal ;-) za 4.(21.1.2013)

• - Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)

• - Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)