Příběh v dobové rekonstrukci období Slovenské republiky 1939-1945 je mnohovrstevnou metaforou konfliktu mocenských ambicí, nehumánních v dogmatické krajnosti, a životních filozofií, tlumočených přes hudbu. V soukolí sporu církevní (klášter) a světské vrchnosti (starosta, regenschórí a arizátor Bachňák) se octne polský zběh, varhanní virtuóz, ukrývající se v klášteře jako mnich Félix. Nevěří svatému poslání hudby v čase vraždění a není ochotný dát se zneužít pro zlo. Má jediné východisko: únik cestou, kterou přišel (lesem mezi minovými poli plnými mrtvol), nebo dobrovolnou smrt obětního beránka. Soulad myšlenky a tvaru odvoláváním se na harmonii vrcholných uměleckých děl výtvarných, architektonických (gotika levočského chrámu), hudebních (Bach) dosahuje Uher promyšlenou kompozicí záběrů, sekvencí a obrazů jako opakujících se protikladných motivů fugy, vždy s bohatší obsažností. Působivý souzvuk hudby a rytmu snímání v chrámu dynamizuje nápaditá kamera, zdůrazňující vertikální linie. Vznešená hudba, zvuk varhan v starém gotickém kostele, rytmus strmé chrámové klenby, vznosné linie starých obrazů a soch jsou měřítkem nízkých, hrubými pudy poháněných činů. První slovenský film, který ukazuje jinou než povstaleckou tvář tisovského Slovenska, první průlom do mlčení o křesťanské zbožnosti slovenského lidu, první slovenský film, v kterém bylo umění ohniskem dramatického konfliktu. (oficiální text distributora)

CSSML

Jedinečný symbolický film zobrazující dobu Slovenského státu aneb cesty Páně jsou nevyzpytatelné. Kvadrián si představuje, že Felix bude navzdory nebezpečí z prozrazení sířit hudbou krásu svatosti, přivede lidi k víře a dokáže straníkům, že věřící jsou na úrovni. A jak dopadne Felix? – „Jiné si zatratil, sebe nevykoupil, krása svatosti kde je?“ – Regenschori Bachňák si představuje, jak provdá dceru Nelu za pohlavára Mačuhu, a zařizuje jí dům. A jak dopadne Nela, jak Mačuha? Nemalou úlohu ve filmu hraje gotická architektura a varhaní hudba. – „Svědek? Čeho?“ „Posledního soudu.“ „Posledního soudu? A o čem tam chceš svědčit?“ „O tvojí zbožnosti a pokoře.“ ()

kebom

Kvalitný a náročný kúsok slovenskej kinematografie. Hlbokým spôsobom rieši samotnú existenciu človeka v spoločnosti plnej protikladov a zla a poukazuje na jej nízkosť a nevyspelosť, kde krása a čistota duše nemá miesto. Hudba J. S. Bacha je strhujúca... ()

Marina111

Takmer meditatívny film určený pre náročnejšieho diváka ( ten odchovaný na komerčnejších produktov sa bude nudiť a zbytočne trápiť). Povedzme, že prvý - i keď neoficiálne - kresťanský slovenský film vôbec. najväčšmi by som vyzdvihla orgánovú hudbu : pri zažmúrení očí som mala miestami pocit, že som doma na omši, inokedy, že som v nebi ... ()

Biopler

Jedná sa o dobrý film. Mohol však byť i lepší. Stret svetského a cirkevného sveta, vzájomné súboje gvardiána a starostu boli tým najzaujímavejším, samozrejme kvôli výborne zvoleným hercom, Hodorovskému a Bubíkovi. Bola radosť sledovať ich herectvo. Vo výbere aj ostatných hercov a v kompozícii záberov bol Uher doma. Niet čo vytknúť. Samotný príbeh má však trhliny, hlavnú v postave virtuóza, ktorý je uholným kameňom filmu. Ťažko je veriť, že sa v kláštore zrazu našiel virtuóz, že celé mestečko o ňom doposiaľ nevedelo, že sa odniekiaľ vynoril a nikoho to ani nezaujímalo, a do istého času to nezaujímalo ani starostu. Druhou trhlinou je samotné vyústenie príbehu v závere kde sa kvázi po obetiach na oboch stranách dostávame akoby na začiatok a tak mi chýba myšlienka pre vznik filmu. Myšlienku chápem v umeleckosti diela - hudba, zábery sôch a malieb primárne v chrámoch, a oceňujem ju, hoci usudzujem že Uher neodhadol a prepálil priestor hudby vo filme. Len poukazovanie na umenie na lepšie hodnotenie nestačí. Film však napriek všetkému doporučujem zhliadnuť. ()

Ozzy2

Pro vyznavače sekty katolíků.Pro ateisty nestravitelné.Hodnotit to nebudu, protože jaký je film po umělecké stránce je mi jedno.nejsem ani umělec, ani kritik, ani snob, pro mě nekoukatelná sračka, jako všechny slovenské slátaniny.Těžké, nestravitené.Film má poučit, nebo pobavit a ne deptat. ()

Ronee

Kamera, zábery, tie nápady, to sa mi veľmi páčilo. Popri pomalom tempe filmu som si najviac všímala jednotlivé postavy a hlavne tie zábery. Trochu ma ubíjalo konzervatívne prostredie kláštora. Myslím, že film je kvalitný, zopár momentov ma zaujalo, ale príbeh ma natoľko nezaujal. ()

SAINTS

Organ,je značne nedoceneny film čs kinematografie 60.rokov.Film ma aj skvelu kameru,hudbu,je velmi dobre zrežirovany. ()

ilclassico

Tak nádherná kamera se už dnes nevidí. Na začátku vás uhrane a již nepustí. Děkujeme pane Szomolányi. Symfonie krásy a ošklivosti světa a člověka v něm. Bez rozdílu žánrů za 4,5. ()

javlapippi

"Chcete si štrngnúť?" "To nie je slivovica..." Poľský utečenec ukrývajúci sa v slovenskom kláštore hrá v hnusných časoch na organe krásnu povznášajúcu hudbu, no odmieta veriť v povznesenie ľudstva jej prostredníctvom. Lokálny organista/arizátor závidí, renovuje dom po obeti tragédie, schováva židov a vydáva dcéru za miestneho gardistu. Dcéra je permanentne v kostole, modlí sa, počúva  a do svadby sa jej príliš nechce. Potom tu máme predstaveného rádu, silové zložky, smrteľnú nehodu s vedľajším pozitívnym efektom, spustenie obecného rozhlasu a potulujúceho sa psa. Obrazovo a zvukovo je to skvostné, príbehovo trochu zamotané a o tom, že by som postrehol a dešifroval všetky hlboké metafory a posolstvá si ani nerobím nádej. Herecky sú tu väčšinou neznáme tváre, pre niektorých to bola jediná filmová skúsenosť plus v dobovom účese a s hustým obočím skoro nespoznateľná Maciuchová s nulovým prízvukom. Silná atmosféra, nečiernobiele postavy, viera a duchovenstvo na dobu vzniku výnimočne stopercentne nedémonizované, ale obávam sa, že na môj vkus je to až príliš umelecké. Tri míny proti nepriateľom, nie na civilov. ()

PTuranyi

Štefan Uher vtlačil v tomto filme príbehu mladého poľského zbeha vydávajúceho sa počas vojny za mnícha v miestnom kláštore punc novej slovenskej vlny. Ponúka panoptikum figúrok malého mesta a obraz slovenskej spoločnosti počas Slovenského štátu. Akcie si tu veľa neužijeme, takže celá váha filmu stojí na dialógoch a atmosfére vytvorenej hudbou a obrazom. Tú sa darí budovať veľmi dobre hoci jej v tom herci veľmi nepomáhajú, lebo spektrum emócií, ktoré sa im darí vyjadriť je veľmi obmedzené. Dialógy však zvládajú. 70% ()

TomDolly

Krásne, krásne a ešte raz krásne! Úžasná kamera, skvelé pomalé zábery. Pani Maciuchová úžasná žena. Všetko je priam dokonalé no aj tak tomu niečo chýba. 4* ()

SuperKarel

Nemůžu jinak a nepodlehnu vysokému hodnocení ostatních. Tento film mě fakt nebavil a nudil, asi má nějaké umělecké kvality, ale tohle nebylo nic pro mě. Podle mého subjektivního hlediska je nadhodnocen. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová