Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'Arrivée d'un train à la Ciotat (více)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

Trancetino

Pre mňa sú takéto fenomény úplne fascinujúce. Necelá minúta dokázala rozpútať všetko ohľadom obrazu, ktorý sa nám hýbe pred očami. Pre mňa je tento výtvor niečo, ako keď Karl Friedrich Benz zostrojil prvý motorový trojkolesový automobil na svete. Čítam kopec komentárov a vidím len samé dristy. Absolútne neporovnateľné s dnešnou dobou. Nechápem ako niekto dokáže napísať, že to ani nie je film. V tej dobe sa ešte nič netočilo. Absolútne nič. Vie si to tu vôbec niekto predstaviť? Samí chytráci, ktorí by ani nedokázali natočiť s mobilom vlastné padajúce hovno do záchodovej misy (myslím, že už som to tu niekde písal), lebo by im spadol telefón do hajzla, ktorý si kúpili v obchodíku. Oni takú úplne jednoduchulinkú možnosť nemali. Museli to vymyslieť sami. Som šťastný, že to neboli Američania, ale Európania. ()

Stíba

Snímek, o kterém traduje (a asi fiktivn) legenda, že při jeho sledování lidé z obavy, že je srazí jedoucí vlak, utíkali ze sálu. I když představa takové chvíle, která by musela být neskutečně silná úplně vyvolává husí kůži Tento kraťas (dá-li se tak padesátisekundový stoják vůbec nazvat) se dá považovat za pomyslný začátek éry kinematografie, éry, jež je po více něž sto letech neskutečným kolosem. ()

PEZ

Historici oznacuju tento snimok za prvy film v historii - najme kvoli tomu, ze bol ako prvy premietany verejnemu obecentstvu 28. Decembra 1895 v Parizskom Salon Indien Du Grand Café. Odvtedy sa datuje aj oficialny vznik filmu. Je neuveritelne v akej kvalite sa snimok zachoval - perfektne dokumentuje pre nas uz dost vzdialeny rok 1895! ()

Wencek

Hm zajímavé nikdy bych neřekl že příjezd vlaku může být tak...tak...tak obyčejný. No nic nedá se nic dělat je to přecejenom klasika všech klasik a proto dávam 1 000 000*. Ba ne, nepřísluší se mi hodnotit film co má 55 vteřin i když je z roku 1895 a dnes patří do kategorie ze zlatého fondu světové kinematografie. Nelze hodnotit něco co vlastně neni ani film ani nic jiného, je to jen pouze průlom v technickém vývoji lidstva. Ale jinak na svou dobu dobře zahráno a rozpočet filmu asi taky nebyl moc vysoký. A tržby celosvětově? Nevyčíslitelné. ()

GTS_PUNK

Tak týmto to všetko začalo. O známom filme o vlaku bratov Lumiérovcov počul zrejme každý, ale ani ja som donedávna netušil, že sa jedná iba o 50 sekúnd dlhú sekvenciu. Sledovať v roku 1895 pohyblivé obrázky na filmovom plátne muselo byť naozaj niečo špeciálne a my pri našich dnešných filmových technológiách ani nedokážeme oceniť to, čo týchto 50 sekúnd znamená pre kinematografiu ako celok. A ak je historka o ľuďoch utekajúcich z kina, keď zbadali prichádzajúci vlak iba reklamný trik, tak bratom Lumiérovcom dokonale vychádza až do dnešných dní. L'Arrivée d'un train à la Ciotat odštartoval nielen kariéru francúzskej bratskej dvojice, ale hlavne pomyselný filmový vlak, ktorý je na ceste dodnes a tak skoro určite nezastaví. Vďaka Louis a Auguste! ()

Chamyl

Nezapomenutelná filmařská klasika, kdy přijíždějící vlak jakoby symbolicky přivážel éru kinematografie. Dnes už by lidé před tímto vlakem neutíkali, ale tenkrát tím psali historii... ()

pepino

"Nelze dosud zapomenout na geinální film ještě z minulého století, film, kterým všechno začalo, Příjezd vlaku. Tento proslulý film bratří Lumiérů vznikl jednoduše díky vynálezu kamery, filmového materiálu a promítačky. Tato pouze půlminutová podívaná ukazuje část nástupiště osvětleného sluncem, promenující pány a dámy a vlak, který z hlubiny záběru najíždí přímo na kameru. Postupně jak se vlak přibližoval, lidé vstávali a prchali, v sále narůstala panika. Připadá mi, že právě toto byl okamžik zrození filmového umění. Nešlo jen o snímací techniku nebo nový postup reprodukce reality, nikoli. Zrodil se nový estetický princip. V čem spočívá? Poprvé v historii umění a kultury byl nalezen způsob jak se bezprostředně zmocnit času, zafixovat jej a kdykoli na plátně oživit. Člověk tak získal matrici reálného času...." (A.Tarkovský) ()

anyonecek

Není na tom moc co hodnotit. Jako film je to úplné nic a dávám zlatý střed jen z důvodu, že je to tak starý snímek a na tu dobu to má alespoň nějakou obstojnou kvalitu a docela i dějově to dává smysl. Snímek má určitě jinou váhu v té době a v dnešní době. ()

PlayEasy

Pan Scorsese v "Hugově velkém objevu" ukázal, jak se tehdy lidé v biografu báli, že vlak vystoupí z plátna a srazí je ;-)..... Každopádně tahle v dnešní době nepochopená záležitost je povinností pro každého milovníka kinematografie! ()

MartyMcFly89

...a lidé se báli, prchali z promítacího sálu v panice, že je přejede vlak. Natočené dějiny, již je to 114 let a stále je film takový, jaký je. ()

principessa

A dá se tohle vůbec v dnešní době nějak ohodnotit? Kino se nám tu rodí před očima, tak 5 hvězdiček?... Byl to zázrak a já bratrům Lumières budu nadosmrti vděčná. Dala bych úplně cokoliv za to, abych mohla být v té době před plátnem, musel to být neskutečný, pro některé zcela určitě až infarktový zážitek... ()

walmezak

Záběr vlaku, který přijede do stanice. Každodení život. Ovšem uvědom me si, že se píše 19. století a jedná se o jeden z prvních snímků vůbec. Je to matka celého filmu! ()