Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'Arrivée d'un train à la Ciotat (více)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

Spock

Příjezd vlaku na nádraží spojený s běžným shonem kolem toho, nic převratně natočeného, kdyby ovšem nebyl rok 1895. Každopádně dobrý nápad. Co si o tom asi museli myslet tehdejší lidé? ()

solskjaer

Minutový snímek přijíždějícího vlaku. Před sto lety revoluční snímek od stejně revolučního režiséra. Dnes jen vzpomínka jak to tenkrát vše začalo ... ()

mohamedsfinger

Dějově sice na dnešní dobu maličko slabší, ale to vůbec nevadí, protože výtnamem pro světovou kinematografii je tento snímek asi nejzásadnější ze všech ;-) ()

Melios

Dámi a páni, tu začala veľkolepá púť kinematografie. Jedná sa o 48 sekundový krátkometrážny "film" (podotýkam, že prvý svojho času) menom L'Arrivée d'un train à la Ciotat (známy tiež pod slovenským hovorovým názvom Vlak prichádza do stanice) od bratov Lumièrovcov. Síce sa z dnešného pohľadu jedná skôr o úsmevné dielo, svojho času dokázalo vyvolať poriadny rozruch.  Nie nadarmo je o tejto snímke známe, že keď sa prvý raz premietala v malej kaviarni, diváci sa natoľko báli vlaku, ktorý by vyletel z plátna, že z miesta premietania radšej ušli. Ak sú pre vás filmy, rovnakým hobby akým sú pre mňa, bude sa istotne jednať o vašu povinnú zastávku (doslova). Ako bonus odporúčam, krátku, stručnú recenziu z kanálu Pixelorez. ()

Emo-haunter

Rozhodl jsem se o hodnocení filmů z hlediska historie kinematografie, a kde jinak lépe začít, a rozšířit si vědomosti, než u architektů filmografie, u francouzských legend - bratří Lumiérů. Jejich prvnímu filmu Pokropený kropič jsem musel dát jednoznačně pět hvězdiček, protože se zrodil můj koníček. U ostatních jsem se rozhodl pro dvojí možnost hodnocení - u takových těch nevypointovaných krátkých filmů dám klasické tři hvězdy, u těch s pointou čtyři. Přijezd vlaku ja doopravdy zkrátka jen o příjezdu vlaku. Ale má to atmošku dnešních dní, kdy i já si užívám prožitek příjezdů vlaků, které mě zavezou dál :) Je sice na první pohled těžké ohodnotit něco takového, ale je potřeba mít na paměti, že tito dva borci stvořili film. :) Respekt a díky za vše! ()

laserr

Už kvůli představě lidí prchajících z kinosálu kvůli rychle se přibližujícímu vlaku nemůžu jít pod 3* ()

korok

Chtěl bych se vrátit v čase a sledovat v kině ty diváky jak utíkají před tím vlakem. :) Pobavil jeden komentář na youtube: "V čase 0:30 ten vystupující z vlaku je V. I. Lenin". Ten chlap tak fakt vypadá :) ()

tepi91

Dnes to může působit banálně, ovšem na konci 19. století, šlo o průlomový film (i když jen minutový), který vyděsil nejednoho diváka. Mezník světové kinematografie. Bratři Lumiérové to tenkrát všechno začali. ()