Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'Arrivée d'un train à la Ciotat (více)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

Anderton

Ja by som si dal pri pozeraní bacha a v poslednej chvíli pred výstupom vlaku z plátna uhol a zachránil si tak život. ()

Frajer42 odpad!

Snímek zachycující příjezd vlaku, který ve své době šokoval spousty lidí, kteří na něj vážili mnohdy dlouhou cestu, aby se mohli mrknout na celou minutu dlouhý film, přičemž velká část z nich před vlakem prchala a ani se nedodívala. Mimo jiné si můžeme všimnout, kam až se francouzské vláčky od toho roku posunuly. Ještě že se filmu ujali hned dva režiséři. Pro jednoho by to byla hrozně náročná makačka. Vždyť celý tento "film" obnášel najít vhodné místo pro kameru a čekat...a čekat...a čekat. Na jízdní řády se tehdy asi až tolik nedbalo. Dost mě mrzí, že když už Lumiérovci měli kamerku a uměli s ní manipulovat, že nebyli trošku kreativnější. Minimálně o celých 100 % víc. Úplně mi nejde do hlavy zdejší hodnocení. Buď jste hrozně ctižádostivá bytost a chcete si zachovat image kinematografického odborníka, nebo trpíte přehnanou láskou k vlakům a dáte plný počet. Druhá varianta je, že patříte do té početnější skupinky a koukáte na filmy hlavně pro zábavu. Potom sáhnete po hodnocení zcela opačném. Toto hodnocení tu není tak obvyklé, protože člověk z druhé skupiny na snímek, jako je tento, jen tak nenarazí. Jediné, co ho k takovému filmu přivede je zvědavost. Hodnocení mezi těmito dvěma extrémy vůbec nerozumím. ()

PetrPan

Bratři Lumiérové byli až druzí, s prvním kinematografem totiž přišel již 20 let před nimi jistý Jaczek Wojvodowski z Polska. Jeho prvním filmem měl být příjezd vlaku na Dworzec Terespolski ve Varšavě, bohužel se však postavil se svým jediným prototypem kamery přímo na koleje a film, přístroj ani Jaczka se nepodařilo zachránit. ()

FTP odpad!

Chápu tehdejší nadšení, překvapení a pokrok, co ale nechápu je, proč to má jako film 80%, to není fér. ()

Stanislaus

Jednoduchý výjev z obyčejného všeního života, který je však "neuvěřitelně dynamický". Aspoň se člověk dozví, co se tehdy opravdu nosilo a jak vypadala doprava. ()

HellFire

Vlastně ani netuším, jak mám tenhle krátký filmeček hodnotit. Je sice úžasné, že jde nejspíš o první filmový záběr na světě, ale co na tom, když na něm jen přijíždí vlak? ()

SOLOM.

Bratři Louis Lumière a Auguste Lumière byli – jsou a budou navždy legendami a průkopníky filmování a já se vždy rád podívám na jejich krátké snímky. Z pohledu dnešního diváka jsou to těžko docenitelné klenoty, ale tenhle kus historie má prostě v sobě kouzlo i po tolika letech. Viděl jsem obě verze příjezdu vlaku… ()

codeas

Z pozadí filmu se na nás řítí lokomotiva - když tento úvod poprvé viděli diváci v kinech, utíkali ze sedadel a mizeli z kina, jelikož se báli opravdového vlaku. Kamera se stala osobou v dramatu. Louis Lumiere použil velkou hloubku ostrosti - jeho kamera byla schopna zachytit ostré záběry od jednoho metru až po nekonečno - a docílil tak úžasného dojmu, tedy změny malé tečky až po lokomotivu zastavující podél nádraží. Přicházejí cestující, dokonce také stará paní Lumiérová ve skotksé pláštěnce a se dvěma vnuky. Z otevřených dveří vystupují a nastupují cestující netušíí, že ještě za 109 let se na ně někdo bude dívat. Chodí před kamerou schválně nebo utíkají ze zaběru =- PROSTĚ JAKO DODNES.. ()

Marek1991

Film o chlapíkovi, čo polieval záhradu sa mi páčil viac. Tento krátky dokument je len o príchode vlaku z diaľky, ktorý sa približoval a bol čoraz viac zreteľný a môžme potom vidieť aj ľudí, ale ničím ma tento krátky film nejak veľmi nezaujal. ()

pools

Nechápu, proč netočili na FullHD a nesehnali si lepší stabilizaci obrazu. Když už chci dělat film, měl bych si o tom něco přečíšt ne? via Philber ()

ABLABLABLA

Všichni dělají, jak kdyby tam s tou kamerou vůbec nestáli, aneb úplně každičký z "účinkujících" se tam aspoň na zlomek sekundy podíval. Ty dvě malé holčičky, co je vynesla máma z vlaku byly skvělé, hlavně šaty širší než jak byly vůbec vysoké:) Jinak to bylo jak kdybych sledovala dnešní dění na nádraží, akorát tady ti lidi měli ještě nějaké vychování a nedrkali do sebe, nepředbíhali a byli hezky oblečení. Zde: http://www.youtube.com/watch?v=b9MoAQJFn_8 ()