Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'Arrivée d'un train à la Ciotat (více)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

dr.Orlok

Uváděný jako vůbec první film vůbec má Příjezd vlaku určitou historickou hodnotu. Ale prosím vás vždyť to je jen příjezd vlaku !!! ()

Mairiel

Řekla bych, že toto se dost dobře nedá hodnotit. Je to ale klasika, proto spíš pro svůj dobrý pocit připisuji: Viděla jsem..... ()

JohnMiller

Sú to síce náročné začiatky kinematografie ale ruku na srdce, ide iba o jeden dlhší záber na príjazd vlaku. Nič viac nič menej. Takže v tom hľadať niečo viac mi príde absurdné. Takisto ako aj mýtus o tom, že diváci pri sledovaní v sále spanikárili pri pohľade na približujúci sa vlak. Možno by som uveril, že sa to stalo dvom trom divákom ale rozhodne nie celej sále. Ale s toho historického hľadiska je to samozrejme snímka významná. ()

Trevor

Zaujímavosťou bolo určite aj to, že dav ľudí nevenoval tomu, že ich natáčajú pozornosť. Neviem, či som ja nemal väčšiu námahu vyhľadať tento film na čsfd ako bratia Lumiérovci ho natočiť. A áno, dá sa to hodnotiť aj v dnešnej dobe...doplnenie komentára po zhliadnutí dokumentu Bratři Lumiérovci z roku 2017. Toto je povestný film ktorý pri premietaná vystrašil divákov tak, že pred vlakom ktory sa na plátne objavil začali utekať a mal za dôsledkov že si bratia uvedomili akým obrovským fenoménom sa nakoniec film môže stať...a našťastie pre nás aj sa stal. ()

Fanucci

Historický význam tohoto filmu a jejího autora pro kinematografii je nezpochybnitelný...Ale víc než 3 tomu dát nemůžu, protože co na něm chcete hodnotit? Umělecký dojem minutového příjezdu vlaku?:-) ()

/Pablo

Samozřejmě, je těžké hodnotit takovéto dílko, které netrvá víc jak jednu minutu a v němž nenalezneme kdoví jaký děj, natož pak psychologii postav. Čtyři hvězdičky dávám za onu krásnou naivitu a spíše dokumentární formu. Bratři Lumièrové odhalili efekt (byť ještě v hodně primitivní podobě), který už za jedno století bude udivovat to publikum, lačnící po adrenalinu a speciálních vizuálních efektech. ()

Kwaichi

Ah to bola nádherná doba, keď ľudia ešte brali cestovanie vlakom ako spoločenskú udalosť, čo v podstate aj je, keďže necestujete samy ale ste obklopený množstvom cudzích ľudí, s ktorými sa môžete cestou zoznámiť. ()

Dannysek4U

Promejslel jsem to zleva i zprava, ale stejne jsem neprisel na duvod, proc prijezd vlaku nejak hodnotit. A stejne bych ani nevedel jak. Porad je to jen jedna minuta, byt mozna jedna z nejcennejsich na svete, a Lumierove s ni nechteli vic nez jen ukazat novou, svetem nevidenou technologii. ()

SeanLSD

Symbolicky. Nie je to síce prvý film, aleje krásne ho za taký pokladať. Do tohoto nesmrteľného vlaku milerád vášnivo naskočím... ()

Decker

Na internetu jsem videl dve verze. Obe v podstate totozne. Nelze zde snad ani hodnotit nejaky "dej". Hodnota tohoto filmu je v jeho stari a jeho pozdejsim dopadu na rozvoj cele kinematografie. Bratri Lumiereove v tom nevideli zrejme vetsi potencial a brali to pouze jako svuj patent a za ukoncenou vec. Pozdejsi udalosti samozrejme ukazali jaky opravdovy potencial se uvnitr skryva. Je to zrod kinematografie a pozdeji zrod moderniho filmoveho umeni. ()

Charlizee

Tento snímek je důležitý především z historického hlediska = byl součástí slavného promítání v GRAND Café na bulváru Kapucínů v Paříži v prosinci 1895, které se považuje za první filmovou projekci vůbec (za kterou diváci platii) a traduje se, že dojem přijíždějícího vlaku byl pro tehdejší obecenstvo tak sugestivní, že sálem zaznívaly výkřiky zděšení, protože si diváci mysleli, že se na ně opravdu řítí vlak. Vidíme zde počátky estetiky záběru, vlak přijíždí po diagonále, proto vytváří 3D dojem. ()

Jennifer.S

Bohužel není možnost zaklinout pouze viděl - viděla. Hrůzou jsem ze sálu neprchala, ale jako zajimavá perlička z historie mě potěšila. ()

pytlik...

Prostřední díl první filmové telenovely, zachycující příjezd dělníka na venkov. Ten znechucený životem ve městě jednou odejde z továrny , aby se už do ní nikdy nevrátil. Vstoupí do služeb místního šlechtice a stará se mu o zahradu. Jednoho dne ale do jeho tichého života brutálně zasáhne nevychovaný spratek, který mu jeho poklidné zaměstnání naprosto zoškliví. Znechucený zahradník se rozhodne emigrovat na Měsíc, do skutečného ráje, kde se rozhodně nepředře, protože ve zdejším úrodném prostředí rozkvetou i deštníky zapíchnuté do země, a místní spratkové se rozprsknou i po malé ráně. ()