Betonová zahrada

• Česko Cementová zahrada (více)

Snímek scénáristy a režiséra Andrewa Birkina CEMENTOVÁ ZAHRADA je adaptací známé novely současného britského spisovatele Iana McEwana. Mysteriózní a místy bizarní příběh, vyprávěný z pohledu pubertálního chlapce, překvapuje svou originalitou, otevřeností a dokonalým zvládnutím látky. Zachycuje situaci čtyř sourozenců, kteří v osamělém domě po náhlé smrti otce pohřbí ve sklepě do betonu zemřelou matku, aby mohli zůstat pohromadě jako "páni" domu a neskončili v sociálním ústavu. Děj se odehrává v několika horkých letních týdnech v nevábném prostředí zanedbané periferie. Všudepřítomná atmosféra zmaru a nehybnosti obklopuje dětské postavy, které prožívají zcela všední, drobné epizody. Musejí se však vyrovnat s obrovským vnitřním tlakem, s nelehkým údělem dětství a puberty. Nejstarší sourozenci, Jack a Julie, nakonec dospívají ke incestu (krvesmilstvu), přičemž si uvědomují, že se tím uzavírá patrně nejvýznamnější etapa jejich života. (oficiální text distributora)

Snape

Kniha Iana McEwana, předloha tohoto filmu, je naprosto skvělá. Proto jsem si DVD s Betonovou zahradou koupil hned, jakmile vyšlo. Byl jsem zvědavý, jestli se tvůrcům podařilo zachytit hustou atmosféru knihy a zejména mě zajímalo, jak si poradili s hodně otevřenými naturalistickými scénami. Můj celkový dojem z filmu je nakonec dost rozpolcený. Kdybych knihu neznal, pravděpodobně bych byl nadšený. Neotřelý až trošku úchylný příběh by mě zcela pohltil. Jenže já knihu znám moc dobře, a proto mi ve filmu chybělo lepší vykreslení její atmosféry – z knihy sálá tíživé vedro a prostupuje ji něco, co bych nazval "všeobecným rozkladem". Ve filmu to tak silně nevyznívá. Navíc mi hodně neseděl výběr představitelů vše postav – málokdy se mi při filmových adaptacích stává, že by se tvůrci výběrem herců totálně netrefili do mých představ. Nicméně přes všechnu uvedenou kritiku musím nakonec Betonovou zahradu pochválit. Minimálně si cením odvahy filmařů zfilmovat tak výraznou předlohu. Navíc se jim to celkem podařilo; pro někoho, kdo knihu nezná, musí být tento film velmi silným zážitkem. ()

jenjan

Charlotte Gainsbourg s cigárem? Dělal bych, že taky kouřim.. Nemá cenu psát žádný moudra, to se musí procítit, i když to občas "smrdí".. ()

Eluin

Hodně zajímavý a silný film, který je správně divný a střelený. Ch. Gainsbourg zde hraje dosti dobře, to samé platí i o A. Robertsonovi. Velkým plusem pro film je dobrá knižní předloha a také zručnost tvůrců správně si postavit kameru. Větší betonovou depresi jsem ještě neviděl. ()

Fridecka

Pochmurný příběh o dětství a dospívání na periferii. Líbí se mi velmi poetické a citlivé zpracování nesčetných sdělení prostřednictvím propracovaných filmových obrazů. Knižní předlohu jsm bohužel nečetla, ale po shlédnutí filmu se na knihu doslova těším. Velice mně zaujala stylizace hlavní hrdinky do chlapeckého vzhledu a jejího protějšku v incestním vztahu zase do dívčího" looku", což v konečném dojmu působí spíše opačně, tj. Charlotte Gainsbourg je velmi ženská, tedy spíše dívčí a její bratr mužný. ()

Kaučuk03

Silná dávka emocí, nijak prvoplánově mířených. Pokud nemáte srdce z ledu musí vás to zasáhnout. Famózní výkon "dětských" představitelů. Choulostivá látka zpracovaná tak jemným způsobem, že vás to musí spíše dojmout, než naštvat. Ani nebudete kroutit hlavou nad incestním vztahem sourozenců spíše mu budete fandit... ()

Meiers

Famózní, incestem a erotikou stříklý(..heh to zní fakt úchylně..) příběh na šedém podkladu. Charlotte Gainsburg je jako lolitka skvělá a říkám naprosto upřímně, že krevní oběh pracoval na 120%. Knižní předloha si mě zatím nenašla, ale pokud to nebude mít 1000 stránek, bo na takový kusy fakt nemám odvahu, tak do toho jdu. ()

brrumlaa

Na co všechno se může použít cement? Julie a Jack z obavy, aby jim úřady nevzaly mladší sourozence, pohřbí svoji matku do velké železné bedny a zalijí ji betonem.... Zvláštní příběh; o dospívání, o přáních dospívajícího Jacka, o incestu a o tom, jak nejstarší sourozenci - stále ještě děti musí řešit problémy běžného života. ()

Ziggy Zagg

Knížku jsem četl minimálně před pěti lety, ale musím říci, že film ve mě vyvolal velmi silné vzpomínky na tento příběh. Připadalo mi to jako bych ji četl znovu. Perfektní adaptace knižní předlohy, lépe už to asi nešlo. ()

Ihuj

Nečekal jsem, že mě zrovna tohle téma bude bavit, ale nakonec to bylo dobře koukatelné. Nápaditá kamera, skvělá režie a především dost originální zápletka. Není to tak dobré jako podobný Deep End, ale přesto hodně solidní nadprůměr. ()

kondor77 odpad!

Pod tíhou argumentů protistran, jsem se rozhodl pro opakovanou projekci a ... .Jak můžete obhájit film, kde si to mezi sebou rozdávají sourozenci a zároveň vytýkat lidem, že jsou rasisté, antifeministé a jiní -isté. Ano, mluvím ke komunitě kolem Moviezone. Jste odporní, zapšchlí Čecháčci a je mi Vás neupřímně líto. ()

junxi91

Panečku, to byla ale pořádná uchylárna, se spoustou špíny, bordela, smradu, neutěšených poměrů osiřelých dětí a hlavně incestu! Nebylo mi to moc příjemné, více než vzájemná přitažlivost mezi bratrem a sestrou mě znechucoval ten bordel, který tam doma měli - špinavé nádobí, odpadky na podlaze, všudypřítomné mouchy. Děj se odehrává na konci 70. let na anglické periferii, rumišti plném polorozbořených domů, kde se nachází také prefabrikovaný dům, ve kterém žije šestičlenná rodina - přísný otec, laskavá matka, rozmazlený synáček Jack, vyspělá dcera Julie, mladší dcera Sue a malý syn Tom. Otec s Jackem vykládají pytle s cementem a míchají na zemi beton, aby postavili na zahradě chodníček. Syn si odskočí na hajzl vyhonit ptáka, zatímco otec dostává infarkt a umírá. Matka z této tragédie onemocní a skončí na lůžku, a tak se o rodinu musí starat samolibý bordelář Jack a jeho sestra Julie. Mezi sourozenci je jisté napětí vzhledem k Jackově nevyzrálosti, zálibě ve čtení sci-fi knihy a povalování se v ruinách. Tohle napětí postupně přerůstá v romantický vztah. Obzvlášť vidět je to během oslavy Jackových narozenin, kdy Julie udělá stojku, jsou jí vidět kalhotky a Jack začne zpívat, zatímco ohromeně sleduje její rozkrok. Jack se do Julie zamiluje, rád ji maže záda a jednou ji lechtá tak moc, až se počůrá. Jack vodí Sue a Toma do školy, zatímco Julie se stará o domácnost. Jejich matka musí být převezena na léčení do nemocnice, a tak na to zůstanou Jack a Julie úplně sami. Nesmí o své situaci nikomu říkat a musí se o své mladší sourozence starat, jinak skončí v dětském domově a dům bude zbořen. Matka nakonec umírá doma v posteli a její mrtvola stihne pěkně vyblednout, než se jí rozhodnou děti tajně pohřbít. K tomu jim pomůže zbylý cement po otci a také rakev ve sklepě, do které mrtvou máti zalijí betonem. Děcka se začínají postupně uzavírat samy do sebe a dochází u nich k duševnímu rozpadu, jelikož jim chybí dozor dospělých. Jack žije v totálním bordelu, měsíc se nemyje a na tváři má odporné akné. Sue se uzavírá do svého světa a vše svěřuje svému deníku. Julie si najde chlapa - staršího úspěšného obchodníka Dereka, který se Jackovi příliš nezamlouvá. Tom se začne převlíkat za malou holku (což je podle jeho sourozenců nakonec v pořádku), chová se jak batole a spí v dětské postýlce. Derek začíná cítit smrad ze sklepa, a tak mu děcka nakecají, že je v sarkofágu pohřben pes, který jim velice chybí. Jack se pak dozvídá od Toma, že Derek ví, že v sarkofágu se nachází jejich matka, jelikož mu to řekla Julie. Jack usne nahý se s svým bráškou Tomem v postýlce. Julie pak probudí Jacka a říká mu, že s Derekem neprovádějí žádné intimnosti, protože Derek je nezralý a žije se svou matkou (jako já). Přesunou se na Jackovu postel. Postupně se sourozenci začnou svlékat a mazlit a přemýšlet o své budoucnosti, když nyní Derek zná jejich malé tajemství ze sklepa. Jack to vidí tak, že si je někdo vezme do pěstounské péče a dům se zbourá stejně jako všechny v okolí. Řekne: „Jednoho dne někdo přijde zakořenit. Jediné, co najdou, bude pár rozbitých cihel ve vysoké trávě. ." Poté je v posteli vyruší Derek, který je z jejich incestu znechucen a ptá se, jak dlouho to trvá. "Věky a věky", odpoví mu Julie...Zajímavý, depresivní a tragický film s trochou napětí, bizarními postavami, puberťáckými vlhkými sny a opuštěnými dětmi, které se snaží najít samy sebe. () (méně) (více)

Dan

Atmosféra filmu by se často dala přímo krájet. Ale to především díky představě o tom, co šlo vysledovat za jednotlivými konkrétními gesty na základě znalosti knižní předlohy. Neříkám, že by byl film špatný, ale ke knize mu ještě řada věcí chyběla - hlavně co se týče celého těžkého letního pocitu. ()

mirthquake

Záleží na tom, kde se nacházíte v poslední minutě. /Spoiler/ Můžete s Derekem definitivně odhalit pravdu, kterou jste po celou dobu tušili. Pak jde o „zpracování tématu incestu a nelehkého dospívání osiřelých sourozenců“. Nebo se smějete s Julií, (protože „adekvátně reagovat“ je to jediné, co může dělat Hlupáček, který se nikdy nestane součástí rodiny), a nálepky zde nemají místo. Podobně jako otázka, zda-li film nemůže uškodit. Vše ostatní v gestech a pohledech, neboť o čem nelze mluvit, na to je třeba se podívat, drahý L. ;-) 4 a 1/2 a pátá za závěr. ()

Panacek

Jsou filmy natočené proto, aby měly co nejvyšší tržby a filmy, které hrozně chtějí ošklivou americkou sošku. Jsou filmy, často české, natočené bůhví proč. Jsou filmy natočené upachtěnými neuměteli bez talentu. Jsou filmy natočené podle mizerných scénářů. Jsou filmy ve 3D. A jsou naštěstí i filmy jako Betonová zahrada. K tý rodině jsem dost přilnul a není mi příjemná představa, jak by její příběh asi pohračoval za titulky. (Proč mi u toho v hlavě znělo Porque te vas?) ()

mira.l

Hodnotím slušnějším průměrem, takové 3 a půl hvězdičky, kdyby to šlo. Charlotte Gainsbourg byla jako ostatně asi ve všech svých filmech úžasná, atmosféra značně ... jak bych to vyjádřil... napjatá jako předpjatý beton, exteriéry jakési vybydlené polorozpadající se čtvrti odporně deprimující, což mělo tak asi být, to je v pořádku, ale mě teda ten příběh jako takový zase úplně na zadek neposadil, a to ani v knižní podobě. ()

GTS_PUNK

"Mum and Dad. Think they're in Heaven?" "Don't know about Dad but Mum's in the cellar." Ako vidno v komentároch, film rozdeľuje obecenstvo na dva tábory. Jeden je znechutený a druhý ohúrený, čo iba dokazuje, že film na stále veľmi tabuizovanú tému incestu, vyšiel Birkinovi na jednotku. Do špinavého, zaprášeného prostredia kdesi na periférii neznámeho britského mesta umiestnil štyri deti, ktorým čas vezme oboch rodičov a oni sa musia začať živiť samé. Štyri jedinečné postavy pozerajúce sa na svet odlišným spôsobom, pomaly dospievajúce a objavujúce svet dospelých, ktorými sa pred zrakmi diváka pomaly stávajú. Jack objavuje taje svojho tela, túži po poznávaní druhého pohlavia. Naopak najmladší Tom sa opačným pohlavím chce stať a prezlieka sa za dievča. Sue zas vedie nebohej matke denník a najstaršia Julie preberá zodpovednosť po matke a vedie chod domácnosti, pričom sa zoznamuje s výrazne starším Derekom, od ktorého si však drží značný odstup, pretože jej srdce patrí inému - jej bratovi. Vzájomné, nevinne pôsobiace dotyky sa po dlhej dobe premenia v pulzujúcu energiu vrcholiacu v krvismilstve. Divákovi sa však nedostane ničoho takéto, čo by ho mohlo priamo poburovať. Vzťah súrodencov je vyobrazený veľmi umelecky, v duchu v akom sa nesie celá dejová línia filmu, ponúkajúca množstvo záberov na betónovú suť, metaforicky pôsobiace praskliny a snové spomienky z detstva hlavného hrdinu. The Cement Garden z môjho uhla pohľadu nešokuje. Vlastne si ani nemyslím, že to malo byť cieľom filmu. Skôr by som povedal, že sa jedná o drsné, ale pritom veľmi jemne podané, vyobrazenie vyrovnania sa so smrťou rodičov a nájdenia ich častí v sebe formou "zakázanej lásky" medzi súrodencami. Oni sami sa stali svojimi rodičmi a zdieľajú tak všetky radosti a starosti s tým spojené v dome, ktorý pomaly chátra a záhrade, kde sa skrz betón prediera burina. Vrelo odporúčam všetkým, koho nepobúri iné vyobrazenie lásky než v jej "klasickej forme". Jemné ako Julie. ()