Reklama

Reklama

Labuť

  • USA The Swan
Krátkometrážní / Komedie
USA, 2023, 17 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Dva suroví hromotluci drsně dotírají na drobného, chytrého chlapce. (Netflix)

Recenze (32)

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

skvělý Friend a ze všech čtyř povídek ve Wesově režii nejvážnější a nejsmutnější kousek. Zpětně bych každopádně doporučil dát si mezi shlédnutím jednotlivých povídek lehčí odstup. Wes se v nich totiž celkem opakuje a pro toho kdo není jeho zarytý fanda to může být lehce únavné a jejich kouzlo se může vytrácet...70% ()

petikacka 

všechny recenze uživatele

Tak tato povídka byla zásah přímo na mou srdeční komoru. Už od Otravy jsem fascinována knižním stylem vyprávění ála audiokniha a super výtvarným ztvárněním coby čtenářovou představou. Nejvíc mi u všech povídek vadila ta šílená rychlost mluvení a střídání se všech vjemů, že jsem nebyla schopna všechno vstřebat. Teprve až u Labutě mě konečně napadla spásná myšlenka a prostě jsem zavřela oči... A pak už mi tekly jenom slzy...No, každopádně si povídky dám ještě několikrát abych si byla jista, že už jsem je opravdu pochopila a vstřebala. Za mě naprosto srdcervoucích 100% ()

Reklama

Klajnik odpad!

všechny recenze uživatele

Zde nejde o adaptaci povídky do jiného média. Pokud bychom totiž na film nekoukali, pouze poslouchali audio, tak by nám pravý film nebyl plně dostupný, protože film využívá k vyprávění prostředky média, kam samozřejmě patří obraz. Tento kraťas však lze pouze slyšet, protože Anderson nechává svého vypravěče vyprávět dění (tak jak to dělá vypravěč v knize) a jen k tomu přikládá obraz (zde úhledně rozestavěné papundeklové kulisy) jakožto vizuální doprovod - nikoli klíčovou složku toho, co označujeme filmem. Vypravěč tedy divákovi říká, co se děje, aniž by to film pořádně ukázal. Nekoukáme na to, jak starší grázlové šikanují malého ornitologa, nýbrž koukáme na to, jak vypravěč prochází polem, nebo leží na kolejích, přičemž vysvětluje, že se to děje tomu malému klukovi, který nehybně stojí někde vedle. Díky tomu to celé působí neautenticky a odměřeně. Nenapomáhá tomu ani Andersonův styl, který svou manýristickou úhledností, výraznou barevností, designovým uspořádaností a suchým humorem znevažuje drama a vlastně cokoliv nepříjemného nebo vážného, co v ději nastane. Pokud se tedy WA nechce vzdát svého stylu, měl by si vybírat takové obsahy, které jeho styl pozvedne - nikoli shodí. Toto mi tedy přišlo otravné svou manýrističností a naprostou tvůrčí neuvážeností. ()

DJ_bart 

všechny recenze uživatele

Derivát a nejnudnější převedení estetiky Wese Andersona do audiovizuálního formátu. Z týhle krátký (a přesto bezpochyby poutavý) povídky šlo vyždímat o tolik víc kdyby si Wes zvolil zlatou střední cestu a držel se zajetých kolejí – tedy kdyby k vyprávění využil svůj osobitý styl. Rozhodně oceňuju, že je Wes momentálně ve fázi tvůrčího experimentování, ale ne v případě, když všechna snaha přijde vniveč a vznikne z toho takovejhle paskvil... ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

One man show výborného Ruperta Frienda v adaptaci, která už vlastně ani není klasickým filmovým zpracováním, ale spíše předčítáním knihy do kamery. Oslnivý vizuální styl zůstává, stejně tak, jako další Andersonovi klasické aspekty, ale v čistě recitačním zpracování tomu chybí ono něco navíc, co by dokázalo vtáhnout. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama