Dva misionáři

Les Deux missionaires

Dvaja misionári

Akční / Dobrodružný / Komedie

Itálie / Francie, 1974, 98 min

Na tuhle dvojici jeto přece jen jeden trochu slabší film, ale i tak jsou zde scény, které prostě baví. Ti dva si tak rozumí, alespoň filmově, že ty jejich postavy žerete, ať už hrají cokoli. A jako zavilý ateista jsem díky nim dovedl kousnout i tu náboženskou tématiku, která je stejně postavena na hlavu. To moralizování nic moc, ale i to se daří nabourat humorem.(27.4.2016)

Jeden z tych filmov dvojky Spencer/Hill, ktory ma aj sice jednoduchy ale zaujimavy dej. Ako dvaja dobrosrdecni misionari chrania svoje bezbranne ovecky pred chamtivym guvernerom, ktoremu ide len o peniaze a miestnych len vykoristuje. Lenze nasa dvojka ma nielen velke srdce ale aj velmi tvrde päste s ktorymi to guvernerovym poskokom poriadne natrie. Bitiek je tentoraz pomenej ale v prvej tretine filmu sa v tomto ohlade dockame predcasneho vrcholu v podobe neskutocne velkolepej megabitky. Az ma mrzelo, ze si tak skvelu bitku neschovali na zaver, ktory je zase dost narychlo odflaknuty. To najlepsie ma byt vzdy az na zaver. Takisto tempo obcas drhne. Soundtrack je tentoraz len priemerne chytlavy a nehrozi ze by som ho tyzden nedostal z hlavy. Ale vdaka zaujimavemu pribehu v ktorom maju Spencer a Hill aj co hrat a pohodovej atmosfere tento film stale radim k tym lepsim s touto dvojicou. Naviac kopnutie si do nekalych praktik cirkvi vzdy potesi. 7/10.(29.8.2017)

Tohle jsem asi nikdy neviděl, nebo minimálně ne celý, protože Spencera s Hillem v kněžském bych si pamatoval. A co jde? Dvojice kněží se na konci 19. století starají o ostrůvek domorodců, přičemž místo aby řešili zda jsou pokřtění nebo uctívají správného Boha, raději jim shání zásoby a starají se o jejich přežití. Což je staví nejen proti zbytku církve, ale i proti bohatému vydřiduchovi, který ovládá půlku pobřeží. Kouká se na to příjemně, není to sice žádná klasika, ale pohodově plynoucí dobrodružství s moc pěknou výpravou a špetkou té sociální a církevní kritiky.(21.9.2014)

Mezi hlavní dvojkou to zde opět jiskří. Stačil by ji, ale minimalističnější příběh. Ne, tak roztahaný, ale naopak s více rvačkami a gagy. Těch se tady vážně moc nedočkáte, ale vynahrazuji ji je celkem obstojné dialogy a některé dobré hlášky. Nějákou velkou a výstížnou sociálně náboženskou kritiku bych vtom nehledal. Závěrečný prolog vypraveče mi spíš zaváněl komunistickou ideologií. V tomto případě je komedii, dobré brát pouze jako komedii.(26.11.2018)

Pohodová záležitost, místy zajímavě odlišná od obvyklých snímků pánů Spencera a Hilla. Líbilo se mi odhalování minulosti otce G., ošetřování nemocných, samozřejmě i klasické bitky, které se tentokrát (s výjimkou zrychlených záběrů v té závěrečné) obešly i bez nadbytečných gagů. Myslím, že také příběh Dvou misionářů je solidní, ačkoliv nepřináší nic vyloženě nového či překvapivého. Italská ztřeštěnost tentokrát ustoupila o něco klidnější atmosféře a je to dobře. Vtipný je film i tak (otec Pedro a jeho narkóza později využitá při průběžném uspávání padouchů).(9.2.2014)