Dva misionáři

Les Deux missionaires

Dvaja misionári

Akční / Dobrodružný / Komedie

Itálie / Francie, 1974, 98 min

Tohle je sice ne až tak známá, ale skutečně klasická hillovsko-spencerovská komedie, hodně mlátiček, vtipu a tradičně nesmyslný příběh. V tomto filmu se však, na rozdíl od jim podobných, podařilo skloubit vtip, bitky, kameru i střih do velmi dobře promazaného stroje. Nejsou tu žádné dlouhé nudné prostoje, není zde čas na nudu, Spencer nepůsobí tak často znechuceným dojmem a jeho výkon je až překvapivě aktivní, což v mnoha filmech není. Jeden z nejlepších filmů mé oblíbené dvojice.(11.1.2005)

Otec Pedro (Bud Spencer) a otec G. (Terence Hill) vedou malou misii kdesi na ostrůvku v Jižní Americe. Zrovna ji však opouštějí, protože společně odjíždějí do přístavu Maracaibo, aby tam prodali letošní úrodu a nakoupili nové zásoby. Krátce po přistání zjistí, že bohatý a mocný markýz Gonzaga (Robert Loggia) snížil výkupní ceny plodin, což je příliš nepotěší, netrvá dlouho a dostanou se do potyčky s Gonzagovými muži… Filmy Buda a Terence zbožňuji už od dětství, přesto mi Dva misionáři dlouhá léta unikali, až nakonec zbyli jako jejich poslední společný snímek, který jsem ještě neviděl. Film je sice z roku 1974, ale pro mě tak měl film premiéru až v roce 2017 a vcelku nechápu, proč se tuzemské televize zdráhají tento snímek více reprízovat. Ale zpátky k Dvěma misionářům, ti jsou totiž naprosto klasickým snímkem Buda a Terence se vším co k tomu patří. Terence, jako otec G. je zde opět mazaný jako liška, no a Bud v roli ctihodného otce Pedra rozhodně nejde pro ránu daleko, tentokrát je to navíc o to pikantnější, že zde představují muže víry. Jinak zde nechybí osvědčené téma ochrany slabších a utlačovaných a všechny klasické ingredience, jako jsou rvačky, fórky a hlášky, Ricardo Pizzuti nebo hudba bratrů De Angelis. Ani tento snímek se neobejde bez klasického hamižného záporáka tentokráte v podání Roberta Loggii a tvůrci v čele s režisérem Francem Rossim si neodpustili ani menší kritiku církve, což nakonec celému snímku dodává i jistou hloubku. Takže pokud tuto italskou dvojici příliš nemusíte, tak těžko na tom tihle Dva misionáři něco změní, ale pokud filmy Buda a Terence máte rádi tak jako já, tak dostanete poctivý příděl zábavy v jejich klasickém stylu.(23.9.2017)

Pro me jeden ze slabsich snimku dvojice Spencer - Hill. Drzi si svuj standart bitek, obcas se objevi nejaky ten vtipek (ale je jich mene nez v jinych filmech) a je dbano na solidni pribeh. Snimek se odlsuje od ostatnich docela vyrazne a tak prvnich 10-15 minut sem mu nemohl prijit na notu, ale potom jsem naladil a zacal ta prava zabava....(23.7.2007)

Ráda je vídám pohromadě, neboť se skvěle doplňují ... ve všech svých dobrodružstvích - dokonce i v těch, jejichž úroveň není hodna jejich talentu. Nicméně to není případ dvou misionářů, kteří i po letech vzbuzují úsměv - byť říznutý špetkou nostalgie. Neboť dobromyslný vousáč nadaný nevšední silou a šibalský provokatér obdařený nevinným kukučem jdou vstříc svému osudu vedeni svérázným smyslem pro humor - a neomylným citem pro spravedlnost. Škoda maličko nedotaženého scénáře, jehož bezradnost se - bohužel - projeví především v závěru. Přesto ... do 4* mnoho nechybí.(7.9.2017)

Pohodová záležitost, místy zajímavě odlišná od obvyklých snímků pánů Spencera a Hilla. Líbilo se mi odhalování minulosti otce G., ošetřování nemocných, samozřejmě i klasické bitky, které se tentokrát (s výjimkou zrychlených záběrů v té závěrečné) obešly i bez nadbytečných gagů. Myslím, že také příběh Dvou misionářů je solidní, ačkoliv nepřináší nic vyloženě nového či překvapivého. Italská ztřeštěnost tentokrát ustoupila o něco klidnější atmosféře a je to dobře. Vtipný je film i tak (otec Pedro a jeho narkóza později využitá při průběžném uspávání padouchů).(9.2.2014)