Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1948, 83 min

Charles Barton

John Grant (původní scénář), Robert Lees (původní scénář), Frederic I. Rinaldo (původní scénář)

Frank Skinner

Robert Arthur

Frank Gross

Kostýmy:

Grace Houston

Milá paródia/pokračovanie/ pocta jedného veľkého hororového fenoménu. Hodiť dvoch komikov medzi súboj titanov bol veľmi osviežujúci nápad. Nič iného sa vlastne po 18 tich rokoch fungovania série ani nedalo spraviť. Veľká škoda, že chýba Karloff, pretože Channey aj Lugosi si to veľmi užívajú. Ale Mladý Frankenstein je predsa len trochu lepší. Snáď sa niečoho podobného dočkáme aj pri Avengers. 8/10(3.5.2018)

22. film, ve kterém se objevují Bud Abbott a Lou Costello. Nyní jako Chick Young, vyšší a rozvážnější, a Wilbur Grey, tlustý a ustrašený, jinak zaměstnanci úschovny na železniční stanici na Floridě. Je to můj první film s nimi. Potkají se tady s hrabětem Draculou (Bela Lugosi), Frankensteinovým monstrem (Glenn Strange), Vlkodlakem (Lon Chaney, Jr.) a Neviditelným mužem (Vincent Price). Je to hororová komedie, černobílý film. V roce 2001 Knihovna Kongresu zařadila do Národního filmového archivu a v roce 2007 ji Reader's Digest vybral jako jednu ze 100 nejlepších komedií vůbec. Je to naivní, bláznivá, konverzační i situační komedie, která rychle ubíhá a nenudí.(28.10.2015)

• Han22

Poslední rozloučení s černobílými monstry a celou Universal hororovou sérií. A defacto i s jedním stylem hororu. Po roce 48 se horory na pár let v podstatě odmlčely a vrátily se až trochu jiné podobě 50. let. Proto mě je líto, že to vše skončilo takovou hovadinou. Abott a Costello jsou podivná dvojice, většinu času mi jejich šaškování nepřišlo moc vtipný a oni dva mi nepřišli moc sympatičtí. Díky nim se smrtelně nebezpečná monstra chovají většinu filmu jako banda idiotů co není schopná zlikvidovat jednoho tlustého nekňubu. Poslední minuty toho celkem dost zachrání, dočkáme se konečně střetu Drákuly a vlkodlaka, ale stejně si nemůžu pomoc, bez té komediální roviny by to bylo lepší.(3.11.2013)

Sice čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju, že dost slabé (to je ta nevýhoda zdejší příliš úzké hodnotící škály). První polovina mě dokonce vysloveně zklamala, protože humor obskurní dvojice Abbott & Costello mi přijde stejně legrační jako třeba u dalších podivínů Laurela a Hardyho - tedy vůbec. Čím víc jsou ale vidět jednotlivá universalácká monstra, tím je to lepší a lepší, a když dojde k finále s běsnícím Frankensteinovým monstrem, tetelil jsem se blahem jako u původních originálních kousků. A kromě toho mě moc potěšil Lon Chaney jako Vlčí muž (ten jeho smutnej pohled, to je radost) a závěrečný vtípek s Neviditelným mužem. Na druhou stranu: na Lugosim je vidět, že už opravdu nemohl, má i minimální prostor a je na něj už smutný pohled. I proto je tento film z určitého pohledu strašně smutný až nostalgický: jedna éra definitivně skončila...(25.2.2014)

Moc krásné rozloučení se třemi (vlastně čtyřmi) nejlegendárnějšími postavami sci-fi a hororu z 30. a 40. let. Škoda, že do toho nešel i Karloff, mohlo to být kompletní. Za největší klad považuji návrat Bely Lugosiho do role Draculy, protože když ho hraje někdo jiný, není to ono. Co není to ono, stojí za prd. Lugosi je jediný a pravý Dracula. Jinak je to v podstatě fraška, po většinu času značně frustrující (klasický model jedna postava něco ví, druhá jí to nevěří a stávají se absurdní situace, aby mohla stále nevěřit), ale jako rozloučení mi to k tomu sedí, protože tahle monstra se potácela v bahnu vlastního klišé a to osvěžení bylo nutné. A samotný závěr je vynikající, to bylo poprvé, co jsem se v tomhle filmu opravdu plně zasmál (sice to nebyl Claude Rains, ale Vincent Price je si myslím poměrně zdařilá náhrada :-) ).(11.2.2015)

• - Když jsou Wilbur a Chick ve sklepě, nazve Wilbur Chicka omylem "Abbott" - příjmení Chickova představitele. (liquido26)

• - Pro roli Drákuly byl původně zvažován herec Ian Keith. Stejný Ian Keith byl po smrti Lona Chaneyho první volbou studia pro Browningův film. I tentokrát dostal roli místo něj Bela Lugosi. (liquido26)

• - Boris Karloff odmítl roli Monstra, ale podílel se na publicitě snímku. Existují fotografie, kde Karloff stojí ve frontě na lístky na tento snímek, anebo si prohlíží plakát před kinem. Karloff film však ve skutečnosti nikdy neviděl. (liquido26)