Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1948, 83 min

Charles Barton

John Grant (původní scénář), Robert Lees (původní scénář), Frederic I. Rinaldo (původní scénář)

Frank Skinner

Robert Arthur

Frank Gross

Kostýmy:

Grace Houston

Dracula ovládá Frankensteinovo monstrum, jejich plány však hodlá zkřížit snad jediné monstrum, které má svědomí - Vlčí muž. Možná vůbec nejslavnější universalovská monstra se objevila v jednom celovečerním snímku, navíc Dracula i Wolf man zahraní původními představiteli, ze slavné trojky chybí pouze Boris Karloff, ale jeho nástupce Glenn Strange hraje monstrum také velmi dobře. Souboj nadpřirozených sil se však nese ve velmi odlehčeném duchu díky ústřední dvojici Chickovi a Wilburovi, kteří horor mění spíše v grotesku i na samotných monstrech, hlavně na Draculovi, je ze začátku znát, že tento snímek se od předchozích liší svým komediálním nádechem. Hororovější začne film být až v druhé polovině, kdy monstra konečně dostanou potřebný prostor, malé cameo si střihnul i Neviditelný muž. Kromě netopýra na drátkách je tentokrát přeměna Draculy doplněna o animaci, nechybí ani klasická stop motion přeměna ve Vlčího muže.(17.7.2012)

Sice čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju, že dost slabé (to je ta nevýhoda zdejší příliš úzké hodnotící škály). První polovina mě dokonce vysloveně zklamala, protože humor obskurní dvojice Abbott & Costello mi přijde stejně legrační jako třeba u dalších podivínů Laurela a Hardyho - tedy vůbec. Čím víc jsou ale vidět jednotlivá universalácká monstra, tím je to lepší a lepší, a když dojde k finále s běsnícím Frankensteinovým monstrem, tetelil jsem se blahem jako u původních originálních kousků. A kromě toho mě moc potěšil Lon Chaney jako Vlčí muž (ten jeho smutnej pohled, to je radost) a závěrečný vtípek s Neviditelným mužem. Na druhou stranu: na Lugosim je vidět, že už opravdu nemohl, má i minimální prostor a je na něj už smutný pohled. I proto je tento film z určitého pohledu strašně smutný až nostalgický: jedna éra definitivně skončila...(25.2.2014)

Horrorová komédia s filmovými strašidlami štúdia Universal 30-tych a 40-tych rokov. Táto kombinácia Frankensteinovho monštra, Draculy, Vlkodlaka ( a Neviditeľného muža ) s bláznivou dvojicou komikov Abbottom a Costellom sa vydarila a ponúka nenáročnú zábavu. U nás neznáma dvojica začala spolupracovať v roku 1935 a za oceánom dosiahla veľké úspech vo filme, rádiu a neskôr aj v televízii.(8.3.2015)

• Han22

Poslední rozloučení s černobílými monstry a celou Universal hororovou sérií. A defacto i s jedním stylem hororu. Po roce 48 se horory na pár let v podstatě odmlčely a vrátily se až trochu jiné podobě 50. let. Proto mě je líto, že to vše skončilo takovou hovadinou. Abott a Costello jsou podivná dvojice, většinu času mi jejich šaškování nepřišlo moc vtipný a oni dva mi nepřišli moc sympatičtí. Díky nim se smrtelně nebezpečná monstra chovají většinu filmu jako banda idiotů co není schopná zlikvidovat jednoho tlustého nekňubu. Poslední minuty toho celkem dost zachrání, dočkáme se konečně střetu Drákuly a vlkodlaka, ale stejně si nemůžu pomoc, bez té komediální roviny by to bylo lepší.(3.11.2013)

• Arach.No

Tak tohle vážně ne. Miluju klasické universalovské horory, ale tuto rádobyvtipnou trapnost jsem doslova přetrpěl. A že já blbec jsem se na Abbotta a Costella tak těšil. Chtěl jsem si sehnal jejich další filmy, ale pokud je Frankenstein (a podle hodnocení je) z nich nejlepší, tak to balím. Costello je tak zoufale nevtipný, že jsem po půlhodině v křesle spíš ležel a už jenom odpočítával minuty do konce. Za celou dobu jsem se dvakrát usmál. Po jedné z nejlepších komedií bych vážně chtěl něco víc. U žádného universal-monster-filmu jsem se nikdy tak moc nenudil. To si radši dám kterékoliv z mnoha špatně hodnocených pokračování Frankensteina, než Abbotta s Costellem. 40% z úcty k legendárním monstrům a jejich představitelům. Škoda že skončili u zábavy na úrovni televizní estrády. Ničím jiným totiž dva titulní "hrdinové" nejsou.(25.8.2011)

• - Glenn Strange mluví v roli Frankensteinova monstra na plátně vůbec poprvé. Monstrum v tomto snímku mluví poprvé od filmu Frankensteinův duch. (liquido26)

• - Do role Joan Raymond byly zvažovány Dorothy Hart a Ella Raines. Hart roli odmítla kvůli Raines, ta však úlohu odřekla s tím, že by byla příliš ve stínu monster. Nakonec byla obsazena Jane Randolph. (Dreadd)

• - Název snímku je nesprávný. Postavy se nikdy nesetkají s Dr. Frankensteinem nebo jeho dědici, ale pouze s jeho výtvorem. (liquido26)