Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1948, 83 min

Charles Barton

John Grant (původní scénář), Robert Lees (původní scénář), Frederic I. Rinaldo (původní scénář)

Frank Skinner

Robert Arthur

Frank Gross

Kostýmy:

Grace Houston

Poslední z řady filmů (až do Van Helsinga z roku 2004), ve kterých se objevují klasická monstra Universalu jako byli Frankenstein, Dracula, Neviditelný muž či vlkodlak a naopak druhý film z nekonečné řady Abbotta a Costella. Dějově zaujme především uzavření osudů Larry Talbota. Přesto to není klasický produkt ze sériové linky na monstr horrory. Bál jsem se, že tak hromadný crossover, navíc v komediálním duchu, bude již potolikáté nuda se zastaralým humorem. Není tomu tak. Komediální složka funguje především díky Lou Costellovi. A zbytek? Z těch několika filmů, ve kterých se Universal rozhodl nasadit plnou polní a do děje zakomponovat více svých výstavních komodit, je tento tím vůbec nejzdařilejším. Už jen to obsazení. Vlkodlak v nezaměnitelném podání Chaneyho, Bela Lugosi po sedmnácti letech ve své nejslavnější roli či Vincent Price jako Neviditelný muž (opravdu není vidět, pouze slyšet). K dokonalosti chybí již jen Boris Karloff v roli Frankensteinova monstra. Velmi příjemné rozloučení se "zlatou dobou" jednoho specifického subžánru.(7.4.2008)

Jak již psal uživatel DaViD´82, jedná se o velmi příjemné a povedené rozloučení se starou dobou klasického Univresal monster hororu. Člověku se ani, díky tolika skvělým filmům, které vznikly, nechce věřit, že trvala pouze 17 let (1931 - 1948). Zároveň je to důstojné rozloučení s Belou Lugosim, který se objevuje ve své tradiční roli hraběte Drákuly, která z něj přesně před těmi 17 lety udělala legendu.(23.7.2008)

• Han22

Poslední rozloučení s černobílými monstry a celou Universal hororovou sérií. A defacto i s jedním stylem hororu. Po roce 48 se horory na pár let v podstatě odmlčely a vrátily se až trochu jiné podobě 50. let. Proto mě je líto, že to vše skončilo takovou hovadinou. Abott a Costello jsou podivná dvojice, většinu času mi jejich šaškování nepřišlo moc vtipný a oni dva mi nepřišli moc sympatičtí. Díky nim se smrtelně nebezpečná monstra chovají většinu filmu jako banda idiotů co není schopná zlikvidovat jednoho tlustého nekňubu. Poslední minuty toho celkem dost zachrání, dočkáme se konečně střetu Drákuly a vlkodlaka, ale stejně si nemůžu pomoc, bez té komediální roviny by to bylo lepší.(3.11.2013)

Dracula ovládá Frankensteinovo monstrum, jejich plány však hodlá zkřížit snad jediné monstrum, které má svědomí - Vlčí muž. Možná vůbec nejslavnější universalovská monstra se objevila v jednom celovečerním snímku, navíc Dracula i Wolf man zahraní původními představiteli, ze slavné trojky chybí pouze Boris Karloff, ale jeho nástupce Glenn Strange hraje monstrum také velmi dobře. Souboj nadpřirozených sil se však nese ve velmi odlehčeném duchu díky ústřední dvojici Chickovi a Wilburovi, kteří horor mění spíše v grotesku i na samotných monstrech, hlavně na Draculovi, je ze začátku znát, že tento snímek se od předchozích liší svým komediálním nádechem. Hororovější začne film být až v druhé polovině, kdy monstra konečně dostanou potřebný prostor, malé cameo si střihnul i Neviditelný muž. Kromě netopýra na drátkách je tentokrát přeměna Draculy doplněna o animaci, nechybí ani klasická stop motion přeměna ve Vlčího muže.(17.7.2012)

Moc krásné rozloučení se třemi (vlastně čtyřmi) nejlegendárnějšími postavami sci-fi a hororu z 30. a 40. let. Škoda, že do toho nešel i Karloff, mohlo to být kompletní. Za největší klad považuji návrat Bely Lugosiho do role Draculy, protože když ho hraje někdo jiný, není to ono. Co není to ono, stojí za prd. Lugosi je jediný a pravý Dracula. Jinak je to v podstatě fraška, po většinu času značně frustrující (klasický model jedna postava něco ví, druhá jí to nevěří a stávají se absurdní situace, aby mohla stále nevěřit), ale jako rozloučení mi to k tomu sedí, protože tahle monstra se potácela v bahnu vlastního klišé a to osvěžení bylo nutné. A samotný závěr je vynikající, to bylo poprvé, co jsem se v tomhle filmu opravdu plně zasmál (sice to nebyl Claude Rains, ale Vincent Price je si myslím poměrně zdařilá náhrada :-) ).(11.2.2015)

• - Když jsou Wilbur a Chick ve sklepě, nazve Wilbur Chicka omylem "Abbott" - příjmení Chickova představitele. (liquido26)

• - Až do roku 2004, kdy byl natočen Van Helsing, se jedná o poslední film Universalu, kde se pohromadě sešla všechna klasická monstra - Drákula, Vlčí muž a Frankensteinovo monstrum. (liquido26)

• - Toto bylo podruhé a naposledy, kdy si Bela Lugosi zahrál ve filmu svou nejslavnější roli Hraběte Drákulu. (liquido26)