Orion a tma

• USA Orion and the Dark
Trailer 2

VOD (1)

Malý kluk s velkou představivostí se statečně postaví svým nočním můrám a s novým kámošem, usměvavým obrem Tmou se vydá na nezapomenutelnou cestu nocí. (Netflix)

Trailer 2

honajz2

Jeden z mých nejočekávanějších filmů roku, který mě naprosto zaujal svým námětem už když jsem o něm poprvé slyšel, bohužel slavně nedopadl. Kaufmanův rukopis je sice ve scénáři jasně znát v mnoha prvcích a dokonce si zachoval svůj svérázný, nepochopitelný humor (želva), ale výsledek je bohužel zbytečně překombinovaný a i přes pár filozofických scén s nečekaně chytrými postřehy (na tento formát) to nedrží moc pohromadě. Už teda jen tím, že je to nakonec příběh v příběhu v příběhu v příběhu, ale to mi nevadí tolik jako to, že z tématu "jak a proč se nebát života" nakonec vypadlo jen poselství o tom, k čemu je dobrá tma. Rozpadá se to na jednotlivé scény, občas lepší a vtipnější a občas horší a bez vtipu, ale jejich soudržnost je slabá a nesoudržnost tomu nesluší. Problém je dost pravděpodobně stejný, jako u spousty současných animáků - chce to být tak moc pro děti i dospělé, že to uvízne někde mezi a nakonec to plně neosloví ani jednu skupinu. Není to tu takový problém jako u filmů Petea Doctera, ale to především díky několka zajímavým nápadům a sympatickým postavám, které zde mají dostatečné zastoupení. Pořád to vnímám jako mírný nadprůměr, ale žádné malé, ale přitom obrovské překvapení se žel nedostavilo. Rozhodně to ale DreamWorks mělo poslat do kin namísto Krakenteeny Ruby, která skončila naprostým propadákem a zajímala naprosté minimum lidí, kdežto Orion a tma měl potenciál v originálním námětu. Chtělo to ještě dotáhnout. Silné 3* ()

BOURQUE

Jednoduchý animák na tému „don't be afraid of the dark“. Zachytenie vzťahu medzi (mladým) Orion a „Dark“ je na priemernej úrovni, vedľajšie postavy, predovšetkým pomocníci Dark, miestami majú nejaké príležitosti (scéna s „magickým“ chloroformom) – nejaké nepriame napodobnenie/pocit Inside Out tu feunguje. Začiatok príbehu dobrý ale blížiacim sa koncom je to zbytočne „prekombinovaný“ (cestovanie časom). Štúdio DreamWorks Animation na konte aj omnoho vydarenejšie kúsky. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Master19

I z komentářů tady je zřejmé, že se tohle vůbec nepovedlo a kdekdo si přichází se svým poselstvím, mnohdy úplně odlišným... Tohle není komedie, není to ani dobrodružné a není to pro děti. A vlastně ani pro dospělé. Dovedu si to představit v drsném hávu hraného film jako nějaký psychedelický horor. Akorát nevím jak s tím cestováním v čase. No, tak radši nic. ()

oveckaoa

Dreamworks je zvláštní studio dokáže natočit třeba  Shreky, Trolly nebo Kocoury v botách a pak natočí něco tak zbytečného jako je tohle.  Orion je kluk co  se všeho bojí jedna z věcí, kterých se bojí je i tma a ten (není to chyba ztvárňuje ho muž) ho v noci navštíví a ukáže mu jak se ho nebát. Do toho zde máte 5 jeho kámošů co mají taky různé funkce (tam mě nejvíce zaujala ta chobotnice)  a ty tmě pomáhají. Ke konci se rozhodnou to všichni zabalit a tma zmizí a oni ho obnovují do toho se zde mísí budoucí Orion a minulý Orion a  jeho budoucí dcera co se jen tak vrátí do doby kdy neexistovala a nikdo to neřeší na konci i Orion uráží své rodiče , že už jsou staří a dávno mají zemřít (nevím jestli je dobrý nápad dávat to do animáku)   .  Animace připomíná Kapitána Bombarďáka ve filmu (2017)  taky od Dreamworks tuším a film je kombinace V hlavě (2015) a Legendární party (2012). Ocenit lze tak tu chobotnici, postavy tmy a  narážku na animák Spláchnutej (2006). Pokud máte od 10 let dolu tak to oceníte asi více. 40 procent ()

Elerrina

Pohádkový příběh o strachu ze tmy postupně sdílený přes tři generace. Podobně jako newyorkský  židovský intelektuál to zdaleka není tak chytré, jak si to o sobě myslí že je, a navíc otravuje zbytečnou užvaněností a přehlídkou šílených neuróz. Pro děti spíš nevhodné, ale možná by to mohlo potěšit vašeho sentimentálního dědečka. ()