Cirkus

TV spot

Hrdinou příběhu je bez práce a peněz stále hladový Tulák, kterého právě pronásleduje policie, neboť jej považuje za kapesního zloděje. Při honičce je zahnán do manéže cirkusu. Svými komickými pády i jednáním nešiky probudí v divácích tolik bouřlivého smíchu a nadšení, že se jej ředitel cirkusu rozhodne zaměstnat jako klauna. Později se hodlá stát skutečným umělcem a získat lásku přitažlivé krasojezdkyně… Do příběhu plného humoru i sentimentu přimíchal scenárista, režisér a herec Charlie Chaplin také trochu ze smutné a bolestné reality života chudých lidí, současně ukazuje, jak obtížné je diváky v manéži zaujmout. Vedle obdivuhodné choreografie tento snímek i dnes může zaujmout gagy, klaunskou komikou a mistrovským ztvárněním Tuláka. V roce 1928 Charlie Chaplin za Cirkus získal Oscara, v podobě Zvláštní ceny udělené současně za scénář, herecký výkon a produkci filmu. Film byl původně natočen beze zvuku, také k němu později byla dodána hudba, kterou napsal Charlie Chaplin. (Česká televize)

Biopler

Vydarený kus, ktorý náramne baví v úvodnej polhodine kedy sledujeme Chaplinovho génia v plnej paráde, s využitím tradične famóznej choreografie a brilantnej mimiky. Jeho nápady v cirkuse ako uniká prenasledovateľom sú svieže a neopozerané. Scény so zrkadlami sú perfektné, vidno, že si dal záležať a nenudil v týchto scénach ani keď ich opakoval. To sa nedá už povedať neskôr, kde opakujúce sa gagy nezakryjú priemerný príbeh kde Tulák opäť raz nadbieha slečne, no tá mu náklonnosť neopätuje. Záver však vyriešil celkom šikovne a bravúrne. ()

pabelito

Ikona nemej grotesky v skvelej forme. Tento film je dôkazom, že humor sa dá robiť aj bez stimulovania sluchových orgánov (80 percent komunikácie prebieha v bežnom živote aj tak v neverbálej podobe). A v tomto bol Charlie fakt génius. Štyri hviezdičky dávam preto, že hoci tento filmík je zábavný až až, Chaplin neskôr nakrútil aj lepšie kúsky. ()

ppospisil

Můj první déle ztrávený čas s Charliem Chaplinem byl korunován téměř k dokonalosti.Tohle je opravdové umění komedie. Ano, druh komedie je to jednoduchý, ale skvělý! Chaplinovi pohyby jsou naprosto dokonalé, výběr postav také skvělý, děj parádní i se zajímavým konecem. Navíc hlavní herečka taky nebyla k zahození, takže spokojenost na všech frontách.Už se těším jak si při dalším zkouškovém dopoledni pustím nějaký jeho další skvost :) 90% ()

Rattlehead

Obrovské překvapení. Od tohoto filmu jsem totiž čekal spíše zklamání - je v podstatě neznámý, v knihách o filmu není většinou ani zmínka o jeho existenci, a v knize "Věčný tulák Charlie" se píše, že patří ke slabším dílům jeho vrcholného období. Já si náhodou myslím, že je to skvělý film, o nic slabší než třeba Kid, Zlaté opojení nebo Světla velkoměsta. A navíc zde chybí typický hollywoodský šťastný konec, což dodává filmu větší uvěřitelnost (krásná dívka se přece nezamiluje do otrhaného tuláka). Dívka, kterou tulák miluje, si vezme jiného. Cirkus odjíždí, oba novomanželé zvou tuláka, aby s nimi zůstal u cirkusu a aby nastoupil do posledního vozu. On ale nechává všechny vozy přejet a osamocen zamíří na opačnou stranu do neznáma... ()

_aandyy_

Skvělé úvodní scény (především se zrcadly a pohyby à la loutka) i konečná s chůzí po provaze... Člověka až napadá rozmýšlet nad cirkusem jakožto plnohodnotným uměním. Nevím, jak to bylo s cirkusem v době, kdy byl film natočen, ale zdá se, že na tom byl ještě docela dobře (i když kdo ví, jaká to byla v té době sláva) oproti dnešní, cirkusu tak nevděčné době. Každopádně, pokud by takový "CIRKUS" přijel k nám, neváhala bych a šla... Výborně zpracované, zajímavá atmosféra, která se zdá až sentimentální a do toho opět všudypřítomný "věčný tulák Charlie". ()

Bigfuckman

To komické číslo na provaze nemělo chybu stejně jako uvítání lva v kleci. Prostě Charlie zase jede. Tentokrát po cirkusovým šapitó. A za zmínku stojí parádní a stylová hudba, která film volně dokresluje. Nemusím ani snad psát kdo jí složil že?! ()

anyonecek

Skvělý film s opět úžasným Charliem Chaplinem. Ještě před koncem jsem váhal mezi 4. a 5. hvězdičkama, ale za ten bohužel trochu smutný konec musím dát 5. Opravdu úžasná komedie u které jsem se upřímně zasmál a sleduji, že většina vtipů, která pochází od Charlieho se opakuje až dodnes, viz. fouknutí prášku koni (Felix Holzmann). Balancování na laně v podání Chaplina bylo opravdu něco úžasného, je těžké uvěřit, že tento člověk dokázal vymyslet takové neskutečné filmy, které jsou v mnoha ohledech nadčasové a pro mě je tento humor 100x lepší než ten ubohej dnešní. Opravdu sundavám klobouk a odkládám hůl před Charliem Chaplinem ;). ()

boombang

Vskutku vymazlené vtipy se bohužel střídají s nudnými místy. Dávám jen tři hvězdy, ale nerad. Chaplin byl a navždy zůstane géniem. ()

gicous

Freneticky aplauduju ve stoje a křičím: "Bravo, pane Chapline". Krátká stopáž zamezuje pocitu komického zahlcení a zároveň umožňuje velice svěží tempo příběhu, který je nabit nejedním geniálním komickým vystoupením. Nemám nic, co bych mohl s čistým svědomím vznést v neprospěch tohoto snímku němé éry. Přesto zůstanu krůček pod plným hodnocením, neboť později natočený Diktátor byl ještě krapet geniálnější a příběhově mnohem více propracovanější. A citím, že bych to měl ve svém hodnocení Chaplinovek zohlednit. Proto - 9/10. ()

Dzony

V den, co jsem neměl zrovna dobrou náladu, mě tato groteska velice pobavila, o Silvestra, lépe než jiné chujoviny. Chaplin byl frajer s nelehkým životem. Jen je mi líto, že dnes tyto grotesky již mnoho lidí neokouzlí. Jsme zhýčkaní počítačovými efekty, vtipy plných vulgarismů a smíchem na pozadí, pro blbce, co nevědí kdy se maji smát. ()

PlayEasy

Tentokrát si vlastně Charlie udělal srandu ze sebe, tedy ze všech klaunů. Navíc zvláštní rozuzlení lásky, tentokrát nebyl ten šťastný Charlie :) Jinak opět několik nezapomenutelných scének - v kleci, honička na začátku a provazochodecké číslo. A i když ČT moc nemusíme, tak tentokrát jsme vděční ARTu, jinak bychom to nevíme jak sehnali, což by byla, jak jsme předpokládali, škoda! Vždyť Chaplin je strůjce kinematografie. A mít na krku takového koníka? To si nezaslouží ani Američané za jeho vyhostění. 85% ()

curil

Můj nejoblíbenější celovečerák Charlieho Chaplina. Dodnes vzpomínám, jak jsem se ve Filmovém klubu potutelně usmívali, když tulák na konci filmu zmačká pěticípou hvězdu a patičkou jí nakopne. Bylo krátce po osmašedesátém roce a hledali jsme jinotaje všude. Na stejnou úroveň stavím "Světla velkoměsta" kvůli úžasné ústřední melodii Charlieho Chaplina a zvládnutí sentimentálního námětu. ()

ostravak30

Na svůj film Chaplin asi dlouho vzpomínal, protože se rodil ve velkých bolestech. Rozváděl se, zemřela mu matka, studio vyhořelo...a přes to všechno film dokončil a náplastí za všechno pro něj byl Oscar. V tomto snímku za mě trochu překvapivě nekritizuje Charlie Chaplin jako jednu z věci podmínky zvířat, což by si vzal na paškál asi nějaký filmař dnes, ale zaměřuje se klasicky na situaci lidí - zaměstnanců. Chudobu, majitel většinou neplatí nebo je to drž grešle. Ale také fakt, že rozesmát lidi nebo je vůbec zaujmout je strašně těžké, což bylo součástí i jeho povolání. Já viděl filmy Dobrý voják Charlie nebo těžko překonatelného Kida. Toto opět není špatný film, navíc kombinovaný i s vážnějšími nebo chcete-li smutnějšími momenty a prvky hudby, které se mi hodně líbí. V závěru jen zmíním, že si můžete všimnout, když Charlie čistí rybičky v akvárku, je jasně vidět, že je tam vůbec nevrací i když to naznačuje. ()

Fugito

Huraa, huraa , huraa, toľko úprimnosti, nehy a humoru v tak malom človeku, ktorý ajtak prerástol celý svet. ()

Gortyna

Nádhera. Něha a poezie. Tulák svou lásku obětuje ve prospěch jiného. Jsou tam nezapomenutelné scény, které patří k Chaplinovým vůbec nejlepším: honička v zrcadlovém bludišti, Chaplin jako figurka z "orloje", v kleci se lvem (prý autentické), s opicemi na laně. Určitě doporučuji projít si i bonusy, jeden se dozví spoustu o tom, jak těžce se film rodil, proč ho Chaplin dlouho neměl rád a neuvedl ho ve své autobiografii, co si o něm myslí Kusturica atd. ()

blondboss

O niečo slabší príbeh ako The Kid, ale napriek tomu stále kvalitná smutno-veselá groteska, ktorá prekonala už množstvo času a aj tak sa stále dá pozrieť a niečo si z toho aj odnesiete. Chaplin bol proste majster vo svojom fachu a v týchto "tuláckych" nemých filmoch to ukázal naplno. 75 % ()

PetraMishka

Vynikající Charlie Chaplin znovu dokazuje, že je možné udělat film, u kterého se člověk směje od začátku do konce, má skvělé tempo, herecké výkony a děj. Rozhodně stojí za vidění. ()