Světla velkoměsta

• slovenský

Svetlá veľkomesta

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1931, 87 min

Proč tyhle klasiky za mého mlada nepouštěli celé a místo toho z nich vykuchávali veselé scénky do Komika a jeho světa, je mi zpětně záhadou. Vždyť naivně prvoplánové kritiky ošklivých kapitalistů je tam až nad hlavu! Zasmál jsem se (asi čtyřikrát), i oči mi zvlhly (na konci). Mezitím jsem měl na tváři přiblblý spokojený úsměv z čiré rozkoše nad tím, jak ten mrňous dokázal dotáhnout žánr k dokonalosti.(31.5.2010)

Čtyři hvězdy filmu patří za komediálně dokonalý box v ringu a za srdceryvně dojímavé závěrečné setkání tuláka s květinářkou, také za další úsměvné scény. Ale jinak jde pro mne oproti třeba Chaplinovu fenomenálnímu Zlatému opojení trošku o zklamání. Závěrečná scéna: http://www.youtube.com/watch?v=C_vqnySNhQ0(3.11.2013)

Zatím jsem viděl jen Kida a Světla velkoměsta, ale už z těcho filmů mi je zřejmé, že je Charlie Chaplin génius. Fascinaci Chaplinem nejlíp vystihuje jedna cinefilská postava z filmu Snílci: "Chaplin uměl dělat krásné záběry. Líp než Keaton nebo kdokoliv jiný. Vzpomínáš na poslední záběr ze Světel velkoměsta? Dívá se na květinářku, ona se dívá na něj... Nezapomeň, že byla slepá, takže ho vidí poprvé. Jako bys ho viděl jejíma očima, také ho vidíš poprvé. Charlieho Chaplina, nejslavnějšího člověka na světě. A je to, jako bychom ho nikdy předtím neviděli."(23.10.2008)

City Lights je snímek natočený na truc zvukovému filmu, jemuž Charlie Chaplin nedával velkou budoucnost. Zmýlil se a buďme za to rádi. Přesto nám však němá éra zanechala řadu skvostných děl. Světla velkoměsta jsou hodně dobrá chaplinovka, kultovní záležitost, která kdyby měla o 10-15 minut méně, bylo by to u mě na 5*. Takto se tu občas objevují nudnější pasáže, ovšem svým námětem, svoji myšlenkou, je tento Chaplinův snímek stojící na pomezí grotesky a romantického dramatu vynikající a místy má tendenci být emotivní. Tak jako vždy, tak i zde Charlie předvádí perfektní herecký výkon za tónů parádní hudby, scény jsou nápadité a často komické, jak jsme u grotesek z tohoto období zvyklí.(25.1.2015)

Pro mě trochu pomalý rozjezd, ze kterého jsem se bál, že se filmu již nepodaří vybřednout. Tklivá lyrická linka, jako by se s tou komickou spíše bily, než doplňovaly. Vše ovšem jen do chvíle, kdy tramp objeví vchod pro boxery. To, co následuje je možná to nejlepší, co jsem od Chaplina kdy viděl a samotný zápas podkreslený výbornou hudbou je přímo fantastický. Škoda jen té nepovedené první půlky filmu.(15.11.2010)

• - Ve scéně, kdy se tulák (Charles Chaplin) topí, má klobouk ve vodě, když se mu ale podaří z vody vylézt, tak jeho klobouk leží na břehu.

(Dzvandzi)

• - Na anglickou premiéru filmu se přišel podívat i slavný dramatik George Bernard Shaw. (Hejtmy)

• - Poměr použitého materiálu k protočenému byl 1:39. (Duch217)