Světla velkoměsta

• slovenský

Svetlá veľkomesta

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1931, 87 min

{57/1001} U Chaplinových filmů mám většinou jeden velký problém- nepřijde mi to vtipné, nesměju se. City lights sice moc vtipné taky nebyly, ale oceňuji Chaplinovu snahu něco filmem říct, a že toho bylo v USA počátku třicátých let co říkat. Chaplin je ve filmu znovu vynikajicí a boxerská scéna v ringu nemá chybu, jedna z nejlepších scén němého filmu vůbec. 80%(6.9.2008)

Tento film je, zdá se mi, trochu neprávem ve stínu jiných slavných Chaplinových děl: humanistického Kida či protifašistického Diktátora. Světla velkoměsta za nimi v žádném směru nezaostávají. Od první scénky, v níž se Tulák probudí na právě odhalované soše až po úplný závěr nabízí velmi vyrovnanou kvalitní podívanou. (Tato vyrovnanost mi trochu chyběla u Moderní doby, kde je rozjezd tak geniální, že zbytek filmu pak zklamal náhlým příklonem k průměru.) Světla velkoměsta taková nejsou: Vyprávějí samozřejmě o našem starém známem Tulákovi, ubožákovi bez domova a bez peněz, který přežívá díky svému specifickému daru "vybruslit", trochu poctivě a trochu nepoctivě, z každé problematické situace. Tulák tentokrát potkává bytost - samozřejmě ženu, jejíž situace se mu jeví ještě neutěšenější. Mimo svou chudobu je totiž ještě slepá. Ona dívka považuje Chaplina, samozřejmě v důsledku blaznivého sledu okolností, za boháče. A on, sám zcela bez prostředků, se snaží dál pro její radost a potěšení, své bohatství předstírat. Jde o melodrama a proto svou náklanost k dotyčné ženě přivede k maximální oběti. - Při tomhle filmu diváci v kinech jistě velmi slzeli, ovšem jen místy to bylo dojetím... Film totiž zároveň obsahuje celou řadu z těch nejvydařenějších Chaplinových gegů: od úvodního odhalování sochy, přes scénu placení -neplacení v restauraci, až po legendární boxérské vystoupení v ringu. Zkrátka Světla velkoměsta jsou výborný a, jak jsem již řekla, neprávem přehlížený film, který má své místo mezi těmi nejlepšími. Začíná se mi zdát, že Chaplin prostě neuměl natočit nic slabšího.(15.6.2005)

Určite jeden z najlepších filmov s ktorým je spojené meno Ch. Chaplina. Celý film je pretkaný vtipnými situáciami a navyše príbeh je celistvý a nie iba zlepencom vtipných scénok. Všetky scény s bohatým ožranom sú výborné, ale mňa najviac pobavila boxerská vložka , vrátane "zázračnej" zajačej labky a podkovy pre šťastie. V zozname svetového kultúrneho dedičstva by svetlá veľkomesta rozhodne nemali chýbať. Dialógy mi nechýbali a je to čarovné tak ako to je. 100%.(20.9.2015)

Pozoruhodné komediální drama, kde je tulák (Charles Chaplin) konfrontován se dvěma zcela odlišnými světy: světem bohatých a světem chudých. Svět bohatých zastupoval milionář (dobrý Harry Myers), který se k tulákovi znal pouze v opileckém stavu. Ve střízlivém stavu na něj štval svého sluhu (Al Ernest Garcia), i policii. Svět chudých zastupovala slepá květinářka (půvabná Virginia Cherrill), do které se bezhlavě zamiloval a snažil se jí všemožně pomoci. Neváhal pro ni pracovat, či se utkat v boxerském zápase. Díky němu se dívka dočká svého vzestupu a uzdravení. Nádherně vtipný film, který má lidi přimět vážit si druhých a nepřehlížet ve své sobeckosti možné tragédie. Chplin předvádí krásný koncert, kde se mísí jednak komedionální, ale také tragické polohy. Ale nebyl by to tulák, aby vše nezvládl k naprosté spokojenosti a dokonalosti. I když jemu to štěstí opětovně nepřinese, tak je šťastný za ostatní. Smutně veselý film o naději.(30.7.2010)

Světla velkoměsta na mě zafungovala daleko více jako série groteskních scének, které občas nedrží až tak dobře pohromadě, než že by mě zaujala svým příběhem jako takovým.. ovšem vzhledem k tomu, že je většina těch scének opravdu zábavná, tak jsem vlastně spokojen (na rozdíl třeba od Moderní doby).. trochu slabší 4* ... P.S.: toto je jednoznačně nejlepší boxerský zápas všech dob :)(12.11.2013)

• - Natáčení filmu navštívil Winston Churchill, tehdy britský ministr financí, a Chaplin udělal malou pauzu, aby s ním natočil krátký film. (JayZak)

• - Postavu milionáře měl původně hrát Henry Clave, Chaplin ho však vyhodil poté, co odmítl opakovat záběr pádu do vody. (everlong)

• - Slavný hudební motiv ”Flower Girl” napsal José Padilla. (džanik)