VOD (1)

Poslední film Charlie Chaplina je rozkošná romantická komedie plná chytrých gagů, kterými se proslavil. Chaplin je tentokrát podepsán pod režií, scénářem i hudbou. Příběh filmu se točí kolem krásné ruské emigrantky, hraběnky Nataši (Sophia Loren), která byla proti své vůli přinucena k prostituci v Hong Kongu. Aby z něj unikla, skryje se v osobní kajutě bohatého Američana Ogdena (Marlon Brando) a jako černá pasažérka si vynucuje cestu do Ameriky. Ogden ale není z těch, kteří s sebou nechají manipulovat a hravě odolává útokům Natašina profesionálního šarmu. Otázkou je, jak dlouho? Vedle obou hvězd uvidíme ve filmu i řadu známých herců. Chaplinův syn Sydney hraje Brandova společníka na výletní plavbě. Tippi Hedren ztvárnila jeho ledově chladnou manželku. Patrick Cargill se představí jako příkladný komorník a Margaret Rutherford jako bláznivá stará dáma. Chaplin sám se objeví jako lodní stevard! Všudypřítomné gagy a ztřeštěné situace nezapřou Chaplinovu mistrnou ruku a jeho herci si je užívají s famózní lehkostí a grácií. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Hraběnka z Hongkongu je lehkým romantickým osvěžením. Starý cirkusový klaun měl i v pokročilém věku stále nutkavou potřebu rozdávat radost ze života a opětovaná láska dokáže přinášet šťastné stavy vnitřním světům. Zběsilost cirkusového klauna zkrotla věkem, ale žádostivost neztratila energickou kuráž a s šibalským úsměvem se kochá změtí lidských tužeb a střetem vášní. Komunikace je schopná udržet si nadhled kultivovaného šarmu a s pobaveným úsměvem ve tváři pokouší společenskou ctihodnost. Cirkusové estrádní výstupy jsou omezeny jen na drobné hrátky schovávání, satirická invektiva se smrskla do drobných poznámek, vždyť hlavním tématem je láska. Hlavním předmětem zájmu posledního natočeného filmu Charlieho Chaplina je Nataša (šarmantní Sophia Loren), atraktivní žena aristokratického původu na útěku od přítomnosti exilového místa pobytu. Ženskost patří k nejnebezpečnějším zbraním, bohaté životní zkušenosti přidávají odvahu i půvab a opěrným bodem je zdání svitu americké svobody. Hlavní mužskou postavou je Ogden Mears (sympatický Marlon Brando), synek bohatého amerického ropného magnáta s ambicí politického prosazení. Ženský půvab je překážkou pro jeho vlastní ctižádost a ctihodnost. Důležitou postavou je Harvey Crothers (velmi příjemný Charlieho synek Sydney Chaplin), Ogdenův nejbližší spolupracovník, zasvěcený do delikátní situace na lodi. Laskavost a podaná pomocná ruka jsou jeho znamením. Výraznou postavou je také Hudson (příjemný Patrick Cargill), spolehlivý Ogdenův sluha. Je pečlivý ve svých pracovních úkonech, přesto je intimně rozrušen náhlým manželstvím. Z dalších rolí: Ogdenova nevyzpytatelná manželka z lepší třídy Martha Mears (Tippi Hedren), bezstarostný hongkongský obchodník a starý známý Ogdenova otce Clark (Oliver Johnston), Natašiným půvabem zneklidněný spolucestující na lodi John Felix (Michael Medwin), ochotný kapitán luxusní lodě (John Paul), rozmarně nemocná stará panna Gaulswallow (Margaret Rutherford), na Ogdena stále číhající mladá dívka (Angela Scoular), další a mdlý Ogdenův spolupracovník Crawford (Bill Nagy), Natašininy hongkongské společnice aristokratického původu, baronka (Angela Pringle) a hraběnka (Jenny Bridges), či starý lodní steward (sám režisér Charlie Chaplin). Film Hraběnka z Hongkongu nepatří mezi zásadní filmová díla proslulého cirkusového klauna, je určena k zábavě a k lehkému osvěžení. Chvění vášně má příjemné způsoby vychování a nezávazně potěší. ()

dyfur

....nesympatický Marlon Brando nechce vo svojom apartmáne Sofiu Loren....čo je na tom divné :))) robí len to čo by robil každý  muž :)))))))  ...skoro každý.... ...čiže príbeh o impotentovi alebo ....?....film ako taký o ničom .Zaujímavá je len Sofia Loren....tu ani režisér Ch.Ch. zázrak neurobil...ále veď nie každý má len dobré filmy..... ()

PetrPan

Aneb jak zvučná jména ještě nedělají dobrý film. Poslední Chaplinův snímek s Marlonem Brando a Sophii Loren není ničím jiným než velmi slabou romantickou komedií. Opakovaný "vtip"  v podobě neustálého pobíhání po třech místnostech lodní kajuty měl zřejmě odkazovat na éru němé grotesky, ale působí tu spíš jako deska, kterou si stále dokola přehrává nostalgií přemožený starý velikán a všichni kolem si ji musí vyslechnout  a ocenit, tedy jen a pouze otravné s příchutí skrývaného pocitu trapnosti. Zasmál jsem se paradoxně nikoliv situačním gagům, ale  skutečně vtipným scénám s Angelou Scoular a jejím tatínkem, založeným na konverzaci. Jinak pohádkový příběh o bohatém muži a chudé dívce, nejlépe kurtizáně z donucení, aby jako erotický nádech, klišé staré jako nejstarší řemeslo. V romantickém filmu pochopitelně odpustitelné  a nutno říct, že Brando a Lorenová se činili, seč jim slabý scénář dovolil, tedy zejména pozdější Kmotr byl rozhodně fajn a na Lorenovou se vždycky pěkně kouká. Přítomná společenská kritika pak spíš jen probublává v pozadí a výrazněji se projeví jen v proklamaci prázdných hesel o míru či v chování netečné  a skvělé Tippi Hedren.  Celkově ale promarněné téměř dvě hodiny, je spousta lepších filmů, poslední film skvělého komika mohl dopadnout lépe (i hůř).  Víc než dvě hvězdy ze sebe bohužel nedostanu, velmi slabý průměr. ()

honajz

On je to spíše divadelní kus, a je škoda, že lodi jako takové, tedy záběrů na palubě, si užijeme minimálně - nechybí ale oddělovací vsuvky v podobě záběrů na vlny v noci, ve dne, rozbouřené i klidnější. Celkově je to sice příjemně úsměvné, ale ve druhé části už není moc o co hrát, karty jsou rozdány, špílce mezi nimi dvěma odehrány, a tak se jen opakují dosavadní skeče, řeči, situace a vkrádá se nuda. Brando hraje skvěle, Sydney Chaplin také, jen té Sophii Loren toho diblíka nevěřím ani za nic, a i když se snaží vše uhrát přes dekolt, její zadnice v šatech připomíná spíše vesnickou maminu, prostě za mne nijak moc atraktivní žena. Zápletka by vystačila na kratší snímek, a i když je nálada tlumeně rozverná, množství zbytečných scén a vpádů různých lidí do apartmá (až se zdá, že jde skoro o průchoďák, a ne kajutu významného politika) tu náladu spíše ruší a rozbíjí. Btw, ty chyby skriptu mne také dost iritovaly (když se postava dívá doleva, střih, a kouká doprava). ()

Aky

I v poloze barevného mluveného filmu zůstal Charles Chaplin tím, čím byl v němých groteskách. Komedie, která nesází na slovní humor, ale je plná gagů připomínajících nejlepší léta grotesky a vyvolávající klasický Chaplinův smích přes slzy. Zahrála si v ní podstatná část Chaplinovy rodiny, ale všemu vévodí skvělá dvojice Brando - Loren. Moc jsem se pobavil. ()

• Jediný Chaplinův barevný film. (everlong)
  • Marlon Brando o spolupráci s Charlie Chaplinem ve své biografii prohlásil: ,,Odhalil jsem ho jako patrně toho nejsadističtějšího člověka, jakého jsem kdy potkal. Byl to egoistický tyran a lakomec. Vozil se po lidech, kteří náhodou přišli pozdě, a nemilosrdně na ně štěkal, aby pracovali rychleji. Nejhorší bylo, jak krutě zacházel se svým synem Sydneym, který hrál mého mladšího kumpána. Přede všemi ho bez ustání ponižoval." (Cimr)
  • Ve scéně, kdy všichni hrdinové trpí mořskou nemocí, Ogden (Marlon Brando) shodí na zem tác s doutníkem. V dalším záběru se však tác nachází opět na stole. (Mol)