Delicious Ratatouille 3D

Ratatouille

Ratatouille - Dobrú chuť!

Animovaný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2007, 111 min

I snímek o krysách v echt nóbl francouzské kuchyni může býti kulinářským požitkem... Remyho příběh není z druhu "prefabrikovaných" animáků, které padají z výrobní linky animačních studií jak z běžícího pásu. Žádné typické indegrience typu pitvořících se loštomilých zviřátek, nějaká ta střihová sekvence na známý popový hit, pár odkazů na jiné filmy či několikero hlášek a než se dodělají závěrečné titulky, tak se honem vrhnout na další v řadě. Na to je Brad Bird až příliš velkým umělcem. V Železném obrovi naznačil, že je génius k pohledání, u Úžasňákových to (takřka) potvrdil a s Ratatouille to definitivně stvrzuje. Ačkoli těžko říci na kolik je samotná koncepce jeho zásluhou a nakolik Pinkavovou. Jedno je však jisté. Výsledek zato stojí a ač jde mezi rodinými animovaný filmy skoro až o nezávislý počin bez výraznější šance na finanční úspěch, tak rozhodně stojí za vidění. Místy sice vypadá poněkud načančaně, ale nikdy nesklouzne k patosu či laciným scénám. Má prostě slovy Antona Ega "trošku toho nadhledu". Tedy to čeho se dnešním CGI animákům bez duše výrazně nedostává... Což naštěstí není Remyho případ. Ratatouille připomene Velkou sýrovou loupež, byť jejích kvalit nakonec nedosáhne. Ovšem i tak je suveréně nejlepším animovaným zážitkem poslední doby.(17.9.2007)

To, čím zaujmú pixarovky na prvý pohľad je vždy veľmi vkusne, lákavo, zaujímavo, inovatívne a prefíkane vybrané prostredie. Pomocou neho sa dá z filmu urobiť vychytenú záležitosť, ktorá je však vo svojej podstate len niečo, čo je stokrát omieľané dokola. Pokiaľ si to ale divák počas sledovania neuvedomí, príbeh mu dokáže vyčariť úsmev i donúti sa zamyslieť, je to všetko v poriadku. To platí aj tu. Škoda však, že tých úsmevov nebolo viac. Ale na dokonalé prevedenie myšiakovej postavičky by sa dalo dívať stále. Pochyboval o tom niekto? Možno o slovenskom dabingu. Ale tí mi to tiež natreli! 80%.(9.10.2007)

Stejně jako bylo pro Antona Ega těžké psát recenzi na restaurant, který už dávno odepsal, tak i pro mě je psaní o Ratatouille přímo nadlidský úkol. V žádném případě nechci, abyste si mysleli, že jsem Pixar odepsal, to ne. Jen prostě nevím co bych chtěl říct dřív. Mám začít geniální vizuální stránkou? Nebo úžasnou režií Brada Birda? Či skvělým českým dabingem (Jan Přeučil rulezz) ? Na to jsou tady jiní maníci, kteří to určitě zvládnou lépe než já, takže... Ehm. Hodně lidí se obávalo, že Rate... totiž Ratatouille bude prvním zakopnutím Pixaru. To já se zas obával, že až přijdu před pokladnu kina a budu chtít říct název filmu, vypadne ze mě zvláštní skřek a pokladní si mě na to konto vyfotí a pošle do Blesku jako raritu numero uno, která ani neumí vyslovit jednoduché slovo (já vím přeháním :D). Žádný člověk na světě by mi ale nevymluvil, že tohle bude krok vedle. Vždyť vytvořit osm (!) filmů bez jediného hluchého místa, to už něco znamená. Takže ne, nebál jsem se. Navíc když člověk miluje Francii, jídlo, hudbu a lá Amélie z Montmartru a animovaný film, nemůže být tímto filmem zklamán. Takže s chutí do toho a bude hotovo. Bon Appétit!(23.9.2007)

Díky moc jednomu nejmenovanému uživateli za doporučení Ratatouille, který považuji za můj křest animovaným filmem. Něco tak kouzelného, dojemného, roztomilého, nádherného, originálního..........a mohla bych ještě pokračovat, nejde hodnotit jinak než jasnou pětkou. Remyho jsem si zamilovala hned od začátku, jak jinak a brala bych ho domů v tu ránu. Všechno podkresleno bezvadným soundtrackem a pařížskou atmosférou, prostě to nemělo chybu. Od teď mám už nalíčeno na další doporučené animované filmy a doufám, že budu minimálně stejně spokojená.(8.9.2012)

Velký pařížský animovaný šéfkuchař Gusteau s grácií sobě vlastní tvrdí: ,,Každý může vařit". Tvůrci z filmového studia Pixar s grácií hodnou šéfkuchařů k tomu mají svou alternativu: Každý se může bavit (u Ratatouille). A já si to myslím společně s nimi...a to moc nevařím... Podobné filmy: Spláchnutej, Hledá se Nemo(16.10.2008)

• - Co je to "Ratatouille"? Francouzská specialita, kterou uvaříte z opečených a podušených plátků lilku, cukety, papriky a rajčat. Pixar si ji ale za název vybral především proto, že v ní zaznívá anglické slovo pro krysu: rat. (Pumiiix)

• - Jan Pinkava poprvé přišel s myšlenkou natočit podobně laděný snímek již roku 2001. Výroba se však neubírala správným směrem, a tak roku 2005 odpovědnost za režii a produkci převzal Brad Bird, který do znažné míry přepsal původní scénář. (Dlee)

• - Každý dosavadní film PIXARu odkazoval na místnost A-113 na California Institute of the Arts; (pozn.: mnoho animátorů začalo svou kariéru právě v této místnosti, včetně Johna Lassetera a Brada Birda). Nápis A-113 se objeví na malé visačce na uchu jedné krysy jménem Git. (hippyman)