Ratatouille

Ratatouille - Dobrú chuť!

Animovaný / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2007, 111 min

Ja neviem - štyri, päť? Medzi animákmi určite 5*. Príbeh je zároveň rozprávkový i dosť komplikovaný, aby zaujal aj dospelého diváka. Je to nielen klasicky milé, ale aj veselé vystrájanie dua Ťuťmák&Krysiak a nemenej komického sekundujúceho ansámblu. O animácii ani nemusím hovoriť - nádherná, a čo viac - skvele dolaďujúca atmosféru.(7.4.2008)

Přiznám se, že nemám chlupaté potvory s ocasem právě dvakrát v lásce. A představa, že by se motaly kolem jídla a mě by se na nějakou tu mňamku sbíhaly sliny se mi před zhlédnutím tohoto zdála zcela bizarní. A přece se stalo! Málokdy se mi stane, že bych dal animovanému filmu plný počet hvězdiček a tím jej postavil na úroveň těch největších filmových skvostů. Tentokrát udělám výjimku a rád. Ratatouille je totiž pravděpodobně tím nejlepším animákem, který jsem kdy viděl. Má zajímavý příběh a nenudil mne ani na moment a toho si cením.(9.5.2009)

83% - Překrásný animák s originálním příběhem, vypracovynými postavami, a krásnou myšlenkou. Musím přiznat, že tento film ještě posílil mou lásku k vaření (zejména k experimentování). Proč tedy nedám pět hvězdiček? Těžko říct... Asi cítím, že podobných filmů již bylo hodně, a hlodavá zvířátka mě jinde dojala víc. Třeba se na podruhé polepším.(13.11.2007)

|| Scenár: Brad Bird / Jan Pinkava, Brad Bird, Jim Capobianco | Hudba: Michael Giacchino | Produkcia: Brad Lewis, Andrew Stanton | Distribúcia: Walt Disney Pictures | Štúdio: Pixar | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 623,722,818 $ | Ocenenia: Academy Award - 1 výhra: Nahlepší animovaný film. 4 nominácie: Scenár, Hudba, Zvuk, Strih zvuku. Golden Globes - 1 výhra: Najlepší animovaný film. Spolu: 64 výhier a 35 nominácií || Ak hľadáte tú pravú syrovosť sveta, to pravé korenie, od ktorého je život tak rozmanitý, nájdete ho v tejto rozprávke. Niet určeného receptu pre život. Existujú len prísady. Ratatouille ním určite je. 93% | Blu-Ray, THX, SK DTS|(25.1.2008)

Spojenie vysokého s nízkym (francúzska inovatívno aranžujúca kuchyňa nouvelle cuisine v réžii potkanov z kanála) a kulinárska filmová chuťovka, okorenená zopár adrenalínovými naháňačkami je na svete. Roztomilé zvieratká, v ktorých správaní i pohľadoch bolo niečo z pokľudného nostalgického šarmu pixarovského krátkeho filmu Geriho hra. Umelecký tvorivý vplyv režiséra tohto Oscarom ovenčeného kraťasu, Jana Pinkavu (mimochodom syna geniálneho českého spisovateľa Jana Křesadla), bol zmiešaný s producentskými požiadavkami na väčšiu akciu, ktorú obstaral dokončujúci režisér Brad Bird. Osobne mi jedlá, kde na taniere hranatých tvarov veľkosti polovice stola prinesú svižne pripravenú krpatú jednohubku zloženú z mäsa ibisa japonského, okorenenú šafranom a zaliatou jemnou omáčkou z hľuzoviek neveľmi sedia, v danom prípade som si, vďaka nezvyčajnej, no prepečlivej príprave celého filmu, pochutil.(10.9.2007)

• - Tvůrčí tým bral přípravy kulinářského dobrodružství velmi vážně. Dokonce proběhla i motocyklová tour po Paříži a také kolečko po vybraných pařížských restauracích. (Dlee)

• - Aby výtvarníci viděli, jak vypadá mokrý kuchař, oblékli skutečně jednoho z kolegů do uniformy a nechali ho vymáchat v bazénu, aby pozorovali jaké části oblečení se přilepí na tělo a které ne. (don corleone)

• - Jan Pinkava poprvé přišel s myšlenkou natočit podobně laděný snímek již roku 2001. Výroba se však neubírala správným směrem, a tak roku 2005 odpovědnost za režii a produkci převzal Brad Bird, který do znažné míry přepsal původní scénář. (Dlee)