Strašák

Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství... Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). (Česká televize)

blanic

Výborná herecká partie pánů Ala Pacina a Genea Hackmana. Krásný příběh, při němž můžeme vidět typickou ukázku toho, jak dva naprosto odlišní jedinci mohou i díky okolnostem najít cestu k velkému přátelství, chvílemi trochu stojí na místě, ale naštěstí je obdařen skvělým lidským scénářem plným humoru i dojetí. ()

pafka

Rozhodne, za co stoji film videt je Al Pacino. Ten vas ma behem dvou minut na sve strane a ostatni jen prihravaji. Na muj vkus dej je pomerne volny a v zasade neni zacatku ani konce, coz me trosku vadi a chybi mi zde takova nejaka casova navaznost a spojitost. Vlastne nevite, jestli jste v 40 minute filmu, nebo v 80. minute, nebot krome prohloubeni pratelstvi, se tam moc veci nevyviji a neodlisuje. ()

gotham

Je to taková road movie o ničem, občas se naskytne nějaká dramatičtější scéna, ale většinou dvě hlavní postavy filmem jen tak proplouvají a Strašák drží nad vodou pouze dva hvězdní herci. Ti zde podali opravdu mimořádné výkony, nato že v podstatě neměli co hrát. 50% ()

zzzzzjjjjj

Poslední dobou sleduji samé téměř neznámé filmy. 😀 Dobrá hlavní herecká sestava (Pacino, Hackman), ale přesto jsem nejen od těchto chlapíků čekal o trochu více, vzhledem k hodnocení. Poslední dobou si vyhledávám filmy speciálně žánru Road movie. Nedávno jsem ho možná i rozklikával, ale pustil si ho až včera v televizním vysílání. Doufal a čekal jsem více silniční atmosféry, víc vůně benzínu či nafty, chtěl jsem více vidět, jak vypadala Amerika (USA) skoro před 50ti lety (např. Kalifornská poušť)... 🇱🇷🛣️🛤️🏜️⛽ To se dle mých představ úplně nesplnilo 😏 i vzhledem k ocenění zlaté palmy. 🏆🏝️ Co bych ale vyzdvihl, jsou kostýmy a až na pár momentů věčné přátelství dvou hlavních postav. 👨‍❤️‍👨 Pro mě dnes lepší průměr, tedy 60%. 😌 ()

Elessar.

Nesmierne prekvapenie, zase film od ktorého som veľa nečakala, ani som nevedela do čoho idem a vykľuľ sa z toho nesmierne čarovný pribeh o dvoch tulákov. Tempo mi prišlo príjemné, uspávavavé, až ma prekvapili toľké zvraty na záver. Ústredná dvojica mala moje sympatie. Prosťáček s dobrými úmyslami a väzením zocelený drsniak na ceste naprieč Amerikou za veľkým snom. Miestami až dojímavé priateľstvo... tak tieto filmy majú niečo do seba... len to nechať doznieť, obyčajný príbeh o kamarátstve, čase, snoch, odpustení... Výborný herecký talent ústrednej dvojice. ()

caMen

Miluju kameramanský řemeslo 70tých let. Jinak mám pocit, že příběhy "on the road" se líp čtou, než zdlouhavě sledujou. ()

Renswo

Scarecrow : Al Pacino a Gene Hackman v hlavných úlohách (tulákov ) cestovateľov. Jeden sa snaží dôjsť do bodu A a druhý do bodu B , čo čert nechcel stretli sa a trávia spolu čas , stopujú , snažia sa privyrobiť si atď. Až vznikne nejake to puto medzi nimi a stavaju sa priateľmi v dobrom aj v zlom. Herecké výkony sú super ale mne osobne ten film nič nedal. Nezaujal má dej , vyslovene má film nudil. Hlavne druha polovica dejstva kde som očakával väčšiu drámu alebo niečo komediálne . Prišlo mi to paradoxne veľmi bez cieľa a bez smeru. ()

reiser

Film začína pozvoľna, vtipným spôsobom sú vykresľované charaktery dvoch hlavný postáv, dvoch "smutných klaunov", ktorých tulácke cesty sa jedného dňa náhodou pretnú. Nezabudnuteľná je napr. scéna ich prvých spoločných raňajok, kedy sa z nich stávajú obchodní partneri alebo keď spolu "kupujú" kabelku. Príbeh pomaly plynie, divák sa postupne naladí na vlnu tohto vlečúceho sa, zábavného príbehu a v tom nastáva zlom, ktorý dá jasne najavo, že toto nie je žiadna zábava (aj keď je), ale mrchavá tragikomédia, ktorá nakoniec vyústi do zdrvujúceho záveru. Najlepšie na tom celom je, že svoju genialitu sa film nesnaží predávať, nesnaží sa byť veľkým filmom. VĎAKA tomu sa film nestal, napriek hviezdnemu hereckému obsadeniu, hitom, dodnes je širšej (aj tej nie veľmi širokej) diváckej obci neznámy a navždy aj bude. ()

casyy

Jimave, uprimne a lidske. Lidske ve smyslu, jak si to opravdu predstavuji, zapomente na Hrebejka. Pacino a Hackman me svymi vykony zcela uzemnili, zadneho z nich jsem v podobne poloze dosud nevidel. Naprosto me uhranuli. Velmi silne ctyri hvezdy deli od plneho poctu az prilisna uvolnenost, roztekanost, zkratka tomu chybela pevnejsi rezie a ukaznenejsi vedeni pribehu. Ale jinak brilantni! ()

Gynekolog007

Přemýšlel jsem jestli dát 4 nebo 5*...zdálo se mi, že Gene Hackman tady Ala trochu přehrál, ale možná to bylo tim, že mi Alova postava nebyla tolik sympatická..nevim...jinak zábavnej film. ()

Taarg

Charaktery propracované, herecké výkony skvělé. Vedlejší postavy vtipné, zvláštně podivná sexualita "Frenchy". Tak proč pouze čtyři hvězdy? No přece kvůli konci a nedotáhnutým podnětům. Doporučuji všem, kdo si chtějí užít Al Pacina za mlada, nebude se líbit lidem, kteří chtějí děj a nikoliv sílu doby. ()

Sunwheel

Vskutku netradičný film. Stará klasika starých pánov, ktorá sem tam prekvapí, sem tam upokojí. Nevedel som čo mám čakať. A ten záver? ()

Veber

Protože takové filmy mám ráda (nevím proč, ale vzpomněla jsem si u toho na film Půlnoční kovboj). Tohle se mi moc líbilo. Opravdové přátelství je víc než cokoliv jiného... ()

Kozlowski8

Příběh dvou životních ztroskotanců - zcela rozdílných osobností - z nichž se, během putování Amerikou za naplněním svých snů, stanou spřízněné duše a vznikne mezi nimi silné přátelské pouto. Pomalu plynoucí road-movie, které je postaveno čistě na perfektně napsané charakteristice a procesu vývoje vztahu dvou hlavních postav a jejich skvěle uchopeném pojetí Hackmanem a Al Pacinem. Příběh samotný je jinak vcelku suchý a rozvleklý. 65 %. ()

PTuranyi

Dobre natočený príbeh o priateľstve a spoločnej púti dvoch mužov na okraji spoločnosti. Každý z nich má svoj sen a každý sa vyrovnáva so životnými situáciami po svojom. Plus skvelá atmosféra a herecké výkony hlavných protagonistov. ()

Dvojirakri

Nebavilo. Na tento typ filmu jsem asi už příliš mladý a odkojený něčím jiným. Nejvíc mě zaujalo že Al Pacino vypadal v mládí jako bratr Dustina Hoffmana. Humor se moc nevyskytoval. Akce přijde až ve chvíli kdy se mladší z obou chlapů mlátí s chlapíkem který mu dělá návrhy. No a ten konec, inu, road-movie zkrátka tak nějak podobně končívají... ()

gizi

Film se pomalu rozjíždí, začíná u mě tak na 60%, ale postupně roste a roste až na nějakých 85%. Film, který se dostane pod kůži a hned na něj nezapomenete. Skvělé herecké duo v hlavní roli, výborná hudba. Celkově 80%, 2.3.2012. ()