Jak se peče štěstí (TV film)

Pohádka

Československo, 1981, 58 min

Pohádka podle J. Š. Kubína o princezně Valerii, pekaři Matějovi (Marcel Vašinka) a čarovné růži, která hodnému pomáhá a zlého trestá. Více než lakotná, panovačná a rozmazlená princezna Valerie (Eva Jakoubková), se mi páčil medikus (Jiří Císler), spravedlivý král (Jiří Moučka), nebo piplající čertovská bába (Jiřina Bohdalová) a ta její kouzelná růže, která způsobila to co způsobila a asi i napravila to co napravit měla.. Toto je přesně ten typ pohodové a odpočinkové pohádky, ne až tak moc často vysílaný, avšak krásně se hodící jako taková skvělá záležitost, takhle někdy po nedělním odpoledni a zrovna chutně vychutnaném obědě.(7.1.2007)

Tato pohádka by měla být častěji reprízovaná, jelikož se zde představují někteří herci ve velmi dobrém světle. Např. pan Vašinka, nebo paní Paulová. Ani bych od nich takový výkon nečekal:) Líbil se mi příběh. Ale nechápu tvůrce, proč byla pohádka tak krátká? Je to škoda, protože z tohoto "filmu" šlo "vymačkat" podstatně více.(5.3.2012)

Taková parádní květinka by se hodila i dnes. Škoda, že to byl pouze pohádkový výplod něčí fantazie. Jiřina Bohdalová byla jako čertovská babička kouzelná. Vyskytuje se zde jeden otřesný kostým, který vypadá jako žabí hněv. Takové plesové šaty bych si na sebe vzala snad jedině za trest. Záporná role Ondřeji Havelkovi sedla jako ulitá.(20.8.2012)

V tom ohodnocování snímků by to chtělo nějaké kategorie. Extra hodnotit pohádky, televizní tvorbu, seriály, klasické filmy, filmy pro diváka náročného, béčkové horrory atd. Této pohádce dávám čtyři hvězdičky. Budí v mně nostalgii po dětství. Pohádka má veselý náboj a je výtečně herecky obsazena. Tuším, že patří k původním pohádkám. Rád jsem si ji po letech připomenul. I v intrikářské roli dvorní dámy byla Iva Janžurová roztomilá. Vedle hlavních postav jsou nádherné roličky Bronislava Poloczka (vojenský velitel) a Jiřího Císlera (doktor). Skvělou roli záporňáka vytvořil Ondřej Havelka.(6.5.2009)

Slušná, barvitá pohádka, na níž mi snad nejvíce vadilo to, že ve scéně, kdy chlapec přijde do pekařství a nemá čím zaplatit, dostává od dobrosrdečného bratra pekaře zdarma housku, kluk však ani nepoprosil, ani nepoděkoval a odchází! Takto se točí příklady pro děti? To se dá režisérce Libuši Koutné těžko prominout.(27.2.2008)

• - Podle stejného scénáře vznikla i rozhlasová pohádka O kouzelné stolístce a srdci z perníku (1982, režie Jan Berger). (Přemek)