Svět podle Daliborka

• angličtina The White World According to Daliborek (festivalový název) (více)

Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, kterého štáb Víta Klusáka sledoval po dobu dvou let (2015 - 2016). Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je radikální neonacista. Blíží se mu čtyřicítka, ale doposud neprožil plnohodnotný vztah se ženou, bydlí totiž stále se svojí matkou Věrou (63). Nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. Nesnáší svůj život, ale neví, co změnit. Natáčení obrazů ze života nácka s uměleckými ambicemi započalo ve chvíli, kdy se Daliborova matka seznámila přes Facebook se Slovákem Vladimírem (47), který s oblibou říká, že by "z cikánů udělal asfalt". Tragikomický vhled do světa "obyčejných slušných Čechů", kterým se stýská po Adolfu Hitlerovi. (Bontonfilm)

Moretti odpad!

Ponižovat hloupého člověka , i když věří v tak špatnou ideologii je ubohý ... Dyť ten týpek nemá všech pět pohromadě ... To je jako jít do ústavu a točit dokument o dementovi kterej je satanista a dělat si z něj prdel .... No nevím mě toho Daliborka bylo líto myslím že takovej člověk není hrozba... ()

radiel

Nejedná se o dokument, ale o film, je evidentní že scenky mají svůj scénář s improvizovanými komentáři účastníků, něco jako Ruská ruleta Kaisera a Lábuse. Klusák je známý sluníčkář co chce natočit dílo s nacionalistou, nemohlo to dopadnout jinak!! Je to jako kdybych se zeptal Klusáka zda bych s ním mohl natočit film o jeho životě, nakonec bych ho vzal před publikum at mluví o svych migrantech a nakonec bych mu oznámil že se jedná o pozůstalý teroristických útoků. Zdiskeditoval bych ho stejně tak jako on "herce" ve finální scéně. O tom film je, dopředu dobře připravené finále. Mlýn na vodu sluníček. " Ještě dodám jednu myšlenku..slovo PRAVDA, co je vlastně pravda? Má pravdu Dalibor nebo Klusák. Pravda je pouze úhel pohledu se kterým se člověk ztotožní. 100x omýváná lež se stává pravdou. ()

Jan_Hybern

Zajímalo by mne, jak se takové "dokumenty" natáčejí. Přišlo mi to spíše jako hraný film. Co je realita a co je scénář? V každém případě výroky, které ve filmu zazní, jsou děsivé. Předpokládám, že všichni protagonisté filmu jsou již za mřížemi, nebo že probíhá alespoň jejich trestní stíhání. Nedělám si iluzi - je mi jasné, že takto podobně žije mnoho lidí v mém okolí - zavření ve svých panelákových bytech, ve svých kobkách, se svým vztekem, televizí a facebookem. Je mi jich líto. Ale nejvíc ze všeho je mi líto té paní, která přežila Osvětim. Takovou konfrontaci si nezasloužila. Film si pak nezasloužil onen vstup Deus ex machina pana režiséra... Během těch skoro dvou hodin tam zaznělo tolik hrůzných výroků... a žádný zásah... tak proč až Osvětim? Kdo byl tedy hlavním hrdinou? ()

eRGeBe

Velmi zajímavé. Doporučuji všem extremistům, neonacistům, voličům DSSS a SPD a podobně smýšlejícím lidem. Na tom filmu je strašně fajn to, že ukazuje pravicového extremistu jako člověka, který není úplně zlý, má rád svou mámu, přítelkyni atd... Jen to má v hlavě trochu pomotané. Mě se film líbil. Hlavně pro to že je to realita. Kdyby to byl klasický hraný film, tak by to zas taková sláva nebyla. ()

Beliel odpad!

Pokud někdo byť jen na minutu věřil, že je tohle dokument, měl by zajít na oční! Ani omylem. Celé je to hrané od začátku, až do konce. Přesně podle režiséra. Nic jiného. Věřím, že mezi námi chodí hodně takových individuí a měli by se léčit, ale já hodnotím žánr a to je dokument a tohle s ním nemá co do činění! ()

yrik

O tomhle počinu jsem hodně přečetl, viděl rozhovory s Klusákem atd tak jsem byl hodně nažhavený. Ne, nepřipadá mi to jako dokument. To fakt ne. Myslím si, že Klusák už zašel za mez, jeho touha po novosti, senzachtivosti přesáhla ten určitý bod, kdy si toho nikdo nevšimne a autor je oslavován. Tady to přehnal, a ikdyž jsou protagonisté tupci, nevěřím, že je trošinku nepodbízel a nesměroval.. A ty "milostné" scény matky? Celkově těžko uvěřitelné, vyumělkované. Tak a vlastně jseKlusák tímto veledílem potvrdil své nesporné kvality. Tendenčního bulvárního hovada. Dva roky s astrofyzikem, jeho matkou, co po nocích rozbíjí atom, a maďarským existenciálním filosofem by za normálních okolností byla zábavně děsivá dokumentární studie majoritní části tohoto mentálně skomírajícího národa, a je úplně fuck, jestli jsou to semidebilní „neonacisté“, členové Klubu Planety opic nebo voliči Endyho Babitche. Byla by, pokud by ten rádoby manipulativní pičus zůstal v mezích dokumentace. Ale to on ne. On si takhle dva roky uměle aranžuje velkolepého müslitele a jeho bezprecedentně intelektuální famílii, aby si v epickém finále v Judassic parku mohl zafrajeřit, řádně zaponižovat tak tak vegetujícího fikuse a ukázat, jaký je moudrý sluníčkářsko sionistický kabrňák. Čímž se z toho stal idiotský pseudošvár, vhodný leda tak do hlavního vysílacího času Prímy Hnooj a TV Lopattov, aby všichni ti průměrní Čechové mohli aspoň na chvíli vypnout Volání dutých na Péesčtverkách, oprostit se od svých odporných prasnic a před nástupem k pásu se u lahváče rozhořčovat, jaké jsou ty neonnacyzmy a rasyzmy vlastně fuj fuj a plné debylů! Mohls je vzít na exkurzi do Chánova nebo Višních Lhot, ale to už by nebyl až takový tendenčně bulvární kontrast, viď? Když už musíš po stotisícáte angažovaně ohlodávat holou kost, to věčně kůl téma, najdi si na to příště důstojnějšího soupeře, milý yntelechtuáne. Třeba profesora Finkelsteina, s retardovanou opicí to bylo dost laciné.m se nemusel vůbec namáhat, protože velmi vtipně a zároveň výstižně to popsal Verbal (tleskám): ()

lenoch

To, že to má být dokument, jsem zjistil až při závěrečných titulcích, takže jsem na to koukal jako na zdařile věrohodný film o světě nácků a z tohoto hlediska je to dobré. Tím pádem mě ani netrápily úvahy co je naaranžované, kde si režisér honí ego vstupem do filmu, koho oblbnul a podobně. ()

Karel_Hynek

Každý žijeme ve své sociální bublině. Dalibor asi nebude číst Vergilia v originále, ale bude se chovat podobně jako lidé, se kterými se stýká. Z některých věcí ve filmu mrazí. Historka o debilech s baseballovými pálkami, kteří vtrhnou do cikánské osady, běžného člověka pobouří, policie by na základě veřejně přiznaného násilí měla konat. Pro lidi z Daliborovy bubliny ale celý "dokument" může působit jako oslava jejich společných myšlenek. A to je podle mne problém celého filmu. Ano, divák dokumentů by si měl vytvářet vlastní názor a dokumentarista by mu ho neměl podsouvat, jenže v tomto případě se nejedná o dokument. Dalibor hraje na pokyn režiséra, který vstupuje do děje. Vít Klusák prostě vykročil mimo svoji bublinu a předkládá obraz člověka frustrovaného vlastním životem, který hledá vinu za to, že nežije podle svých představ všude, jen ne u sebe samého. Takových lidí jsou desítky tisíc. Zábavné pro film je, že se u Dalibora frustrace přetavila do podoby neonacismu. Dělat si ale legraci z frustrovaných spoluobčanů, ne každý musí být nutně náckem, mi ale jako vtipné či zajímavé nepřijde. ()

peter.m

"Vítám Vás ve svém pekle." Co to kurwa jest?! Tušil som, že ľudia v týchto zemepisných šírkach pojedli divé huby. Poprípade si nesieme následky černobyľskej havárie doteraz. No z tohto som sa spamätával hodnú chvíľu a hlavne z online chatu s pánom Klusákom, kde potvrdil skutočnosť príbehu o Daliborkovi. Odporúčam všetkým mužíkom v zelených tričkách. ¡No pasarán! PS: názor mojej pani: Som šokovaná a zároveň mi je ho ľúto." ()

nomak odpad!

Podle mě je to ubohost, udělat z člověka debila může každý, příjde mi to trapné a je jedno jestli se jedná o nacisty nebo anarchisty, prostě odpad. Jediný kokot je samotný tvůrce. ()

Killy

Věřím tomu že tihle lidé existují ..pár jich znám. Ale k filmu ... Nudila jsem se a u konce usnula. Daliborek je debil a dál nemá smysl se vyjadřovat :)) nebavilo mě to ... ()

Dodge-I

Toto je, vazeni, mj. take VOLIC! Hodnoceni je za zarazeni do kategorii: jedna * za "Dokumentarni" a druha * za "Komedie". Odkazuji na knihu Vzpoura deprivantu (F.Koukolik) - nejaka paralela by tam byla... ()

Kakraholt odpad!

Vybrat si za oběť retardovaného člověka co si myslí, že je neonacista, 2 roky ho tahat za nos a jakoby pouze "dokumentovat" jeho život a nenázory na kameru a potom mu říci před kulisou spalovny, že jeho prapraprapra byl asi ze čtvrtiny žid. Není to ani dokument ani film, nemá to ani nádech poselství krom toho, co už všichni víme a sice, že jsou mezi námi postižení lidé. Nad trapností tohoto snimku se mi místy ježili vlasy i proto, jak špatně to "nebylo vůbec zinscenované". Málem nedokoukatelné a režisér se nakonec vyjevil sám jako podrazák a duševní chudák. Příště snad nějakého opravdového neonacistu s IQ nad 70 prosím. ()

bedsore

Bizarní, ale svým způsobem geniální. Působý vhled do mikrosvěta či bubliny, v které si Daliborek utváří svůj pohled na svět. Ovšem takových bublin, ať už podobných, obdobných, či uplně odlišných je v této zemi, ostatně i jinde na světě, nespočet. Bubliny okolo sebe si vytváříme do určité míry všichni z nás, jen jde o to, jak jsme při konfrontaci s realitou ochotni vystrčit tu svoji kebuli ven a přijmout fakta či pravdu. A ta může kolikrát být nepříjemná až bolestná. Ač kontroverzní, a pro někoho i zavrženíhodné téma, tak podle mě hravě a zábavně nastavené zrcadlo, snad nejen Daliborkovi. ()

Yamamoto13

Námět tohoto dokumentu je opravdu dobrý. Pokud ovšem existuje někdo takto vypatlaný, tak ten by měl skončit někde v Bohnicích nebo Dobřanech. A to by mohl být rád, že neskončí v kriminále. Ale tam snad lidí trpící abnormální debilitou nezavírají. Takového magora bych poslal do Ruska, někam na Sibiř a do pracovního tábora. Jak vůbec může existovat nějaký takoví kripl. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července