Zmrzlina na klacku

Drama / Komedie

Izrael, 1978, 95 min

Boaz Davidson

Adam Greenberg

Těžká nostalgie z doby, kterou mi vyprávěli rodiče. Nosily se roury, z kapsy trčel hřeben, aby vlna pořád pěkně držela a na chození ven na nohou Maďary. A k tomu se z rádia linuly všechny tyhle hudební úžasný pecky, pro který mám slabost a skoro žádná nebyla vynechaná. Všude na světě mají dospívající tohle trápení, ten hořkosladký čas prvních vážných lásek i zklamání. Je jedno jestli u nás, nebo zde v Izraeli, nepoznáte to, ani na tom nesejde. Parta tří nerozlučných kamarádů,trochu nesmělý Benji, kulička Huyi a v otázce dívek sebevědomý Bobbie. A pak se přistěhuje dlouhovlasá Niki... A kluci se zblázní. Jenže nejde jen o pobláznění, jde i o vážné věci a někdo je musí ustát. Jak říkám- cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Zasloužené čtyři hvězdy.(6.7.2014)

Videl som ešte vo vysielaní rakúskej ORF všetky diely tejto úspešnej série. Nestretol som sa v žiadnych ďalších filmoch s takým výborným a reprezentatívnym výberom populárnej hudby 50 - 60 rokov, ako tu. Dej je taký, aký zvyčajne býva v teenagerských komédiách. Prvé diely série sú vtipnejšie a súčasne aj menej vulgárne, ako zodpovedajúce časti prcičkovej série. Neskôr už tvorcom došiel dych a začali vykrádať sami seba.(20.10.2014)

Prci, prci, prcičky: Hebrejská edice. Z americkou atmosféru dýchajícího počinu se dozvídáme, že bejt prvotřídní bitches zvládaly dokonce i Ž(ž)idovky ve zlatejch sedmdesátkách, a s doprovodem dobovejch hitů sledujeme příběh mladýho Romeo-wannabe, jehož společenská a milostná pozice osciluje někde mezi přehlíženým "forever alone", kdy si ho vysněná roštěnka prostě nevšímá, a stejně špatně stravitelným friendzoned kámošem, přičemž si jeho krásku ještě stihne nasadit jeho parádně svinskej BFF a do té doby poctivé školačce nasmrká do čítanky. Náhlý zvrat ke konci filmu, který asi vhání do oka slzu leckteré emočně labilní puberťačce (která se po filmu stejně začne chovat jak ta mrcha Niki) či milovnici telenovel, si člověk ani pořádně neužije, protože vzápětí přijde těžká facka a smutný prozření. Nás věčně samotný outsidery s milostným deficitem aspoň utěšuje fakt, že náš stav není prokletím jen naší generace, ale zřejmě civilizačním axiomem, jenž bude nás hodný kluky, co bychom se pro ženskou rozkrájeli, asi provázet napříč dekádami a staletími. Solidní 4 a čtvrt davidovy hvězdy...(20.9.2017)

Když jsem tuto příjemnou teenegerskou komedii viděl poprvé ve vysílání rakouské televize, ani se mi nechtělo věřit, že je z Izraele. Možná nahodnocuju, ale mě se ty filmové trampoty s prvními láskami a neláskami a s hudebním doprovodem hitů té doby, líbily. Byla to celá řada "Zmrzlin na klacku" a těžko dneska říct, která byla lepší.(11.9.2008)

Hodně mi to připomínalo realistiky-hořko-úsměvné věci (nejvíce Básníky), které se ve stejné době a možná o dekádu později točily u nás (nebýt středomořského prostředí a hebrejských nápisů, člověk by si pomyslel, že jde o československý film). Mínus - DVD není v hebrejštině. Plus - výborně padnoucí písničky, jejichž texty často perfektně doplňují děj. ■ Zajímavost: Třetina rozpočtu filmu šla na úhradu autorských práv převážně amerických skupin, jejichž skladby byly ve filmu použity. Myslím, že to byla výborná ivestice, která Zmrzlině na klacku zapříčinila úspěch v zahraničí - kdyby sázeli na domácí songy, film by zdaleka tak srozumitelný nebyl.(16.9.2014)

• - Třetina rozpočtu filmu šla na úhrady autorských práv převážně amerických skupin, jejichž skladby byly ve filmu použity. (Jirka_Šč)