Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Starožitník Samek žije staromládeneckým životem. Finančně pomáhá své hospodyni při výchově její dcery Máni, která se učí na venkově kadeřnicí. Na doporučení dohazovače Mudry se Samek rozhodne, že se ožení. Máňa se vrací do Prahy a Samek, který ji delší dobu neviděl, je okouzlen jejím půvabem. Máňa má možnost získat pěkné místo, chybí jí však znalost němčiny. Samek jí nabídne výuku při společných vycházkách. Při německé konverzaci na Petříně Máňa upoutá elektrikáře Vaška, který se do ní zamiluje. Myslí si, že Máňa neumí česky, a tak si koupí učebnici němčiny, aby s ní mohl hovořit. Brzy se naskytne příležitost a oba mladí lidé si vyznají lásku. Samek se chystá nabídnout Máně manželství. Máňa ho ale předejde. Svěří se mu se svou láskou a prosí, aby zadal Vaškovi práci... (ČSFD)

(více)

Recenze (18)

Ony 

všechny recenze uživatele

Tohle mě hodně potěšilo – skvěle dramaturgicky zvládnutý sled přesně těch elementů, které jsem ve filmech odjakživa milovala. Za všechny bych jmenovala třeba ty scény, kdy si dva kamarádi jakože prozpěvují při kytáře a do zvukové stopy je střižen operetní tenor s celým orchestrem. To není chyba, právě tak to chci. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Jméno herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové se po obsazení Československa nacistickými uzurpátory záhy ocitlo na indexu. Jakýmsi nedopatřením se ovšem stalo, že jeden z jejích námětů byl navzdory všemu vzat v potaz pro budoucí filmovou realizaci. Cikánova veselohra sice sama o sobě žádné novum nepřinesla, přesto odvaha, s jakou byl námět manželky Karla Čapka předhozen německé cenzuře, zasluhuje mimořádné ocenění. Lehoulinký příběh o malých partnerských nevěrách a soubojích přinesl několik šťavnatých lidských figurek, s nimiž si věděli rady báječní herci v čele s Jaroslavem Marvanem, Jindřichem Plachtou, Ladislavem Peškem, Antonií Nedošinskou a Věrou Ferbasovou. Zkušený kameraman Jaroslav Tuzar potom dokázal s přehledem využít neobyčejný půvab pražských ulic a uliček, které se zas a znovu stávaly ideálním místem pro vznik milostných dobrodružství. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Vždycky, když slyším stesky, že "dříve se točily dobré filmy," vzpomenu si na nějaký, který toto klišé vyvrací a je potřeba si tyto snímky také opakovat. Klasická limonáda první republiky, se slaboučkou, předvídatelnou zápletkou, patetickými dialogy a špatně vedenými herci (Cikán byl sice výkonný, ale spíš průměrnější režisér, i když pár perel na svém kontě má - třeba "Provdám svou ženu.") I přes námět Olgy Scheinpflugové podprůměrná až směšná záležitost (Marvan při hraní žárlivosti fakt neuvěřitelný), kterou nemusíte vidět víckrát. 30%. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Stačilo maličko ze strany režiséra, možná lepší střih, a byla by to výborná komedie. Nedošínská s Ferbasovou coby matka s dcerou se k sobě typově a herecky perfektně hodí, Pešek se Strejkou taktéž, jen ten Marvan poněkud skřípal. A Plachta se svou opravdovostí zůstává úplně mimo jakékoli hodnocení... Ten kdyby vybíral příspěvky pro dobročinnou nadaci, tak se v její prospěch vzdám i věcí nejoblíbenějších - kabátu Guru a trika Adidas. Mimochodem, ač je to neuvěřitelné, Marvan je o pouhopouhých 5 let starší než Pešek. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Žánr komedie je v tomto případě trochu nadnesený, k smíchu tady toho moc není. Snad jako doklad jedné z mála hlavních rolí Jaroslava Marvana té doby to stojí za podívání. Půvabné je, že skutečný věkový rozdíl mezi ním a věčně mladou (a únavně stereotypní) Věrou Ferbasovou nebyl zdaleka tak velký, než jaký jim tady byl přisouzen. Nic, co bych musel vidět víckrát. ()

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama