• Norsko

• Švédsko

Drama / Road movie

Norsko / Velká Británie / Švédsko, 2000, 106 min

1. Mám rád road-movie. 2. Mám rád psychologicky laděné filmy. 3. Mám rád realisticky (byť někdy syrové a drsně) ztvárněné filmy. 4. Mám rád kvalitní filmovou tvorbu. 5. Mám rád skandinávskou tvorbu. A všechno toto mi snímek ABERDEEN nabídl. A nabídl toho ještě podstatně více. Jako „bonus“ přidal například zajímavé zamyšlení nad destruktivními následky alkoholismus (absence sebekontroly, ztráta sebeúcty i úcty od druhých etc.). Poznámka: Stellan Skarsgård coby věčně opilý otec Tomas se své role zhostil vskutku s plnou vervou. Takhle nějak si představuji „ubíjející“ alkoholismus - závislost, která ničí nejen samotného „notorika“, ale také jeho (nejbližší) okolí.(16.9.2003)

Chvíli mi to trvalo, asi tak zhruba pět minut jsem si marně lámal hlavu, odkud já tu Lenu vlastně znám. A pak mi to docvaklo, to je přece Cersei z Game of Thrones! Trošku jiná barva vlasů, o pár let mladší, ale jinak určitě podobná role. Mladá, nebojácná dívka, která si jde tvrdě za svým, do tohoto typu filmu určitě výborná volba. A pak zcela nepochybně Stellan, v roli jejího otce, který si tak tuze rád přičichne ke špuntu. Sice se hodně dlouho neviděli, ale i tak spolu se vydávají na dlouho a strastiplnou cestu do Aberdeenu, která prověří jejich vztah možná víc, něž si oba mysleli. Po počáteční, vzájemné nevraživosti k sobě možná najdou po letech tu správnou cestu.... Rozhodně nečekejte od tohoto snímku nějaké klišé nebo dojemný happy end, spíš jen takovou trošku divokou a reálnou road movie s několika vypjatými momenty a hodně vydařeným koncem.(14.1.2015)

Road movie je dost pofidérní žánr - v naprosté většině případů dopadne jako nesourodý slepenec okamžiků bez dramatického oblouku a pointy. Právě proto přitahuje jako magnet scenáristické břídily, kteří si můžou splácat dvouhodinový, bezkoncepční tok myšlenek a říkat tomu "záměr". "Aberdeen" patří k těm nečetným šťastlivcům, kterým se z té potenciální nehody podařilo vymanévrovat - i když to bylo párkrát o fous. Hodně mu v tom pomohly bezchybné výkony Leny a Stellana v hlavní roli a uhrančivá Preisnerova hudba, hlavní linku příběhu zajímavě obohatila postava dobráckého řidiče kamionu (Ian Hart). Mínusem je trochu nedbalá psychologie Kaisy, která v jednotlivých segmentech "nelícovala" (trochu zmatený motiv s prací a šéfem, naprosto zbytečná a rušivá opilecká scénka v autě a v nemocnici). Po škobrtnutí v závěrečné čtvrtině ale přichází poměrně silný, i když trochu kýčovitý konec, takže plná spokojenost. Dobro došli na Jadran. Uzavřu kruh: Je jen málo road movies, na které mám chuť se kdykoliv podívat ještě jednou - tohle je určitě jeden z nich.(8.3.2014)

Není nad to podívat se občas na něco skandinávského, opět zase jeden z těch nepřikrášlených pohledů do života "obyčejné" rodiny, které mám tak ráda, aneb připomenutí, že život je jeden z nejtěžších. Vývoj vztahu mezi hlavními postavami během několika mála dnů může možná někomu zavánět nudou, ale mně přišel takřka dokonalý... podmanivé, příjemně plynoucí drama. 4.4.2007(4.4.2007)

Rozkošný prízvuk Leny Headey ma totálne dostal - úžasné. Príbeh taký jednoduchší o hľadaní cesty dcéry ku otcovi v prípade, kedy kladie pod nohy polená alkohol. No malo to celkom zaujímavú atmosféru a niekoľko pamätných scén. Inak len taký postreh. Všimol som si, že Stellan Skarsgård vo filmoch veľmi rád ukazuje vtáka. Toto už je hádam aj jeho štvrtý či piaty film čo som videl, kde ukazuje svojho gašparka. To len taká nepodstatná pikoška... Nadpriemer. 75/100(29.4.2019)

• - Scenár vznikol na základe príbehu Larsa Billa Lundholma. (Svadbos)