• Norsko

• Švédsko

Velká Británie / Norsko / Švédsko, 2000, 106 min

Umírající matka, otec alkoholik, dcera šňupe kokain. Vítejte v Aberdeenu. // Mladá a krásná Kaisa je charakteristická svou absencí jemnocitu a nezávazným způsobem života. Pod tvrdou a nepřístupnou slupkou se schovává zraněná duše malé holčičky, která má strach. Tatínek Tomas má láhev jako opěru, bez ní se mu špatně dýchá. Ukrývá se za tvář notorika. Oba se bojí, bojí se odpovědnosti. Dlouhá cesta mrazivým krajem vede dál než jen do Aberdeenu za nemocnou matkou, která je nechala na pospas životu. // Tahle cesta se mi hodně líbila. Hans P. Moland servíruje syrovou podívanou bez patosu a zbytečných řečiček. A Stellan Skarsgärd mě ohromil! // Na mě ten film teda zapůsobil. A to hodně.(3.8.2008)

Aberdeen je hodně povedené psychologické drama, které nabízí zajímavý pohled na komplikovaný vztah vážně nemocné matky, otce-alkoholika a kapánek odtažité dcery, jenž je má (proti své vůli (?)) přívést znovu k sobě a přetrpět si mezitím bolestnou cestu, z níž nevyvázne nezměněna. Snímek je to syrový, určitě je velmi realistický, neobsahuje žádnou zbytečnou kličku... Vztahy jsou zde, jak to bývá i v běžném životě, složité a mimo jiné se s nimi do námluv vtírá i bezvýchodnost. Skvělý výkon podal Stellan Skarsgård, jehož alkoholové blbnutí bylo tak přesvědčivé, že bych byl ochotný věřit jeho vrozenému notorismu..:-) Nezbývá než si přát, aby nikdo z nás nemusel jezdit do nějakého svého Aberdeenu, protože tahle cesta byla svým způsobem až nepříjemně depresivní...****(2.12.2006)

Občasný humor bol super. Nečakaný a príjemný, asi ako od Jarmuscha. Ale napriek tomu, že pokladám drámy za jeden z najserióznejších žánrov, nakoľko pojednávajú najčastejšie o živote, atď atď, ťažký alkoholik a umierajúca matka v úlohe rodičov, je niekedy aj na mňa veľa. A ešte jeden postreh: Skarsgårdova postava mala až príliš podobné zamestnanie ako v o niečo skôr natočenom Prelomiť vlny. Ropná veža alebo naftárska plošina... Asi sa v jednom smutnom príbehu odkazovalo na druhý.(21.4.2013)

V tomhle filmu herecké výkony zcela předčily příběh. Způsob jakým zahrál Stellan Skarsgård svou roli se opravdu hned tak nevidí. Lena Headey byla taktéž vynikající a navíc je tak krásná, že jsem z ní těžko spouštěl oči. Samotný příběh měl svou sílu, ale daleko více vynikaly jednotlivé scény. Třeba poblití a následné koupání nebo pouliční bitka. Musím říci, že po skončení fimu jsem asi na dvě hodiny zcela přestal pít .(6.8.2007)

• Radko

Road movie o zblížení dávno nevideného otca a dcéry. Cez strasti spoločného cestovania a flashbacky do radostne stráveného detstva k otepleniu dávno vychladnutých citov. Umelo vykonštruovaná zápletka (so snahou o prirodzenosť) a snaha zapôsobiť dojímajúcim humorom ožranského otca sú značne nevierohodné a posúvajú celý film od autentickej rodinnej drámy skôr k oslave prosperujúcich častí Európy, tak rozličných a predsa blízkych. Vtipná európska road movie ani náhodou (takou je napríklad belgická Aaltra).(10.9.2004)

• - Scenár vznikol na základe príbehu Larsa Billa Lundholma. (Svadbos)