• Norsko

• Švédsko

Drama / Road movie

Norsko / Velká Británie / Švédsko, 2000, 106 min

Typická 4* záležitost s profláklým námětem a příběhem á la "sbližovací road movie" otce s dcerou. Stojí to ale za to vidět, protože Stellan Skarsgard hraje fantasticky a Lena Headey se svým roztomilým sladkým přízvukem je taky výborná (a hodně jí to sluší). Navíc Ian Hart vypadal bez turbanu celkem sympaticky. Mile mě taky překvapilo pár ne tak očekávaných zvratů i příjemně hořko-sladký konec. Navíc je to všechno pojato tak umírněně, že se tomu i dá uvěřit, žádný velký výlevy a srdceryvnej pláč, objímání, omlouvání nebo vyznávání lásky, ale jednoduchá lidská gesta, která jsou o to silnější. K tomu se váže i pár dalších scén "jako ze života", například zvracení v autě, pád do kytek a podobně. Fajn film se snesitelnou stopáží. 80%(1.5.2011)

Umírající matka, otec alkoholik, dcera šňupe kokain. Vítejte v Aberdeenu. // Mladá a krásná Kaisa je charakteristická svou absencí jemnocitu a nezávazným způsobem života. Pod tvrdou a nepřístupnou slupkou se schovává zraněná duše malé holčičky, která má strach. Tatínek Tomas má láhev jako opěru, bez ní se mu špatně dýchá. Ukrývá se za tvář notorika. Oba se bojí, bojí se odpovědnosti. Dlouhá cesta mrazivým krajem vede dál než jen do Aberdeenu za nemocnou matkou, která je nechala na pospas životu. // Tahle cesta se mi hodně líbila. Hans P. Moland servíruje syrovou podívanou bez patosu a zbytečných řečiček. A Stellan Skarsgärd mě ohromil! // Na mě ten film teda zapůsobil. A to hodně.(3.8.2008)

Výborná dráma, na ktorej mi "vadila" len maličkosť; tak ťažký alkáč by sa do tak triezvo vynikajúceho tip top forma stavu behom dvoch dni nedostal ani zabohaživého! Mám svoje odchlastané a trochu na túto tému si ešte čo to z mojej hmlistej minulosti pamätám. P.S Mladá Lena Headey mala taký hlas, že ked som zavrel oči, tak som videl Kelly Macdonald!(23.6.2017)

Lena Headey se mi po Sarah Connor Chronicles tak zprotivila, až jsem si říkal, že získat zpět mé sympatie pro ni nebude zhola možné. Aberdeen však všechno změnil. Když se postaví vedle hereckého velikána, tak je vidět že i ona umí zahrát. Aberdeen je pravdivým pohledem na obyčejný a hlavně skutečný život, jaký vede "průměrný" člověk. Rozvrácená rodina, hádky, otec alkoholik, matka na smrtelné posteli, dcera "děvka" a feťák. Je smutné, že až díky rakovině je rodinka znovu pohromadě. A ani nyní není nouze o rodinné dramata. Otec se stále utápí v alkoholu, dcera se i přes otcovu snahu komunikovat chce jen hádat, aniž by na to vlastně měla právo. V Aberdeenu nejsou kladné charaktery, i když se o to ke konci snaží (možná se jim to v poslední pětiminutovce přeci jen podaří). Ne, i přes jasný posun v chování postav k lepšímu v sobě mají zakořeněnu špatnou povahu - viz otcův útěk s prázdnou peněženkou, či dceřino představení se záchytkou. A proto se mi film líbil. Takhle nějak to ve světě chodí. Nikdo se na povel nezmění. Nikdy.(16.5.2008)

Tak trochu jiná, depresí a severskou melancholií skrz naskr nasáklá road movie. Kaisa neví co se sebou, cynicky přihlíží, jak se její otec upíjí k smrti. Celou rodinu však spojí nevyléčitelná nemoc matky. Najdou k sobě hrdinové nakonec cestu? Naleznou hodnotu svého života, lásku, poznání... Nebo se jen zřítí do propasti životní nudy a beznaděje?(2.9.2011)

• - Scenár vznikol na základe príbehu Larsa Billa Lundholma. (Svadbos)