Zbytečná krutost

Ethan Coen, Joel Coen

Ethan Coen

Scénografie:

Jane Musky

Kdybych předem netušil do čeho jdu, vysmál bych se každému, kdo by se mi odvážil tvrdit, že jde režijní debut. Luxusní filmová lahůdka se silnou noirovou příchutí, omamnou hudbou a atmosférou plnou strachu a příslibů násilí. Krutý a zároveň extrémně křehký snímek, který je v kontextu tvorby bratří Coenů stále na úplné špici. (1.) 90%(14.4.2008)

"Vždy sa môže niečo posrať. Skúste sa ale posťažovať priateľom, poprosiť ich o pomoc. V tej chvíli sú všetci fuč. V Rusku vraj všetci ťahajú za jedno lano. Pravdaže len teoreticky. Ja ale viem, že tu v Texase si každý musí pomôcť sám." Drsný thriller z dieľne bratov Coenovcov. Ich oficiálny filmový debut. Kriminálna dráma, v ktorej sa to naozaj všetko poriadne skomplikovalo. Manželská nevera má za následok kolotoč udalostí, ktoré sa všetkým zúčastneným vymknú z pod kontroly. *****(13.10.2009)

Jednoduše brilantní. Před léty jsem Zbytečnou krutost odzíval jako stylovou nudu, ale dnes se mi tajil dech. Tolik hravosti a invence, zároveň syrovosti, surovosti a napětí! Vynikající po stránce vizuální i v rozvíjení zápletky na základě chybných domněnek a předpokladů jednotlivých postav. Začínám mít intenzivní potřebu podívat se i na Tahle země není pro starý ještě jednou, je možné, že genialitu Coenů nejsem schopný napoprvé plně vstřebat.(1.3.2008)

Od debutu bratri Coenu jsem asi ocekaval moc, podle reakci a pak sem byl bohuzel trosicku zklamanej. Prislo mi, ze se Coeni snazi brat moc vazne, takze ruznejch vtipku tu je jako safranu, ale celkove to je jen prumernej thriller. Par scen me dostalo, ale ze bych u nich nedychal to ne. Ale na to, ze to byl debut, tak byli dialogy i pribeh slusne propracovany, jak je u Coenu zvykem a 4* si zaslouzi. Tak po druhym skouknuti zvedam na 5*, jedna se o perfektni thriller se skvelym Hedayou, kterymu tech par nedomyslenosti rad odpustim.(7.5.2005)

Plně oceňuju a uznávám vtipnou hru s tím, že žádná postava netuší, co se vlastně děje, pouze my coby vševědoucí diváci ano. Sice mě to nechytlo zcela bezvýhradně, ale coby sympatická kriminálka Zbytečná krutost rozhodně splnila účel. Coeni u mě stále stoupají.(11.8.2012)

• - Dokončený film byl promítán zástupcům všech větších studií v Los Angeles, ale nikdo o něj nejevil zájem až do Torontského filmového festivalu, kde se distribuce ujalo Circle Films. (Othello)

• - V záverečnej scéne sa na stene záhadne zmení rozmiestnenie otvorov po guľkách. (beso74)

• - Teaser (Dráždič), tedy prvopočáteční upoutávka byla natočena a dána do oběhu dávno před natáčením filmu. Hlavní roli v ní měl ztvárnit Bruce "Evil Dead" Campbel v roli, kterou pak později ve filmu ztvárnil Dan Hedaya. Zbývá jen podotknout, že teaser byl stejně drsný a krvavý jako později natočený film. Takže kromě toho že teaser dráždil, tak ani moc nelhal. (Rodriguez)