Zbytečná krutost

• Austrálie

• Nový Zéland

• Kanada

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1984, 97 min (SE: 92 min)

Joel Coen, Ethan Coen

Ethan Coen, Joel Coen

Scénografie:

Jane Musky

When things go wrong… K poznání, že nevěra se nevyplácí a problémy s komunikací mohou mít fatální následky, docházejí postavy Zbytečné krutosti brutálně přímočarou cestou. Coeni ohlodali konvence filmu noir až na dřeň. Nezdržují se uvedením do děje a představováním aktérů, o nichž víme všehovšudy jen to, jak se jmenují (a že Ray sloužil v armádě, čemuž odpovídá jeho uvažování). Vyprávění s jednoduchostí městské legendy, kterou si mezi sebou lidé povídají, je díky tomu otevřené širokému spektru interpretací a zároveň si můžeme na té nejzákladnější úrovni vychutnávat, jak nás film drží v napětí a neřešit psychologii a sociální zázemí bezradných, osudem stíhaných postav. Byť jde o tuctovou historku o nevěře a pomstě, naši pozornost udržuje kromě formálních ozvláštnění (nájezdy kamery, neobvyklé úhly, práce s hloubkou pole) fakt, že se události zdaleka nevyvíjejí podle očekávání. Některé zvraty přicházejí dříve než bychom čekali, na jiné nedojde vůbec (zapomenutý zapalovač nesehraje předpokládanou roli) a události mají vinou neinformovanosti postav velmi nečekané konsekvence (o mistrném vytváření zápletky na základě toho, co která postava ví nebo si myslí, že ví, by se daly psát dlouhé narativní analýzy). Zbytečná krutost je přes zdání jednoduchosti opojně promyšleným thrillerem pro poučeného diváka, který ocení, že se jej tvůrci nesnaží vyvést z konceptu lacinými triky. Namísto nich volí nečekané změny nálady (bizarní dialog o Martyho anální povaze, škodolibě černý humor), scény napínavé svým trváním (a z něj vyplývajícím očekáváním, kdy se „to“ stane) prudce ukončují úsporným střihem, který nás ladně přenáší v čase i prostoru. Nejen rytmicky vyrovnaný, ve vytváření napětí originální a nepředvídatelný film je příkladem zralého debutu filmařů, kteří vědí, co chtějí. Následující žánrové revize od Coenů jsou sice vtipnější a příběhově propracovanější, logicky ale již ne tak krvavě jednoduché a svou jednoduchostí očistné. 85% Zajímavé komentáře: Lavran, ScarPoul, tomtomtoma, TotalFilm(9.12.2015)

Už první režijní počin této bratrské dvojice v sobě skrývá všechny aspekty jejich dalšíích filmů. Jsou zde skvělí herci, propracované dialogy, komplikované a černohumorné situace a samozřejmě nezbytná krev. Bylo vidět, že se zde Coenovi učí a všechny svoje finty rozpracovali k dokonalosti až ve svých dalších filmech.(30.9.2008)

Excelentní film! Formou i obsahem... Každým záběrem, každým zvukem, každou minutou doslova trýznivě pomalého tempa, které - ač to vlastně zní protikladně - přesto vám nedá oddechnout. Scénáristicky do sebemenších detailů propracovaný fatální příběh s až neuvěřitelnou atmosférou a napětím, které dokážou Coenové i díky skvělým hereckým výkonům všech protagonistů (včetně psa! ;-) a za pomoci tklivých tónů tísnivých hudebních ploch (jako neoddělitelné součásti zvuku u jednotlivých scén) udržet až do bizarního finále s tou doslova a do písmene poslední KAPKOU (symbolicky vody, ne krve), i když díky ní tahle nádoba zkrátka už více ani přetéct nemůže... Jen příjde obrovská úleva v podobě až cynicky osvěžujícího šlágru v závěrečných titulcích... . . . Brilantní debut, který jen předznamenal další skvělé filmy bratrů, co na TO prostě mají! Co chtít a říct víc... Zbytečná další slova... - - - P.S. Snad jen jediný detail - věc, která mě během sledování filmu napadla - čím vlastně ten všivák Visser zapálil ve svém ateliéru diskreditující fotky s falešnou vraždou Abby a Raye, když záhy poté, co si chtěl dát cigaretu přišel na to, že na místě vraždy Martyho zapoměl pod mrtvými rybami to svoje zippo... ;-) . . . Ale tahle >chybička< (?) mi tedy vůbec nevadila! No, možná měl někde v šupleti sirky, že... :-) - - - - - (Poprvé viděno kdysi dávno v tv, hodnoceno po zhlédnutí na dvd 27.9.2008, komentář zde jako mnohý - 27.9.2008)(27.9.2008)

Coenovic prvotina pro mě nakonec byla spíše zklamáním. Jednak jsem nikdy moc nemusel Frances McDormand a ani zbytek castu mě příliš nenadchnul, a jednak mi prostě přišlo, že Coeni později natočili lepší filmy - tomu srovnání se nešlo ubránit. K Zbytečné krutosti jsem si tak cestu moc nenašel a navzdory relativně krátké stopáži se mi těch 97 minut nepříjemně vleklo. Své kvality to jistě má, ale asi jsem už viděl příliš žánrově podobných filmů. aby mě takovýto mix motivů ještě dokázal nějak víc zaujmout.(10.11.2018)

Texasani jsou ale po čertech drsní hoši. Posledních 10 minut je zkrátka a dobře neuvěřitelných. Mé dojmy z filmu jsou velmi dobré a je docela možné že z odstupem času přidám poslední hvězdičku. Debut jako hrom. Prakticky je to stále stejné co tato dvojice točí, ale málokdy se dá předvídat co se bude v následujících minutách ve filmu dít.(1.10.2008)

• - Jako režiséři jsou u filmu uvedeni oba bratři, avšak skutečně snímek režíroval jen Joel Coen, zatímco Ethan Coen se ujal produkce. (hendrich6)

• - V záverečnej scéne sa na stene záhadne zmení rozmiestnenie otvorov po guľkách. (beso74)

• - Teaser (Dráždič), tedy prvopočáteční upoutávka byla natočena a dána do oběhu dávno před natáčením filmu. Hlavní roli v ní měl ztvárnit Bruce "Evil Dead" Campbel v roli, kterou pak později ve filmu ztvárnil Dan Hedaya. Zbývá jen podotknout, že teaser byl stejně drsný a krvavý jako později natočený film. Takže kromě toho že teaser dráždil, tak ani moc nelhal. (Rodriguez)