Zbytečná krutost

• Nový Zéland

• Kanada

• Austrálie

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1984, 97 min (SE: 92 min)

Joel Coen, Ethan Coen

Ethan Coen, Joel Coen

Scénografie:

Jane Musky

Už první režijní počin této bratrské dvojice v sobě skrývá všechny aspekty jejich dalšíích filmů. Jsou zde skvělí herci, propracované dialogy, komplikované a černohumorné situace a samozřejmě nezbytná krev. Bylo vidět, že se zde Coenovi učí a všechny svoje finty rozpracovali k dokonalosti až ve svých dalších filmech.(30.9.2008)

Téměř komorní detektivka se solidní zápletkou s drsnou a syrovou atmosférou je teprve druhý film po Millerově křižovatce, co jsem měla možnost vidět od bratrů Coenových. Ale už v téhle jeijch prvotině je silně citelný jejich smysl pro černý humor a absurdní situace. Uvidím, jestli mě o svých kvalitách přesvědčí i další jejich filmy.(20.12.2012)

Joel Coen své drahé polovičce Frances McDormand hned zkraje znázornil, kam taky může vést partnerská nevěra...do víru násilí, podlosti, absurdit a (ne)náhodných nehod, který může jednoho hravě připravit o rozum a druhého o život. Coen Bros. poprvé a hned trefa do černého. Drsnější než šmirgl, napínavější než trencle Roberta Rosenberga. NeoNoir až za hrob. 90%(24.8.2010)

Coenovská prvotina si v tomto smyslu zaslouží čtyřhvězdičkové uznání, navíc jsem od nich viděl i horší filmy z pozdější tvorby, ale zase na nějaké doporučování takto extra pomalá kriminálka není. Milostný trijangl, nájemná vražda, vrah prašivec, kolotoč kolem toho. Nebýt atmosférického finále, byly by to 3*. 70%(25.2.2015)

I ve vidlákově jsou jedinci, kteří překročí hranice manželského slibu. Prachatý a brzy zahořklý majitel baru zjistí, že mu žena zahýbá. S jeho zaměstnancem. Najme si cynické soukromé očko a objednává dvojnásobnou vraždu. Děj se odvíjí velmi pozvolna, ale velmi funkčně. Všechny postavy mají nějaký škraloup, Coeni je postupně odkrývají. Velmi pomáhá kamera Barryho Sonnenfelda (pozdějšího režiséra Mužů v černém a Addamsovy rodiny), jehož záběry umocňují mrazivou atmosféru. Radost sledovat je i herce. Debutující Frances McDormand nebo nechutně mluvící texaský balík M. Emmet Walsh se zapíšou do divácké mysli. Bratři Coenové omrkli od nezávislých tvůrců, jak produkovat vlastní filmy, vysypali prasátka a natočili jeden ze svých společných scénářů. Vypadla z toho vydatná nezávislá pecka, která sbírala ceny na významných festivalech. Svérázná pocta klasickému filmu noir platí za průkopníka americké žánrové postmoderny. Po právu. A u mě platí za solidně mrazivý kus od tvůrců, kterým jsem až na výjimky (Fargo) nikdy nepřišel pořádně na chuť.(5.6.2016)

• - Spoiler: Ray (John Getz) má nad postelí knihu "Tajuplná řeka", pojednávající o zločinu, který se zprvu zdá nepodstatný, ale nakonec se velmi zamotá. (HellFire)

• - Na radu Sama Raimiho obcházeli bratři Coenové celý rok studio po studiu s trailerem na film, jenž ještě nebyl vytvořen, než sehnali 750 000 dolarů do rozpočtu. (Othello)

• - Spoiler: Scéna se zbavením se těla trvá přes 13 minut a krom rádia v ní není slyšet žádný dialog. (HellFire)