Zbytečná krutost

• Nový Zéland

• Kanada

• Austrálie

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1984, 97 min (SE: 92 min)

Joel Coen, Ethan Coen

Ethan Coen, Joel Coen

Scénografie:

Jane Musky

Tak za krátku dobu som mal možnosť dostať sa k Fargu a hneď nato k tomuto atmosférou prehustenému filmíku. Keď to porovnávam tak obsahoval všetky tie oprvky ktorémi vo Fargu práve chýbali. Bol som úplne vtiahnutý a neprestajne vystavovaný jednej silnej scéne za druhou neschopný odvrátiť zrak aby mi niečo "neušlo". Príbeh síce nie je nejako veľmi zložitý ale to všetko plne vynahrádza neustály pocit napätia a nepokoja, ktorý tento film vo veľkých dávkach sprostredkúva. No napriek tomu dávam veľmi silné 4,5*.(8.7.2006)

Grandiózní ántré bratří Coenů do filmového světa. Výtečný psychothriller s partou herců na malém prostoru. Za zmínku stojí skvělá práce s kamerou - ty nájezdy nemají chybu. Díky využití nepříliš známých herců film nabývá na autenticitě (vynikající M. Emmet Walsh). Film je od začátku do konce napínavý, má dusnou Texaskou atmosféru, jednu kultovní drsnou dvacetiminutovou scénu beze slov a hudby a závěrečnou desetiminutovku, při které se tají dech. Coeny prostě můžu. 95%.(30.9.2008)

Kdybych předem netušil do čeho jdu, vysmál bych se každému, kdo by se mi odvážil tvrdit, že jde režijní debut. Luxusní filmová lahůdka se silnou noirovou příchutí, omamnou hudbou a atmosférou plnou strachu a příslibů násilí. Krutý a zároveň extrémně křehký snímek, který je v kontextu tvorby bratří Coenů stále na úplné špici. (1.) 90%(14.4.2008)

• Frajer42

Ještě, že na takový filmový klenot a skvost byli ti šulini dva. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby to tvořil jen jeden packal. Celý problém snímku se ukrývá v šíleně špatně napsaných postavách. Naprosto všichni zúčastnění jsou krajně nezajímaví. Sledujete fádní osudy několika fádních Texasanů, kteří jsou ke všemu bohužel i maximálně otravní. Po celou stopáž jsem nefalšovaně trpěl. Naprosto debilním a ubíjejícím shledávám i zpracování, které se hlemýždím tempem plazí ke předem očekávanému konci. Tvůrci se snažili být tak strašně komorní, až se dostali do absolutně nezdravé roviny komornosti a na film se nedalo dívat. Začátky Coenů byly evidentně velice kruté. Naštěstí na sobě postupem času oba pořádně zamakali a na jejich současnou tvorbu už se dívat dá. Styděl bych se mít s touhle píčovinou spojované jméno. Alespoň, že jsem si hezky pospal.(26.6.2018)

Excellentni Coen debut, ktery v jejich nasledujici kariere co se kvality tyce prekonal pouze Big Lebowski. Blood Simple je seriozni film tocen srdcem. Objevuji se tam sice nepochopitelne zbytecne sceny, ktere to cele viditelne brzdi, ale celkovy dojem je vice nez pozitivni. Skvely scenar, schopni herci, kteri si neprekazi a nikdo z nich nevycniva jako hvezda. Vyborna 80's hudba, zadny symfonicky bullshit, ale pekne 80's syntiky a pianko podbarvujici temny feeling celeho filmu. Skoda, ze hned nasledujicim filmem dali Coeni tusit, ze jejich kariera si takto kvalitni tempo rozhodne neudrzi. 8/10(10.5.2008)

• - Postava soukromého detektiva byla napsána přímo pro herce M. Emmeta Walshe. (Othello)

• - Spoiler: Ray (John Getz) má nad postelí knihu "Tajuplná řeka", pojednávající o zločinu, který se zprvu zdá nepodstatný, ale nakonec se velmi zamotá. (HellFire)

• - Na radu Sama Raimiho obcházeli bratři Coenové celý rok studio po studiu s trailerem na film, jenž ještě nebyl vytvořen, než sehnali 750 000 dolarů do rozpočtu. (Othello)