O Maryšce a vlčím hrádku

Edgar Dutka

Jan Müller

Luboš Fišer

Ota Sklenčka

Když lidé v království slyšeli co se stalo, začali se bouřit. 'Upalte tu čarodějnici', žádali.“ Moc pěkná pohádka ze Studia Jiřího Trnky. A ta vlčice mi připadá nějaká povědomá, buď jsem ji viděl v této pohádce jako malý a zůstala mi v paměti, nebo je stejná zlatá vlčice použita ještě v jiné pohádce. Každopádně to určitě není pohádka pro úplně malé děti, nechcete-li jim způsobit doživotní trauma. K vidění zde.(6.5.2012)

Napínavá pohádka s prvky hororu (pro malé děti to úplně není), kromě tajemné vlčice se zelenýma očima si budu pamatovat jistě i Maryščin dramatický útěk z hradu, to jsem ani nedutal. Vypravěč, hudba i animace, všechno je na výši. Maryška je frajerka, nezalekne se a poradí si i se Sophiinou volbou... a má plnou důvěru a podporu manžela, to je taky sympatické.(1.3.2017)

Pokud něco Češi (Čechoslováci) někdy uměli něco točit pořádně, tak to byly pohádky a zvláště ty loutkové. I tato patří mezi opravdové klenoty naší distribuce. Až se stydím, když si uvědomím, že jsem na ní málem zapomněl. Nádherné loutky a pěkný příběh o mladé panně Maryšce potěší i po tolika ti letech. Strašidelná atmosféra je jen takový bonus stejně jako skvělý hudební doprovod. Maryška vskutku dokázala dodržet slovo, plodná byla taky a zaslouží si nadprůměrné hodnocení. Mohu jen doporučit.(10.2.2015)

Opravdu jeden z klenotů českého animovaného filmů. V dětství pro mě opět jeden z dalších opravdu strašidelných a tajuplných zážitků (jak málo stačilo tvůrcům k tomu aby diváka téměř neodpoutali od židle), lví podíl natom samozřejmě měl nesmírně ponurý Sklenčkův hlas. Vlasta Pospíšilová se v tomto případě opravdu vyznamenala (byl to její první film, který sklidil mezinárodní uznání a věhlas, např. cena Jiřího Trnky 80') a tak trochu předznamenla i to čemu se bude věnovat nadále..."Naposledy se tě ptám, proč si odešla z mého hrádku, máš poslední příležitost, poslední příležitost"!(4.9.2006)

Atmosférická, ponurá, přitom velmi poetická a krásná pohádka. A ta vlčice. Překonávala Drákulu, baskervillského psa i proslulou dětskou noční můru Ančekubuhajnýho. Sice mám trochu problém se sliby, které zasáhnou i ostatní, ale v pohádce to tak zkrátka bývá a víme, že to dobře dopadne. Zmínku zaslouží rovněž jako vždy krásná hudba Luboše Fišera.(25.10.2016)

• - Původně měla komentář číst Libuše Šafránková, zasáhl však ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa, který prosadil Otu Sklenčku. (Přemek)