Dnes již klasický western režiséra Vincenta McEveetyho z roku 1968 nás zavede do odlehlého městečka „Firecreek“. Tam přijedou jednoho dne podezřelí dobrodruzi, kteří mají zřejmé problémy se zákonem. Parta nájemných vrahů ze severu napáchá ve městě spoustu zla. Místní šerif a šéf bandy, dvě silné osobnosti, se střetávají tváří v tvář. Ač jsou si v mnohém podobní, stojí vlivem nejrůznějších okolností na opačné straně zákona. Ve hře je nejen čest šerifa Johnnyho Cobba, ale i bezpečí všech obyvatel městečka. V hlavních rolích dvou nesmlouvavých mužů uvidíme Jamese Stewarta a Henryho Fondu. (Česká televize)

sharka.68

film, kde si nikdo na nic nehraje...je to jako byste stáli za záclonou a sledovali , co se bude dít a co se děje ... chtěli byste zasáhnout a nemůžete se pohnout...díváte se na realitu a když to všechno skončí, oddechnete si a odjedete z Firecreeku ()

Radek273

Roztřesený, afektovaný Stewart v posledních 10 minutách jediné akcičky filmu nemůže zvrátit unylost, nudnost a zdlouhavost celého děje. A Henry Fonda ? Zpočátku fajn chlap, ale jeho jednání ke konci nedává smysl. Tož asi tak ! ()

Sopholojong

Schematicky western typu "prisla banda zloduchov robit do mestecka bordel, tak im to budeme slepo tolerovat 80 minut, aby sme v tych zaverecnych desiatich nechali serifa vsetkych s lahkostou odbachnut". A presne takych sme videli nie stovky, ale "tisice". Stewart a Fonda v cajickovych hereckych polohach a lahko zabudnutelna... ehm, klasika. ()

Vedjat

Mám slabost pro tento film. Nenechte se mýlit nízkým hodnocením, které neodpovídá kvalitám snímku. Viděl jsem film před mnoha lety na ČT, kdy mě pohltil svým napětím, které vychází z reálnosti a uvěřitelnosti děje. Není to klasický western a v době, kdy končila velká éra tohoto žánru, se už filmy točily jinak. Motivy farmáře Coba (James Stewart) v čestné funkci šerifa v zapadlém městečku Firecreek mluví za všechny, kteří si netroufli na víc. Konflikt s námezdnými zabijáky či ochránci (záleží na úhlu pohledu), kteří městečkem projíždí, pak u hlavního hrdiny vyústí v běsnící frustraci. Po neúmyslném zabití jednoho z členů tlupy nevinným mladíkem, který chránil místní indiánskou krásku, si vůdce Larkin (Henry Fonda) zjedná právo sám. Viník je za nočního pozdvižení a v nepřítomnosti šerifa oběšen. Ten se vrací druhý den, aby zlomen dospěl k rozhodnutí, postavit se hordě vrahů sám. Konečně věci začne řešit přímo a Firecreek už nebude útočištěm smolařů a ztroskotanců. Henry Fonda je ve filmu „impozantní postava“ a to doslova. Ve svých 60ti a více letech působí velmi mladistvě. Nejednoznačnost charakteru jeho postavy tento dojem ještě podtrhuje. Jsou zde šablony: naivní plavovlasá dívka vystavujíce se polonahá u potoka, Miss Indiánka oděná do bílých šatů v zaprášených kulisách města, rodící šerifova žena, která v nastalých útrapách připomene společné dávné touhy. „Oko za Oko“, násilí na ženě a smrt jednoho, za smrt všech Larkinů. Město Firecreek bude od této chvíle něco znamenat! ()

DrifterSoul

Jeden z mála klasických westernů. který se pokouší o něco více, než jen servírovat romantiku, napětí a příslušnou porci lásky. (Note: přesto mám ale tenhle žánr rád - pro tu romantiku a krásné krajiny západu Spojených států.)  Postava "skorošerifa" (J.Stewart) zde představuje hodnoty dobra. Kontrastuje s bandou desperados vedenou Henry Fondou, kterou se nechají ochotně manipulovat obyvatelé městečka.  Střet je pojat filosoficky. Akcentuje otázky slušnosti, odpovědnosti, zásadních životních hodnot v protikladu k chování primitivní lidské lůzy. Vyšší ambice filmu, interpretované prkenně a mdle, nemohou ale obstát vůči westernu, který byl téměř předobrazem pro scénář "Firecreeku" -  klasickým "HIGH NOON"  s Gary Cooperem, v roli šerifa řešícího podobné dilema. ()