Grázlové

• Austrálie

• Irsko

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1996, 92 min

Grázlové sou zdaleka nejzábavnější film z těch tří (Darjeeling, Život pod vodou) co sem od Wese Andersona viděl, ale ´pořád mam problém se u jeho příběhu naprosto jednoduše bavit, pořád je to takový moc složitě podaný a málo odlehčený a to je tady takovej borec jako Owen Wilson, kterej je zde sice mladej a je to jeho první film, ale taky je tady asi nejlepší a nejzábavnější ze všech, ale podle mě má ještě daleko větší potenciál(30.3.2008)

Ve své pouti proti chronologickému pořadí filmů Wese Andersona jsem přece jenom obejevil jeden, který si ode mě nevyslouží superlativy. Namlsán z jeho třech pro mě dokonalých filmů jsem tak nějak očekával, že i jeho debut bude nějakým způsobem nezapomenutelný. Nebyl. Je to příjemně svěží příběh o jednom pevném přátelství ("buddy chemie" funguje dobře i proto, že oba hlavní protagonisté jsou bratři) ,ve kterém jsou už tu a tam rozpoznatelné rysy Andersonových pozdějších "vyzrálejších" děl. Hlavně začátek se však rozjížděl pomalu a na konci se to celé tak nějak rozplizlo do ztracena. I tak - kdybych natočil takový debut, říkal bych si Pan Filmař. 60%(28.8.2006)

Celovečerní prvotina atmosferika Wese Andersona vykazuje všechny rysy (osobitá symbióza hudby, kamery a do detailu promyšlené režie), kvůli nimž jsem si tohoto Texasana zamiloval. Opět, respektive poprvé nám představuje svou oblibu ve zvláštních myšlenkových pochodech svých na různý způsob potrefených hrdinů, kteří dokáží dělat bláznivě odvážné skutky s nenapodobitelně vážnou tváří. V tomto případě s tváří debutujících kamarádů, Owena a Lukea Wilsonovic, kterým Bottle Rocket otevřel hollywoodská vrátka a oba se do Andersenovy joudovité zápletky skvěle hodí. Bottle Rocket sice nedisponuje tak ucelenou zábavností a tvůrčím přesahem jako jeho následující filmové výlety, přesto jde o příjemně strávenou hoďku a půl a zřetelné načrtnutí kariéry jednoho z nejpoetičtějších vypravěčů planety. 65%(17.3.2013)

I přes sympatické herectví všech zúčastněných nastaly mnohokrát dlouhé chvíle a nutné pozastavení filmu a odběhnutí od něj. Styl je předzvěstí dalších Andersonových filmů, snad jen až na finální loupež, která se náramně povedla, ale na Andersona mi přišla příliš akční. Bottle Rocket je zvláštní film, který nepatří mezi špičku, ale zkrátka na něm něco je, co vás k němu táhne.(12.7.2009)

Mrzí ma, že som nepochopila, o čo vlastne v tomto filme šlo a tak som po jeho skončení premýšľala, aký mám vlastne z neho dojem. Rozhodne ma neuspokojil, pretože sa v podstate nikam nevyvíjal a k ničomu nesmeroval. Ale s bratmi Wilsonovcami a chutnučkou Inez (Lumi Cavazos) sa na to aspoň pekne pozeralo. Typická Andersonovská atmosféra aj absurdita.(8.9.2005)

• - James Caan (Mr. Henry) a Tak Kubota (Rowboat) si spolu zahrali už vo filme The Killer Elite (1975). (m.a.t.o.)

• - Keď film po komerčnej stránke prepadol, Owen Wilson (Dignan), pre ktorého to bol herecký debut, uvažoval o tom, že narukuje k námorníctvu. Myslel si totiž, že jeho herecká kariéra nemá žiadnu budúcnosť. (m.a.t.o.)

• - Počas skúšobného premietania zaznamenal film do tej doby najhoršie hodnotenie v histórii štúdia Columbia Pictures. (m.a.t.o.)