Smrt přichází v bílém

• Francie Dead End (více)
Trailer

Pro Franka a jeho rodinu jsou Vánoce důležitým dnem v roce. Už 20 let je slaví tradičním způsobem. Ale tentokrát se rozhodnou pro malou změnu. Ještě však netuší, že udělali velikou chybu, za kterou zaplatí. Noční můra v podobě mystické ženy v bílém, která prochází nočním lesem a zanechává za sebou smrt, právě začíná... Děsivé černé auto s neviditelným šoférem odváží své oběti přímo do temné noci. Panika a šílenství. Vánoční svátky se mění v peklo... (oficiální text distributora)

Trailer

kitano

Sice lacny, avsak neocakavane posobivy horor. Film je natoceny doslova "hravym" sposobom a reziser si vychutnal kazducku scenu. V jednej chvili vas pobavia skvelo napisane dialogy ci skvely gag, v dalsej sa poriadne vylakate a najlepsie je na tom to, ze sa to takmer vobec neda predvidat a koli tomu to ma skutocne neistu (v dobrom slova zmysle) atmosferu. Film sice obvplyva velkym mozstvom humoru, ale v tom, ze sa v prvom rade jedna o horor vas nenecha ani na chvilu na pochybach. Ponura atmosfera je vsadepritomna a vdaka zaujimavemu dejovemu vyvoju aj niektore standartne lakacky posobia velmi sviezo. Ani o originalne napady vsak nieje nudza. Jeden priklad za vsetky - nikdy by ma nenapadlo aka depresivna moze byt vianocna koleda Rolnicky. Skvele je taktiez to, ze iked krvi vo filme nieje presprilis, ked uz reziser pritvdi, pritvrdi poriadne - tie sceny budu pre kazdeho hororoveho fanusika zradlo. A to najdolezitejsie - film prakticky nema slabe miesto,a jeho pozeranie je pre to priam instantnou zabavou. (8.5/10) ()

misterz

Vydarený mysteriózny horor. Od začiatku do konca drží v napätí a zaujímavá dejová linka je zahalená do príjemnej tajomnej atmosféry s pár peknými hororovými scénkami. Skrátka ide o dobrý nápad prevedený do dobrého scenára. Zvláštne, pretože aj keď človek na pointu príde vlastne už na začiatku, stále to funguje a koniec aj napriek tomu príjemne prekvapí. Na záver sa to síce trocha zamotá, ale tak je to ešte zaujímavejšie. Odporúčam pozerať až do úplného konca, až po koniec záverečných titulkov, pretože sa z toho stane celkom zaujímavý mindfuck. 80/100 ()

Ruut

V podstatě se přetiskuju komentář jiného uživatele z fb, se kterým souhlasím na 100%: Potencial filmu byl celkem velky...atmosfera paradni, napad paradni, navíc vše správně temné a děsive. Ale hodně to sráželi herecke vykony podivné WTF rodinky v hlavní roli....SPOILER např: zemre pritel dcery, za chvilku uz zase vse v cajku, zemre člen rodiny, hned vše zase úplne v klidku. A všichni vtipkují, smějí se. Tahle odtrženost od reality (když mi umře někdo blízký, tak se chovám snad úplně jinak) mě hrozně iritovala. Takhle si černý humor nepředstavuju. ()

oli.G

To, že je pointa odhadnuteľná po 15 minútach by ani až tak nevadilo, no tá posledná krátka scénka vsunutá do záverečných titulkov je na slzu (alebo dve) - síce pri nej príjemne zamrazí, no vzápätí si človek uvedomí, že síce to bol fajn film, ale hlavu či pätu by sme v ňom hľadali márne. To je však naozaj jediná výčitka, ktorú k DEAD END mám, po všetkých ostatných stránkach totiž patrí k absolútnej špičke súčasnej hororovej produkcie a vidno, že režisérsko-scenáristická dvojica zodpovedná za toto dielko ho točila s veľkou radosťou. Prvý dojem na diváka je nesmierne dôležitý a práve tu DEAD END vďaka svojej originalite na celej čiare skóruje. Ešte viac však poteší fakt, že scenáristom sa v priebehu filmu esá z rukávov len tak sypú a niekedy dokážu naozaj kvalitne prekvapiť až šokovať ("Vystupujem."). Namiesto ľakačiek, ktorých som ja osobne už z Ázie presýtený, sa film vydáva oldschoolovejšou cestou a poctivo budovuje mimoriadne temnú a hustú atmoséru. A čo máte všetci sakra za problém s tým humorom? ;) Predstavte si, že sa do rovnakej situácie dostane vaša rodina - máte po Vianociach, zablúdili ste a okolo vás sa dejú nevysvetliteľné a desivé veci. Začnete sa objímať a plakať, alebo do svojich rozhovorov začnete primiešavať sarkazmus a prebudí sa vo vás (strachom ešte poháňaná) známa ľudská vlastnosť zvaľovania viny na druhého? V KOCKE to bolo to isté, postavám už tiež všetko liezlo na mozog - akurát ani jedna z nich nemala zmysel pre humor. Takže pre mňa je DEAD END zatiaľ najlepším hororom roka 2003 (uvidíme, či ju VILLMARK tromfne) - nepatrí síce k najstrašidelnejším, no ide o pôsobivé klbko originality a napínavej atmosféry. Ako som hovoril, záver fakt sklame (s lepšou pointou to mohol byť horor desaťročia), ale čo je 5 minút sklamania proti 80 minútam maximálneho diváckeho vytrženia? ()

Hrabka

Poměrně napínavý snímek s vydařenou pointou, která hodnocení o hvězdičku zvedla. Na podobné filmy nemá moc smysl se koukat s někým a už vůbec ne přes den. Nejlépe si to vychutnáte pěkně pozdě v noci a sám a to mi věřte, že až půjdete po zhlédnutí tmou spát, tak vás napadnou myšlenky jestli se náhodou neobjeví přímo před vámi "žena v bílém", když rozsvíte. Je to mrtě drsný pocit, který sice třeba v mém případě trvá jen tu noc, co jsem to viděl, ale to nevadí. Jinak samotný film je nadprůměrně napínavý, komediální hlášky v tomto případě atmosféru nenarušují a ani se nesnaží nikterak parodovat to co se právě děje a to je jen dobře. 75% ()

• Film mimo jiné získal v roce 2006 hlavní cenu poroty na filmovém festivalu Fant-Asie. (Terva)
  • Film obsahuje potitulkovú scénu. (F2003F)
  • V čase 37:35 při záběru ze zadu na zbytek rodiny pronásledující černé auto je na pravém okraji obrazovky vidět stín, který nevrhá nikdo z herců, ale jeden z členů filmového štábu. (FCBLFC)