Smrt přichází v bílém

Francie / USA, 2003, 85 min

Alexander Buono

Scénografie:

Bryce Holtshousen

Zápletka a závěrečná pointa tu sice už mnohokrát byly (i když mě teď napadá pouze jeden Ambrose Bierce), ale za sebe můžu říct, že Dead End mě velmi mile překvapil. Po dlouhé době mě zas při sledování horroru šimralo v žaludku a za krkem, což se mi nestává moc často. Atmosféra je dokonalá, herci výborní, hudba funguje skvěle... Není to ten nejoriginálnější a nejobjevnější film pod sluncem, ale to skutečně pouze dokazuje, že originalita a novátorstí nejsou všechno. Při sledování tohohle filmu asi budete mít dojem, že jste to či ono už leckde viděli. Já ten dojem měla, ale upřímně - bylo mi to úplně jedno. Což dokládám i svým pětihvězdičkovým hodnocením.(25.12.2004)

Po delsi dobe horor, kterej me fakt zaujal a to predevsim svou perfektni atmosferou, ktera porad s pribyvajcima minutama houstne. Navic se povedli i herci, zadny trapny sceny nepredvadej a navic se hadaj a dialogy jsou vtipny, coz je fajn. Nicmene presto ma film dve mensi a dve vetsi chyby. Ty vetsi chyby jsou hlavne konec, presne ten typ debilniho konce, kterej nemam rad. A druha chybka, ze tvurci vse situovali do auta v lesich v noci, coz sice pridalo na atmosfere, ale zaroven je film lehce stereotypni a je to furt dokola, ject, zastavit, nejakej problem, zase ject. A ted ty dve maly chyby. Film neprinasi vicemene nic noveho, ale to uz stejne v hororovym zanru de dost ztezka. A druha chybicka, ze tvurci nejsou asi moc velky fanousci gore efektu, krve tu je minimum a kdyz je zadelano na nakou slusnou prasarnu, tak vidime jen vydesene obliceje. Ale aspon to vyvazily tou hutnou atmosferou a sem tam nakou slusnou lekackou. Povedenej horor.(3.11.2007)

Dost silná jízda v jednom autíčku po vašich nervech. Sledoval jsem tento filmek o půlnoci, když jsem byl sám doma a opravdu... opravdu to není nejlepší nápad :). Filmek jenž výborně vypiplává atmosféru. Výborný depresivní pohled z výšky na les a cestu po které jede jediné auto (no to protože je Štedrý večer). Další depresivní pohled pro mě je pohled na projíždějící auto v němž je váš příbuzný... Opravdu zajímavá cesta. Slušné herecké obsazení na jistě béčkový horor. Možná je tento horor opravdu béčkový, ale budete u něj vyděsení mnohem více než u jakéhokoliv normálního ne-B hororu. Pár hnusných vtípků a jedna cool líbačka. Stojí za shlédnutí!!!(28.12.2004)

Možná až příliš průhledná příběhová kostra vlastně v tomto případě není až tak na škodu věci, dokonce ani to, že chatrnost pointy neúspěšně scénář křečovitě maskuje značnými dírami v logice. Ale co si budeme namlouvat, tohle je doslova radostná kleptománie a chvála účelnosti – tvůrci potřebují "něco", na co lze nabalit desítky vykradených, ale svěle fungujících scén a několik velmi povedených a velmi černých gagů. Obé se střídá zpočátku v utěšené frekvenci a Dead End rozhodně nezajíždí do slepé uličky. Skvělá souhra postav, sarkastické hlody, situační humor a samozřejmě ona zmíněná horrorová klišé. Atmosféra mrazivá a bizarně směšná. Nutno pochválit jak práci herců, tak dovednou ruku scénáristy, který to všechno sice jednoduše, ale přece docela dovedně zauzlil. Škoda, že v konci tomu dost dochází pára a začíná to být až příliš sebežroutské. Též škoda, že dvojice režisérů nedala filmu něco víc, než nádech solidního béčkového řemesla. Shazovačný duch scénáře si skoro říkal o větší invenci, ale i když žádnou nedostal, je Dead End filmem k velmi příjemnému koukání. V ranku vyvražďovaček určitě to lepší...(27.3.2006)

Hodina a půl zručného hororové řemesla postaveného na nejotřepanějších žánrových klišé rodinky ztracené na neznámé cestě, je natočena s takovou elegancí a přímým tahem na bránu, až se divák nemůže divit, že vše, co zde mělo fungovat, také funguje na plné obrátky. Gradace napětí je přímo učebnicová a kamera společně se střihem přichystají několik chvil, kdy je nutné mít u sebe kardiologa připraveného poskytnout první pomoc. Co na tom, že těch trhlin v rodinných vazbách se na jeden Štědrý večer objeví nějak moc, přece ty nejpřekvapivější dárky si také dáváme zrovna v závěru tohoto šťastného dne. Tady ten závěr má sice do šťastné pohody daleko a z hlediska logiky by snad i pedant skřípnul zubem, ale účinek „huby otevírající chvíle“ to má opravdu silný, tak proč po dlouhé době nesmeknout před současným zástupcem tohoto žánru klobouk v podobě plného hodnocení?(12.8.2006)

• - V čase 37:35 při záběru ze zadu na zbytek rodiny pronásledující černé auto je na pravém okraji obrazovky vidět stín, který nevrhá nikdo z herců, ale jeden z členů filmového štábu. (FCBLFC)

• - Film mimo jiné získal v roce 2006 hlavní cenu poroty na filmovém festivalu Fant-Asie. (Terva)