Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (377)

MISSha 

všechny recenze uživatele

Nevyvážený snímek. Na jedné straně umělecký film, ale když ho srovnám se Scorseseho Kundunem tak dost pokulhávavá po příběhové stránce. Na druhé straně zase stojí na neočekávatelně vlažném výkonu Pitta, který pojal rakouského dobrodruha Heinricha Harrera pro mě málo důvěryhodně. Celkově mě snímek hluboko nezasáhl, tak jak měl jistě v úmyslu. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Rok 1997 je taktiež projektom dvoch konkurenčných filmov o živote s Dalajlámom,kde v tomto prípade je hlavnou hviezdou BRAD PITT spolu s decentnou hudbou veterána Johna Williamsa,so širokoúhlou kamerou,tak pozeranie v TV. kazí zážitok,lebo kamera je majestátna,Robert Fraisse nádhernou panorámou sníma veľkolepé krásne i drsné prostredie,pre mňa bolo najväčším pôžitkom kamera,Annaudova réžia,O.S.T a až potom herec v hlavnej úlohe,ktorého hviezdny status je už pomerne vysoký! Tak aj honorár tomu odpovedá...Čo mi trochu vadilo je strih. Bradd Pitt je hercom schopným zahrať akúkoľvek postavu,povedal by som,že preto je tento film tým,prečo ho vidieť! Normálne by som najradšej opustil miestnu dedinu,v ktorej “zatiaľ” žijem,bude to čochvíľa 5 rokov,po siedmych sa zoberiem do TIBETU.K tomu mi bude stačiť žiletka,habit,kniha a meditovať,meditovať,meditovať,prídem taký vyrovnaný,že to skrátka potrebujem! Neviem,či podstúpim takúto oduševnenú kúru,ale aspoň prostredníctvom takýchto filmov sa človek prenesie tisíce kilometrov do prostredia,ktoré je tak vysoko,že zvyk tam žiť bude železná košeľa. ()

Reklama

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý a veľmi dobre zahraný príbeh z nádherného Tibetu - proste pastva pre oko. Je to príbeh, ktorý zaujme hĺbkou myšlienok a ukáže vám, že už len jednoduchým chcením niečo dokázať, sa búrajú steny nepriateľstva a buduje sa niečo pevné, čo zostáva naveky. Film Sedem rokov v Tibete je ozajstnou ukážkou toho, čo človek dokáže. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Annaud je celkem nenápadným filmařem. Jeho jméno většina lidí asi nezná a přesto stojí každý jeho film za pozornost. V tomto případě se pustil na tenký led, když zpracoval citlivé téma okupace Tibetu. A myslím, že to zvládnul perfektně. Jeho filmy se vyznačují řemeslnou precizností. A to platí i zde. Takovéto snímky často vyhrávají Oscary. Okázalá výprava, davové scény…už to bývá v Hollywoodu vstupenkou do síně slávy. Annaud navíc přihodil morální a politický rozměr, čímž si však možná podřezal větev. Myslím, že film kritizující Čínu by nedostal hlavní cenu, ani kdyby byl opravdu nejlepší. Mezinárodní vztahy se tak asi promítají i do světa filmu. Jako milovník hor oceňuji velmi věrohodně zvládnuté horolezecké scény. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Perfektně annaudovsky výpravné a uvěřitelné takovým tím způsobem, který po dobrodružství dychtícího diváka pohltí a přenese v čase a prostoru někam úplně jinam aniž by si uvědomoval, že sleduje film. Autenticita, kterou současná kinematografie plná rozeznatelných digitálních triků nedokáže už úplně napodobit. Příběhově je to pojaté hollywoodsky velkolepě, asi i co do skutečného příběhu hodně zjednodušeně, ale Annaudův cit pro vyprávění a feel "toho světa tam venku" jsou tu silné jako málokde. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (24)

  • Při invazi Číny do Tibetu zemřelo 1,2 milionů z 6 milionů Tibeťanů. (Azuko)
  • Heinrich Harrer (Brad Pitt) nosí hodinky značky Omega Chronograph. (dyfur)

Související novinky

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)

Reklama

Reklama