curunir

,,DÁM TI SYNA." ,,NIE, PORODÍŠ MI KRÁĽA." __ Gniazdo zaujme predovšetkým svojou miestami mystickou atmosférou a snahou o naturalizmus (priamo úmernou s možnosťami a rokom vzniku). Celkové ozvláštnenie je tiež badateľné v rozprávačskom postupe s radom retrospektív a dialógmi (ktorými mimochodom film vôbec neprekypuje, čo má aj svoje výhody) akoby k divákovi, najmä ak hlavný predstaviteľ ukazuje rukou na kameru. Wojciech Pszoniak jasne dominuje celému filmovému osadenstvu, chýbal mi tu však nejaký výraznejší prvok, ktorý by zjednotil niektoré načrtnuté, avšak nedokončené línie. (5. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()

gumli

Nemilosrdný boj o moc.Takto by sa dal charakterizovať tento poľský historický film,u nás neznámy.Film bol natočený na najväčšom vnútrozemskom ostrove v Európe,na Wielkiej Żuławie,ktorá leží v oblasti Ilawa.Film začína rokom 972,občas sa vráti niekoľko rokov do minulosti.Knieža Mieszko I buduje základy poľského štátu a ako to už v minulosti bývalo,nejde to bez veľkých krvavých bojov.Sú tam historický známe mená,napr.Mieszkov otec Ziemiomysl,české knieža Boleslav Krutý,cisár Otta a iný.Lenže vtedy ešte boli Poliaci pohania a Mieszko vidí,že jedinou možnosťou je prijatie kresťanstva a boj proti pohanstvu.Boj nestačí a protivník je silný,sú to Nemci.Mieszko zvíťazí a Nemcov pod vedením markgrófa Hodona porazí.Niet čo dodať,výborný historický film. ()