Sladká Florencie v létě 1935 je plná fascinujících historických staveb, uměleckých děl a příjemných kavárniček. Není divu, že tady našlo druhý domov mnoho Angličanů z lepší společnosti. Kapitolu samu pro sebe tvoří britské dámy, které korektně zasedají ke svému čaji přesně o čtvrté, dodržujíce své ustálené zvyky i upjatou módu. Skrytou válku vyhlásily jen hlučně extravagantní, bohaté Američance Else. S postupujícím časem se tolerantní a přátelský vztah Italů k Britům ale mění. Válka s Anglií mění neškodné staré dámy v nepřátele státu, takže jsou potupně všechny deportovány. Do ulic se vkrade strach, označení Žid se náhle stane nadávkou a Elsa tajně pomáhá, kde může. I ona se však po vyhlášení války se Spojenými státy nakonec ocitne v nuzné ubikaci vedle svých bývalých sokyň. (oficiální text distributora)

Trailer

Aleee89

Film mě zaujal v televizním programu ihned, a to hlavně svým hereckým obsazením. Obsazením hlavně dvou anglických skvělých hereček staré školy - Maggie Smith a Judi Dench. Ty mě nalákaly, ale když jsem se dozvěděla, že tam například hraje i Lily Tomlin, Cher, na kterou jsem byla strašně zvědavá, prostě jsem se musela dívat. Film stojí hlavně na výkonech skvělých hereček. Ovšem příběh je to taky nesmírně zajímavý. I když co o válce zajímavé není, že. Jenže tady je válka podána z pohledu žen, tudíž z úplně jiného úhlu. Není to o bitkách, ale o duších, což nesmírně vítám. Zkrátka a dobře - film se mi líbil. ()

Anderton

Nemám príliš v obľube vojnové filmy a obdobie druhej svetovej vojny. Na druhej strane mám rád kostýmové drámy so ženami, kúzliacimi množstvo životných múdier. Ďalej mám zafixovanú Cher z filmov Maska a Moonstruck ako veľmi príjemnú herečku, takže jej ďalšia hlavná postava ma veľmi potešila. Pri Čaji s Mussolinim som pred desiatimi romi strávil príjemné popoludnie pred televíziou, ale pil som pri ňom kávu. ()

Slarque

Cher a pár britských dam v příběhu, který měl být vyprávěn mnohem lépe. Práce kameramana a herců sice film drží nad vodou, ale připadá mi to, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, zda chtějí natočit drama nebo komedii. Výsledkem je naprosto průměrný film bez jediné opravdu dramatické či jednoznačně vtipné scény. ()

NinadeL

Od kino premiéry jsem ten film častokrát neviděla, ale teď je mi po repríze jasné, jak moc dobrou službu udělal pro všeobecné akceptování válečné Itálie. Málo platné, v běžných filmech je to pořád jen zlé a jednostranné Německo, ale Itálie žila se svým Ducem o celých 11 let déle... Osudy starších anglických dam a jedném americké židovky jsou zvoleny s grácií a rozmyslem. ()

slunicko2

Vyplatí se věřit Mussoliniho slibu? 1) 76letý otevřeně homosexuální režisér, narozený ve Florencii, ve svém snímku s autobiografickými prvky nostalgicky vzpomíná na lidi, pod jejichž výchovnou perutí vyrůstal. "Škorpiónky" tvořily jen malou část několika desítek tisíc Britů, trvale žijících v Itálii před druhou světovou válkou. 2) Kombinace toskánského génia loci s esenstvím britství, jak jej představuje např. Lady Hesterová (Maggie Smithová), vytváří unikátní atmosféru, která už sama o sobě je dostatečným odůvodněním, proč film shlédnout. ()

• Arabellin pes Nikki je ve skutečnosti pes režiséra Franca Zeffirelliho. (Teres)
  • Natáčení probíhalo ve Florencii. (M.B)