O Popelákovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 63 min

• ostravak30

Původní pohádka o Popelce dostává nový ráz, když si pan Lada vypůjčil děj a změnil ho na muže se ztracenou botou. V pohádce de facto není nic nového. Vše je téměř stejné až na to, že v obráceném gardu. Ale tak nějak je to urychleno. Tedy holubi prostě pomůžou a není to nic divného, ani se nedočkáme viditelného důkazu, je to prostě zmíněno. Popelákovi pomáhá čistě víla a sám tak nic nenajde ani nezařídí, navíc se pěkně zlobí, když na ples skoro ani vyrazit nechce. Vlastně ho k tomu v počátku musí nutit. Ocenit tak lze snad jen hudbu a Milenu Dvorskou. Pohádkové předělávce nepomáhá ani studio.(21.1.2019)

Dnes jsem po x-té viděla pohádku O Popelákovi, neboli převrácenou Popelku s chudákem umouněným Popelákem, samozřejmě zlou macechou a dvěma chudáky bratry. V dětství jsem ji určitě ocenila daleko víc, protože Karel Greif nebyl jako Popelák úplně k zahození, ale teď už na pohádkové "prince" netrpím, takže k zapamatování je tu z herců jedině Milena Dvorská jako zlá macecha. Zvláštní úvaha, jak u pohádkové Popelky byla nožka co nejmenší, zatímco u pohádkového Popeláka máme pořádného chlapa s obrovskou nohou :D(6.3.2016)

• PollyJean

docela vtipné a milé, i když jde pochopitelně jen o Popelku naruby. Škoda, že se tam zase zpívá, zvláště pak představitelé hlavních rolí, kteří nijak zvlášť zpívat neumějí. Nejlepší je tu Milena Dvorská coby macecha sekernice, navzdory lidovým průpovídkám, co jí scénář nutí do úst (samé prokrýlepána, ať si tě všichni kozli odnesou atd.), výborní jsou také královští manželé Kostka - Mayerová a Beneš, který variuje starou roli rádce z Popelky. Šaty z oříšku vytažené a v kozím chlívku uskladněné, to by jistě zacloumalo i s lépe stavěnou princeznou.(3.3.2019)

Československá televizní pohádka podle předlohy J.Lady zpracovaná jako variace na známý příběh o Popelce. V hlavní roli umouněného mladíka plnícího funkci čeledína, neustále okřikovaného nevlastní matkou, ztvárnil K. Greif. V této gendrově prohozené pohádce, jehož příběh je jinak v podstatě totožný s Vorlíčkovým pohádkovým vánočním megahitem, však najde štěstí i tento věčně ukoptěný chasník zanedbaného zevnějšku, neboť obrovský střevíc, jenž zanechal na zámeckých bálech, kde okouzlil princeznu, byl schopen obout pouze on. Vedle nevýrazného Greifa a o něco více zajímavější princezny S. Vrbické s přehledem nejvíce zaujala ona nepřející macecha M. Dvorská. Královský pár tvořili skuteční manželé P. Kostka a C. Mayerová, S. Beneš se představil v roli mazaného královského komořího a Popelákova zasmušilého otce ztvárnil J. Zahajský. Mizernými hereckými výkony se prezentovali Popelákovi nevlastní bratři, darmošlapové Karel a Bronislav, avšak skutečně nejhorší pohádkový zážitek spatřuji v katastrofálním zpěvu K. Greifa. Přesto bych výtvor V. Janečkové úplně nezatracoval, možná právě díky podivné titulní postavě a nehereckému a přeslazenému Greifovi dostal tento televizní počin jiný, více komediální rozměr.(4.2.2018)

• Argondia

Skromná, studiová pohádka, kterou si z dětství pamatuji především díky sadistické scéně s včelím úlem. Hlavní postava, s úžasně dementním jménem Popelák Babáček, je celkem kus chlapa, zato však totální herecké prkno. Princezna, s korunkou z ruličky toaletního papíru, by mohla být alespoň o trochu hezčí a Petr Kostka by nemusel tolikrát opakovat slovo "kuliferda". Jinak to docela šlo, pohádka neurazí ani nenadchne.(6.4.2013)