foto

Ladislav Kazda

  • nar. 21.4.1927
    Mořina u Karlštejna, Československo
  • zem. 26.2.2002 (74 let)
    Praha, Česko

Biografie

Herec Ladislav Kazda se narodil jako Ladislav Koza 21. dubna 1927 v obci Mořina u Karlštejna. Jako nadšený ochotník se na popud divadelního režiséra Antonína Dvořáka rozhodl nastoupit na DAMU, kterou v oboru herectví absolvoval roku 1955. Ihned po vystudování nastoupil do svého prvního, a též zároveň posledního, divadelního angažmá v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (1955 až 1990), odkud odešel rovnou na odpočinek. Na začátku 70. let hostoval i na scéně Divadla E. F. Buriana a na začátku let devadesátých v Umělecké agentuře D & H. Se svoji ženou přesto zůstal nadále více či méně ještě několik let herecky a společensky aktivní.

Byl kolegou a druhým manželem herečky a dabérky Marie Maršové (1922 – 2003). Ladislav Kazda se stal charakterním hercem, často i hlavních divadelních rolí v českém i světovém klasickém a moderním repertoáru. Využíval své realistické herectví, všechny výrazové prostředky a zejména svůj výrazný hlas. Z divadelních inscenací si uveďme: „Jáma“ (Joe Kovarsky), „Sen noci svatojánské“ (Okápek), „Jak se vám líbí“ (Silvius), „Smutek sluší Elektře“ (Petr Niles), „Maryša“ (Bušek), „Vlci“ (Buquet), „Jan Hus“ (pan Šembera), „Zlý jelen“ (Vítek), „Komedie omylů“ (Dromio Efezský), „Bratři Karamazovi“ (Vrublevski) či „Zvonokosy“ (Bohdan Macarát) a „Komedie o umučení a slavném vzkříšení“ (Anděl Gabriel).

Kazda si i dále zahrál ve hrách „Oko za oko“ (Vévoda Vincento), „Slečna od Maxima“ (Štěpán), „Pohled z mostu“ (Mike), „Palackého třída č. 27“ (Matěj Holinka), „Lucerna“ (Klásek), „Cesta k domovu“ (Pepa), „Zurabája neb Epitaf pro živého“ (sluha Jančík), „Naši furianti“ (Filip Dubský), „Zločin a trest“ (natěrač Nitka), „Jarní hromobití“ (Němeček), „Kremelský orloj“ (Optimista), „Revizor“ (Kupec), „Baron Prášil aneb Příběh z konce starých časů“ (Váňa), „Strakonický dudák“ (Nalejváček), „Cyrano z Bergeracu“ (Mušketýr d’Artagnan), „Drahomíra a její synové“ (Podiven), „Racek“ (Ilja Šamrajev), „Její pastorkyňa“ (Stárek), „Othello“ (Gratiano), „Merlin aneb Pustá zem“ (Girflet), „Anna Kareninová“ (Správce) apod.

I když byl Ladislav Kazda pražským divadelním hercem, film ho využíval celkem málo a ještě převážně v malých úkolech. Debutoval roku 1956 jako příslušník SNB ve filmu Studia FAMU a Vlasty Janečkové STRACH. Do konce 60. let sehrál lodního strojníka Bedřicha (CESTA ZPÁTKY), zákazníka ve zlatnictví (ŽIVOT PRO JANA KAŠPARA), tiskaře Melichara (ROMEO, JULIE A TMA), ruského uprchlíka (STOPY), dělníka Lojzu (HLÍDAČ DYNAMITU), mlynáře v retrospektivě (ĎÁBLOVA PAST), muže zastavujícího koně (MALÝ BOBEŠ VE MĚSTĚ), věřitele a dělníka (NADĚJE), vedoucího lomu Vižďuru (HANDLÍŘI) a strážmistra VB (NOC NEVĚSTY).

V normalizačních 70. a 80. létech se zjevil ve snímcích TAJEMSTVÍ VELIKÉHO VYPRAVĚČE (divadelní zřízenec), ČLOVĚK NENÍ SÁM (okrskář Jiří Louda), SVĚDECTVÍ MRTVÝCH OČÍ (kriminalista poručík Dřevíkovský), DNY ZRADY (poslanec Sudetoněmecké strany Dr. Wilhelm Sebekowski), KRONIKA ŽHAVÉHO LÉTA (noční hlídka VB), ZLOČIN V MODRÉ HVĚZDĚ (radikál), ZA VOLANTEM NEPŘÍTEL (pan Hrdý), TAM, KDE HNÍZDÍ ČÁPI (tajemník Národního výboru), VRAŽEDNÉ POCHYBNOSTI (řidič stojícího autobusu), POSLEDNÍ VLAK (Seyfert) a další. V pozdějším období ojediněle spolupracoval i se zahraničními produkcemi (IMMORTAL BELOVED / NEHYNOUCÍ LÁSKA).

Spolupracoval též s televizními inscenacemi (př. O PRINCEZNĚ, KTERÁ POŘÁD VAŘILA, ZVLÁŠTNÍ PŘÍPAD, O CHUDÉM KRÁLOVSTVÍČKU, O POPELÁKOVI) i seriály (například HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, JANA EYROVÁ, 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, DNES V JEDNOM DOMĚ, KLEMENT GOTTWALD, PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO, DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY) a velmi výrazně s rozhlasem („Komedie o hvězdě“, „Fanfán Tulipán“, „Bílá nemoc“, „Hamlet“, „Tichý don“, „Kůže“, „Revizor“, „Hodiny“ aj.) a dabingem (VELKÁ ILUZE, KAPITÁN, INVAZE, SANDOKAN, PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM!, ŠIMON A MATOUŠ JEDOU NA RIVIÉRU nebo HOŘČICE MI STOUPÁ DO NOSU). Ke konci života obdržel Cenu Senior Prix (1997). Ladislav Kazda zemřel 26. února 2002 v Praze ve věku nedožitých pětasedmdesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1994 Nehynoucí láska
1986 Grófinka (TV film)
O Popelákovi (TV film)
1982 Poslední vlak
Střepy nesou někdy štěstí (TV film)
1980 Černé světlo (TV film)
1979 Bratři Kipové (TV film)
O chudém královstvíčku (TV film)
Život je tvrdolín (TV film)
1978 Kolombína (TV film)
Králova žena (TV film)
Vražedné pochybnosti
Zítřek bez záruky (TV film)
1977 Já zůstanu věrný (TV film)
1975 První žena království (TV film)
Tam, kde hnízdí čápi
Škodná (TV film)
1974 Hledá se Kurt (TV film)
Kdo hledá, najde (TV film)
Za volantem nepřítel
1973 Dny zrady I.
Dny zrady II.
Zločin v Modré hvězdě
1972 Bližní na tapetě: Embéčko (TV film)
Kronika žhavého léta
Poslední dny (TV film)
Z pohádky do pohádky (TV film)
1971 Madame Sans-Géne (TV film)
Svědectví mrtvých očí
Tajemství velikého vypravěče
Zvláštní případ (TV film)
Člověk není sám
1970 Pinocchiova dobrodružství II. (TV film)
1967 Noc nevěsty
O princezně, která pořád vařila (TV film)
Pinocchiova dobrodružství (TV film)
Pozdní doznání (TV film)
Princezna Pampeliška (TV film)
1965 Je Thierry Brévanne vinen? (TV film)
Kůzlátka otevřete... (TV film)
Ztroskotání lodi Kapermeulen (TV film)
1964 Darounická poudačka (TV film)
Marťanská kronika (TV film)
1963 Handlíři
Hlídač dynamitu
Naděje
Ostrov pokladů (TV film)
1962 Malý Bobeš ve městě
Veš v kožichu (TV film)
1961 Fuente Ovejuna (TV film)
Ďáblova past
1960 Hlídač dynamitu (studentský film)
Stopy (studentský film)
1959 Dařbuján a Pandrhola (TV film)
Mordová rokle (TV film)
Romeo, Julie a tma
Život pro Jana Kašpara
1958 Cesta zpátky
1957 Rodina (TV film)
1956 Strach (studentský film)

TV seriály

1992 Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál)
Pes (S03E03)
1989 Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál)
Krev (S01E06)
Letící delfín (TV seriál)
Epizoda 3 (E03)
Epizoda 2 (E02)
Případ pro zvláštní skupinu (TV seriál)
Král se zlobí (E04)
1987 Panoptikum Města pražského (TV seriál)
Děvče od vody (E02)
1986 Gottwald (TV seriál)
1980 Dnes v jednom domě (TV seriál)
Obtíže sicilské obrany (E08)
Chybujícím neodpouštěti (E07)
1979 30 případů majora Zemana (TV seriál)
Mimikry (S03E09)
1972 Jana Eyrová (TV seriál)
1969 Hříšní lidé města pražského (TV seriál)
Kaprova smrt (E10)
1968 České pohádky (TV seriál)
Jak se Honza hádal s králem (E07)

Dokumentární

1968 Kamera zkoumá dobu (TV seriál)
Den hanby (E02)

Divadelní záznam

1969 S láskou nejsou žádné žerty (divadelní záznam)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky