Reklama

Reklama

Siworae

Obsahy(1)

Il Mare, „Moře“, dům u jezera. O Vánocích roku 1999 se odsud stěhuje mladá dabérka dětských pořadů, Eun-joo. V poštovní schránce nechává novému vlastníkovi vánoční pohlednici, v které ho prosí, zda by jí případnou opožděnou poštu neposlal na její novou adresu. Vánoce 1997. Čerstvě dostavěné Il Mare hostí svého prvního obyvatele, architekta Sung-hyunga. Ten nachází ve své poštovní schránce vánoční přání datované rokem 1999. Píše mu jakási Eun-joo a prosí ho o vyřešení jejího problému s poštou. Jihokorejský snímek Il Mare inspiroval americký remake „DŮM U JEZERA“ (2006) režiséra Alejandra Agrestiho, se Sandrou Bullock a Keanu Reevesem v hlavních rolích. (kiddo)

(více)

Recenze (116)

Bajda 

všechny recenze uživatele

Film s krásnou hudbou, poetickými záběry, barvami a atmosférou. Zkrátka a dobře vším, co se mi tak líbí na asijských filmech. Nejdřív jsem viděl hodně průměrný remake Dům u jezera a (i když už jsem viděl i horší remaky) srovnat se to nedá. Všechno, co je na tomhle filmu krásné v americké verzi mizí a místo toho sází Amíci na hvězdné obsazení v podobě Keanu Reevese a Sandry Bullock, čímž ničí krásnou atmosféru originálu... joo tak už to dneska chodí... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Nadčasová romance, kterou může jako alegorii na rozdělení Severní a Jižní Koreje vnímat od začátku do konce jenom ten největší cynik. Americký remake jsem viděl dříve a je zajímavé sledovat přístup západních a východní kultury k téže látce. Siworae je okleštěno od všech přebytečných motivů, obejde se bez přemíry dialogů a postav. Jeho hlavní síla tkví v poetické, nad světské věci povznesené atmosféře, která není narušována například vtípky srandovního kamaráda hlavního hrdiny či hrdinky. Jakýkoliv výkyv směrem k prvoplánové komedii by měl za následek okamžité roztříštění křehké struktury. Pár vtípků nechybí, ty však logicky (čti nenásilně) vyplívají ze situace. Hollywoodským romancím bývá často vyčítána přeslazenost, ty jihokorejské (co jsem zatím měl možnost poznat) jsou však podobně patetické a některé jejich scény mají mnohem blíž ke kýči. K dokonalému kýči. V Siworae nadbývají bezeslovné scény „hovořící“ romantickými baladami (ten anglický text působil velice, velice rušivě) a zasněnými výrazy zamilovaných hrdinů. Nelze jím ovšem upřít špičkové technické provedení (nádherná rotace okolo schránky) a plné herecké nasazení typově přesně obsazených herců. Gianna Jun si později podmanila srdce mnoha cinefilů jako „drzá“ holka z My Sassy Girl.Tady hraje podobně, přesto méně rozpustile trhlou a ve všech ohledech „cute“ dabérku (v Domu u jezera to byla doktorka). Podobnost Jung-Jae Leeho s Keanu Reevesem je patrná na první pohled. Jihokorejský herec taky hraje osamoceného sympaťáka, avšak hraje jej od srdce a vystřídá při tom více výrazů. Nedokážu napsat, která ze dvou verzí mi byla bližší, obě dvě měly své silné i slabší momenty, obě dvě mě dokázaly dojmout (lhal bych, kdybych tvrdil, že k slzám) a u obou dvou jsem si kladl tutéž otázku: Proč jí neposlal svou fotku? 80% Zajímavé komentáře: Marius, wipeout ()

Reklama

Tomco 

všechny recenze uživatele

Škoda, že sa mi pred rokmi dostala do rúk aj americká prerábka s presladeným duom v hlavnej úlohe. Siworae je minimálne o triedu lepším filmom, fungujú emócie, výrazové prostriedky, symbolika, a tak jedinou nevýhodou ostáva snáď len spomínaný fakt, že som to už raz videl a v horšom prevedení. Preto možno nie na full, ale "len" na 4/5. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrý romantický film. Má výborný príbeh o mladej dabérke, ktorá sa sťahuje zo svojho domu pri jazere, ale v schránke nechá odkaz pre budúceho majiteľa, aby jej poslal dôležitú poštu, na čo zareaguje mladý muž, ktorý sa do domu nasťahuje, ale časom cez rôzne nezrovnalosti zisťujú, že jej posiela správy z minulosti, pretože žije v čase o dva roky skoršie. Spracovanie sa mi páči, ale aj tak mám pocit, že sa z toho dalo ešte získať aj o trochu viac. Tento základný nápad je výborný a pomerne originálny, ako vždy sa pri podobných témach spočiatku skvelo pozerá na to, ako postavy o časovom posune samozrejme najprv netušia, ale časom sú už dôkazy jednoznačné, len tu si uveria pomerne ľahko, no nesklame to, pozerá sa na to veľmi dobre, časom už film z tejto jednoduchšej roviny, v ktorej ide prakticky len o komunikáciu prejde do skutočnej zápletky, v ktorej už ide o očakávanú zmenu osudov, ale nijak výnimočne, je tu viacero výborných situácií, zaujala ma hlavne situácia s prehrávačom, ale niektoré mohli byť podané o niečo údernejšie. A to je prakticky jediný menší zápor filmu, celý čas je to veľmi príjemný filmový zážitok, má takú ľahkú atmosféru a aj s touto verziou som spokojný, ale pri tejto tématike, kde už ide aj o ovplyvňovanie osudov by som predsa len trochu ocenil pocit väčšej závažnosti situácie. Romantická stránka je na tom dobre, ako je to už pri juhokórejských filmoch zvykom, funguje výborne aj vtedy, keď sa postavy ani nevidia, zbytočne netlačí na city, je taká prirodzená a príjemná. Herecké obsadenie je skvelé, všetko stojí na hlavnej dvojici a tá je skvelá, či už perfektná Jeon Ji-hyeon alebo výborný Lee Jeong-jae. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, ako som spomínal, ocenil by som jedine väčšiu údernosť, ale aj toto sa mi páči. Podobný Ditto z toho istého roku mi sadol o niečo viac, ale Il Mare je rovnako veľmi príjemný film. 77% ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Krásný srdce rvoucí milostný film, který nutí k zamyšlení o lásce. Perfektní film se spoustou krásných scén a detailů. Trochu depresivně podbarvená hudba k ještě většímu zpestření zážitku. Scénář je velice dobře napsaný a divák si herce hned zamiluje. Záběry na dům a pláž jsou úžasné a celkový film mi vyrazil dech. Výborně prolínající se příběh, záběry a hudba dělají z Korejského Il Mare neuvěřitelně krásný film, který nadlouho uvízne v paměti. 95% ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Názov filmu v preklade znamená „Láska, ktorá presahuje čas“. (Arsenal83)
  • Rybka ve filmu je nožovka běločelá (Apteronotus albifrons). Pochází z Jižní Ameriky, dorůstá až půl metru, je zaznamenaný případ, kdy se dožila 16. let. Orientuje se pomocí elektrického pole, které vydává (podobně jako sonar u delfínů). V akváriu vyžaduje množství úkrytů a chov ve skupině. Není pro začínajícího akvaristu. V mořské vodě nepřežije. (Jirka_Šč)

Reklama

Reklama