Left Luggage aneb Kufry pana Silberschmidta

Left Luggage

USA / Nizozemsko / Belgie / Velká Británie, 1998, 100 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,069,540Tržby Celosvetovo $2,111,280(19.10.2009)

Film si pamatuji matně, ale co si uvědomuji s jistotou na 100% je to, že se mě film, i stak silným tématem, nedostal pod kůži a dotokl se mě silným citovým pohnutkem. Rád bych jej viděl znovu a popřemýšlel nad ním a proto k *** rád přidám jednu* navíc a pokud jej opět uvidím. Kdo ví jak mé hodnocení dopadne.(5.3.2009)

Povinnost zhlédnout pro každého, kdo se zajímá o židovskou kulturu. Skvělá je scéna, kdy Chaja se Simchou usedají na počmárané lavičky v parku. (244.) "?מה נשתנה, הלילה הזה מכל הלילות"(2.6.2007)

Neznámy, nenápadný, nepovšimnutý. Desať komentárov hovorí za všetko. A pritom hravo schová do vrecka väčšinu kúskov z tunajšej TOP 20. Krásna Laura Fraser ako Chaja žiari najviac - jej starostlivo budované puto k chlapčekovi Simchovi, ktorý nechce (?) rozprávať, je dušou filmu. Komika sa mieša s tragikou, kdesi pod hladinou pláva motív holokaustu, židovstvo ukázané konečne aj tak nejako ľudsky... Nič prvoplánové, nič patetické... Film nikoho neobviňuje, ale odkrýva identitu, hľadá a vykopáva stratenú batožinu... Harmónia príbehu vrcholí, keď zaznie nečakané "kvak", no krátko nato ako blesk z jasného neba... Ale život sa nesmie zastaviť, a preto "keď prichádzaš so zlou správou, pripoj k nej aj nejakú dobrú..." Nech tento film nezostane LEFT ako tie kufre.(17.8.2015)

Scénář sází hlavně na zajímavě vykreslené postavy a mezinárodní herecké obsazení se jich s chutí a citem zhostilo. Skvělí jsou všichni, ale vyzvedl bych hlavně přesvědčivý výkon Isabelly Rossellini a malého představitele Simchy. Jeroen Krabbé to celé režíroval přehledně, s citem pro atmosféru i drobné detaily.(5.9.2004)