Zámotek 2: Návrat

Zámotok 2: Návrat

Komedie / Sci-Fi

USA, 1988, 110 min

• Paldiny

Ex - pozemšťania sa vracajú späť na zem odviesť zopár kokónov z mora, aby pochopili, že im tie choroby, utrpenie a rodiny vlastne celkom chýbajú. Pokračovanie už nemá čo ponúknuť, len žmýka posledné kúsky dužiny, ktorá vyschla kdesi počas prvého dielu. Máme tu zápletku akú odhadnete po piatich minútach, trápny humor postavený na dôchodcoch - superhrdinoch, ktorí hravo nakopú zadky v basketbale aj urasteným Afroameričanom a zúfalo natočenú záchrannú misiu aká je tak trochu do počtu. Jediný zaujímavý moment prichádza s poslednou scénkou, ktorá dá dohromady dve napohľad zbytočné postavy. Toť jediný svetlý bod zbytočného pokračovania postrádajúceho všetko dobré z jednotky ... (USA rating: PG)(18.4.2016)

• lennyd

Po několika letech se skupina staříků vrací na Zemi se skupinou mimozemšťanů, kteří si přijeli pro zbytek svých kolegů. Opět se setkávají se starými přáteli i se svými rodinami, a zjišťují - že ač ve vesmíru nejsou žádné nemoci ani zlo, přece jen má život na Zemi své kouzlo. Navíc musí všichni zapojit své síly, aby dokázali osvobodit jednoho z mimozemských návštěvníků, který je zajat a zkoumán v armádním zařízení... Jednička je pro mně takovým etalonem sci-fi komedií z konce minulého století (ruku v ruce s E.T., číslem 5 a dalšími). Filmem - který i přes několikeré shlédnutí nikdy nezklame. Nezkoumáte, jestli je něco takového možné či nikoliv, prostě se jen bavíte. Druhé pokračování - jak už to bývá údělem pokračování - je už o řád slabší. Asi jako když si podruhé vylouhujete sáček čaje - ona chuť tam stále je, ale už je někde v pozadí, a v popředí zůstává jen čistá voda. Stejně tak ve filmu - pár vcelku dobrých scén je doplněno nudným balastem, u kterého máte co dělat, abyste nezadřímli...(17.4.2012)

Film o dôchodcoch pre...pre koho vlastne? Myslím, že ani dôchodcov to príliš nenadchne, aj keď tu hrajú hlavnú úlohu. Koniec koncov je fajn vedieť, že sex nezomiera ani s poberaním starobného dôchodku, naopak, môžete sa zapísať do dejín ako najstarší rodičia. Ale či je to už zodpovedné voči tomu malému, o tom vo filme nie je ani slovo.(29.12.2011)

Hlavní hrdinové prvního příběhu se vrací zpět na zem, aby vyzvedli zbylé kokony s marťany. Jenže jednoho vyzvednou vědci a začnou jej zkoumat. Zbývá málo času na záchranu. Přesto se během záchranné akce najde čas na budování vztahů mezi mladými i starými a také na uvažování o tom, zda žít věčně mimo Zemi nebo zůstat doma a v klidu zemřít. Jsou zde ale rozehrány i vážnější témata, jako je ztráta nebo záchrana blízké osoby. Ve filmu zazní mnoho mouder, zvláště když hlavními hrdiny jsou starší lidé plní životních zkušeností. Na rozdíl od jedničky sice filmu chybí napětí i více akce, naopak je zde více kladen důraz na mezilidské vztahy, a protože film hlásá pozitivní myšlenky zaobalené ve slušně plynoucím příběhu, zaslouží si podobné ocenění jako jeho předchůdce.(13.4.2005)

Důstojný pokračování, který s blížícím se závěrem sází na stále víc vážnější notu. Parta důchodců už si jenom bezstarostně neužívá, ale příchází na to, že žít věčně neni taková paráda, jak se začátku zdálo a že jsou paradoxně důležitější věci, než věčnej život. A právě tyhle úvahy mi v původnim filmu chyběly. Vedlejší dějová linka o záchraně zámotků už neni příliš zábavná ani originální, ale jak už jsem psal, jde spíš o něco jinýho. Já jsem spokojenej, aspoň nějak takhle by měla vypadat koukatelná dramedy.(16.2.2014)

• Hume Cronyn