Zámotek 2: Návrat

Zámotok 2: Návrat

Komedie / Sci-Fi

USA, 1988, 110 min

• gudaulin

Pro pokračování Zámotku patří v mém případě totéž, co pro jedničku, tedy jde o takový pohodový, ale v podstatě nemastný neslaný film s tím rozdílem, že už schází originalita původního nápadu, takže jde o klasickou nastavovanou kaši, která vznikla z důvodu komerčního úspěchu jedničky. Celkový dojem: 35 %.(15.3.2010)

„Už som to raz videl, ale vždy ma to ohromí.“ To by neboli producenti Zanuck/Brown (vlastne by to neboli NIJAKÍ producent), aby si nechali ujsť príležitosť na zarobenie si nových miliónov na podojení kravy, ktorá už v minulosti raz podojená úspešne bola. Zámotok v roku 1985 bol dojemnou, príjemne odľahčenou sci-fi o dobrých mimozemšťanoch, pozemsko-mimozemskej láske a ľudskej starobe. Snímkou, v ktorej zostarli len efekty. V neposlednom rade to však bol i parádny hit a tak nečudo, že už o tri roky neskôr vzniklo pokračovanie. Bohužiaľ, scenár stratil moment prekvapenia, takže to miestami pôsobí skôr ako remake, než ako plnohodnotný sequel. Návrat starých známych je s prepáčením vycucaný z prsta; proste dôvod, prečo vrátiť obľúbené postavy naspäť do hry a zarobiť vďaka nim pár desiatok miliónov dolárov, sa vždy nájde. No remeselník Daniel Petrie (televízny werewolf movie Znamenie vlka z roku 1972) nie je Ron Howard. Našťastie, ak sa zmierime so smutnou situáciou, že snáď každý úspešný titul sa akoby až MUSÍ dočkať dvojky (a s niekoľkými "čudnými" scénami, ako je tá v reštaurácii), zostane nám vlastne príjemné a poctivé žánrové remeslo, ktoré je (viac než len) znesiteľné i vďaka návratu všetkých starých známych (Brimley, Ameche, Guttenberg, Dennehy, Welch).(17.1.2007)

• Paldiny

Ex-pozemšťania sa vracajú späť na Zem odviesť zopár kokónov z mora, aby pochopili, že im tie choroby, utrpenie a rodiny vlastne celkom chýbajú. Pokračovanie už nemá čo ponúknuť, len žmýka posledné kúsky dužiny, ktorá vyschla kdesi počas prvého dielu. Máme tu zápletku akú odhadnete po piatich minútach, trápny humor postavený na dôchodcoch - superhrdinoch, ktorí hravo nakopú zadky v basketbale aj urasteným Afroameričanom a zúfalo natočenú záchrannú misiu aká je tak trochu do počtu. Jediný zaujímavý moment prichádza s poslednou scénkou, ktorá dá dohromady dve napohľad zbytočné postavy. Toť jediný svetlý bod zbytočného pokračovania postrádajúceho všetko dobré z jednotky.(18.4.2016)

• kaylin

Takové klasické pokračování. Na jednu stranu máte radost, že se postavy, které jste si mohly oblíbit, vracejí, ale na druhou stranu si uvědomujete, že už toho ve skutečnosti nemají co říct a jediné, co by mohlo zaujmout, bude jejich smrt, nebo něco podobně nostalgického. A přesně takový je tenhle druhý díl.(21.10.2015)

• lennyd

Po několika letech se skupina staříků vrací na Zemi se skupinou mimozemšťanů, kteří si přijeli pro zbytek svých kolegů. Opět se setkávají se starými přáteli i se svými rodinami, a zjišťují - že ač ve vesmíru nejsou žádné nemoci ani zlo, přece jen má život na Zemi své kouzlo. Navíc musí všichni zapojit své síly, aby dokázali osvobodit jednoho z mimozemských návštěvníků, který je zajat a zkoumán v armádním zařízení... Jednička je pro mně takovým etalonem sci-fi komedií z konce minulého století (ruku v ruce s E.T., číslem 5 a dalšími). Filmem - který i přes několikeré shlédnutí nikdy nezklame. Nezkoumáte, jestli je něco takového možné či nikoliv, prostě se jen bavíte. Druhé pokračování - jak už to bývá údělem pokračování - je už o řád slabší. Asi jako když si podruhé vylouhujete sáček čaje - ona chuť tam stále je, ale už je někde v pozadí, a v popředí zůstává jen čistá voda. Stejně tak ve filmu - pár vcelku dobrých scén je doplněno nudným balastem, u kterého máte co dělat, abyste nezadřímli...(17.4.2012)