Príbeh o štyroch robotníkoch, ktorí sa jedného dňa ocitnú bez práce. Keďže je pod ich úroveň zaevidovať sa na úrade práce a tobôž prejsť nejakou rekvalifikáciou, rozhodnú sa situáciu riešiť po svojom a založia si vlastnú firmu. Za posledné peniaze si odkúpia nákladné auto a vrhnú sa do podnikania. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá byť, nie len v podnikaní, ale ani s milujúcimi, hašterivými, smutnými manželkami a nepodarenými deťmi. (oficiální text distributora)

jitrnic

Škoda, že se skvělou a zcela autenticky působící ústřední hereckou čtveřici (které pomohl scénárista výborně napsanými charaktery) nepovedlo doplnit stejně kvalitními herci - ti působí dost rušivě, což platí hlavně pro Petru Špalkovou a Csongora Kassaie. . I tak je to však asi nejlepší český film posledních let. ()

Almásy

excelentne napisane postavy a dialogy. dej samotny sa ku koncu uz stava superpredvidatelny (podrezane zily? prosim vas...) ale vynikajuce herecke vykony, u mna jednoznacne najviac bodujucim Lubom Kostelnym ten film vyzdvihuju na velmi vysoku uroven. ps: tak skurvit tak genialnu postavu ako to urobil Martinka tak to chce naozaj umelecky vykon. Bravo! ()

Jello Biafra

Drsný film o štyroch kamošoch, ktorých práve prepustili z ostravskej fabriky a oni sa rozhodnú podnikať ako sťahováci. Lenže podnikanie v tejto oblasti nie je až tak jednoduché a ich sny sa začnú velmi rýchlo rozplývať. Režisérovi sa tu dokonalo podarilo vykresliť hroznú situáciu ludí, ktorí sa ocitli na dlažbe. Film pôsobivo zobrazuje dnešnú bezohľadnú dobu plnú privatizácii, tunelárstva, podvodov a exekúcií. ()

Houda666

Film zobrazujúci životný boj robotníckej triedy. Popri výbornom hereckom obsadení ma oslovil najmä scenár, ktorý ma vtiahol do deja a až do konca filmu nepustil. Ide o prierez bežných problémov nižších vrstiev, ktoré sú zobrazené pomerne presvedčivo no zároveň s humorom. Snímok vrele odporúčam. Hodnotenie: 80% ()

masr

Snad se Šulík pokoušel zkompilovat celou porevoluční československou kinematografii. Všechno tu už někde bylo: odkazy na specifika místa a rádobypokus o místní nářečí, chlapská partička s problémy, naivní zaměstnanecká vzpoura, nevěry a zálety, zlodějinu v našich zemích, československá pivní tendence k paranoidní žárlivosti, matky starající se o dětičky, dětičky co dělají problémy, pak taky přistižení nevěrníka v posteli, nezaměstnanost a vymýšlení ptákovin a na závěr velké zdětinštění... A to má něco říct? To je poselství, že nejlepší je zapomenout chvíli na problémy a hrát si jako dítě? To je to chlapské přátelství, že si krom toho ožírání v Česko-Slovensku umíme hrát?? Asi ano, ale to je málo... ()

klúčik

Martin Šulík patrí medzi najlepších súčastných slovenských režisérov. Tento film vychádza zo súčastnosti. Je to jeden z najlepších porevolučných filmov. 80%. ()

Drc

Tak pokud řeknu, že je to typický film, který vyhrává ceny zlatého lva a podobné filmové ocenění,tak to bude naprosto stačit. Místy se na to dobře dívá, semtam je to vtipné, ale žáden zázrak. Navíc jsou některé situace nechutně přehnané a celek působí hodně absurdně a vykonstruovaně. No a člověk z Ostravska se i slušně pobaví (třeba plynulý přechod autem mezi 2 místy 15km vzdálenými). No a nedá mi to nerýpnout si - i když žiji v Ostravě přes 25 let, tak jsem nikdy nepotkal nikoho, kdo by se vyjadřoval, žil a choval jako postavy v tomto filmu.No, asi se pohybuji ve špatné společnosti :) Takže i když je pod tím podepsána ostravská tv, tak bych to hodnotil jako průměrnou pohádku pro tuctového pražáka, kterého jistě utvrdí v jeho vidění tohoto kraje někde málem až v Asii :) ()

Macik

Nadprůměrný český film, jehož největší předností jsou naprosto skvělé herecké výkony od malých dětí až po Csongora Kassaie.. ;-) ()

Marina111

Nech sa snažím ako chcem, nemôžem sa pri tomto filme prinútiť vnímať realitu očami tvorcov. Iste, problémy typu nezamestnanosť, manželské a partnerské problémy, postsocialistická doba všeobecne : to všetko je (bolo) aktuálne, no určite nie až v takých extrémne tmavých farbách, akými životy a osudy svojich postáv vykreslili tvorcovia tohto filmu s VEĽMI ironickým názvom (nepoznať obsah, teším sa na slnkom prežiarenú verziu raja na zemi) a s očosi výrečnejším podnadpisom ( i keď slovné spojenie "hrdinovia robotníckej triedy" by mi zas, naopak, evokovali asi skôr nejaký propagandistický produkt z 50.rokov). Ani napriek všetkým mojím výhradám v obsahu i jeho spracovaní však nemôžem uprieť hercom ich maximálne reálne stvárnenie postáv, ktoré sa im "ušli", a najmä naozaj citeľnú snahu tvorcom dať konečne Slovensku film, ktorý by poskytoval čo možno najpresvedčivejší obraz o jeho súčasnosti (i keď ako som už naznačila, snaha skoncentrovať mnoho spoločenských problémov a pohnutých osudoch môže filmu občas i uškodiť, a to sa podľa mňa stalo presne i v tomto prípade) ()

Milwa

Původně jsem se vůbec nechtěla dívat, ale nakonec jsem přece chtěla vidět, jak tvůrci podchytí atmosféru mé domoviny. Sluneční stát je film o tom, co se stane když ztratíte práci, rodinu i přátele. je o životě, ale atmosféru Ostravska zachytil jen málo. Čím to? jednak herci z Prahy, ikdyž se snaží, nebudou Ostraváci:-) a za druhé realita na Ostravsku je ještě daleko smutnější, než je to nastíněno ve filmu. Každopádně je to hořkosladká podívaná, která nabádá k přemýšlení. ()

percival

a ja řikam za štyry, bo je to stejně film o ničem a s pražskýma hercema, ale stejně se to člověku kůrnik libi, bo se mu to dostane pod kožu... :o))))) srry, ale tak ten slezsky prizvuk se mi zdal byt herci nezvladnuty, jak kdyz si polsky komunista honi pero na verejnych zachodcich... mno ja nevim, ale rek bych, ze nezamestnani byli a jsou vsude a jakoby se z nich snazili udelat ostravsky vyvozni artikel... ale stejně jsem se bavil, spatne to neni :o) mix tragi-komedična českého budižkničemství lajdáctví a nihilismu... mista puvodu 3 hlavnich hercu(u Ivana Martinky nenalezeno, ale odhad jižzni Slovensko): Olomouc, Třebíč, Martin ()

Saur.us

Příběh pracující třídy z nepěkné země Ostravska. Příjemný československý film, který i když měl často hluchá místa tak pobavil a přiměl mě zamyslet se nad dnešní sociální situací v tý naší/jejich republice. Jediné co mě opravdu vadilo, i když jen ze začátku, byla snaha nerodilých Ostravaku mluvit po Ostravsku... ()

Adm.Nelson

Realita všedných dní vo vynikajúcom filmovom podaní. Mozaika vzťahov medzi postavami na okraji spoločnosti je poskladaná výborne, takýto kvalitný scenár nebol v (česko)slovenskom filme už dávno. Vadil mi len Martinka, ináč všetci herci svoje úlohy zvládli skvele. Smutnovtipné, ale predovšetkým smutné, navyše nútiace človeka zamyslieť sa, čo je veľké plus. Chválim Šulíkov prístup k tejto citlivej téme a nevidím jeden dôvod nedať plný počet. 10/10 ()

Český lev 2005

Český lev 2005