Reklama

Reklama

Smečka

(TV film)

Obsahy(1)

Suki a Lion jsou sourozenci. A jsou to taky lvíčata. Narodili se mámě Macheebě, žijící se svou smečkou na rozlehlých afrických pláních a mají v té smečce - až si odbudou hravá dětská léta - zaujmout své pevné, důstojné, tradicí určené místo. Lion bude, jako správný král zvířat, lenivě odpočívat na prosluněném pahorku a čekat, co mu jeho poddané předloží dobrého k snědku. A Suki bude lovit a vychovávat další lví generaci. Jenomže v tom je ten háček. Suki tenhle osud pranic neláká. Lovení ji nebaví, s malým prasátkem si raději hraje, místo aby je zakousla a je hluboce přesvědčena, že nejzdravější potravou je tráva. Jenomže s tímhle se ve lví smečce moc obstát nedá...
Hraný příběh, jehož jedinými aktéry jsou lvi a další africká zvířata, užívá dokumentární záběry, natáčené skrytou kamerou a dotvářené počítačovou animací, podobně jako tomu bylo např. u půvabného australského snímku Prasátko Babe. Díky tomu spolu lvi nejen "mluví", ale dokážou vyjadřovat i nejrůznější hnutí mysli, jako strach, smutek nebo radost. Dějištěm tohoto příběhu je Národní park Serengeti v africké Tanzanii a jeho duchovním otcem je jeden z nejlepších světových "přírodních" dokumentaristů, režisér John Downer. Ten zde v roce 2001 natáčel dokument o životě lvů, pro který jeho tým vyvinul tzv. "bouldercam", neboli jakousi pochodující skrytou kameru. Lvi si na ni - po počáteční zvědavosti a průzkumech - za chvíli zvykli, brali ji jako přirozenou součást svého prostředí a díky tomu bylo možno natočit nejneuvěřitelnější, zcela realistické záběry z jejich života. Záběry tak působivé, že si přímo říkaly o nějaký dramatický příběh. Pak už jen stačilo, aby se režisér Downer spojil se zkušeným "sitcomovým" scénáristou Simonem Nyeem - a příběh mladé lví rebelky byl na světě... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (9)

tron 

všechny recenze uživatele

„Nehraj sa s jedlom. Nie je to hračka.“ Nádherné obrazy a rozprávajúce zvieratá v africkej stepi... niektorí viac k šťastiu nepotrebujú. Riedky dej môžeme ale vzhľadom na miestami úchvatnú vizuálnu stránku brať ako prehajdákanú príležitosť. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Krasna podivana na zivot fauny /tentokrat lev/ v africkej divocine. Pribeh sice nic moc, ale potesia rozhovory a krasne safari. 75 % ()

prasacimor 

všechny recenze uživatele

Musím byť miernejší, pretože som to videl s dabingom, ktorý mi kazil celkový dojem. (Keď vidím to obsadenie, muožem len ľutovať). Inak to bolo úplne v pohode až na pár "real" záberov, hlavne zo súbojov, ktoré tam veľmi nezapadali. ()

Tristaver 

všechny recenze uživatele

Obyčejně moc takovéto "dokumentární a naučné" snímky rád nemám. Tady jsem 90 min seděl s otevřenými ústy a ani jsem nemrkl. ()

Allegro.g. 

všechny recenze uživatele

Zajímavé propojení přirodovědného dokumentu a příběhu o zvířatech. V hlavní roli smečka lvů permanentně ohrožovaná smečkou konkurenční - a především vzpoura, návrat a umoudření jednoho jejího člena. Hrají skuteční lvi, kteří jsou herci jen dabováni - což se u dabinku jaksi maže. Zajímavý pokus přirovnat události ve lví smeče k těm ve smečkách lidských. Možná první použití této metody, ale rozhodně milý film, který byste měli pustit dětem. ()

Reklama

Reklama