poster

491 (festivalový název)

 • Švédsko

  491

 • USA

  491

Drama

Švédsko, 1964, 101 min

 • Karlos80
  ***

  Na svou dobu a svým způsobem jistě šokující film, který však dnešní diváky může spíš už jen dojmout než nějak rozrušit. Natočen podle románu L. Görlinga (spáchal sebevraždu). Ve své době obsahoval celkem zakázaná témata (nebo které které byly tehdy ješte jednoduše tabu). Sociologický experiment (šesti zkoušených chlapců), údajně z vlastní vůle, jenže oni ve skutečnosti nemají na výběr, čekalo by je jinak vězení. Film obsahuje sekvence zneužívání a opakované zklamávání svého opatrovníka, prodej mladé holky jako prostitutky, to vše v domě opatrovníka, narážky na sodomii, mezi dvěma kluky a inspektorem, scéna (nepřímo) zachycující znásilnění mladé holčičky psem atd. Na svou dobu skandální film, víceméně takový neúprosný předobraz pomalu měnící se společnosti, její zvyků, nejen zkažené a pobuřující mládeže.(30.7.2007)

 • - Kontroverzní drama o sociálním experimentu na mladých delikventech se proslavilo především početnými provokacemi proti švédským cenzurním zákonům z počátku 60. let. Než byl film, jenž proměnil Lenu Nymanovou ve hvězdu, schválen k distribuci, muselo jej zhlédnout mnoho politiků a státních úředníků. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Četné cenzurní zásahy znemožnily uvedení filmu do kin v původní podobě (contrastic)

 • - Filmová cenzura, která byla ve Švédsku zavedena v roce 1911 a dnes už neexistuje, zakázala veřejné promítání filmu. Po protestech produkční společnosti vláda nakonec distribuci povolila, ovšem až po drastickém přestříhání. To vzbudilo vášnivou debatu v tisku, na níž především se sláva tohoto snímku zakládá. Původní sestřih se nemohl ukázat až do roku 1975, kdy už švédská kina často promítala i pornografii. (Zdroj: Letní filmová škola)