poster

491 (festivalový název)

 • Švédsko

  491

 • USA

  491

Drama

Švédsko, 1964, 101 min

Režie:

Vilgot Sjöman

Předloha:

Lars Görling (kniha)

Kamera:

Gunnar Fischer

Hudba:

Georg Riedel

Střih:

Lennart Wallén
(další profese)
 • Karlos80
  ***

  Na svou dobu a svým způsobem jistě šokující film, který však dnešní diváky může spíš už jen dojmout než nějak rozrušit. Natočen podle románu L. Görlinga (spáchal sebevraždu). Ve své době obsahoval celkem zakázaná témata (nebo které které byly tehdy ješte jednoduše tabu). Sociologický experiment (šesti zkoušených chlapců), údajně z vlastní vůle, jenže oni ve skutečnosti nemají na výběr, čekalo by je jinak vězení. Film obsahuje sekvence zneužívání a opakované zklamávání svého opatrovníka, prodej mladé holky jako prostitutky, to vše v domě opatrovníka, narážky na sodomii, mezi dvěma kluky a inspektorem, scéna (nepřímo) zachycující znásilnění mladé holčičky psem atd. Na svou dobu skandální film, víceméně takový neúprosný předobraz pomalu měnící se společnosti, její zvyků, nejen zkažené a pobuřující mládeže.(30.7.2007)

 • - Filmová cenzura, která byla ve Švédsku zavedena v roce 1911 a dnes už neexistuje, zakázala veřejné promítání filmu. Po protestech produkční společnosti vláda nakonec distribuci povolila, ovšem až po drastickém přestříhání. To vzbudilo vášnivou debatu v tisku, na níž především se sláva tohoto snímku zakládá. Původní sestřih se nemohl ukázat až do roku 1975, kdy už švédská kina často promítala i pornografii. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Název 491 vysvětluje slogan snímku: „Píše se, že 490krát můžete hřešit a bude vám odpuštěno. Tento film je o 491. hříchu." (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Četné cenzurní zásahy znemožnily uvedení filmu do kin v původní podobě (contrastic)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace