Bodom

• Estonsko Bodom (více)
Trailer 1

Skupinka štyroch kamarátov, dve dievčatá a dvaja chlapci, sa vyberie k jazeru Bodom, preslávenému vďaka záhadným vraždám v roku 1960. Chcú sa pokúsiť o rekonštrukciu starých udalostí. S príchodom noci ale zisťujú, že nie sú jediní, kto si chce na históriu jazera zaspomínať. Noc bude ešte krvavejšia ako tá z roku 1960. (Marceloo)

Trailer 1

dubinak

Bodom je trochu jako pofidérní horská dráha, která divně vrže a vydává nedůvěryhodné zvuky, když na ní jedete. Začátek byl pro mě dost rozpačitý, už jen ty nesympatické postavy nevěstily nic dobrého. Twistů je v tomto filmu několik, ale nechci spoilovat, takže řeknu jen to, že moje názory a pocity při sledování téhle finské podivnosti se v průběhu stopáže měnily tak často jako kostýmy Lady Gaga a vůbec jsem nevěděla, co od toho v další minutě můžu ještě čekat. Každopádně díky finále jsem nakonec asi spokojená a převládají lehce pozitivní dojmy, takže na doporučení to asi je, ale každému to do noty opravdu padnout nemusí, to si troufám tvrdit skoro s jistotou. ()

darkrobyk

Tak už i ve Finsku mají svého Jasona! OK, ty vraždy se tehdy staly a Finům zřejmě nedávají spát. Zpočátku to vypadalo jako tuctový slasher s maniakem, poté ale došlo ke dvěma obratům, čímž film nabyl na zajímavosti. Konec pak vyloženě pobavil. Parádní les (moje slabost), jezero, noc a temná hudba. Snad jen ty lekačky mohly být umírněnější. Chválím pěkný vizuál. Krajina v medovém oparu, líné mlhy kolem jezera, světýlko kličkující mezi stromy, jak se auto při pohledu shora zakusovalo do tmy, havran. „Mé srdce bije pro tebe. Auvajs!" ()

Marceloo

Dvaja chlapci a dve dievčatá prichádzajú k jazeru Bodom, ktoré sa vo Fínsku stalo známym po záhadných vraždách v roku 1960. Chcú sa pokúsiť o rekonštrukciu udalostí, ktoré sa vtedy odohrali, ale ich výlet sa mení na niečo úplne iné. S príchodom noci zisťujú, že nie sú jedinými, kto si chce na históriu jazera zaspomínať. Táto noc bude ešte krvavejšia, ako najkrvavejšia noc v histórii Fínska. - Po Bunny the Killer Thing prichádzajú tvorcovia z Fínska s niečím úplne iným, a to s hororom, ktorý je inšpirovaný jednou z najväčších záhad v histórii ich krajiny. Tvorcovia zohnali rozpočet viac ako milión eur, čo je badatelné hlavne na technickom spracovaní. Kamera vyniká hlavne počas nočných scén s autom. Hudba je taktiež velmi dobrá a niektoré soundtracky velmi zapamätatelné. Čo sa mi však nepáčilo, sú herecké výkony. Postavy nie sú úplne sympatické, čo považujem za chybu, pretože v scenári sa tvorcovia snažili ísť do duší postáv, a tak dať ich často nepochopitelnému konaniu hlbší význam, čo však v závere vyšlo nazmar, pretože sa dej až príliš často mení a uberá sa rôznymi smermi vtedy, keď sa predchádzajúce situácie ešte neobjasnili. Uvítal by som aj väčšiu brutalitu, pretože prostredie kempu je pre väčšinu hororových fanúšikov to najoblúbenejšie, takže mám pocit z premárnenej príležitosti urobiť si významnejšie meno a dostať sa do povedomia v zahraničí. Režisér sa však možno týmto smerom ani nechce uberať, pretože je to tvorca rodinných komédií. A preto tomu trochu zvýšim hodnotenie, pretože na neskúseného tvorcu, ktorý si pri réžii sám napísal aj scenár, je to celkom kvalitne zvládnutý horor. ()

tron

V roku 1960 boli pri fínskom jazere Bodom za dodnes uspokojivo nevyšetrených okolností brutálne zavraždení traja tínedžeri (a štvrtý ťažko zranený, paradoxne neskôr ho začali vyšetrovať ako možného podozrivého, ale 2005 bol spod obvinenia oslobodený). Tento fínsko-estónsko-novozélandský (ufff) horor na daný zločin odkazuje, ale odohráva sa o niekoľko desaťročí neskôr, kedy k jazeru vyráža štvorica puberťákov a tu... už som ticho, lebo snímka, hoci som ju podceňoval, ma nakoniec dosť zaskočila (pozitívne). Najviac scenárom, ktorý je prekvapivý a dej sa vďaka tomu uberá nečakaným smerom. Plusom je určite aj atmosféra, nie nepodobná znepokojivej, ponurej a nepríjemnej atmosfére (pre zmenu nórskeho) Villmarku. Takisto herci sú pomerne sympatickí a koniec rázny. ()

honajz2

SPOILERY Když to začalo, fakt bych neřekl, že na tom všem bude nejzajímavější zrovna ten začátek. Fakt, i když to začalo jako klasické klišé o bandě študáků co jedou k jezeru uprostřed lesa, pořád to bylo lepší, než to co přišlo. Všechny ty zvraty a snahy o "originální" rozvinutí děje mi totiž přišly dost dementní, nebo aspoň dementně vedené. Ty neexistující fotky, ta podivná pomsta, ech... A když holky v pohodě zabily kluky, začne to být ještě blbější, protože se tam zničehonic objeví skutečný vrah, který zas má spadeno na ty holky (a očividně je pořád dost čilý) a jeho chování už jsem vůbec nerozuměl, jestli je fakt někam unesl a týral, nebo jestli je jen znásilnil a jednu pak zabil a tu druhou bůhvíproč pustil... Je mi fuk, že mu nebylo vidět do obličeje, ale jeho motivace jsem ani trochu nechápal. Ale vůbec. Nejhorší ale je, že jsem od Finů čekal něco osobitého, jak už to tak u evropských hororů bývá, ale tohle bylo jako by to zrovna vypadlo z USA. Fakt mě štve, když se Evropané strašně snaží tomu jejich stylu přizpůsobit, protože to těm hororům ubývá na zajímavosti a vypadá to jako něco, co už člověk stokrát viděl. Škoda, že Bodom u toho obyčejného slasheru nezůstal, protože pak by z toho mohl být aspoň příjemný průměr. Takhle to u mě dopadlo dost špatně, když pominu skvělou filmařskou stránku. Ta se skutečně povedla, to musím uznat. A slabou druhou hvězdičku dávám snad jen za plakát a za to, že ta nejotravnější postava tu umře. Ale mě tu byli všichni celkem nesympatičtí, takže to stejně je prašť jako uhoď. Slabé 2* ()