poster

Z očí do očí

 • Francie

  Man to Man

 • Slovensko

  Smrtiaci element

Drama

Francie / Jihoafrická republika / Velká Británie, 2005, 122 min

 • cab
  **

  Pribeh z konce 19. stoleti, kdy vedec Jamie (Joseph Fiennes) se snazi zajmout potencionalni chybejici clanek v evolucnim vyvoji cloveka. Podari se mu zadrzet dva Pygmeje a po presvedceni tamnejsich autorit je bere sebou do Anglie na podrobnejsi zkoumani. Po par dnech je presvedcen, ze nejsou tak primitivni, jak si zprvu myslel. Bohuzel stejne presvedceni nezdili jeho kolegove zenouci se za slavou. Originalni namet v dlouhem ponurem vyvoji je dobry nanejvys jako dokument k ucebnicim do skol a navic vse se pokazi bez jiskry zakoncenym happy-endem nudnym jako Brno. Krasa exterieru a anglicti herci mi nestaci. 40%(14.6.2006)

 • Big Bear
  ****

  Tento typ filmů vyžaduje dle mého názoru jistou znalost dějin a vývoje historie. Nelze na ně nahlížet dnešní optikou a to píšu jako jedinec z generace kdy se běžně Afričanům říkalo černoši a nikdo to nepovažoval ani za hanlivé ani za rasistické označení jiného etnika. Pokud by tento film sledoval nějaký současný aktivista a bojovník za lidská práva, mohl by mu způsobit možná i smrt. Ano, v těch dobách se civilizovaní běloši z ,,civilizované'' Evropy na svých výpravách moc civilizovaně nechovali (bráno dnešním měřítkem) ač to sami tak necítili. Povězme si něco o roku 1870 a té době. Holanďané, Angličané, Španělé a další objevují další a další místa, která byla dosud na mapách nezakreslená. Ze svých výprav vozí rostliny, zvířata a samozřejmě i domorodé obyvatelstvo. Většina zájmu je čistě vědeckého, ale našli se i tací, kteří rovnou počítali s vystavováním svých ,,chovanců'' čistě kvůli svému zisku. V roce 1859 přišel Ch. Darwin se svojí převratnou teorií o původu druhů čímž způsobil poprask nejen v církevních kruzích, ale řada vědců se začala ptát je-li tomu tak, kde je ten chybějící článek ve vývoji člověka. Archeologie byla ještě v plenkách a nebyly k dispozici ke zkoumání nálezy prvních prapředků lidí z oblastí Afriky. Na konci devatenáctého století i v civilizované Evropě žila většina lidí na úrovni středověku. Topilo se v ohništích a kamnech, řada měst neměla kanalizaci a pro většinu obyvatel bylo cestování nedostupné. Ti štastnější a movitější párkrát navštívili nějaké to větší město, ale cestování mezi zeměmi se týkalo jen nejbohatších. Lidé ale byli dychtiví po informacích, knihy, noviny, muzea.. To vše tyto informace zprostředkovávalo a samozřejmě cestovatelé vracející se ze svých objevitelských cest se svými ,,úlovky'' byli vítanou senzací obzvláště pokud se jednalo o nějaký nový objev. A o tomto je náš film. Musím říci, že se divím (opět) zdejšímu chabému hodnocení. Já si jej užil v každé minutě. Krásná Kristin, Fiennes (mám raději jeho bratra, ale tady mi vůbec nevadil) i Bonneville s Glenem hráli parádně. Do toho parádní interiéry a exteriéry Královského muzea, zámku kdesi ve Skotsku i samotná Afrika, zkrátka bylo nač koukat. Příběh je velice silný a měl mnoho silných momentů. Člověk dneška jen kroutí hlavou nad tím jak byl před 150 lety někdo schopný uvažovat a jak se chovat. Jenže to je ta chyba. Ti lidé si to tehdy neuvědomovali. Ohmatávali cestu lidského poznání. Někdy velice hrubě a za cenu obětí nevinných, ale taková byla doba. Film mi připomněl podobný snímek jménem Černá Venuše (2010) jehož děj se odehrává v roce 1815... Dávám za 4 šípy. * * * *(5.10.2019)

 • tahit
  ****

  Zajímavý film o článku v evolučním vývoji homo sapiens. Předvěký člověk byl předchůdcem člověka současného. Škoda, nabízelo se atraktivní téma ke ztvárnění nestandardního filmu. Kdyby se zvířata mohla bránit, vynadala by nám po každé. Když nazvem někoho, Ty zvíře, toto rčení jest urážkou pro zvíře, nikoliv člověka.(11.8.2007)

 • Hadža
  ***

  Myslel jsem si ze po chvili film vypnu,nebot zkoumanim pygmeju jsem nehodlal travit vecer,ale postupem casu se zacal rozvijet celkem zajimavy pribeh o zaslepenem usili vedcu za kazdou cenu ochotnych prosadit sve verze lidskeho vyvoje a osudem domorodcu ,nasilim dovlecenym do chladneho skotska.Postavy se chvilemi sice chovaji neracionalne,pygmejove si rychle zvyknou na pokusy,ale jinak koukatelny film se zajimavym tematem.(5.2.2009)

 • jafuska
  ****

  evoluční objev nové rasy v roce 1870 o tom je tento film, je to rasa, kterou všichni v dnešní doby známe, a i když chápu, bylo to jejich práce, ale vnitřně jsem se bouřila, když jsem viděla, jak s těmito lidmi bylo zacházeno, první půlka sice je průměr, ale pak mě děj strhl, a jen jsem se dívala, jak to skončí, pro mě docela nečekaný konec, ve filmu je ukázáno, co by člověk udělal ve svůj prospěch pro slávu a uznání ve společnosti, ale stálo by to za to, i za ten pocit,že něco dělám špatně,? tento film určitě doporučuji.(17.2.2011)