Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film se odehrává v roce 1870. Skotský lékař Jamie Dodd spolu s cestovatelkou Elenou van den Ende putují do rovníkové Afriky, aby pátrali po původu člověka. Nakonec zde odchytí dva Pygmeje, které přivezou zpět do Edinburghu, podrobí je zkoumání a umístí je do místní zoo. Jamie je zprvu přesvědčen, že nalezl chybějící evoluční mezičlánek mezi člověkem a opicí, velmi brzy ale zjistí, že oba zajatci jsou jen obyčejní lidé. Na jejich záchranu však už nezbývá příliš mnoho času. Velkolepé kostýmní drama režiséra i u nás známého filmu Indočína zobrazuje nejen nástup moderní biologie na západních univerzitách, ale také pokřivené přesvědčení naší společnosti o nadřazenosti bílé rasy. Film zahajoval loňský filmový festival v Berlíně. (Febiofest)

(více)

Recenze (21)

jafuska 

všechny recenze uživatele

evoluční objev nové rasy v roce 1870 o tom je tento film, je to rasa, kterou všichni v dnešní doby známe, a i když chápu, bylo to jejich práce, ale vnitřně jsem se bouřila, když jsem viděla, jak s těmito lidmi bylo zacházeno, první půlka sice je průměr, ale pak mě děj strhl, a jen jsem se dívala, jak to skončí, pro mě docela nečekaný konec, ve filmu je ukázáno, co by člověk udělal ve svůj prospěch pro slávu a uznání ve společnosti, ale stálo by to za to, i za ten pocit,že něco dělám špatně,? tento film určitě doporučuji. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film o článku v evolučním vývoji homo sapiens. Předvěký člověk byl předchůdcem člověka současného. Škoda, nabízelo se atraktivní téma ke ztvárnění nestandardního filmu. Kdyby se zvířata mohla bránit, vynadala by nám po každé. Když nazvem někoho, Ty zvíře, toto rčení jest urážkou pro zvíře, nikoliv člověka. ()

Reklama

elle 

všechny recenze uživatele

Chvílemi nadprůměrný film. Film dokumentuje část historie stále trvajícího zoufalého pátrání některých vědců po nalezení mezičlánku mezi člověkem a opicí. Pygmejové mají dnes své poslavení mezi lidskou rasou jisté, ale zde byli dva z nich podrobeni skutečně obludnému výzkumu skupiny tří ambiciózních badetelů. Film je docela slušnou ilustrací toho, že vědci nemají k šílenství často daleko, zvlášť když opotřebujíí na své dálnici vedoucí k úspěchu a slávě brzdy zvané svědomí, sebereflexe, soucit a úctu k pravdě a druhým. Nikdo z bílé rasy zde není po celou dobu trvání filmu zcela v právu a při smyslech, ale alespoň někteří zúčastnění přijdou v průběhu k rozumu. Film je opravdu kostýmní podívanou s potencionálně silnou myšlenkou, ale vše je příliš zředěno v složitém vývoji tahanic okolo toho, kdo bude na párku "divochů" vydělávat a trochu se tak ztrácí jednotící myšlenka. Postavy, ač skvěle obsazené, jsou napsány zmatečně a jejich jednání často nedává smysl. V jedné chvíli se tito badatelé ostýchají prohlédnout gynekologicky mladou pygmejku, ale jinak s ní neváhají jednat jako s opicí nebo kanárkem. Udivující byl i poměrně chatrně vystavění vztah mezi Jamiem a Pygmeji, jeho vzrůstající pochybnosti a rozkol s přáteli. Scénář by potřeboval učesat a film prostříhat. ()

cab 

všechny recenze uživatele

Pribeh z konce 19. stoleti, kdy vedec Jamie (Joseph Fiennes) se snazi zajmout potencionalni chybejici clanek v evolucnim vyvoji cloveka. Podari se mu zadrzet dva Pygmeje a po presvedceni tamnejsich autorit je bere sebou do Anglie na podrobnejsi zkoumani. Po par dnech je presvedcen, ze nejsou tak primitivni, jak si zprvu myslel. Bohuzel stejne presvedceni nezdili jeho kolegove zenouci se za slavou. Originalni namet v dlouhem ponurem vyvoji je dobry nanejvys jako dokument k ucebnicim do skol a navic vse se pokazi bez jiskry zakoncenym happy-endem nudnym jako Brno. Krasa exterieru a anglicti herci mi nestaci. 40% ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Dojemné, smutné, ale i úsměvné a milé - snad jen trochu dlouhé. Příběh, ve kterém se staví lidskost proti vědě 19. století, ovlivněné darwinismem, která se snaží najít článek mezi člověkem a opicí za každou cenu a tehdejší vědecká sympozia vytvářela takřka inkviziční tribunály, odsuzující kohokoliv, kdo b chtěl jejich domeček z karet rozbourat. Nádherné exteriéry a kvalitní obsazení s Kristin Scott Thomas a Josephem Fiennesem v čele dotváří velmi dobrý dojem z celého filmu. 85% ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama