Tam, kde jsem nikdy nebyl

Neverwas

Drama / Mysteriózní / Fantasy

USA / Kanada, 2005, 108 min

Celkom prijemne prekvapenie. Film o psychiatrovi, ktory prostrednictvom svojho pacienta odhaluje pravdu o svojom otcovi - autorovi veleslavnej detskej knihy o vyprave chlapca Zacha do kuzelnej krajiny Neverwas. Pacient ( Ian McKellen ) totiz tvrdi, ze je kralom tejto krajiny a ze Neverwas skutocne existuje. Film sa pohybuje niekde na polceste medzi Kralom Rybarom a Hladanim Krajiny-Nekrajiny. Ma podmanivu atmosferu, kedy chcete uverit, ze Neverwas naozaj existuje, no v zapati vas to hodi spat na zem a takto dokola az kym nenastane rozuzlenie. Do toho nadherna hudba Philipa Glassa. Dal by som aj styri hviezdicky, ale nieco tomu chybalo, takze len 3.5(7.11.2006)

Obsadit charismatický hlas a výzor Iana McKellena do fantasy šmrncnutého projektu byl samozřejmě chytrý tah a sám McKellen dělá co může, aby jeho pojetí domnělého krále z fantaskní říše bylo co možná nejméně podobné jeho zásadní roli (pro žánr i jeho samotného), tedy Gandalfovi. Právě na něj jsem si ale při sledování filmu vzpomněl nejčastěji a celkovým vyústěním filmu zdál se potom docela zklamaný a snad i podvedený, protože podobný koncept předvedl už SVĚT PODLE PROTA, kde ty pocity byli velmi podobné, přesto film jako celek daleko lépe držel pohromadě a nebudil tak neodbytný pocit nekomletnosti. Nemůžu si pomoci, ale psychologické drama (navíc velmi dobře obsazené) mohlo přeci klidně dopadnout jako přiznaná fantasy, vůbec nic by se nestalo a zase by to bylo alespoň nějaké oživení. Překvapení tam, kde ho již člověk nečeká. 60%(24.11.2009)

Trošičku nadsadím, protože v poměrně neznámém filmu se objevila skutečně plejáda herců a bylo fajn vidět zase Gandalfa. Ale jinak jsem se docela nudila. Ze začátku to hodně vypadá jako Arthur a Minimojové, taky jako Nekonečný příběh a vůbec všechny ty story na téma říše fantazie. A pak to pomaličku přejde v jiný žánr. Barvami však hýří dál a všichni se báječně usmívají a to je fajn. Možná na sobotní odpoledne, fakt nechápu, proč film běžel na čt1 v noci. Ale programová skladba veřejnoprávní televize je záhadná už dlouho, to je taky svět sám o sobě, jako v Neverwas....(24.5.2010)

Velice zajímavý snímek. První zhruba půl hodinka ovšem celkem o ničem, nějak jsem se v tom ztrácel a moc nerozumněl tomu, oč tam jde. Ale postupně film nabíral na zajímavosti a obrátkách, což vygradovalo v poslední zhruba půl hodince, která byla doslova strhující. Vše umocňovala fantastická hudba a vynikající herecké výkony, především dvou mužských hlavních protagonistů. Celkově hodnocení zlepšila poslední půlhodina, ale mám podezření, že film se rozjížděl pomaleji záměrně, aby nakonec vyrazil dech. Myslím, že při druhém podívání se bude dát všimnout mnohem více detailů, což nemusí být špatné. Otázka je, jak napodruhé bude působit závěr. Celkově velice povedený film. Howgh!(21.4.2010)

Svět fantazie, který patří jen zoufalcům, snílkům a šílencům. Lidem, kterým skutečnost utíká mezi prsty, ocitli se na dně a nemají nic, čeho by se mohli chytit. Jediné, co jim zbývá, jsou představy a sny. Díky nim vám snad může být i teplo, když jste promrzlí na kost, a můžete hodovat na královské hostině, když už jste několik dní nevzali sousto do úst. Můžete být zavření v blázinci, a přece být králem celého pohádkového světa. Možná jste zůstali úplně sami, ale můžete mít nespočetné množství imaginárních přátel. Naproti tomu, pokud k oněm zoufalcům nepatříte, můžete stát nohama pevně na zemi a jen tak něco vás nerozháže. A váš život rozhodně není nudný, protože se chodíte bavit. A nejlépe se pobavíte většinou právě díky těm zoufalcům, co mají představivost, a dokážou vymyslet, napsat, zfilmovat či jinak ztvárnit nějaký příběh a pocity, a poskytnout tak vašemu veskrze realistickému nazírání na svět trochu toho smyslu.(16.1.2016)

• - Film se natáčel v kanadském Vancouveru. (..Lucas..)

• - Na začátku filmu má mladý Zachary (Ryan Drescher) hnědé oči, dospělý Zachary (Aaron Eckhart) je má modré (..Lucas..)