Dramatizace osudů obyvatel přeplněného varšavského ghetta, kde nacisté donutili žít více než půl milionu Židů předtím, než je deportovali do plynových komor. I zde se však byla skupina židovských hrdinů, kteří se pokusili vzdorovat... Tento snímek vypráví tíživý, inspirativní příběh hrdinského povstání, jež se odehrálo roku 1943 ve varšavském ghettu. Když začalo být zřejmé, že každý Žid v Polsku bude deportován do táborů smrti, postavilo se asi 650 členů židovské organizace na odpor. Hrdině stáli proti německým vojákům, kterých bylo na tři tisíce. Příběh je vyprávěn očima varšavského žida Doleka Bensona (Tom Conti), který je pasivním pozorovatelem nelidských krutostí všude kolem něj do chvíle, než se dozví pravdu o nacistickém programu "přesídlení". (HBO Europe)

Ivoshek

Není to špatný, nicméně slabiny to nějaké má. Jednak televizní pojetí, což bohužel hlavně ztvárnění velkého ghetta docela škodí. Většina děje se pak odehrává v interiérech a člověk si pak jen těžko představí, jak strašně to tam doopravdy vypadalo. Trochu mi vadili i prkenní herci. Celkově je tam i dost nepřesností, kterých ale nevím, zda si všimne někdo, kdo se o to nezajímá v detailu (třeba když přijede transport z Varšavy do Treblinky, vidí tam hrdina komíny krematoria chrlící dým. Potíž je, že tam nic takového vidět nemohl - první transporty se v Treblince pohřbívaly do jam a kolem roku 1943, kdy už tam ale žádné polské transporty nejezdily, se mrtvoly vykopaly a pálily venku). Neříkám, že jsou to velké chyby, ale když už někdo točí o tématu, který už je mnohokrát detailně popsaný a zobrazený ve filmech, měl by si s tím dát přece jenom víc práce. ()