Návrat ke Sněžné řece

Return to Snowy River

The Untamed

Dobrodružný / Drama / Western

Austrálie, 1988, 110 min

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky ... průzračný tok jménem Sněžná řeka nevyjímaje. Návraty někdy bolí - a tak jen bezmocně sledujete, jak se svěží, dětsky prosté dobrodružství "Muže od Sněžné řeky" pomalu mění v tuctovou, nešikovně slátanou kovbojskou romanci s prvky telenovely ... a ztrácí tak kousek po kousku svou jedinečnost. Neboť divokou horskou řeku jen tak neobelžete: V jejích čirých vodách se odráží každá faleš - a všechny postranní úmysly vyplavou na povrch ... včetně hamižných myšlenek na další těžbu zlaté žíly, kterou se zdála být neotřelá lovestory z australských hor ... 2,5* ... P.S.: Změna v obsazení role rančera Harrisona snímku taktéž nijak zvlášť neprospěla - ale vem to ďas. Vzhledem k tomu, že bylo vyslyšeno mé tajné přání - a černý hřebec i jeho stádo dostali darem svobodu, jsem ochotná přimhouřit (nebo spíš úplně zavřít) obě oči a nechat třetí * tam, kde je.(9.9.2013)

Ač o něco slabší pokračování o šest let staršího originálu, i tak je to příjemný film. Máme tu opět krásnou přírodu, krásné divoké koně, ovšem dvojka má trochu prostší děj, než jednička. Z herců je příjemným překvapením Brian Dennehy, který v roli rančera Harrisona vystřídal Kirka Douglase. Ten Dennehyho rančer není tak bezohledný, v určitých momentech je i docela sympatický. O Tomu Burlinsonovi a Sigrid Thorntonové jsem se zmínil u prvního dílu. "Návrat ke Sněžné řece" je průměrný tříhvězdičkový film, ovšem díky za něj. Lepší malý průměrný, ale poctivý a zábavný film, než monstrózní a přitom úplně hloupý spektákl.(8.7.2007)

Samozřejmě už to není ten skvělý první díl. Ale hudba je pořád nádherná, stejně jako australská příroda. Koně pořád krásní a příběh nijak extra nekomplikovaný. Zavzpomínal jsem na dětská léta. Vždycky mi hrozně vadilo, že je jinej otec Jess, ale B. Dennehy je taky pan herec. Jo, líbilo se mi to. Pan Patton celkem solidné záporák. Líto je mi Dannyho, ale to je život.(14.2.2011)

Nostalgická vzpomínka na dětská léta, kdy jsem první díl "Muž od sněžné řeky" viděl jako svůj první film na letním kině a hrozně jsem si to užíval na obřím plátně zabalený pod dekou. Sigrid Thornton jsem jako kluk miloval, nejen ve filmech (například moje oblíbená "Lehká jízda"), ale především v seriálu "Co přináší řeka". Prostě to bylo "mé australské období", kdy cokoliv australského ("Phar Lap", "Proti větru", apod.) bylo o stupínek výš než cokoliv jiného. :-)))(29.9.2013)

Štandartný "syndróm" dvojek. Spracovaním opäť príjemná dobrodružná dráma, ale ten príbeh už nie je taký pútavý. Opäť je tu vidno skvelú prácu s koňmi a pekné zábery v prírodných lokáciách. Potešil Brian Dennehy, ktorý sa vie do záporných rolí poriadne zakusnúť, akurát v závere jeho postava až príliš zmäkla.(27.3.2018)