Závod s ďáblem

• USA Race with the Devil

Frank Steward s ženou Alicí a Roger Marsh s ženou Kelly odjíždějí na společnou dovolenou přepychovým karavanem. Ubytují se přímo v přírodě u řeky. Roger je motocyklový závodník a Frank taky dříve závodil. Oba muži se večer věnují jízdě na motorkách, ženy se procházejí. Na procházce s sebou mají psa, ale ten se chová podivně. Poté všichni společně popíjejí. Pes je stále nervózní a rozrušený. Ženy se chystají spát, muži ještě sedí venku. Na protější straně řeky zahlédnou oheň a u něho nějaké postavy. Roger a Frank se rozhodnou zjistit, co se tam děje. Jedná se o jakousi podivnou sektu, která provádí rituál končící zabitím ženy. Jejich vůdce si však mužů všimne a lidé ze sekty je začnou pronásledovat. Všichni čtyři výletníci rychle ujíždějí karavanem, ale uvíznou v řece. Podaří se jim vyprostit, ale tři muži ze sekty se dobývají do karavanu. I jich se nakonec zbaví. Vyděšení výletníci vše ohlásí policii a místní šerif s oběma muži odjíždí zpět na místo činu. Šerif je přesvědčený, že vše je práce jakési skupiny zdrogovaných mladých lidí. Na místě činu je krev a Frank nachází mrtvé zvíře. Ženy zase při úklidu karavanu objeví výhružný dopis. Jsou v něm i znaky, které si jdou vyhledat do knihovny. Při tom je někdo sleduje. Šerif muže přesvědčuje, že si v opilosti zabité zvíře spletli s člověkem, a navrhuje jim, aby klidně odjeli. Jedou si ještě nechat opravit karavan, ale stále je kdosi sleduje. Mužům je chování šerifa podezřelé, jejich psovi se zase nelíbí nepříjemný místní opravář. Roger vzal z místa činu vzorek krve – podle šerifa psí, ale oni se rozhodnou ho prověřit v jiném městě. Cestou se ubytují v jednom kempu. Tam se ale Kelly zdá, že ji každý pozoruje, a chce jet domů. Nakonec zůstávají a večer si jdou zatancovat do baru, kde se dobře baví. Po návratu najdou mrtvého psa, proto se rozhodnou pro rychlý odjezd. Brzy však nabourají, protože jejich pozornost rozptýlí hadi nastražení uvnitř karavanu. Muži hady zlikvidují. Musí zde však zůstat až do rána a opravit nepojízdný vůz. Ráno opraví karavan a vyrážejí na cestu, Frank si však pro jistotu koupí zbraň. Cestou zjistí, že nikde v okolí nefungují telefony. Při další jízdě do nich záměrně najíždějí auta. Roger se snaží řídit a Frank se chopí zbraně, nakonec se jim podaří aut zbavit. Lidé ze sekty se však znovu snaží zaútočit. (oficiální text distributora)

Allan

Původně jsem před mnoha lety filmu udělil tři hvězdy. Avšak s nekontrolovatelně se rozrůstajícím zlem ve formě domácích seriálů a balkánských telenovel si čím dál tím více uvědomuji, že je třeba velmi oceňovat i filmy, které sice nejsou dokonalé, ale aspoň nejsou prvoplánově bezduché. A mezi takové Závod s ďáblem jednoznačně patří. Film má velmi pěkně budovanou atmosféru strachu a nejistoty. Všichni herci, kteří zde hrají, jsou - ano, dnes již téměř neuvěřitelné - jsou skutečně HERCI a dokáží skutečně HRÁT, nikoli přehrávat. Jejich postavy se navíc chovají velice LOGICKY - opět faktor, který v současné filmové (a především thrillerově-hororové) produkci aby člověk pohledal. Je zajímavé, že to, co jeden recenzent považuje za vynikající, není druhému úplně po chuti. Konkrétně: Pokud bych filmu měl něco vytknout, byla by to tři slabá místa: scéna s hady je zbytečně uměle protahovaná; nemluvě o tom, že takové dvě obří hadice museli Satanisté asi hodně dlouho shánět. Za druhé "akční" honička - ta si myslím filmu hodně ublížila, protože nejsilnější je film právě v okamžicích, kdy zlo explicitně nezobrazuje, kdy navozuje pouze mrazivou atmosféru. Akční honička a la 70. léta se tam prostě nehodila. A za třetí: Satanisté v tomto filmu byli všemocní - byli všude, vše věděli, měli k dispozici nekonečně velký vozový park včetně školního autobusu a nebylo před nimi úniku ani úkrytu. V jinak velmi realisticky promyšleném příběhu poněkud slabší místo. Celkové resumé: Važme si i takovýchto filmů, protože přijde čas, kdy je budeme (díky Ordinacím a Šeherezádám) považovat za oscarová veledíla! ()

Likan7

Veškeré scény s kultem jsou atmosférický a celkem děsivý. Jen škoda, že ty scény jsou vlastně jen dvě. Na začátku a úplně na konci. Mezitím tu máme naháněčku nerozbitného karavanu s čímkoliv, co se mu dostane do cesty. Po půl hodině stále se opakující scény "pomoc, jdou po nás, bum, prásk, dobrý, ujeli jsme jim, jedeme dál" mě to už jednoduše nebavilo a solidně vypadající úvod vyšel do ztracena. ()

walkingdead

Teprve podruhé (poprvé zde) jsem viděl Šťabajznu Houlihanovou jinde než v MASHi... Celkově pro mě příjemné překvapení. Nějaké mouchy by se sice našly (třeba vysoká organizovanost a rozsáhlé možnosti satanistů), ale mělo to tu správnou atmosféru. Konec jsem si bohužel už před shlédnutím přečetl tady, takže mě na něm překvapilo jen to, jak rychle a jakoby nepropracovaně proběhl. ()

FandaF

Je to spíše komedie. Když pominu všechny stupidity, tak nejblbější, čeho jsem si všimnul snad u každého auta (a bylo jich tam dost), které v tom filmu havarovalo, nebo dělalo kaskadérské kousky, tak bylo přes skla vidět trubky výztuže - přesně to, co znáte ze závodních aut rallye... Konec debilní. Krásná Loretta Swit (Margareta z MASH), ani ostatní herci, se příliš nepředvedli. ()

cabaday24

zub casu nemilosrdne zahlodal a to co mozna oslnilo soudobe divaky je tak trosku k smichu. hve¨zda navic za zaverecne prekvapeni ()

pájap

i ti satanisti.....ti jsou úplně všude ....člověk je střílí a shazuje do vody s major houlihanovou na palubě a oni furt dolejzají až se jejich 666 dílo podaří....ufff ()

Zabriskie

Hodně strašidelný béčkový horor o sektě vyznívačů ďábla usilujující o život dvou párům, které si vyjeli na dovolenou v karavanu. Děsivost Závodu s ďáblem spočívá v navození pocitu, jakoby každý koho od útoku neznámých útočníků potkají, včetně místní policie, automechanika atd. byl jedním z NICH a zároveň v syrové minimalističnosti filmu, která zvláště při záběrech na příslušníky sekty (dohromady tak 3 minuty celého filmu) působí opravdu silným dojmem. ()

TylerD.

Když pominu nereálnost a kupu nelogičností, tak jde o velmi zábavný road-movie akčňák zasazený do času dovolené běžné čtveřice lidiček, tedy tak jak to máme u takových jednohubek rádi, že? Prostě béčko jak stehno. ()

Mlčenlivý Bob zabijákem?

Mlčenlivý Bob zabijákem?