poster

Quillerovo memorandum

 • Velká Británie

  Quiller Memorandum, The

 • Slovensko

  Quillerovo memorandum

Thriller

Velká Británie, 1966, 100 min

 • classic
  ***

  I napriek kvalitnému hereckému obsadeniu, pozrite na tie mená : „Segal, Guinness, von Sydow, Berger, či Sanders” ... , ma snímok, pod taktovkou režiséra Andersona, ktorý, mimochodom nakrútil : Cestu okolo sveta za 80 dní. , neoslovil tak, ako som si sprvoti myslel. Celé mi to pripomínalo jednu vec : „Hry mačky s myšou” ... , predstavte si pod tým, čo chcete, ale mňa to už začínalo unavovať, najlepšie otravovať, liezť na nervy ! Zo starého, nacistického Nemecka, sa po jeho skončení, vytvorilo nové, rozdelené na dva tábory : západné a východné, kde v tom prvom - OPERUJE organizácia, ktorá sa nevie zmieriť s tým, že už nie je žiadny Führer... Po hŕstke mŕtvych agentov, prichádza ďalší, aby vyriešil túto záhadu... Ocitá sa v pavučine samých nástrah, vydierania, kvôli peknej nemeckej učiteľke, ktorá sa zdá, že nie je tým, za koho sa vydáva. Tento agent sa volá Quiller, a ten sa aj dostane do jadra organizácie, kde tomu šéfuje chlapík Október, ale ten na oplátku potrebuje vedieť, kde má On svoju centrálu... A takto sa medzi sebou handrkujú. A mňa to po chvíľke prestalo zaujímať ! Segal bol lepší vo Virginie Woolf, tu síce nebol úplne od veci, ale samotný scenár z neho robil v kuse - šaša ! Všestranný Guinness nedostal toľko priestoru, koľko by v skutočnosti dokázal zúžitkovať. Max v úlohe nemeckého blondiaka, je samotná čerešnička na torte, pozoruhodný výkon ! Senta je veľká kočka, ale viac - menej, ma ničím nezaujala, okrem svojich krásnych očí... Šesťdesiatková, určitá britská klasika, ktorá ma extra NEINTERESOVALA... , „a tým končím tento výlet, po ktorom som si už ani nespomenul, čo som na ňom zažil” ...(9.4.2017)

 • FilmFan24
  ***

  Jako kluk jsem měl možnost vidět ve vysílání tehdejší ČST. Film ve mě tenkrát zanechal velice dobrý dojem. Prostě jeden z nemnoha filmů na které se nezapomíná. Nyní musím bohužel hodnocení snížit. To, co se mi zdálo tenkrát strašně napínavé mě nyní připadalo nechtěně komické. V šedesátých letech hodně aktuální a slibný námět špionážního příběhu odhalování nacistických válečních zločinců a jejich současných přisluhovačů bohužel zabíjí nedostatek napětí v místech, kde by mělo být. Strhující a šokujícího finále, které se vyloženě po celou dobu stopáže nabízí, se bohužel nedostaví. Ale i tak velice slušný špionážní thriller.(24.4.2009)

 • sportovec
  *****

  Klasické dílo svého žánru posunuté do blíže neurčené doby na přelomu padesátých a šedesátých let vyniká pozoruhodnou psychologií postav, nápaditostí a spádem děje, i tématem, které pojednává. Zachycuje zdařile i složitost a nesnadnost denacifikace někdejšího západního Německa v jeho nejvýchodnější výspě - Západním Berlíně. Kvalitu tohoto britského díla zvyšuje i jeho pozoruhodně propracovaný otevřený konec. Herecké výkony v duchu proslulé britské racionality a sebeovládání charakterizují všechny představitele hlavních mužských rolí - Segala, Guinnesse i někdejšího stálého bergmanovského herce Maxe von Sydowa; dále dokreslují pozoruhodnou úroveň tohoto "pokleslého" díla. Upozornil bych i na fascinující výkon tehdy 24leté rakouské herečky Senty Bergerové, která i dnes poprávu patří mezi klíčové postavy současného německého i rakouského divadla a filmu. MEMORANDUM i více než čtyřicet let po své premiéře prokazuje svou životaschopnost a přesvědčivě naznačuje neoddiskutovatelné přednosti klasického dobrodružně špionážního filmu před současnými thrillery a akčními filmy všeho druhu.(3.5.2009)

 • Foma
  ****

  70%. Docela zábavný. Vtipný využívání filtrů u "tématických" záběrů, jaký už dneska nikdo nepoužije - např. "zamilovaný" záběry na, mimochodem velice krásnou, Sentu Berger. Segal na mě nefunguje tolik jako jiný hollywoodští chlapáci, i když ženy, zdá se, ho mají rády, Guiness je nádherně slizoučkej a von Sydow spolehlivej jako vždy. Takovej trochu jinej špionážní film, ne moc akční, nicméně koukalo se na něj hezky.(6.8.2010)

 • honajz
  *****

  Poněkud jiný špionážní film, než na jaké jsme zvyklí. Nejde o akci, zběsile se zde nestřílí, a když se honí auty, tak spíše z hecu mezi kolegy. Zajímavé je, že ten film si drží i druhý plán (a až se mi to trochu rozleží v hlavě, myslím objevím i třetí), což bývá málokdy, většinou se zde jde rovnou na věc a jen se hledá, kdo je čí tajný agent a odkud může přijít hrozba. Na rozdíl třeba od šíleně nudných le-carreovek, zmateně se motajících v kruhu, tady velkou roli na vyznění filmu hraje skoro až snová atmosféra - jako bychom snad ani v Berlíně 60. let nebyli, a jako by ta hrozba novodobého nacismu byla jen zlým snem. Hodně tomu přihrávají i ty filtry, které měly kamery mířící na Sentu Berger, přece jen byla v té době spíš plno, než štíhlá, a taky bylo potřeba jí rozzářit oči a šperky. George Segal hraje svého agenta sice také jako poněkud neposlušného floutka a jeho skvělé bonmoty mne bavily celou první polovinu filmu, aby pak následně přišel na to, že až takový machr vlastně nebude, protože opakuje a zopakoval chyby svého předchozího kolegy. Nehrála mi tam jen jedna věc, totiž, že ho nezabili, ale i ta je uspokojivě vysvětlena. A ten konec mne dostal. Čekal jsem to, ale nečekal jsem to zakončení takto otevřené. "Možná ne všechny. Většinu." Atmosféře a decentnímu pojetí velmi dobře sekunduje kamera, výprava a hudba, jen střih mi občas přišel mírně ukvapený, ale celkově mne film i přes vlastně banálnost historky držel od začátku do konce a rád se na něj podívám znovu. Btw - když si uvědomím to děsivé proroctví, že se neonacisti chtějí infiltrovat do nejvyšších vládních pozic a odtud zase činit Německo silným a sjednocovat Evropu, tak při současném dění v EU mne až mrazí.(8.3.2019)

 • George Segal