Quillerovo memorandum

Quiller Memorandum, The

Quillerovo memorandum

Thriller

Velká Británie, 1966, 100 min

I napriek kvalitnému hereckému obsadeniu, pozrite na tie mená : „Segal, Guinness, von Sydow, Berger, či Sanders” ... , ma snímok, pod taktovkou režiséra Andersona, ktorý, mimochodom nakrútil : Cestu okolo sveta za 80 dní. , neoslovil tak, ako som si sprvoti myslel. Celé mi to pripomínalo jednu vec : „Hry mačky s myšou” ... , predstavte si pod tým, čo chcete, ale mňa to už začínalo unavovať, najlepšie otravovať, liezť na nervy ! Zo starého, nacistického Nemecka, sa po jeho skončení, vytvorilo nové, rozdelené na dva tábory : západné a východné, kde v tom prvom - OPERUJE organizácia, ktorá sa nevie zmieriť s tým, že už nie je žiadny Führer... Po hŕstke mŕtvych agentov, prichádza ďalší, aby vyriešil túto záhadu... Ocitá sa v pavučine samých nástrah, vydierania, kvôli peknej nemeckej učiteľke, ktorá sa zdá, že nie je tým, za koho sa vydáva. Tento agent sa volá Quiller, a ten sa aj dostane do jadra organizácie, kde tomu šéfuje chlapík Október, ale ten na oplátku potrebuje vedieť, kde má On svoju centrálu... A takto sa medzi sebou handrkujú. A mňa to po chvíľke prestalo zaujímať ! Segal bol lepší vo Virginie Woolf, tu síce nebol úplne od veci, ale samotný scenár z neho robil v kuse - šaša ! Všestranný Guinness nedostal toľko priestoru, koľko by v skutočnosti dokázal zúžitkovať. Max v úlohe nemeckého blondiaka, je samotná čerešnička na torte, pozoruhodný výkon ! Senta je veľká kočka, ale viac - menej, ma ničím nezaujala, okrem svojich krásnych očí... Šesťdesiatková, určitá britská klasika, ktorá ma extra NEINTERESOVALA... , „a tým končím tento výlet, po ktorom som si už ani nespomenul, čo som na ňom zažil” ...(9.4.2017)

Jako kluk jsem měl možnost vidět ve vysílání tehdejší ČST. Film ve mě tenkrát zanechal velice dobrý dojem. Prostě jeden z nemnoha filmů na které se nezapomíná. Nyní musím bohužel hodnocení snížit. To, co se mi zdálo tenkrát strašně napínavé mě nyní připadalo nechtěně komické. V šedesátých letech hodně aktuální a slibný námět špionážního příběhu odhalování nacistických válečních zločinců a jejich současných přisluhovačů bohužel zabíjí nedostatek napětí v místech, kde by mělo být. Strhující a šokujícího finále, které se vyloženě po celou dobu stopáže nabízí, se bohužel nedostaví. Ale i tak velice slušný špionážní thriller.(24.4.2009)

Klasické dílo svého žánru posunuté do blíže neurčené doby na přelomu padesátých a šedesátých let vyniká pozoruhodnou psychologií postav, nápaditostí a spádem děje, i tématem, které pojednává. Zachycuje zdařile i složitost a nesnadnost denacifikace někdejšího západního Německa v jeho nejvýchodnější výspě - Západním Berlíně. Kvalitu tohoto britského díla zvyšuje i jeho pozoruhodně propracovaný otevřený konec. Herecké výkony v duchu proslulé britské racionality a sebeovládání charakterizují všechny představitele hlavních mužských rolí - Segala, Guinnesse i někdejšího stálého bergmanovského herce Maxe von Sydowa; dále dokreslují pozoruhodnou úroveň tohoto "pokleslého" díla. Upozornil bych i na fascinující výkon tehdy 24leté rakouské herečky Senty Bergerové, která i dnes poprávu patří mezi klíčové postavy současného německého i rakouského divadla a filmu. MEMORANDUM i více než čtyřicet let po své premiéře prokazuje svou životaschopnost a přesvědčivě naznačuje neoddiskutovatelné přednosti klasického dobrodružně špionážního filmu před současnými thrillery a akčními filmy všeho druhu.(3.5.2009)

70%. Docela zábavný. Vtipný využívání filtrů u "tématických" záběrů, jaký už dneska nikdo nepoužije - např. "zamilovaný" záběry na, mimochodem velice krásnou, Sentu Berger. Segal na mě nefunguje tolik jako jiný hollywoodští chlapáci, i když ženy, zdá se, ho mají rády, Guiness je nádherně slizoučkej a von Sydow spolehlivej jako vždy. Takovej trochu jinej špionážní film, ne moc akční, nicméně koukalo se na něj hezky.(6.8.2010)

Poněkud jiný špionážní film, než na jaké jsme zvyklí. Nejde o akci, zběsile se zde nestřílí, a když se honí auty, tak spíše z hecu mezi kolegy. Zajímavé je, že ten film si drží i druhý plán (a až se mi to trochu rozleží v hlavě, myslím objevím i třetí), což bývá málokdy, většinou se zde jde rovnou na věc a jen se hledá, kdo je čí tajný agent a odkud může přijít hrozba. Na rozdíl třeba od šíleně nudných le-carreovek, zmateně se motajících v kruhu, tady velkou roli na vyznění filmu hraje skoro až snová atmosféra - jako bychom snad ani v Berlíně 60. let nebyli, a jako by ta hrozba novodobého nacismu byla jen zlým snem. Hodně tomu přihrávají i ty filtry, které měly kamery mířící na Sentu Berger, přece jen byla v té době spíš plno, než štíhlá, a taky bylo potřeba jí rozzářit oči a šperky. George Segal hraje svého agenta sice také jako poněkud neposlušného floutka a jeho skvělé bonmoty mne bavily celou první polovinu filmu, aby pak následně přišel na to, že až takový machr vlastně nebude, protože opakuje a zopakoval chyby svého předchozího kolegy. Nehrála mi tam jen jedna věc, totiž, že ho nezabili, ale i ta je uspokojivě vysvětlena. A ten konec mne dostal. Čekal jsem to, ale nečekal jsem to zakončení takto otevřené. "Možná ne všechny. Většinu." Atmosféře a decentnímu pojetí velmi dobře sekunduje kamera, výprava a hudba, jen střih mi občas přišel mírně ukvapený, ale celkově mne film i přes vlastně banálnost historky držel od začátku do konce a rád se na něj podívám znovu. Btw - když si uvědomím to děsivé proroctví, že se neonacisti chtějí infiltrovat do nejvyšších vládních pozic a odtud zase činit Německo silným a sjednocovat Evropu, tak při současném dění v EU mne až mrazí.(8.3.2019)

• George Segal