Bílý sob

Das Weisse Renntier

The White Reindeer

Drama / Horor

Finsko, 1952, 74 min

Mám rád severskou tvorbu a především jejich nádhernou krajinu. Právě ono kouzelné prostředí nehostinného severu Finska mě zaujalo nejvíce. Všudypřítomný sníh a led kam až lidské oko dohlédne je skvělou příležitostí natočit i něco víc, než jen „ale i přesto krásné“ přírodopisné dokumenty. Laponsko se táhne napříč celým skandinávským územím za polárním kruhem a zasahuje kromě Finska také do Švédska a Norska. Podnebí je subarktické s řídkou vegetací, s výjimkou hustě zalesněné jižní části. Na sever od polárního kruhu panuje během zimní sezony polární noc a během letní sezony naopak polární den, jevy jenž bych chtěl někdy v životě zakusit na vlastní kůži. Každá z těchto zemí má kromě svých pověstí a bájí rovněž řadu zajímavých tradic. Zde máme šanci shlédnout velmi zajímavý závod v sobím spřežení, který může v klidu konkurovat koňským dostihům. Vraťme se ale zpátky k samotnému filmu, který nám kromě nádherné krajiny nabídl i docela zajímavý děj. Snímek povětšinu času vůbec nepřipomíná hororový film, ale spíše jakousi obdobu drama, kdy v první polovině sledujeme zamilovanou dvojici, kterak si užívá života po svatbě. Mirjami Kuosmanen byla opravdu kus pohledné ženské a tak není divu, že se po její filmové postavě otáčel nejen mužský kolega. Samotná Pirita však není tipem domácí puťky, která by seděla u plotny a čekala na návrat svého milovaného. Moc dobře si uvědomuje svůj půvab a pokusí se jej zúročit. I zde však platí, že zahrávat si s magií se nevyplácí. Zvláště když jsou k ní seveřané dost nedůvěřiví. Její touha po očarování každého muže se jí šeredně vymstí a její prokletí jí stáhne rovnou do samotného pekla…(24.4.2012)

Vizuálně působivé, s několika silnými scénami a zaplaťpánbůh neukecané. Sice mi ze záběrů zasněžené krajiny byla pořád zima (patřím k lidem, kteří by mohli mít nejméně 30 stupňů celý rok a jimž jen pohled na sníh působí deprese), ale od laponskýho folklóru těžko můžu čekat palmy. Horší to je s hudbou (ve Finsku nemaj vlastní autory, že tam cpou ruské skladby?) a vůbec jsem si kolikrát připadal, že koukám na Mrazíka. Zajímavé je, že zatímco hlavní hrdinka byla mimořádně hezká, ostatní postavy vypadaly jako mix Švédů a Rusů (aspoň už vím, co jsou Fini zač). Tím raději své dnešní xenofobní okénko uzavřu :-) Náhled do finské kinematografie je zajímavý, ale pro mě Hollywood je prostě Hollywood. Vždycky mu dám přednost.(5.3.2014)

Upír? Vlkodlak? Sob! Baladický příběh ze severu je poetickým vyprávěním s krásnými záběry zasněžené přírody. Všudypřítomní sobi jsou nádherní, majestátní a ...tajemní. Co udělá mladá žena, když zjistí, že novomanžel ji nemiluje tak, jak si představovala? Zajde za čerodějem. Roztomilý příběh se začne proměňovat v noční můru o vině a trestu....Nádherná výtvarná kamera, úžasná hudba. Hlavní hrdinka je uhrančivě krásná. Doporučuji NEČÍST OBSAH - OFICIÁLNÍ TEXT DISTRIBUTORA. Na jedné straně není zcela pravdivý, na druhé vyzrazuje konec. p.s.dík za titl.pepuovi(1.4.2015)

Perfektní snímek, který uchvacuje svou netradiční atmosférou, plnou bájí a mýtů severního Laponska. Tvůrci se zaměřili na téměř nevyužívanou látku, a tou je právě Laponsko. Udělali dobře, právě takto si jinak do té doby absolutně nepovšimnutá finská filmová tvorba mohla postupně ušlapat cestičku ke světovému divákovi. Do té doby se finské filmy dostaly maximálně do sousedního Švédska, či možná ještě Ruska. Krásná žena touži po obdivu mužů, neváhá k tomu použít kouzel, to se jí však vymstí. Za každého úplňku se proměňuje v bílého soba, vábí muže a pak v podobě okouzlující vympýrky je zamorduje. Zasněžená krajina dodává celému příběhu svěží nátěr, film podthuje stějně tak i perfektní dramatická hudba. Kéž bych našel více takovýchto filmů, látka jak hrom. Zajímavé by bylo, kdyby se někdo pokusil natočit remake tohoto filmu, s dnešními možnostmi by se mohlo jednat o pozoruhodný snímek.(6.2.2013)

Nevšedný Fínsky snímok predstavujúci tamojší folklór, postavený na fantasy prvkoch, situovaný do čarokrásnej zasneženej laponskej krajiny s mystickým príbehom bieleho soba s hrdo vztýčenou hlavou "brázdiacim rozprávkový svet". Veľmi dobre zvládnutý úvodný príbeh s očarujúcou hudbou vás síce rýchlo usadí do kresla, no neskôr to taká jednoznačná jazda už nebude. 70% -----Už len podotknem, že ozaj skvelo zachytené nažívanie ľudí s mrazivou, skvostnou severskou prírodou.-----(3.10.2015)

• - Natáčelo se v Inari, Ivalo a Utsjoki na severu Finska. (Cheeker)

• - K roku 2013 se jedná o jediný finský film, který získal Zlatý glóbus. (Cheeker)

• - Aarne Tarkas odstartoval natáčení filmu jako režisér. Toho v určitém bodě natáčení plně nahradil do té doby hlavní kameraman Erik Blomberg, který na sebe z blíže neuvedených důvodů převzal plnou odpovědnost za režii. (Conspi)