Bílý sob

Das Weisse Renntier

The White Reindeer

Drama / Horor

Finsko, 1952, 74 min

Vizuálně působivé, s několika silnými scénami a zaplaťpánbůh neukecané. Sice mi ze záběrů zasněžené krajiny byla pořád zima (patřím k lidem, kteří by mohli mít nejméně 30 stupňů celý rok a jimž jen pohled na sníh působí deprese), ale od laponskýho folklóru těžko můžu čekat palmy. Horší to je s hudbou (ve Finsku nemaj vlastní autory, že tam cpou ruské skladby?) a vůbec jsem si kolikrát připadal, že koukám na Mrazíka. Zajímavé je, že zatímco hlavní hrdinka byla mimořádně hezká, ostatní postavy vypadaly jako mix Švédů a Rusů (aspoň už vím, co jsou Fini zač). Tím raději své dnešní xenofobní okénko uzavřu :-) Náhled do finské kinematografie je zajímavý, ale pro mě Hollywood je prostě Hollywood. Vždycky mu dám přednost.(5.3.2014)

Nevšedný Fínsky snímok predstavujúci tamojší folklór, postavený na fantasy prvkoch, situovaný do čarokrásnej zasneženej laponskej krajiny s mystickým príbehom bieleho soba s hrdo vztýčenou hlavou "brázdiacim rozprávkový svet". Veľmi dobre zvládnutý úvodný príbeh s očarujúcou hudbou vás síce rýchlo usadí do kresla, no neskôr to taká jednoznačná jazda už nebude. 70% -----Už len podotknem, že ozaj skvelo zachytené nažívanie ľudí s mrazivou, skvostnou severskou prírodou.-----(3.10.2015)

Upír? Vlkodlak? Sob! Baladický příběh ze severu je poetickým vyprávěním s krásnými záběry zasněžené přírody. Všudypřítomní sobi jsou nádherní, majestátní a ...tajemní. Co udělá mladá žena, když zjistí, že novomanžel ji nemiluje tak, jak si představovala? Zajde za čerodějem. Roztomilý příběh se začne proměňovat v noční můru o vině a trestu....Nádherná výtvarná kamera, úžasná hudba. Hlavní hrdinka je uhrančivě krásná. Doporučuji NEČÍST OBSAH - OFICIÁLNÍ TEXT DISTRIBUTORA. Na jedné straně není zcela pravdivý, na druhé vyzrazuje konec. p.s.dík za titl.pepuovi(1.4.2015)

Magický a mytický příběh, prostě vyprávění ze Starých pověstí laponských, takže horor je to asi takový jako příběh o bitvě na Tursku ze Starých pověstí českých. Na rok 1952 vypadá ten film staře, klidně by to mohl být němý film z dvacátých let, i ta poetika a expresivní herecký výraz hlavní hrdinky tomu odpovídá. Nicméně je to příběh velmi působivý, s krásnou kamerou a nádhernými exteriéry. Působivá je hudba s ženským vokálem na počátku a konci, zní také pradávně, škoda, že nebyla využita více.(18.1.2015)

Lidé a sobi spolu spokojeně žijí bok po boku a vše je ideál. Jednoho dne pohoda skončí, to když lidožravá čarodějnice, která se umí proměnit v bílého soba, začne řádit. Nejlepší je, že jí má jeden maník hezky pěkně za manželku a ví totální kulový s kým vlastně sdílí společnou domácnost. Nevím proč , ale přišlo mi to jako hororová pohádka, kterou kdysi finské mámy mohly povídat před spaním dětem a měly jistotu, že dítě z postele nevyleze a radši použije nočník, než aby šlo v noci na záchod. Takže si to shrneme : Na tu dobu parádní atmosféra a dobře natočené scény u kterých skoro až zamrazí. Finsky umím asi jako většina finů česky, takže jsem byl rád, že ve filmu se mluví málo a místo toho dostává přednost hudba, která k filmu fakt seděla. Další plus je krátká stopáž, takže film nenudí no a co dodat...já se bavil :-)(3.2.2015)

• - Aarne Tarkas odstartoval natáčení filmu jako režisér. Toho v určitém bodě natáčení plně nahradil do té doby hlavní kameraman Erik Blomberg, který na sebe z blíže neuvedených důvodů převzal plnou odpovědnost za režii. (Conspi)

• - Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu film v roce 1957 odměnila prestižním oceněním Zlatý globus za nejlepší zahraniční cizojazyčný film. (Conspi)

• - Natáčelo se v Inari, Ivalo a Utsjoki na severu Finska. (Cheeker)