Bílý sob

Das Weisse Renntier

The White Reindeer

Drama / Horor

Finsko, 1952, 74 min

Mám rád severskou tvorbu a především jejich nádhernou krajinu. Právě ono kouzelné prostředí nehostinného severu Finska mě zaujalo nejvíce. Všudypřítomný sníh a led kam až lidské oko dohlédne je skvělou příležitostí natočit i něco víc, než jen „ale i přesto krásné“ přírodopisné dokumenty. Laponsko se táhne napříč celým skandinávským územím za polárním kruhem a zasahuje kromě Finska také do Švédska a Norska. Podnebí je subarktické s řídkou vegetací, s výjimkou hustě zalesněné jižní části. Na sever od polárního kruhu panuje během zimní sezony polární noc a během letní sezony naopak polární den, jevy jenž bych chtěl někdy v životě zakusit na vlastní kůži. Každá z těchto zemí má kromě svých pověstí a bájí rovněž řadu zajímavých tradic. Zde máme šanci shlédnout velmi zajímavý závod v sobím spřežení, který může v klidu konkurovat koňským dostihům. Vraťme se ale zpátky k samotnému filmu, který nám kromě nádherné krajiny nabídl i docela zajímavý děj. Snímek povětšinu času vůbec nepřipomíná hororový film, ale spíše jakousi obdobu drama, kdy v první polovině sledujeme zamilovanou dvojici, kterak si užívá života po svatbě. Mirjami Kuosmanen byla opravdu kus pohledné ženské a tak není divu, že se po její filmové postavě otáčel nejen mužský kolega. Samotná Pirita však není tipem domácí puťky, která by seděla u plotny a čekala na návrat svého milovaného. Moc dobře si uvědomuje svůj půvab a pokusí se jej zúročit. I zde však platí, že zahrávat si s magií se nevyplácí. Zvláště když jsou k ní seveřané dost nedůvěřiví. Její touha po očarování každého muže se jí šeredně vymstí a její prokletí jí stáhne rovnou do samotného pekla…(24.4.2012)

Pozvolna se rozjíždějící film vyprávějící starodávnou laponskou legendu o ženě, která se převtěluje v bílého soba. Příběh je to prostinký, stejně tak jeho vyústění, v tomto směru se překvapení rozhodně nedočkáte. Tvůrcům se ale u mne rozhodně podařilo docílit pocitu sounáležitosti s lidmi, kteří celý svůj život tráví za polárním kruhem v nesnadných podmínkách. Rozhodně nevšední a zajímavý film. Nečekejte klasický horor, mohli byste být zklamaní.(26.4.2011)

Lidé a sobi spolu spokojeně žijí bok po boku a vše je ideál. Jednoho dne pohoda skončí, to když lidožravá čarodějnice, která se umí proměnit v bílého soba, začne řádit. Nejlepší je, že jí má jeden maník hezky pěkně za manželku a ví totální kulový s kým vlastně sdílí společnou domácnost. Nevím proč , ale přišlo mi to jako hororová pohádka, kterou kdysi finské mámy mohly povídat před spaním dětem a měly jistotu, že dítě z postele nevyleze a radši použije nočník, než aby šlo v noci na záchod. Takže si to shrneme : Na tu dobu parádní atmosféra a dobře natočené scény u kterých skoro až zamrazí. Finsky umím asi jako většina finů česky, takže jsem byl rád, že ve filmu se mluví málo a místo toho dostává přednost hudba, která k filmu fakt seděla. Další plus je krátká stopáž, takže film nenudí no a co dodat...já se bavil :-)(3.2.2015)

Nevšedný Fínsky snímok predstavujúci tamojší folklór, postavený na fantasy prvkoch, situovaný do čarokrásnej zasneženej laponskej krajiny s mystickým príbehom bieleho soba s hrdo vztýčenou hlavou "brázdiacim rozprávkový svet". Veľmi dobre zvládnutý úvodný príbeh s očarujúcou hudbou vás síce rýchlo usadí do kresla, no neskôr to taká jednoznačná jazda už nebude. 70% -----Už len podotknem, že ozaj skvelo zachytené nažívanie ľudí s mrazivou, skvostnou severskou prírodou.-----(3.10.2015)

Vizuálně působivé, s několika silnými scénami a zaplaťpánbůh neukecané. Sice mi ze záběrů zasněžené krajiny byla pořád zima (patřím k lidem, kteří by mohli mít nejméně 30 stupňů celý rok a jimž jen pohled na sníh působí deprese), ale od laponskýho folklóru těžko můžu čekat palmy. Horší to je s hudbou (ve Finsku nemaj vlastní autory, že tam cpou ruské skladby?) a vůbec jsem si kolikrát připadal, že koukám na Mrazíka. Zajímavé je, že zatímco hlavní hrdinka byla mimořádně hezká, ostatní postavy vypadaly jako mix Švédů a Rusů (aspoň už vím, co jsou Fini zač). Tím raději své dnešní xenofobní okénko uzavřu :-) Náhled do finské kinematografie je zajímavý, ale pro mě Hollywood je prostě Hollywood. Vždycky mu dám přednost.(5.3.2014)

• - Natáčelo se v Inari, Ivalo a Utsjoki na severu Finska. (Cheeker)

• - Aarne Tarkas odstartoval natáčení filmu jako režisér. Toho v určitém bodě natáčení plně nahradil do té doby hlavní kameraman Erik Blomberg, který na sebe z blíže neuvedených důvodů převzal plnou odpovědnost za režii. (Conspi)

• - Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu film v roce 1957 odměnila prestižním oceněním Zlatý globus za nejlepší zahraniční cizojazyčný film. (Conspi)