Nový list

New Leaf, A

Komedie / Romantický

USA, 1971, 102 min

Tato povedená komedie u nás není příliš známá, protože v televizi zatím běžela jen dvakrát, a to v příšerných časech (nova ráda vysílá nejlepší filmy ve všední dny dopoledne, kdy se na televizi dívají jen těhotné ženy a já :-). Ale jestli na ni ještě narazíte, určitě si ji nenechte ujít. Skvělá Elaine Mayová, která zároveň napsala scénář a celý film režírovala hraje tak, že by i Iva Janžurová zbledla závistí. Námět zní jako průměrná romantická komedie, ale nenechte se ošálit. Jde o komedii velmi černou a velmi crazy, navíc s brilantními dialogy a atmosférou románů a povídek P. G. Wodehouse. 100 %(19.2.2003)

Jedna z mnoha podobných komedií tohoto typu, v tomto případě s výborným Walterem Matthauem a protivnou Aleyne May, na které autoři nic nezkazili.(28.3.2010)

zpočátku mi to přišlo jako nic moc, ale poté, kdy se objeví na scéně Henrietta, začalo to být zábavné a už jsem neměl důvod si stěžovat. A nevadí příliš ani, že je dost průhledné, jak asi ten film dopadne, ale o to tolik nejde. Tohle je komedie a tak zde jde hlavně o to, aby se měl člověk čemu zasmát. A to především v kreacích Henrietty obsaženo bylo, příjemný byl i černý humor Henryho. Překvapivě neznámý film, který by si zasloužil více pozornosti(16.2.2015)

Roztomilá lehce ponudnělá černá komedie. 1) Spoiler. Milý Oskare, autore obsahu, Henry Graham své peníze rozhází a utratí a proto se chce bohatě oženit. Jeho strýc, který žádnou apanáž nevyplácel a tudíž ani nezarazil, naopak, má zájem na tom, aby se Henryho plán nezdařil._____ 2) 51letý (neřekli byste to, že ne?) Walter Matthau se pro tuto roli doslova narodil, což přesně odhadla 39letá Elaine Mayová (režie a hlavní ženská role), která tou dobou nevypadala tak otřesně, jako ve filmu._____ 3) Spoiler. Původní tříhodinová verze byla studiem Paramount výrazně zkrácena - mj. o dvě vraždy, které Henry spáchá - právníka své ženy (tomu bych to i přál) a únosce Smithe (tato postava zcela z filmu vypadla). To také vysvětluje změnu Henryho postoje na konci filmu._____ 4) Zajímavé podrobnosti o natáčení uvádí režisérka zde: http://moveablefest.com/moveable_fest/2014/01/elaine-may-new-leaf.html_____ 5) Podstatu celého snímku vystihuje rozhovor Henryho se svým komorníkem: Harold: Oh, I'm so glad you found a nice suitable young lady. Henry Graham: She is NOT suitable. She's primitive, she has no spirit, no wit, no conversation, and she has to be vacuumed every time she eats. Harold: Oh, she must be very wealthy sir...;_____ 6) Inu, nezbývá, než se dobře oženit, protože, jak říká zmíněný komorník, the alternatives are very limited and unspeakably depressing.(18.2.2015)

Tuhle konverzačku jsem viděl kdysi dávno úplnou náhodou (asi tak jak to popsal Oskar). Lze s klidným svědomím zařadit k právě viděnému Kaktusovému květu. Elaine May byla velice roztomilá.(18.11.2010)

• - Snímek byl natočen podle románu Jacka Ritchieho "The Green Heart". (Hans.)