poster

Ráj hned teď

 • Francie

  Paradise Now

 • Německo

  Paradise Now

 • Slovensko

  Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Režie:

Hany Abu-Assad
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • reqiuem
  ****

  film, na kterem se da dobre demonstrovat odlisny mysleni lidi na vychodu a vroli Lubna Azabaly, mysleni zapadu. Palestinci na rozdil od nas vnimaji svou hrdost uplne jinak a tak jedinou moznost jak se srovnat s okupaci vidi pouze v odboji, coz by jeste nebylo nic tak spatnyho, kdyby ten odboj nezahrnoval zabijeni nevinnych lidi..ale jinak je to podareny snimek ukazujici nabozenskou demagogii, pomoci niz se vysvetluje vse tak aby o "dobrem umyslu" nikdo nepochyboval..(18.4.2008)

 • Renton
  ***

  Scénář: Hany Abu-Assad, Bero Beyer, Pierre Hodgson .. Svět je značně různorodý a rozdělen v mnoha směrech. Jeden z nejzávažnějších a nejhlubších je v náboženství a jeho fanatickém vnímání. Pro někoho je možná nepochopitelné, proč se mladí lidé nechají opasovat výbušninou a jdou do davu lidí se odpálit. Nechápou, že oni věří ve správnost tohoto činu a jeho prospěch v jejich boji. Pro ně osobně to není zábrana, ví, že poté budou přijati bohem a čeká je vytoužený a blažený posmrtný život. Určitě je možné řešení vedoucí ke smíru, který bude založen na vzájemném pochopení se a toleranci. Kdy se tak ovšem stane neví určitě ani Alláh, ani pán Bůh nebo jim podobní. Prozatím mám obavu, že tohle nesmyslné vraždění ještě dlouho neskončí, protože v těch pouštích bude stále spousta nespokojených lidí, ať se západní svět snaží sebevíc. S neveselým šklebem ve tváři připouštím, že jsem rád za zeměpisnou vzdálenost od tohoto problému a relativní pocit bezpečí, i když vím, že důsledky (globálního) terorismu pocítím také Problém je ovšem mnohem hlubší a vysvětlete něco fanatikům, podle kterých není spravedlnost ani svoboda.. Asi nebudou poslouchat, jelikož vidí svět jen černobíle. Nám nezúčastněným je k dispozici alespoň tento film, který poukazuje na důvody a smyšlení, které je vede k činům, jaké málokdo chápe. Film není nikterak mistrně udělaný, ale pohled na známý problém, tentokrát nesdělený médii, ale osvětlený ze strany Palestince se rozhodně cení.(1.4.2006)

 • wipeout
  ***

  Letmý náhľad na tému samovražedných atentátov, ktorý sa úspešne vyhýba skĺznutiu do dokumentárneho spracovania zameraním sa na osudy dvoch priateľov a ich neisté kroky v ústrety vše objímajúcemu vykúpeniu. Napriek všetkému ale zlyháva emočná iskra, bez ktorej zostáva divák len na pokraji zaujatia inak veľmi silnou témou. 3,5*(7.10.2007)

 • Radek99
  ****

  Velmi zajímavé drama, které se dívá na nepřehlednou situaci v palestinsko-izraelském konfliktu z hlediska západního diváka zcela neznámým palestinským pohledem, autentickým pohledem sebevražedného atentátníka... Struktuře vyprávění sice dost chybí větší vykreslení motivace mladých Palestinců, důvody jejich jednání jsou tu jen zběžně nastíněny, a ne přímo pojmenovány, ale i přesto je tento pohled obohacující. Vychází z něj totiž poznání, že mladí sebevražední atentátníci jsou v podstatě docela obyčejní lidé, které plodí smutné okolnosti a šikovná manipulace jejich okolí, ne žádná krvežíznivá monstra... Je škoda, že expozice se trochu zadrhává a dramatickou složku se v úvodu nepodařilo úplně optimálně rozvinout, ale postupem času film graduje a stává se silným a přesvědčivým... Pohledy z druhé strany jsou obecně velmi důležité a prospěšné a vhled do tak složité problematiky, jaká panuje v židovsko-arabském konfliktu, je maximálně přínosný... Pro Evropana hodně důležitý a reflexivní film...(17.6.2008)

 • Davson
  **

  Formou připomene Ráj hned teď některé současné francouzské snímky (Utajený, Flandry) - absence hudby, nezúčastněné statické snímání s odstupem navozuje dojem naprosté autenticity. Pozitiva dobře odvedené řemeslné práce ale hatí nefungující scénář. Prostřednictvím dialogů se snaží autor dát dostatečný prostor oběma názorovým protipólům, což v mnoha situacích působí jako násilně naroubované, vykonstruované a nevěrohodné. Nebo se snad Palestinci už nedokáží bavit o ničem jiném, než o svém boji? Stejným dojmem pak působí názorová metamorfóza obou hrdinů a jejich "prohození rolí", které je těžko uvěřitelné a zcela bezpodmětné. Ráj hned teď nesplnil svou úlohu a nechal mě zcela bez odezvy. Jistá angažovanost je holt občas lepší než snaha o naprostou politickou vyváženost.(25.8.2006)

 • - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

 • - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Hejtmy)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace