Ráj hned teď

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Hany Abu-Assad

film, na kterem se da dobre demonstrovat odlisny mysleni lidi na vychodu a vroli Lubna Azabaly, mysleni zapadu. Palestinci na rozdil od nas vnimaji svou hrdost uplne jinak a tak jedinou moznost jak se srovnat s okupaci vidi pouze v odboji, coz by jeste nebylo nic tak spatnyho, kdyby ten odboj nezahrnoval zabijeni nevinnych lidi..ale jinak je to podareny snimek ukazujici nabozenskou demagogii, pomoci niz se vysvetluje vse tak aby o "dobrem umyslu" nikdo nepochyboval..(18.4.2008)

Scénář: Hany Abu-Assad, Bero Beyer, Pierre Hodgson .. Svět je značně různorodý a rozdělen v mnoha směrech. Jeden z nejzávažnějších a nejhlubších je v náboženství a jeho fanatickém vnímání. Pro někoho je možná nepochopitelné, proč se mladí lidé nechají opasovat výbušninou a jdou do davu lidí se odpálit. Nechápou, že oni věří ve správnost tohoto činu a jeho prospěch v jejich boji. Pro ně osobně to není zábrana, ví, že poté budou přijati bohem a čeká je vytoužený a blažený posmrtný život. Určitě je možné řešení vedoucí ke smíru, který bude založen na vzájemném pochopení se a toleranci. Kdy se tak ovšem stane neví určitě ani Alláh, ani pán Bůh nebo jim podobní. Prozatím mám obavu, že tohle nesmyslné vraždění ještě dlouho neskončí, protože v těch pouštích bude stále spousta nespokojených lidí, ať se západní svět snaží sebevíc. S neveselým šklebem ve tváři připouštím, že jsem rád za zeměpisnou vzdálenost od tohoto problému a relativní pocit bezpečí, i když vím, že důsledky (globálního) terorismu pocítím také Problém je ovšem mnohem hlubší a vysvětlete něco fanatikům, podle kterých není spravedlnost ani svoboda.. Asi nebudou poslouchat, jelikož vidí svět jen černobíle. Nám nezúčastněným je k dispozici alespoň tento film, který poukazuje na důvody a smyšlení, které je vede k činům, jaké málokdo chápe. Film není nikterak mistrně udělaný, ale pohled na známý problém, tentokrát nesdělený médii, ale osvětlený ze strany Palestince se rozhodně cení.(1.4.2006)

Letmý náhľad na tému samovražedných atentátov, ktorý sa úspešne vyhýba skĺznutiu do dokumentárneho spracovania zameraním sa na osudy dvoch priateľov a ich neisté kroky v ústrety vše objímajúcemu vykúpeniu. Napriek všetkému ale zlyháva emočná iskra, bez ktorej zostáva divák len na pokraji zaujatia inak veľmi silnou témou. 3,5*(7.10.2007)

Velmi zajímavé drama, které se dívá na nepřehlednou situaci v palestinsko-izraelském konfliktu z hlediska západního diváka zcela neznámým palestinským pohledem, autentickým pohledem sebevražedného atentátníka... Struktuře vyprávění sice dost chybí větší vykreslení motivace mladých Palestinců, důvody jejich jednání jsou tu jen zběžně nastíněny, a ne přímo pojmenovány, ale i přesto je tento pohled obohacující. Vychází z něj totiž poznání, že mladí sebevražední atentátníci jsou v podstatě docela obyčejní lidé, které plodí smutné okolnosti a šikovná manipulace jejich okolí, ne žádná krvežíznivá monstra... Je škoda, že expozice se trochu zadrhává a dramatickou složku se v úvodu nepodařilo úplně optimálně rozvinout, ale postupem času film graduje a stává se silným a přesvědčivým... Pohledy z druhé strany jsou obecně velmi důležité a prospěšné a vhled do tak složité problematiky, jaká panuje v židovsko-arabském konfliktu, je maximálně přínosný... Pro Evropana hodně důležitý a reflexivní film...(17.6.2008)

• Davson

Formou připomene Ráj hned teď některé současné francouzské snímky (Utajený, Flandry) - absence hudby, nezúčastněné statické snímání s odstupem navozuje dojem naprosté autenticity. Pozitiva dobře odvedené řemeslné práce ale hatí nefungující scénář. Prostřednictvím dialogů se snaží autor dát dostatečný prostor oběma názorovým protipólům, což v mnoha situacích působí jako násilně naroubované, vykonstruované a nevěrohodné. Nebo se snad Palestinci už nedokáží bavit o ničem jiném, než o svém boji? Stejným dojmem pak působí názorová metamorfóza obou hrdinů a jejich "prohození rolí", které je těžko uvěřitelné a zcela bezpodmětné. Ráj hned teď nesplnil svou úlohu a nechal mě zcela bez odezvy. Jistá angažovanost je holt občas lepší než snaha o naprostou politickou vyváženost.(25.8.2006)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Hejtmy)