Ráj hned teď

• Francie Paradise Now (více)
Trailer 1

Snímek palestinského filmaře působícího v Nizozemsku přináší alespoň zčásti odpověď na palčivou otázku, kdo jsou sebevražední atentátníci a jaké mají motivy. Kamarádi z dětství Said a Khaled žijí v Nábulusu a pracují v autodílně. Jednoho večera jim oznámí, že byli vybráni jako mučedníci k provedení atentátu v Tel Avivu. Mladíci úkol přijmou jako samozřejmost. Stráví poslední noc s rodinami, které se nesmějí nic dovědět. Ráno podstoupí ve štábu příslušné rituály a dostanou se přes drátěný plot na izraelské území. Akce se však nečekaně zhatí a oni mají ještě čas zvažovat svůj úkol. Důležitou roli v tom hraje dívka Suha, která dlouho žila v cizině a která tvrdí, že existují i jiné cesty k řešení obtížné situace Palestinců, než jsou vraždy nevinných lidí. Drama se odehrává v průběhu necelých dvou dnů a tvůrce je za obtížných podmínek natáčel na autentických místech. Filmaři se snaží o objektivitu i o jednoduchý realismus. O to zřetelněji vystupuje na povrch tragické dilema rozdělené země i lidí. (MFF Karlovy Vary)

Trailer 1

POMO

Prekvapivo nielen premýšľavý, ale aj naozaj napínavý a nečakanými zvratmi poháňaný thriller, ktorý dynamicky spracováva veľmi komornú a citlivú tému. Povedal by som, že ide o divácky rovnako atraktívny námet ako Greengrassov United 93, akurát sledujúci opačnú stranu barikády. Snímke dominujú skvelé herecké výkony dvojice hlavných protagonistov. Samotný pohľad jedného z nich je najsilnejšou zbraňou filmu a tie oči sú nie náhodou tým posledným, čo vo filme uvidíme. K politickému postoju sa vyjadrovať nebudem, pretože pláva mimo moje obzory, no vzťahové linky medzi postavami (najlepší kamarát, milovaná žena, matka, mŕtvy otec) fungujú výborne. Škoda len, že logika sa občas tak drsne podriaďuje drajvu príbehu. Nebyť logických prešľapov, mohlo to byť za 5*. ()

genetique

Luxusná téma, ktorú bolo načase otvoriť. Myšlienkovo veľmi rozporuplný film, ktorý sa však zobrazenú tému nesnaží ani v najmenšom obhajovať, či súdiť, snaží sa byť (hlavne politicky) nestranný a nekritický. Napriek tomu sa mi po ňom trošku otvorili oči a pretransformoval sa aj môj pohľad na jeden z najdlhšie trvajúcich ozbrojených konfliktov na Blízkom východe a na s ním súvisiacich atentátnikov. Odsudzovať podobné činy som neprestal, každopádne z televíznych novín sa podstatu veci nedozvieme, takže nestranný divák si zaslúži aj takýto pohľad a keď začne človek debatovať o týchto veciach, minimálne tento film by mal byť pred začatím diskusie základom. Tento výrazne nezávislý snímok sústredí svoj fókus na psychológiu a ideológiu tejto komplikovanej skupiny ľudí, ktorá v súčasnosti dáva o sebe výrazne vedieť. A hlavne záverečná polhodina je veľmi silná. Herecké obsadenie bolo veľkým prekvapením, pretože výrazne komplikované charaktery boli skvelo zvládnuté, rovnakú pochvalu si zaslúžia tvorcovia (réžia, kamera, strih), ktorí sa výrazne podpísali pod autentický feeling. 80%. ()

gudaulin

Ráj hned teď je výsostně politický film, kde umělecká forma pokulhává za společenským sdělením, tzn. za vylíčení situace v okupovaných oblastech západního břehu Jordánu z pohledu palestinské strany. A řekl bych, že i hodnocení diváků bude v tomhle případě hodně kopírovat jejich politické postoje k Palestině a Izraeli. Ono by stálo za to porovnat palestinský problém s tím irským, protože i Palestinci mohli mít v minulosti vlastní stát nepoměrně větší, než jsou dnešní okupovaná území, a vlastní blbostí, nacionalistickým radikalismem a systematickým selháváním svých elit přišli o strašně moc, což se pochopitelně do tohohle filmu nevešlo. Irové po několika porážkách zvolili cestu bolestného kompromisu a dlouhodobého rozdělení země, aby se mohli radovat ze státní existence a samostatného vývoje. Ještě nedávno byla reálná možnost vzniku samostatné Palestiny, která sice nedosahovala té rozlohy, kterou si Palestinci a jejich předáci představovali, ale byla solidním základem pro další rozvoj. Ostatně my bychom mohli mít pro izraelský - uznávám, že docela vychcaný a rozhodně ne altruistický - postoj pochopení, když jsme využili historického omylu německé menšiny ve 30. letech a hezky jsme se jich nadobro zbavili. Že to je praktické a užitečné, nepochybuji, obávám se ale, že to není moc košer. Celkový dojem: 60 %. ()

JASON_X

Mám dilema, jestli spíš hodnotit formu, nebo obsah. Po filmařské stránce se mi film líbil, na podobné realistické politizující nízkorozpočťáky jsem vždycky rád chodil na Febiofest. Ale děj mi přišel trochu vyumělkovaný, je znát že ho točili i hráli v něm sekulárně vzdělaní Arabové (nebo dokonce "semiarabové" - Azabal, Nashif) a že jeho dialogy byly napsány tak, aby především oslovily nějaké ty propalestinské hejly na Západě. Ale lepší tenhle způsob palestinské propagandy, než třeba házení bomb do autobusů, nebo sekání sekáčky v synagogách, že jo. Každopádně ale pochybuju, že by se s vyzněním závěru filmu ztotožnila ona zdivočelá palestinská sběř z Judeje a Samaří, která tak ráda a nadšeně pořádá pouliční veselice pokaždé, když nějaká raketa z Gazy zabije nějakého židovského civila. Jinak - nakolik muslimské (arabské) reálie znám tak pochybuju, že by třeba nějací dva zbožní šahídi vedle sebe chcali a povídali si při tom jako nějací káfirové, nebo že by nějaká bohatá, vzdělaná a západem načichlá světská holka nestydatě a provokativně sváděla nějakého chudého balíka s vymytým mozkem. ()

kalap odpad!

Prosím Vás pekne, zatvorte oči a predtavte si, že ste niekde na ulici vo Vašom meste. Neďaleko Vás pomaly míňa autobus, v ktorom je aj plno detí, ktoré Vám mávajú a vy mávate im. Ale medzi tými deťmi zbadáte neprítomný výraz tváre Araba a v tej chvíle aurou cítite a viete presne, čo sa stane. Ste úplne bezmocný, chcete niečo urobiť, ale v tej šialenej rýchlosti času neviete vôbec čo. Stojíte ako prikovaný, vedľa Vás prechádza žena s malým dievčatkom, surovo strčíte do tej ženy nech ostane ležať na zemi, dievčatko chce újsť, vy ho chytíte a nezmyselne stiahnete za seba. Autobus je už ďalej, ale nie dosť, neprirodzene sa dvíha a obrovský výbuch ho trhá na kusy aj so všetkým, čo v ňom je. V tom pekelnom šialenstve sa čudujete odkiaľ sa vzal ten roj nejakých divých včiel, ktorý Vás bolestivo štípe a zrazu je ticho. Ste v nejakej bielej hmle, celé telo Vám zalieva nesmierne príjemné teplo, je Vám tak dobre, ale zrazu sa pred Vami zjavuje tvár toho dievčatka, ktoré chytá Vašu tvár do svojich rúk a vy si uvedomujete, že kľačíte na zemi, zrazu ste späť v pekle, celé telo Vás nesmierne bolí a to dievčatko Vás prosí a chce, aby ste jej to sľúbili, že nezomriete, lebo sa jej to bude snívať a zrazu tma. V mojom meste Jeruzalem 19.8.2003. ()

• Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (ČSFD)
  • Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

Související novinky

Tak trochu jiný Kurýr

Tak trochu jiný Kurýr

21.08.2010

Jeffrey Dean Morgan se pokouší uchytit jako hrdina akčních filmů. Charisma na to má, ale prozatím se mu to kdovíjak nedaří – v Strážcích hrál vedlejší postavu a letošní Parchanti dojeli na… (více)

18.01.2006

Dne 16. ledna proběhlo v Los Angeles slavnostní udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Podle očekávání letos dominovalo drama o homosexuálních kovbojích Zkrocená hora,… (více)

14.12.2005

16. února 2006 proběhne v Los Angeles 63. ročník slavnostního udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Těm letošním zřejmě bude dominovat (alespoň, co se počtu nominací… (více)