Reklama

Reklama

Ráj hned teď

  • Francie Paradise Now (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Snímek palestinského filmaře působícího v Nizozemsku přináší alespoň zčásti odpověď na palčivou otázku, kdo jsou sebevražední atentátníci a jaké mají motivy. Kamarádi z dětství Said a Khaled žijí v Nábulusu a pracují v autodílně. Jednoho večera jim oznámí, že byli vybráni jako mučedníci k provedení atentátu v Tel Avivu. Mladíci úkol přijmou jako samozřejmost. Stráví poslední noc s rodinami, které se nesmějí nic dovědět. Ráno podstoupí ve štábu příslušné rituály a dostanou se přes drátěný plot na izraelské území. Akce se však nečekaně zhatí a oni mají ještě čas zvažovat svůj úkol. Důležitou roli v tom hraje dívka Suha, která dlouho žila v cizině a která tvrdí, že existují i jiné cesty k řešení obtížné situace Palestinců, než jsou vraždy nevinných lidí. Drama se odehrává v průběhu necelých dvou dnů a tvůrce je za obtížných podmínek natáčel na autentických místech. Filmaři se snaží o objektivitu i o jednoduchý realismus. O to zřetelněji vystupuje na povrch tragické dilema rozdělené země i lidí. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (121)

Tommy987 

všechny recenze uživatele

"Židovskí okupanti, nechajte nás na pokoji, alebo: Aj terorista je len človek."... Téma je to rozhodne citlivá a s rovnako citlivým zachádzaním by mohla byť pretvorená do jedinečného filmu, ktorý prinesie na dobre známu vec nový pohľad. Podmieňovací spôsob som nepoužil náhodou, Paradise Now totiž ani zďaleka nie je tým jedinečným filmom. Určite je pravda, že aj teroristi sú ľudské bytosti, majú svoje trápenia, svoje sny, svoju vieru a odhodlanie, ale takéto okaté ospravedlňovanie ich skutkov mi dvakrát nešmakuje. Chýba mi tu trochu aj pohľad z druhej strany - jasné máme tu pokrokovú Suhu veriacu v mierové riešenie, ale jej postava je tam imho "len aby bola" (t.j. aby sme neboli až takí radikáli), naviac je absolútne neprekreslená a odfláknutá a celá línia príbehu s ňou neukončená. Pravdu povediac neviem celkom presne, čo filmom chceli tvorcovia dosiahnuť. Ak len ukázať už spomínanú "ľudskú tvár teroristu", to je podľa mňa trošku málo; ak touto ľudskou tvárou ospravedlniť zverstvá, ktoré páchajú, tak ďakujem, neprosím; a ak ukázať bezvýchodiskovosť celého konfliktu (tu sa mala uberať správna cesta), tak som to tam nevidel. Samozrejme to nie je totálny shit, celkom realistické zobrazenie života v Palestíne a herecké výkony čo-to zachraňujú, ale film je príliš povrchný a príliš jednostranný na to, aby človeka silnejšie oslovil. (Ide jemný spoiler, tak čítať len na vlastné riziko) A vrcholom už je alibistické ukončenie pred "akciou", aby nebolo vidieť následky toho všetkého. Ale vlastne to až taký problém nie je, stačí si večer pustiť správy a dozvieme sa ako to dopadlo... 6/10 ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Pokud chcete vědět co se honí v hlavách sebevražedných atentátníků tak tento film vám odpověď nedá avšak přináší zajímavý příběh dvou přátel, kteří byly vybrání k provedení sebevražedného atentátu. Herci nejsou špatní ale film plyne příliš pomalu a pokud v něm byla nějaká myšlenka tak já jí nenašel. A film vás rozhodně nedonutí k tomu abyste s těmito lidmi cítili nebo jim snad jejich úmysly schvalovali. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavé drama, které se dívá na nepřehlednou situaci v palestinsko-izraelském konfliktu z hlediska západního diváka zcela neznámým palestinským pohledem, autentickým pohledem sebevražedného atentátníka... Struktuře vyprávění sice dost chybí větší vykreslení motivace mladých Palestinců, důvody jejich jednání jsou tu jen zběžně nastíněny, a ne přímo pojmenovány, ale i přesto je tento pohled obohacující. Vychází z něj totiž poznání, že mladí sebevražední atentátníci jsou v podstatě docela obyčejní lidé, které plodí smutné okolnosti a šikovná manipulace jejich okolí, ne žádná krvežíznivá monstra... Je škoda, že expozice se trochu zadrhává a dramatickou složku se v úvodu nepodařilo úplně optimálně rozvinout, ale postupem času film graduje a stává se silným a přesvědčivým... Pohledy z druhé strany jsou obecně velmi důležité a prospěšné a vhled do tak složité problematiky, jaká panuje v židovsko-arabském konfliktu, je maximálně přínosný... Pro Evropana hodně důležitý a reflexivní film... ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Koprodukčný film od palestínskeho režiséra, je filmom o dvojici samovražedných atentátnikov, na ktorý sa hrnuli chvály, no zároveň i kritika. Ak sa nebudeme hrabať v politike a budeme ho vnímať len ako film, tak je určite výborne zvládnutý po všetkých stránkach. Poteší scéna s pokazenou kamerou, čo určite pripomenie Cameronove Pravdivé klamstvá, no hlavný dôraz sa kladie na psychické rozpoloženie oboch mladíkov, ktorí sa chystajú spáchať atentát. Jeden je pevne rozhodnutý, druhý pochybuje... Kto čaká krvavé atentáty, bude sklamaný. Ide tu hlavne o pocity a psychiku. Mnoho záberov je silných aj preto, pretože snímajú tú najsilnejšiu zbraň akou herci disponujú, a to sú oči. Nie nadarmo film končí dlhým a hlbokým záberom do očí atentátnika.... 80%. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Líbilo se mi to. O izraelsko-palestinském konfliktu moc nevím (resp. vím jen verze z mainstreamových médií) a tento film mi ho trochu objasnil. Hlavně tedy z druhé, palestinské strany. Musí být hrozné žít celý život na okupovaném území a od toho se odvíjí i zoufalství obyvatel. Na to pak navazuje snadná manipulace s nimi ze strany palestinských "vůdců", o kterých si po shlédnutí filmu nemyslím nic dobrého. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (2)

  • Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (ČSFD)
  • Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

Související novinky

Tak trochu jiný Kurýr

Tak trochu jiný Kurýr

21.08.2010

Jeffrey Dean Morgan se pokouší uchytit jako hrdina akčních filmů. Charisma na to má, ale prozatím se mu to kdovíjak nedaří – v Strážcích hrál vedlejší postavu a letošní Parchanti dojeli na… (více)

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006

18.01.2006

Dne 16. ledna proběhlo v Los Angeles slavnostní udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Podle očekávání letos dominovalo drama o homosexuálních kovbojích Zkrocená hora,… (více)

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006

14.12.2005

16. února 2006 proběhne v Los Angeles 63. ročník slavnostního udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Těm letošním zřejmě bude dominovat (alespoň, co se počtu nominací… (více)

Reklama

Reklama