Ráj hned teď

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Hany Abu-Assad

Naivní představa dvaasedmdesáti usměvavých panen nedočkavě shlížejících od nebeských bran, kdy už je po své mučednické smrti konečně ráčím uspokojit. To si jako budou losovat, která z nich o to se mnou přijde první? A vůbec, dá se tam nahoře schovat aspoň někde do křovíčka nebo je to věc pro všechny veřejná? Nerad bych, aby na mě pan Einstein při koitu čmáral ty svoje vzorečky nebo aby Gándhí hladově přihlížel. Myslím, že je lepší obětovat se pro jednu samičku na celý život, než si klást tyhle nesmyslné otázky o tom co bude, až se vyhodím do luftu. A přitom mi Said nepřipadal jako takovej blbec .. (Viděno během dubnové Challenge Tour 2015)(4.4.2015)

• Ten Druhy

Fanatici, teroristi a samovražední atentátnici nie sú študentíci, ktorí hĺbajú nad tým, či zajtra úspešne spravia štátnice. Nemôžem si pomôcť, ale psychologická introspekcia vyzerá ináč ako toto alibistické ospravedlňujúce zahmlievanie. Miestami sa mi to zdalo aj propagandistické a dosť často aj prvoplánové. Príbeh bol síce bezútešný, no mdlý a bez gradácie. Postavy boli malátne a nezaujímavé, len Lubna Azabal tam vnášala trocha viac života.(5.11.2012)

Film mě oslovil svým nestranným reportážním pojetím - kde se o palestinských "bojovnících" dozvíte tolik jako tady? Zdá se mi, že pokud ho někdo hodnotí zvláště nízko, zapomíná, že film neměl být thrillerem, milostným dramatem ani politickou agitkou. I velmi prostý odraz skutečnosti může poskytnout hodně. Jedna hvězdička dolů za některé až příliš amatérsky vyhlížející sekvence... ale ta scéna proslovu atentátníků, kterou už tu někdo zmínil, ta je skvělá....(23.6.2006)

Scénář: Hany Abu-Assad, Bero Beyer, Pierre Hodgson .. Svět je značně různorodý a rozdělen v mnoha směrech. Jeden z nejzávažnějších a nejhlubších je v náboženství a jeho fanatickém vnímání. Pro někoho je možná nepochopitelné, proč se mladí lidé nechají opasovat výbušninou a jdou do davu lidí se odpálit. Nechápou, že oni věří ve správnost tohoto činu a jeho prospěch v jejich boji. Pro ně osobně to není zábrana, ví, že poté budou přijati bohem a čeká je vytoužený a blažený posmrtný život. Určitě je možné řešení vedoucí ke smíru, který bude založen na vzájemném pochopení se a toleranci. Kdy se tak ovšem stane neví určitě ani Alláh, ani pán Bůh nebo jim podobní. Prozatím mám obavu, že tohle nesmyslné vraždění ještě dlouho neskončí, protože v těch pouštích bude stále spousta nespokojených lidí, ať se západní svět snaží sebevíc. S neveselým šklebem ve tváři připouštím, že jsem rád za zeměpisnou vzdálenost od tohoto problému a relativní pocit bezpečí, i když vím, že důsledky (globálního) terorismu pocítím také Problém je ovšem mnohem hlubší a vysvětlete něco fanatikům, podle kterých není spravedlnost ani svoboda.. Asi nebudou poslouchat, jelikož vidí svět jen černobíle. Nám nezúčastněným je k dispozici alespoň tento film, který poukazuje na důvody a smyšlení, které je vede k činům, jaké málokdo chápe. Film není nikterak mistrně udělaný, ale pohled na známý problém, tentokrát nesdělený médii, ale osvětlený ze strany Palestince se rozhodně cení.(1.4.2006)

"Židovskí okupanti, nechajte nás na pokoji, alebo: Aj terorista je len človek."... Téma je to rozhodne citlivá a s rovnako citlivým zachádzaním by mohla byť pretvorená do jedinečného filmu, ktorý prinesie na dobre známu vec nový pohľad. Podmieňovací spôsob som nepoužil náhodou, Paradise Now totiž ani zďaleka nie je tým jedinečným filmom. Určite je pravda, že aj teroristi sú ľudské bytosti, majú svoje trápenia, svoje sny, svoju vieru a odhodlanie, ale takéto okaté ospravedlňovanie ich skutkov mi dvakrát nešmakuje. Chýba mi tu trochu aj pohľad z druhej strany - jasné máme tu pokrokovú Suhu veriacu v mierové riešenie, ale jej postava je tam imho "len aby bola" (t.j. aby sme neboli až takí radikáli), naviac je absolútne neprekreslená a odfláknutá a celá línia príbehu s ňou neukončená. Pravdu povediac neviem celkom presne, čo filmom chceli tvorcovia dosiahnuť. Ak len ukázať už spomínanú "ľudskú tvár teroristu", to je podľa mňa trošku málo; ak touto ľudskou tvárou ospravedlniť zverstvá, ktoré páchajú, tak ďakujem, neprosím; a ak ukázať bezvýchodiskovosť celého konfliktu (tu sa mala uberať správna cesta), tak som to tam nevidel. Samozrejme to nie je totálny shit, celkom realistické zobrazenie života v Palestíne a herecké výkony čo-to zachraňujú, ale film je príliš povrchný a príliš jednostranný na to, aby človeka silnejšie oslovil. (Ide jemný spoiler, tak čítať len na vlastné riziko) A vrcholom už je alibistické ukončenie pred "akciou", aby nebolo vidieť následky toho všetkého. Ale vlastne to až taký problém nie je, stačí si večer pustiť správy a dozvieme sa ako to dopadlo... 6/10(19.7.2006)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Hejtmy)