Ráj hned teď

• Nizozemsko

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Film mě oslovil svým nestranným reportážním pojetím - kde se o palestinských "bojovnících" dozvíte tolik jako tady? Zdá se mi, že pokud ho někdo hodnotí zvláště nízko, zapomíná, že film neměl být thrillerem, milostným dramatem ani politickou agitkou. I velmi prostý odraz skutečnosti může poskytnout hodně. Jedna hvězdička dolů za některé až příliš amatérsky vyhlížející sekvence... ale ta scéna proslovu atentátníků, kterou už tu někdo zmínil, ta je skvělá....(23.6.2006)

Pokud chcete vědět co se honí v hlavách sebevražedných atentátníků tak tento film vám odpověď nedá avšak přináší zajímavý příběh dvou přátel, kteří byly vybrání k provedení sebevražedného atentátu. Herci nejsou špatní ale film plyne příliš pomalu a pokud v něm byla nějaká myšlenka tak já jí nenašel. A film vás rozhodně nedonutí k tomu abyste s těmito lidmi cítili nebo jim snad jejich úmysly schvalovali.(4.8.2008)

Mám dilema, jestli spíš hodnotit formu, nebo obsah. Po filmařské stránce se mi film líbil, na podobné realistické politizující nízkorozpočťáky jsem vždycky rád chodil na Febiofest. Ale děj mi přišel trochu vyumělkovaný, je znát že ho točili i hráli v něm sekulárně vzdělaní Arabové (nebo dokonce "semiarabové" - Azabal, Nashif) a že jeho dialogy byly napsány tak, aby především oslovily nějaké ty propalestinské hejly na Západě. Ale lepší tenhle způsob palestinské propagandy, než třeba házení bomb do autobusů, nebo sekání sekáčky v synagogách, že jo. Každopádně ale pochybuju, že by se s vyzněním závěru filmu ztotožnila ona zdivočelá palestinská sběř z Judeje a Samaří, která tak ráda a nadšeně pořádá pouliční veselice pokaždé, když nějaká raketa z Gazy zabije nějakého židovského civila. Jinak - nakolik muslimské (arabské) reálie znám tak pochybuju, že by třeba nějací dva zbožní šahídi vedle sebe chcali a povídali si při tom jako nějací káfirové, nebo že by nějaká bohatá, vzdělaná a západem načichlá světská holka nestydatě a provokativně sváděla nějakého chudého balíka s vymytým mozkem.(4.5.2015)

Zajímavý pohled do nitra "mučedníků", kteří ve jménu Boha jsou schopni čehokoliv. To, co je pro nás nepochopitelné a degradující, je pro ně otázkou cti, hrdinství, síly. Jejich přesvědčení je hluboce zakořeněné a vzniká otázka, zda-li má vůbec smysl snažit se to vyplevelit. Mladá dívka Suha, která vyrůstala ve Francii a poté se vrátila do Palestiny, zaseje do Saida semínko pochybnosti... a my sledujeme, jestli zárodek má šanci se vyvinout, nebo zahyne spolu s ostatními. Hany Abu-Assad přináší netradiční podívanou do světa, který (většina z nás) zná jen z televize a do nitra lidí, jejichž jednání a způsob myšlení je (pro většinu z nás) na míle vzdálený. Cením si formu, kterou si tvůrci zvolili - celý film působí "obyčejně", jako by se nic nedělo. A to je právě to, co mě nenechalo klidnou. Přístup filmařů ke zvolené tematice symbolizuje přístup palestinců k jejich boji. Prostě takhle to je a můžete si o tom myslet, co chcete! Snímek k zamyšlení pro každého, kdo má zájem nakouknout na "druhou stranu". Hvězdička dolů z plného hodnocení kvůli tomu, jak se tam ti dva válí po zemi, jako by snad jeden z nich neměl kolem pasu uvázanou bombu.(9.4.2009)

Ráj hned teď je výsostně politický film, kde umělecká forma pokulhává za společenským sdělením, tzn. za vylíčení situace v okupovaných oblastech západního břehu Jordánu z pohledu palestinské strany. A řekl bych, že i hodnocení diváků bude v tomhle případě hodně kopírovat jejich politické postoje k Palestině a Izraeli. Ono by stálo za to porovnat palestinský problém s tím irským, protože i Palestinci mohli mít v minulosti vlastní stát nepoměrně větší, než jsou dnešní okupovaná území, a vlastní blbostí, nacionalistickým radikalismem a systematickým selháváním svých elit přišli o strašně moc, což se pochopitelně do tohohle filmu nevešlo. Irové po několika porážkách zvolili cestu bolestného kompromisu a dlouhodobého rozdělení země, aby se mohli radovat ze státní existence a samostatného vývoje. Ještě nedávno byla reálná možnost vzniku samostatné Palestiny, která sice nedosahovala té rozlohy, kterou si Palestinci a jejich předáci představovali, ale byla solidním základem pro další rozvoj. Ostatně my bychom mohli mít pro izraelský - uznávám, že docela vychcaný a rozhodně ne altruistický - postoj pochopení, když jsme využili historického omylu německé menšiny ve 30. letech a hezky jsme se jich nadobro zbavili. Že to je praktické a užitečné, nepochybuji, obávám se ale, že to není moc košer. Celkový dojem: 60 %.(7.11.2012)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara.