Ráj hned teď

• Německo

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Mnichov - druhá strana mince??? Veškerý rozruch, který prošuměl médiii kolem tohohle filmu je úspešně za námi, a pravě tehdy vidím v kině Paradise Now. Pěkně nasnímaný film s aktuální tématikou. Velice se mi líbil poslední záběr filmu a "hudba" k závěrečným titulků. Doporučuji přečíst komentář uživatele "Jordan".(16.8.2006)

Vylíčit duo palestinských sebevražedných atentátníků jako oběti prostředí, společnosti a politicko- náboženských manipulátorů (Džamal a spol.)? Neustále zdůrazňovat, že v Tel Avivu jde striktně o "vojenský cíl"? Implantovat do filmu (alibisticky) ženskou postavu s liberálnějšími názory? Tři hvězdičky za to, že ve druhé polovině je snímek docela působivý, ale jinak mi klidně nadávejte do sionistů.(10.1.2013)

Zvláštní námět. Ale když koukám, kdo to režíroval, tak jsem vcelku spokojen. Minimálně s tímhle, protože sám pán režisér určitě věděl co jak má udělat. Každopádně to pro někoho může být dosti nepříjemné, sledovat jak dva Araby zničehonic naverbujou, aby odpověděli za atentát, nějakého důležitýho hajzla. Stejně tak je to ale dosti oničem, protože ve filmu se vlastně neděje nic zvláštního. Zajímavé je možná to, že se na tom podílela Francie, Nizozemi a Německo. Teď bych možná čekal, až se film dostane na Arabský poloostrov a možná nějaký výbuchy v těchto třech zemích. Minimálně se tím zavázaly, nebo si spíše podepsaly ortel. Zfilmovat to, tak de o hubu, ale já to viděl a ani tak to nemůžu zhodnotit nijak jinak než tak, že je to prostě průměr. Ano, autoři měli chuť být kontroverzní a měli chuť udělat něco o čem by se mluvilo, protože je to o životě někoho, o čem se zas tak moc nemluví, ale stejnak to není zas tak dobré, že by se o tom mohlo mluvit dlouho, protože je to vlastně o ničem, jen o jedné noci někoho, kdo druhý den skončí s céčtyřkou na těle někde rozšupenej na náměstí nebo uprostřed metra. Takhle se o tom snadno mluví, ale podívejte se na film a uvidíte sami.(9.8.2008)

• Davson

Formou připomene Ráj hned teď některé současné francouzské snímky (Utajený, Flandry) - absence hudby, nezúčastněné statické snímání s odstupem navozuje dojem naprosté autenticity. Pozitiva dobře odvedené řemeslné práce ale hatí nefungující scénář. Prostřednictvím dialogů se snaží autor dát dostatečný prostor oběma názorovým protipólům, což v mnoha situacích působí jako násilně naroubované, vykonstruované a nevěrohodné. Nebo se snad Palestinci už nedokáží bavit o ničem jiném, než o svém boji? Stejným dojmem pak působí názorová metamorfóza obou hrdinů a jejich "prohození rolí", které je těžko uvěřitelné a zcela bezpodmětné. Ráj hned teď nesplnil svou úlohu a nechal mě zcela bez odezvy. Jistá angažovanost je holt občas lepší než snaha o naprostou politickou vyváženost.(25.8.2006)

Film je zajímavý, aktuální a jsem rád, že divákovi nic nevnucuje. Na postavy a pohnutky atentátníků si může každý udělat vlastní pohled. Příběh zobrazuje život obou mladíků, postoj k sebevražednému útoku i jejich vývoj v průběhu událostí. Kladem filmu jsou i autentické lokace. Myslím si, že to není nadčasový film, ale v současnosti toho má divákovi opravdu hodně nabídnout a rozšířit obzory.(8.8.2006)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Zdroj: ČSFD.cz)