Ráj hned teď

• Německo

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Líbilo se mi to. O izraelsko-palestinském konfliktu moc nevím (resp. vím jen verze z mainstreamových médií) a tento film mi ho trochu objasnil. Hlavně tedy z druhé, palestinské strany. Musí být hrozné žít celý život na okupovaném území a od toho se odvíjí i zoufalství obyvatel. Na to pak navazuje snadná manipulace s nimi ze strany palestinských "vůdců", o kterých si po shlédnutí filmu nemyslím nic dobrého.(16.12.2013)

Scénář: Hany Abu-Assad, Bero Beyer, Pierre Hodgson .. Svět je značně různorodý a rozdělen v mnoha směrech. Jeden z nejzávažnějších a nejhlubších je v náboženství a jeho fanatickém vnímání. Pro někoho je možná nepochopitelné, proč se mladí lidé nechají opasovat výbušninou a jdou do davu lidí se odpálit. Nechápou, že oni věří ve správnost tohoto činu a jeho prospěch v jejich boji. Pro ně osobně to není zábrana, ví, že poté budou přijati bohem a čeká je vytoužený a blažený posmrtný život. Určitě je možné řešení vedoucí ke smíru, který bude založen na vzájemném pochopení se a toleranci. Kdy se tak ovšem stane neví určitě ani Alláh, ani pán Bůh nebo jim podobní. Prozatím mám obavu, že tohle nesmyslné vraždění ještě dlouho neskončí, protože v těch pouštích bude stále spousta nespokojených lidí, ať se západní svět snaží sebevíc. S neveselým šklebem ve tváři připouštím, že jsem rád za zeměpisnou vzdálenost od tohoto problému a relativní pocit bezpečí, i když vím, že důsledky (globálního) terorismu pocítím také Problém je ovšem mnohem hlubší a vysvětlete něco fanatikům, podle kterých není spravedlnost ani svoboda.. Asi nebudou poslouchat, jelikož vidí svět jen černobíle. Nám nezúčastněným je k dispozici alespoň tento film, který poukazuje na důvody a smyšlení, které je vede k činům, jaké málokdo chápe. Film není nikterak mistrně udělaný, ale pohled na známý problém, tentokrát nesdělený médii, ale osvětlený ze strany Palestince se rozhodně cení.(1.4.2006)

Tento film je neocenitelný a v této době těžko dostupný pohled z fruhé strany, poohled očima teroristy. Může být pro mnohé šokem, nevidět teroristu vykresleného jako fanatika, ale jako obyčejného člověka, který opravdu už nemá co víc ztatit a tak se s chladnou hlavou rozhodne přijmou sebevražednou misi.Film je také dobře natočený a zahraný. Hlavní protagonisti se se svými rolemi vypořádali dobře. 70%.(20.10.2006)

Koprodukčný film od palestínskeho režiséra, je filmom o dvojici samovražedných atentátnikov, na ktorý sa hrnuli chvály, no zároveň i kritika. Ak sa nebudeme hrabať v politike a budeme ho vnímať len ako film, tak je určite výborne zvládnutý po všetkých stránkach. Poteší scéna s pokazenou kamerou, čo určite pripomenie Cameronove Pravdivé klamstvá, no hlavný dôraz sa kladie na psychické rozpoloženie oboch mladíkov, ktorí sa chystajú spáchať atentát. Jeden je pevne rozhodnutý, druhý pochybuje... Kto čaká krvavé atentáty, bude sklamaný. Ide tu hlavne o pocity a psychiku. Mnoho záberov je silných aj preto, pretože snímajú tú najsilnejšiu zbraň akou herci disponujú, a to sú oči. Nie nadarmo film končí dlhým a hlbokým záberom do očí atentátnika.... 80%.(4.2.2009)

Nejsem sto pochopit ten ulepený opar kontroverze, jenž Paradise now v distribučním procesu provází a přitom jej dělá atraktivnějším pro širší publikum či přínosnějším pro akademie. Žádná glorifikace terorismu, politická nekorektnost, nezdravě zabarvené názory. Jen to obnaženě citlivé téma, vyprávěné skrz příjemně obyčejný příběh dvou palestinských kamarádů, jejich rozdílné cesty, víry, pochybností. To, co dokáže spolehlivě navodit je poměrně plodná názorová polemika, jež je zároveň tím nejcennějším, čeho lze u filmu s „nehojící se“ teroristickou tématikou dosáhnout.(7.5.2006)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)