Ráj hned teď

• Francie Paradise Now (více)
Trailer 1

Snímek palestinského filmaře působícího v Nizozemsku přináší alespoň zčásti odpověď na palčivou otázku, kdo jsou sebevražední atentátníci a jaké mají motivy. Kamarádi z dětství Said a Khaled žijí v Nábulusu a pracují v autodílně. Jednoho večera jim oznámí, že byli vybráni jako mučedníci k provedení atentátu v Tel Avivu. Mladíci úkol přijmou jako samozřejmost. Stráví poslední noc s rodinami, které se nesmějí nic dovědět. Ráno podstoupí ve štábu příslušné rituály a dostanou se přes drátěný plot na izraelské území. Akce se však nečekaně zhatí a oni mají ještě čas zvažovat svůj úkol. Důležitou roli v tom hraje dívka Suha, která dlouho žila v cizině a která tvrdí, že existují i jiné cesty k řešení obtížné situace Palestinců, než jsou vraždy nevinných lidí. Drama se odehrává v průběhu necelých dvou dnů a tvůrce je za obtížných podmínek natáčel na autentických místech. Filmaři se snaží o objektivitu i o jednoduchý realismus. O to zřetelněji vystupuje na povrch tragické dilema rozdělené země i lidí. (MFF Karlovy Vary)

Trailer 1

emma53

Paradise Now je jeden z těch snímků, který se nijak nevnucuje a jeho název sám o sobě je úplně jasný. Vůbec nic se nezmění, žádný ráj teď hned nebude a už vůbec ne tímto způsobem, který nám tvůrci předložili. Jak tam říkala Suha o jiných možných alternativách, tak bylo jasné, že i kdyby s tím souhlasilo určité množství lidí, tak ve většině je tam tak zakořeněná nenávist, pomsta, tradice a pochopitelně vše ve jménu Alláha, že o tom ani neuvažují. Nicméně bylo zajímavé sledovat Khaleda se Saidem jak se to v nich mlelo a mně bylo jen smutno z faktu, že to byl jen malý koncentrát sebevražedného běsnění a to ne jen na těchto územích. Pocit, že to prožívám přímo s nimi na místě, tak za to tvůrce oceňuji. - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

Jordan

tu by som si dovolil poukázať na film Sometimes in April. Paradise now tiež rieši tému vraždenia a politického zabíjania medzi palestínčanmi a izraelčanmi, lenže podáva to cez osudy svojich hlavných hrdinov, cez fiktívne postavy. oboznamuje nás s aktuálnou vojensky politickou situáciou, podáva štúdiu vzťahov, atmosféru miesta, ale nie je to dokument. je to predsa len fiktívny film na pozadí reálnych situácií. Preto tento film spomedzi týchto dvoch, ktoré sú si v podstate podobné, hodnotím ako filmársky zlvádnutejší. Každopádne pri hodnotení takýchto filmov je človek postavený pred ťažkú otázku - musí sa vyznať v politickej situácii, musí mať vlastný názor a rozhodne musí vedieť oddeliť, kedy hodnotí FILM a kedy sympatizuje s obeťami a kedy hodnotí reálnu situáciu. A to je veľmi ťažké. Ako film bol Paradise now naozaj dobre natočený s úžasnými hereckými výkonmi ()

Fr

,,A POTOM PRO VÁS PŘIJDOU ANDĚLÉ…" Film jsem bral jako ,,kukačku" do jinýho světa. Do světa, kde vražedná zbraň je tělo. A zjišťuju, že jsou to normální lidi, jen kapku zasažení (perfektní) vymejváním mozků. Příběh nezkoumá hloubku politickejch kontextů, který vedou k mučednickejm činům. Ukazuje ,,jen“ na potenciální přívržence, jejich pohnutky a na systém, kterej všechno organizuje. Z hlediska osobního zkušenost zajímavá (i bez píčovin pod trikem). Z hlediska filmovýho - silnej příběh, kterej s přesvědčivejma hercema přebije to vostatní. Na čí straně je pravda nevím. Co vím je to, že JÁ říkám – MÍT DŮVOD PROČ ŽÍT, oni - MÍT DŮVOD ZEMŘÍT. ()

Ender66

Pre mňa mimoriadne silná téma, ktorá ma už dlhšiu dobu zaujíma. Film ukazuje, že samovražední atentátnici sú vlastne obyčajní ľudia ktorí riešia kde sa viac "oplatí kúpiť" filter na vodu. V rozhodujúcom momente sú však ochotní obetovať vlastný život za niečo čomu veria(otázkou je z koľkých percent je to ich vlastný názor a z koľkých percent je to preduktom vymývania mozgov). Prečo je tomu tak? Je to pre v súčasnoti mimoriadne agresívne vykladanie Koránu a jeho zneužitie(podobne ako bola kedysi zneuzitá Biblia), je to preto, že arabské štáty potrebujú "nepriateľa" na ktorom budujú svoje politické fungovanie(podobne existoval u nás za socializmu "vnútorný nepriateľ"). Na tieto otázky film odpoveď neprináša, snaží sa skôr o opis situácie ako jej hodnotenie či riešenie(otázkou je či vôbec nejaké riešenie pre blízky východ existuje). Film podáva pohľad na vec iba zo strany palestínčanov, avšak predkladá 2 protichodné stanoviská na riešenie konfliktu- mierovové(a treba si uvedomiť že väčšina palestínčanov aj izraelcov sú už z konfliktu unavení a chceli by mier) aj radikálne riešenie. Za možnosť vidieť ako približne prebieha život v tejto oblasti sveta, za pekný vizuál a výborné herecké výkony hlavnej trojice- dobrých 8/10. ()

Niktorius

Tak jako je je rozpolcená Palestina i názory na celý arabsko-židovský konflikt, je rozpolcený tento film. Nemůže se rozhodnout, jestli chce být sondou do mysli atentátníka nebo politickým komentářem, ani zda chce vyjadřovat nějaké postoje či být v rámci možností nestranný. Nerozhodnost jej nakonec táhne k nežádoucímu zjednodušování celé problematiky a nepříjemnému 'ideologickému vyvažování'. Jako meditace nad cenou života a atentátnickým smýšlením úplně selhavá (zlatá Sivanova Teroristka!) a k tomu jeho příběh často postrádá logiku (hlavně v organizaci onoho atentátu). Filmařské zpracování (pěkná kamera, omezení hudby jen na diegetickou) je slušné, myšlenkově ovšem tenhle "kamikaze" vybuche naprázdno, aniž by trefil cíl. ()

• Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (ČSFD)
  • Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

Související novinky

Tak trochu jiný Kurýr

Tak trochu jiný Kurýr

21.08.2010

Jeffrey Dean Morgan se pokouší uchytit jako hrdina akčních filmů. Charisma na to má, ale prozatím se mu to kdovíjak nedaří – v Strážcích hrál vedlejší postavu a letošní Parchanti dojeli na… (více)

18.01.2006

Dne 16. ledna proběhlo v Los Angeles slavnostní udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Podle očekávání letos dominovalo drama o homosexuálních kovbojích Zkrocená hora,… (více)

14.12.2005

16. února 2006 proběhne v Los Angeles 63. ročník slavnostního udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Těm letošním zřejmě bude dominovat (alespoň, co se počtu nominací… (více)