Ráj hned teď

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Hany Abu-Assad

tu by som si dovolil poukázať na film Sometimes in April. Paradise now tiež rieši tému vraždenia a politického zabíjania medzi palestínčanmi a izraelčanmi, lenže podáva to cez osudy svojich hlavných hrdinov, cez fiktívne postavy. oboznamuje nás s aktuálnou vojensky politickou situáciou, podáva štúdiu vzťahov, atmosféru miesta, ale nie je to dokument. je to predsa len fiktívny film na pozadí reálnych situácií. Preto tento film spomedzi týchto dvoch, ktoré sú si v podstate podobné, hodnotím ako filmársky zlvádnutejší. Každopádne pri hodnotení takýchto filmov je človek postavený pred ťažkú otázku - musí sa vyznať v politickej situácii, musí mať vlastný názor a rozhodne musí vedieť oddeliť, kedy hodnotí FILM a kedy sympatizuje s obeťami a kedy hodnotí reálnu situáciu. A to je veľmi ťažké. Ako film bol Paradise now naozaj dobre natočený s úžasnými hereckými výkonmi(1.7.2006)

Letmý náhľad na tému samovražedných atentátov, ktorý sa úspešne vyhýba skĺznutiu do dokumentárneho spracovania zameraním sa na osudy dvoch priateľov a ich neisté kroky v ústrety vše objímajúcemu vykúpeniu. Napriek všetkému ale zlyháva emočná iskra, bez ktorej zostáva divák len na pokraji zaujatia inak veľmi silnou témou. 3,5*(7.10.2007)

Zvláštní námět. Ale když koukám, kdo to režíroval, tak jsem vcelku spokojen. Minimálně s tímhle, protože sám pán režisér určitě věděl co jak má udělat. Každopádně to pro někoho může být dosti nepříjemné, sledovat jak dva Araby zničehonic naverbujou, aby odpověděli za atentát, nějakého důležitýho hajzla. Stejně tak je to ale dosti oničem, protože ve filmu se vlastně neděje nic zvláštního. Zajímavé je možná to, že se na tom podílela Francie, Nizozemi a Německo. Teď bych možná čekal, až se film dostane na Arabský poloostrov a možná nějaký výbuchy v těchto třech zemích. Minimálně se tím zavázaly, nebo si spíše podepsaly ortel. Zfilmovat to, tak de o hubu, ale já to viděl a ani tak to nemůžu zhodnotit nijak jinak než tak, že je to prostě průměr. Ano, autoři měli chuť být kontroverzní a měli chuť udělat něco o čem by se mluvilo, protože je to o životě někoho, o čem se zas tak moc nemluví, ale stejnak to není zas tak dobré, že by se o tom mohlo mluvit dlouho, protože je to vlastně o ničem, jen o jedné noci někoho, kdo druhý den skončí s céčtyřkou na těle někde rozšupenej na náměstí nebo uprostřed metra. Takhle se o tom snadno mluví, ale podívejte se na film a uvidíte sami.(9.8.2008)

• swamp

Bohužel..Paradise now mě vůbec neoslovil. Snaží se být velmi nekomerčním snímkem (kterým rozhodně je), což se mu ovšem nevyplácí. Chybí jakákoliv akce..to v žádném případě nemusela být chyba, kdyby si režisér poradil se složitým tématem motivu k sebevražednému útoku. Celou dobu se snaží vyzobrazovat vyprahlý život hlavních postav, ale tu zúžující tísnivost se mu předvést nepovedlo.(10.9.2006)

• Mulosz

Poté, co jsem v Karlových Varech na novinářské projekci trpěl u kýčovitého Omaru, filmu bez jediné sympatické a racionální postavy, jsem doufal, že předchozí film Abu-Assada bude přece jen trochu jiný a lepší, už jen s ohledem na jeho pověst, festivalové úspěchy a nominaci na Oscara. A ono ejhle - úplně naopak, po všech stránkách horší, byl to ještě větší bič na mou trpělivost, a to nemluvím o dosti propagandistických sklonech, které jsou prezentovány ve snaze zakrýt je údajným lidským příběhem. Já jen opětovně žasnu, za co se v Americe nominuje na Oscara nebo v Evropě zařazuje do soutěže áčkového festivalu.(30.10.2013)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Zdroj: ČSFD.cz)