Jak se Harry stal stromem

How Harry Became a Tree

Itálie / Francie / Velká Británie / Irsko, 2001, 99 min

Goran Paskaljevič

Milan Spasič

Parádní tragikomedie s pořádnou dávkou humoru. Snímek na svých bedrech pevně nese Colm Meaney (Cillian Murphy mi přišel překvapivě nevýrazný, i když možná to bylo jeho postavou), jehož nerudný Harry mě svými lstivými nápady a výšplechty bavil po drtivou většinu filmu, jen mě trochu mrzelo, že snímek ke konci docela dost zvážněl, to mi tak úplně nesedlo, podobně jako fantazijní konec, přesto hodnotím sice slabším, ale plným počtem. V každém případě, Irsko tu na člověka dýchá v každém záběru a lví podíl na tom má opravdu překrásná hudba.(5.8.2013)

Zvláštní charaktery, které přesně zapadají do doby, kdy se příběh odehrává - aspoň mi to tak připadá. Na jedné straně křesťanství a víra, na druhé straně lidské hříchy. Maniakální posedlost a vidina zla ve všem a ve všech je dominantou hlavního hrdiny, který je stvárněn ve vší své pomatenosti a šílenosti (nabídne dokonce svojí snaše, aby se zasebevraždila kvůli zármutku, že ji svedl jeho úhavní nepřítel a vina tak padla na něj). Paskaljeviče nemusím, obzvlášť proto, že jeho filmy mě nikdy ani trošíčkou nelákaly a tohle byl můj jeho první. Ale byl jsem příjemně překvapen, protože i když jsem u toho měl něco na práci, tak jsem musel dění neustále sledovat. Jenom mě štvalo, že ve verzi uvedené na ČT2 ve filmovém klubu, byl asi trochu opožděný zvuk za obrazem. Nevím, jestli je to tak ve všech verzích, ale teda v téhle bylo. Howgh!(30.10.2006)

Dost dokonalé drama a celkem i zvláštní film. Dokonalost tohoto filmu ho poznamenávala na vynikajícím zpracování děje a napínavé, tiché atmosféře. Výkony herců, hlavně teda hlavního hrdiny, byly vynikající. Veškeré scény byly točené v krásné přírodě se spoustou zeleně. Tento film mě hodně moc napjal a trochu i rozesmutněl. + tomuto filmu dává i to, že je s titulkami.90%Přístupnost:přístupný(24.3.2007)

Příběh sám není až tak nosný nebo dokonce výjimečný, ale co film povyšuje na úroveň mezi třemi až čtyřmi hvězdičkami, je výkon Colma Meaneyho, který se ke své postavě patriarchálního zarputilého farmáře svou vizáží a hereckým projevem dokonale hodí. Hravě zastínil i nadaného Cilliana Murphyho. Ve filmu hraje důležitou roli i příroda - ze záběrů kamery přímo dýchá syrové irské počasí a atmosféra irského venkova 20. let minulého století. Obrázek tržiště, na jehož pozadí stéká ze skal velký vodopád, mi dlouho utkví v paměti. Celkový dojem: 65 %.(17.11.2007)

Jedna malá vesnice a jeden člověk zklamaný životem a lidmi, který ji bez problémů převrátí naruby. Postavy, z nichž žádná není černobílá, no, žádná hlavně není bílá, ale nějak si žili vlastními životy a fungovalo to bez problémů. Co z nich ale dokáže udělat zlomyslnost a zarytá nenávist nešťastného vdovce Harryho. Úžasně zobrazená proměna kdysi klidné irské komunity...a ten strom nakonec? No, jsme přece v Irsku mezi permoníky...(4.8.2013)