Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Prakticky celý svět zná osudy židovských dětí z terezínského ghetta, tragédii dětí z Lidic, ale málokdo ví o tragickém údělu několika tisíc dětí ze smíšených česko-německých manželství v okupovaném pohraničí. Skutečný příběh malého chlapce, který popsal ve své knize Děti za mřížemi spisovatel Joža Mikula, zaujal i filmaře. Pod výstižným názvem "Uloupené dětství" zachycuje život Mirka v německém Kinderheimu, kam se dostal po smrti své české matky. Rozhodnutím soudu je na žádost otce chlapec odebrán z péče babičky a jeho výchova svěřena německým úřadům. Výchovou se rozumí poněmčování. Metody, které zde byly používány, ani vzdáleně nepřipomínaly svůj vznešený název. Nelidské zacházení a psychické i fyzické strádání poznamenalo i Mirka. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Laurent 

všechny recenze uživatele

Poměrně zdařilý televizní snímek. Velice se mi líbila ona dětská režijní forma. Režijní záměr je docela dobře čitelný, děti v tom uvidí strastiplný osud mladého hrdiny a dospělí zase vnímají souvislosti v širším kontextu. Zajímavé bylo to, že německé či anglické dialogy zůstaly bez titulků, což na dětské diváky působí o to více, ani oni totiž nerozumí. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Fascinuje mne především to, jaké zapadlé příběhy občas z archivů člověk vyloví. Tohle je přesně onen případ. Malej kluk na převýchově, jeho útěky a peripetie za války, než konečně najde cestu zpět k milované babičce. Není to filmařsky moc zajímavé, ale je dobré mít takovéhle věci v paměti, nezapomenout, čeho jsou i vlastní lidi schopní. 70% ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Masakr. Jedním slovem. Když se člověk vžije do hlavního hrdiny - malého chlapce, který šel na převýchovu do fašistického Německa, dělá se mi zle, protože spousta dětí měla takový osud. Nádherně, ale zároveň drsně a syrově ukázaný tento osud. Aspoň že ten konec byl povzbudivý. Jediné, co bych filmu vytkl, že scény namluvené cizím jazykem nejsou otitulkovány, především závěrečný pohovor v angličtině je pro film zásadní a pro neanglicky mluvící lidi je zcela nesrozumitelné, jak to vlastně celé dopadlo. V hlavní roli exceluje Jakub Marek. Film byl natočen za obětavé spolupráce MNV Pyšely, vedení Dětského domova a Domova důchodců Pyšely, MěNV v Lokti a základních škol v Praze, Pyšelích a Lokti. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem neměl přesnou představu co znamená německá převýchova. Díky tomuto filmu ji mám, ovšem byl bych radši kdybych ji zase neměl. To je fakt síla čeho byli schopny nacistické vychovatelky. Když jsem sledoval scénu ve které je Mirek přede všemi bit za to že nechce prozradit kdo mu pomohl z dopisem pro svou babičku, doprovázený slovy "Německý kluk je vždy čestný a nikdy nelže" tak jsem si pro sebe dodal " a Český kluk zase nikdy nenapráská, krásnou holku co mu pomůže, ty krávo z nadřazený rasy ". Fyzický a psychický teror, který uplaťnovaly vychovatelky při "poněmčování" nemůže nechat opravdu nikoho v klidu. Těžko si můžeme jenom představit tu obrovskou bolest v srdci a smutek na duši takového českého dítěte odloučeného od své rodiny někde v německé rodině. Film za svou výpovědní hodnotu a dobré herecké výkony v dětských i dospělých rolích si zaslouží mé velké uznání. ()

Siegmund 

všechny recenze uživatele

Námět filmu je vděčný. Zpracování tématu je kvalitní a přesvědčivé. Jen netuším, co rozhodlo o tom, že hlavní roli bude hrát Jakub Marek. Fašisté by si pro poněmčování totiž nikdy nevybrali dítě s rezavými vlasy! Nemůžu si pomoct, ale herecké výkony Jakuba Marka jsou ve všech filmech zcela nulové. Skoro bych napsal, že je „dřevo“. Ve filmech na mě působí rušivě. Jsem Němec, ale umím si představit, že je dost lidí, kteří německým, potažmo anglickým dialogům nerozumí. Tyto pasáže filmu měly být opatřeny českými titulky. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • Film byl natočen v areálech těchto institucí a za jejich obětavé spolupráce: Městský Národní Výbor Pyšely u Prahy, Dětský domov a Domov důchodců Pyšely, Městský Národní Výbor Loket a základní školy v Praze, Pyšelích i Lokti. (ERTik)

Reklama

Reklama